25 stycznia - Muzeum nieczynne!
Data: 2012-01-24
W środę, 25 stycznia, Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających z powodu braku prądu i ogrzewania. Przepraszamy za utrudnienia.
50. rocznica "Muzealnych Wieczorów przy Świecach"
Data: 2012-11-27
16 grudnia zapraszamy na wyjątkową muzyczną ucztę - koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis z okazji 50. rocznicy „Muzealnych Wieczorów przy Świecach".
Pięćdziesiąt lat temu grudziądzkie Muzeum, jako pierwsze z polskich muzeów, rozszerzyło ofertę adresowaną do miłośników sztuki o koncerty kameralne, zyskując w ten sposób liczne grono sympatyków tej nowej formy działalności. Odbywają się one w salach ekspozycyjnych z różną częstotliwością. Towarzyszą otwarciom wystaw, uświetniają sesje, jubileusze, uroczystości miejskie i obchody świąt narodowych, a często stanowią samodzielną propozycję. Od samego początku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy i na trwałe wpisały się w kalendarz imprez pod ogólną nazwą „Muzealne Wieczory przy Świecach”. To powodzenie zawdzięczają przede wszystkim znakomitym wykonawcom, ale też urodzie zabytkowych wnętrz, prezentowanym w nich dziełom sztuki i świetnej akustyce, co wspólnie tworzy wyjątkową atmosferę sprzyjającą odbiorowi muzyki.
Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Muzeum 16 grudnia 1962 roku, wystąpił - założony pod nazwą Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua - Zespół Muzyki Dawnej i Zespół Madrygalistów Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, zdobywając uznanie grudziądzkich słuchaczy mistrzowskim wykonaniem arcydzieł dawnych kompozytorów. Koncert ten zapoczątkował trwającą nieprzerwanie od pięciu dekad niezwykle owocną współpracę z bydgoską Filharmonią Pomorską.
W ciągu minionych pięćdziesięciu lat odbyło się w Muzeum 470 koncertów. Wiele z nich zorganizowano dzięki znakomitym kontaktom z profesjonalnymi instytucjami, takimi jak: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej, Pomorskie Towarzystwo Muzyczne i Państwowa Orkiestra Kameralna w Toruniu, Ośrodki Kultury innych państw w Warszawie, zespół kameralny Multicamerata i Fundacja Kultury Bałtyckiej PROBALTICA w Toruniu, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, agencje artystyczne Elite z Bydgoszczy, Capricorn z Warszawy, Impressja z Tarnowa, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. St. Moniuszki w Grudziądzu oraz relacjom osobistym z artystami.
Zróżnicowany repertuar 470 koncertów, wykonywanych w ciągu półwiecza, dostarczył kilku pokoleniom wrażliwych słuchaczy wielu pięknych przeżyć i wzruszeń artystycznych. Należy mieć nadzieję, że koncert w dniu 16 grudnia 2012 roku, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, którą poprowadzi Jose Maria Florencio, zamykający pięćdziesięcioletni okres działalności koncertowej w Muzeum, rozpocznie jednocześnie cykl równie znakomitych spotkań muzycznych z wybitnymi artystami w ramach „Muzealnych Wieczorów przy Świecach”, w zawsze wypełnionych publicznością salach grudziądzkiego Muzeum.
BIAŁE WAKACJE 2013 - propozycje zajęć w Muzeum
Data: 2012-11-27
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć podczas ferii zimowych 2013. Muzeum - jak co roku - przygotowało bardzo atrakcyjną ofertę!
Obowiązują zapisy na zajęcia – od 17 grudnia 2012 r.,
tel. 56 46 590 63 w.18, e-mail: edukacja@muzeum.grudziadz.pl (Dział edukacji i promocji)
grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób;
22 stycznia będziemy obchodzili dzień Babci i Dziadka – dzień ten przeznaczony jest dla odbiorców indywidualnych;
zajęcia odbywać się będą przez dwa tygodnie od poniedziałku 14.01.13 do czwartku 24.01.13,
natomiast w piątek 25.01.13 o godz. 12.00 – odbędzie się uroczyste podsumowanie Białych Wakacji;
wstęp dla dzieci i opiekunów podczas ferii zimowych jest BEZPŁATNY
W trakcie trwania Białych Wakacji będzie ogłoszony konkurs na najlepszą pracę plastyczną dotyczącą wspomnień z Muzeum. Nagrodzone prace zostaną wysłane na międzynarodowy finał konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”.
