Węgrowo - stan.11 - badania archeologiczne: PREZENTACJA - kliknij tutaj!
Stanowisko w Węgrowie zostało odkryte w lipcu 1998 r., w trakcie budowy sieci wodociągowej na terenie gminy Grudziądz. Podczas prac ziemnych natrafiono wówczas na jeden grób ciałopalny (grób 1). Systematyczne badania wykopaliskowe rozpoczęto w roku 1999 i prowadzono je do roku 2008. W trakcie ośmiu sezonów rozpoznano obszar o wymiarach 150 x 160 m, na którym zarejestrowano 164 obiekty. W trakcie prac zarejestrowano cmentarzysko z późnego okresu rzymskiego i wczesnej fazy okresu wędrówek ludów oraz natrafiono na ślady osadnictwa neolitycznego (8 jam), ślady osadnictwa z epoki brązu (7 jam) z okresu rzymskiego (2 jamy), późnego średniowiecza (9 jam) i okresu nowożytnego (II wojna światowa – 2 obiekty). Zarejestrowano też 28 obiektów o nie określonej chronologii i funkcji, które rozproszone są na całym stanowisku.
Badania w roku 1998 r. prowadzone były z funduszy Muzeum w Grudziądzu i Nadleśnictwa w Jamach, natomiast w 2008 r. – tylko ze środków Muzeum. W sezonach 1999-2005 prace finansowane były przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. We wszystkich sezonach prace wykopaliskowe wspierane były przez Gminę Grudziądz oraz Zakład Usług Leśnych Daniel - Państwa Bogumiły i Andrzeja Zielaskowskich.
Birytualne cmentarzysko (pochówki ciałopalne i szkieletowe) kultury wielbarskiej w Węgrowie reprezentuje grupę płaskich cmentarzysk z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej. Położone jest w Basenie Grudziądzkim, na pograniczu dużej doliny Wisły i Wysoczyzny Chełmińskiej, w strefie dolnego Powiśla, na prawym brzegu Wisły. W odległości 8 km na północny zachód znajduje się znane cmentarzysko w Grudziądzu - Rządzu, a w odległości 2 km na południowy wschód cmentarzysko w Maruszy. Stanowisko oddalone jest o 25 km od birytualnego cmentarzyska nr 6 w Linowie.