Mogą to być również prace wykonane na zajęciach.
Prace prosimy składać w Dziale edukacji i promocji Muzeum w Grudziądzu.
Szczegóły dot. konkursu – w regulaminie dostępnym na stronie Muzeum (zakładka "Do pobrania") oraz w Dziale edukacji i promocji.
Tęcza w pudełku
Współczesny toruński artysta Jerzy Brzuskiewicz stworzył już ponad sto swoich black boxów. A my w środku zimy, inspirując się pracami twórcy mrocznych, abstrakcyjnych pudełek, chcemy przypomnieć sobie tęczowe kolory! W naszych pudełkach zamkniemy barwne przedmioty i stworzymy podwodny świat pełen raf koralowych, roślin i rybnych ławic. Będzie to nie lada gratka dla miłośników drobnych wycinanek, dekoratorów małych wnętrz, domorosłych akwarystów i ciekawych sztuki współczesnej!
Zapraszamy do stworzenia oryginalnych akwariów (dla przedszkoli i szkół podstawowych).
Systemy obronne w średniowieczu
Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawy archeologiczne, uzupełnione filmem "Obrona skupisk ludzkich w dawnej Polsce". Następnie każdy będzie mógł wykonać rysunki średniowiecznych systemów obronnych, naczyń ceramicznych lub innych materiałów z wykopalisk (dla wszystkich typów szkół)
Warsztaty ilustratorskie
Po zapoznaniu się z wystawą prac Józefa Wilkonia, uczestnicy zajęć stworzą swoje własne ilustracje do jednej z książek czytanych we fragmentach przez prowadzącego zajęcia. Swoje prace wykonają w jednej z technik plastycznych: akwarela, rysunek, szkic (dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych).
Warsztaty „Zwierzaki cudaki”
Na tych zajęciach dowiemy się, co to jest rzeźba. Odkryjemy krainę fantazji i baśni oraz stworzymy swoje własne zwierzaki z wykorzystaniem materiałów wtórnych (dla szkół podstawowych)
Historie z babcinego kufra
Dla młodszych: zapraszamy na zajęcia, na których będziemy poznawać swoje najbliższe otoczenie i jego historię. Dowiemy się jak żyli ludzie w dawnych czasach i spróbujemy znaleźć ich ślady w dzisiejszym mieście. Dla starszych: Twierdza szyfrów. Gra zespołowa, podczas której poznamy zasady tworzenia szyfrów. Następnie ukryjemy informacje, które pomogą nam odkryć skarby.
Tajemnice cytadeli (zajęcia tylko w pierwszym tygodniu ferii)
Zajęcia, na których będziemy poznawać plan, historię oraz tajemnice i najciekawsze wydarzenia związane z grudziądzką twierdzą. W części warsztatowej poznamy elementy umundurowania żołnierskiego oraz będziemy wycinać papierowe modele.
Dzień Babci i Dziadka - historie ze starej pocztówki - 22.01.2013 r.
Program dla rodzin przygotowany specjalnie z okazji święta seniorów. Al. 23 stycznia ma być pretekstem do opowieści o czasach strych i nowych. Chcemy wzmacniać wieź międzypokoleniową poprzez szczególne współdziałanie starszych i młodszych oraz ukazanie jak wyglądało życie dzieci w dawnych czasach (zajęcia dla osób indywidualnych)
Białe Wakacje, czyli zimowe szaleństwo w Muzeum
Data: 2012-01-04
Wielu z Państwa, zarówno starszych, jak i młodszych, z niecierpliwością czeka na zimowy wypoczynek. Aby ferie zimowe 2012 były czasem spędzonym aktywnie i wesoło - zapraszamy do zapoznania się z ofertą Białych Wakacji w Muzeum i skorzystania z naszych propozycji!
Białe Wakacje w Muzeum
14.02. - 24.02.2012 r.
Zapisy na zajęcia prowadzi od 9 stycznia 2012 r. Dział Edukacji i Promocji,
pod numerem telefonu 56 46 590 63 w.18
Zajęcia oraz wstęp dla dzieci i opiekunów podczas Białych Wakacji jest BEZPŁATNY!
Grupa może liczyć do 25 osób!
W przypadku osób indywidualnych decyduje kolejność przyjścia!
Zajęcia trwają od WTORKU do PIĄTKU!
„Co krokodyl ma w brzuchu?”
14.02. – 23.02.2012 r., godz. 10.00
interaktywne tworzenie wystawy oraz czytanie przygód Piotrusia Pana;
odbiorcy indywidualni – wiek 3-10 lat wraz z rodzicami
Przedstawienia:
14.02. – 23.02.2012 r., godz. 12.00
konkurs teatralny promujący postawy proekologiczne – „Piotruś Pan” – przeznaczony dla szkół, kółek plastycznych, świetlic. Atrakcyjne nagrody, również dla publiczności.
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z regulaminem Ekologicznego Konkursu Teatralnego i pobrać KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ
„W czasach rycerzy”
14.02. – 23.02.2012 r., godz. 11.00
uczestnicy wykonują projekty zamków z kartonu; elementem zajęć jest zwiedzenie wystawy „Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego”
przedszkola i szkoły podstawowe;
15.02.12 – odbiorcy indywidualni
„Kolorowe układanki”
14.02. – 23.02.2012 r., godz. 10.00
Zajęcia plastyczne w oparciu o Galerię Współczesnego Malarstwa Pomorskiego;
przedszkola i szkoły podstawowe; 16.02.12 – odbiorcy indywidualni
„Hanza i jej dziedzictwo”
- podchody muzealne - poznajemy średniowieczne zawody
14.02. – 23.02.2012 r., godz. 11.00 - kl. 4-6 i gimnazja;
17.02.12 – odbiorcy indywidualni
„Hanza i jej dziedzictwo”
- na średniowiecznym targowisku
uczestnicy zwiedzają wystawę i biorąc udział w grze edukacyjnej poznają tajniki handlu w średniowieczu
14-16. oraz 22-23.02.12 r., godz. 9.00 - przedszkola i klasy 1-3;
21.02.12 – odbiorcy indywidualni
„Życie dawnych mieszczan”
17.02 – godz. 9.00 i 11.00
oprowadzenie po wystawie a potem zajęcia plastyczne i edukacyjne.
Zajęcia poprowadzą Joanna Fonferek i Urszula Sieńkowska (Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu)
przedszkola i klasy 1-3 – godz. 9.00
odbiorcy indywidualni – godz. 11.00
Projekcje filmowe – codziennie!
24.02.2012 r., godz. 12.00
Zakończenie Białych Wakacji z uroczystym rozstrzygnięciem konkursu teatralnego
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Co krokodyl ma w brzuchu?
Data: 2012-02-24
Pewnego dnia mało znany pisarz i dziennikarz - James Matthew Barrie - spacerował ze swym psem Portosem po Ogrodach Kensingtońskich i napotkał tam dwóch braci. Miało to miejsce w 1897 lub 1898 roku i na zawsze zmieniło bieg historii i nasze wyobrażenie o świecie fantazji.
Spotkanie to przeobraziło się w głęboka przyjaźń nie tylko z rodzeństwem, ale również panią Sylvią Llewelyn Davis, która po śmierci męża Arthura w 1907 r. została sama z pięciorgiem dzieci. Na skutek choroby i ona odchodzi w 1910 r., a J.M. Barrie zostaje opiekunem George'a, Jacka, Petera, Michaela i Nicholasa. To właśnie ich zabawy i przeżycia stały się inspiracją do stworzenia postaci Piotrusia Pana - chłopca, który nigdy nie dorośnie. Wraz z innymi dziećmi, które jako niemowlęta wypadły z wózka, mieszka w zaczarowanej krainie - Nibylandii. Jest to wyspa, na której spełniają się wszystkie fantazje: i te dobre, i te złe. Mamy więc przyjazne zwierzęta i krainę obfitości, ale również najgorsze strachy: gnomy, ludożerców czy żądnych skalpów Indian. A najstraszniejszym ze wszystkich negatywnych postaci jest bezwzględny przywódca piratów - Kapitan Hak. Jest on ucieleśnieniem wszystkich lęków, a obawia się tylko jednego - krokodyla z tykającym budzikiem w brzuchu ...
Na wystawie "Co krokodyl ma w brzuchu?" mogą Państwo zobaczyć postać Kapitana Haka i wspaniałe przykłady europejskiego zegarmistrzostwa, poczynając od 2 poł. XVII w. do czasów współczesnych. Eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, ze zbiorów osób prywatnych oraz zbiorów własnych Muzeum w Grudziądzu.
Zgromadziliśmy dla Państwa ponad 30 zegarów: słonecznych, piaskowych, napędzanych za pomocą obciążników, sprężyn, czy wreszcie baterii. Dzięki przejrzystemu układowi ekspozycji będą mogli Państwo zobaczyć serce i duszę mechanizmów oraz ich twórców. Nie jest to jednak cała historia, na którą Państwa zapraszamy. Nasza ekspozycja jest bowiem wystawą interaktywną, tworzoną podczas każdego dnia Białych Wakacji przez dzieci i ich rodziców. To oni na swój sposób przedstawiają dzieje Piotrusia Pana oraz rodzeństwa Darling: Wendy, Janka i Michasia. Zobaczymy więc jak wyobrażają sobie postaci, które spotykają na kartach powieści, Lot do Nibylandii, Zaczarowaną Wyspę, Wróżki, Domek Wendy, Walkę z Piratami czy wreszcie Wendy małą i dorosłą.
Celem tego projektu jest przełamywanie stereotypowego sposobu myślenia na temat postaci oraz poznawanie niekonwencjonalnych "recyklingowych" środków wyrazu.
Wystawie towarzyszy ponadto Ekologiczny Konkurs Teatralny - Przygody Piotrusia Pana - współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Już po zakończeniu ferii zimowych zapraszamy na lekcje muzealne poświęcone Historii Mierzenia Czasu oraz związane z obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniem Książki dla Dzieci.
Wystawa czynna będzie do 13 maja 2012 r.
Co krokodyl ma w brzuchu?
Lekcja muzealna oparta na przygodach Piotrusia Pana – przybliżająca uczestnikom pojęcie czasu – historia mierzenia czasu; odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
tworzenie własnych przygód dla Piotrusia Pana – przygotowanie własnej książki i poznanie bohaterów powieści J. M. Barrie; odbiorcy: P, kl. 1-3
04.04.12 (środa), godz. 12.00
Z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci „Ja i czas” zapraszamy do udziału w następujących zajęciach - zabawa edukacyjna; tworzenie przygód dla Piotrusia Pana – przygotowanie na ich podstawie własnej książki i poznanie bohaterów powieści J. M. Barrie; odbiorcy: P, kl. 1-3
Zapisy na lekcje muzealne prowadzi Dział Edukacji i Promocji pod numerem telefonu: 56 46 590 63 w.18
UWAGA! - Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie już można obejrzeć fotografie z zajęć podczas Białych Wakacji.
Czerwiec - miesiąc gorących emocji
Data: 2012-05-27
Najbliższe tygodnie to wiele atrakcji - trudno będzie wybierać, ale liczymy, iż nasza propozycja spotka się z Państwa ciepłym przyjęciem - jak zwykle przygotowaliśmy niepowtarzalne wydarzenia. Dzień Dziecka, Wyczółkowski, Szczeblewski, konferencja poświęcona badaniom na Górze zamkowej w Grudziądzu, no i oczywiście akcent sportowy, którego w tym miesiącu nie może zabraknąć - wystawa EURO 2012.
1.06.2012 r. (piątek), godz. 10.00 - 15.00
Dzień Dziecka w Muzeum
na wszystkich uczestników grupowych i indywidualnych czekają muzealnicy z warsztatem czerpania papieru, farbami i kredkami – będziemy bawić się i poznawać Muzeum – wystarczy przynieść ze sobą dobry humor i odrobinę wyobraźni – zapraszamy! wstęp bezpłatny dla dzieci i ich opiekunów;
godz. 12.00 - wernisaż „EURO 2012” - wystawa pokonkursowa, Spichrz nr 17; wystawa będzie plonem działań konkursu plastycznego dla szkół podstawowych, którego organizację i przygotowanie wsparł Urząd Miejski w Grudziądzu
Więcej informacji - kliknij tutaj
2.06.2012 r. (sobota)
godz. 11.00 - warsztaty rodzinne z okazji Dni Grudziądza i Święta Województwa – „EUROplastyczne zawirowanie” – zainspirowani zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w piłce nożnej stworzymy własne wariacje nt. piłki; zapisy – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18,
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli
godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Leon Wyczółkowski - Wrażenia z Pomorza”,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
godz. 16.00 i 18.00 – zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w ramach Dni Grudziądza – o godz. 16.00 zapraszamy do zwiedzania Centrum Wyszkolenia Kawalerii (Pałac Opatek) natomiast o godz. 18.00 – proponujemy zwiedzanie wystawy historycznej poświęconej historii Grudziądza (Spichrz nr 9), wstęp wolny
3.06.2012 r., godz. 17.00
„Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix” – w ramach finisażu odbędzie się podsumowanie warsztatów fotograficznych - prezentacja zdjęć powstałych na warsztatach fotograficznych - oraz wykład „Firma Portretowa S.I.Witkiewicz" (Beata Zgodzińska); Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
7.06.2012 r.
Muzeum NIECZYNNE
15.06.2012 r., godz. 18.00
otwarcie wystawy „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza” z okazji 90. rocznicy powstania Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
16.06.2012 r., godz. 10.00 i 12.00
warsztaty rodzinne z okazji urodzin Muzeum na wystawie „Kaszuby dawniej i dziś”- warsztaty projektowania: od haftu do graffiti (prosimy o przyniesienie przedmiotów do ozdabiania)
Spichrz nr 17, odbiorcy: W
zapisy – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18,
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł - dorośli
19.06.2012 r., godz. 17.00
godz. 17.00 – Dzień Muzyki – Spotkanie z muzyką kaszubską – wykład Jarosława Loewenaua pt. „Bëlné słowò òtmikô serce – Dobre słowo otwiera serce”- o geografii, języku, literaturze i sztuce Kaszub z prezentacją multimedialną Ines Wąsowskiej, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
22.06.12 (piątek)
Kaszuby dawniej i dziś – spotkanie z kulturą regionu Kaszub – Święto Muzyki, wstęp wolny
godz. 17.00 – występ kapeli zespołu „Kaszuby” Wiele-Karsin (Dziedziniec Muzeum)
godz. 17.00 - zajęcia edukacyjne: design kaszubski - dziedziniec Muzeum (w razie niepogody - Gmach Główny)
godz. 18.00 - kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Kaszuby dawniej i dziś"
godz. 18.30 - koncert „Promocja Młodych” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
26.06.2012 godz. 10.00 – 14.00
Konferencja popularnonaukowa "Góra zamkowa w Grudziądzu" - konferencja połączona z promocją książki "Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały",
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
Czynne wystawy stałe i czasowe:
· Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
· Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
· Polski mundur kawaleryjski 1914-1945, Spichrz, ul. Spichrzowa 17
· Historia Grudziądza, Spichrz, ul. Spichrzowa 9
· Wystawy archeologiczne, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/1
· Bronisław Malinowski. Mistrz olimpijski. Lekkoatleta, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 30.09.12)
· Stacja kolejowa Grudziądz, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15 (do 31.08.12)
· „Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix” – wystawa z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (od 20.04.12 do 3.06.12), Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
· Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4 (do 30.11.12)
· EURO 2012 – wystawa pokonkursowa (od 1.06.12 do 28.08.12), Spichrz, ul. Spichrzowa 17
· Wystawa „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza” z okazji 90. rocznicy powstania Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (od 15.06.12 do 2.09.12)
· Kaszuby dawniej i dziś, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (do 1.07.12)
· Leon Wyczółkowski - Wrażenia z Pomorza (od 2.06.12 do 1.07.12)
Zapraszamy także do zapisywania się na lekcje muzealne towarzyszące wystawom " Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej" oraz "Kaszuby dawniej i dziś".
Dzień bez komórki - w Ogrodzie Botanicznym
Data: 2012-07-09
Autor: Marta Bolek-Maszewska
Szanowni Państwo, zapraszamy na spotkanie z Muzeum w nieco innej - letniej - scenerii. W Ogrodzie Botanicznym, w okolicy zegara słonecznego już 13 lipca grudziądzcy muzealnicy będą robić nadruki na koszulkach i czerpać papier.
Zapraszamy!
Każdy, kto nas odwiedzi w Ogrodzie Botanicznym będzie mógł m. in. czerpać papier czy zrobić sobie nadruk na koszulce (prosimy o przyniesienie własnych koszulek).
Dzień Kobiet w Muzeum
Data: 2012-03-01
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na wykład poświęcony roli kobiety w średniowieczu.
Autor - Mariusz Żebrowski (kustosz z Działu Historii grudziądzkiego Muzeum) - opowie między innymi o roli i zadaniach kobiety – poczynając od lat najmłodszych – obowiązki dziewczynki, nastolatki, wreszcie dojrzałej kobiety. Przybliżone zostanie funkcjonowanie i aspekt prawny kobiety w średniowiecznym mieście.
We wtorek - 6 marca o godz. 12.00 - na wykład zapraszamy dzieci i młodzież, natomiast nieco starszą publiczność zapraszamy na wykład piątkowy, który będzie zawierał także funkcjonowanie kobiety w czasach średniowiecza w kontekście seksualnym. Wykład w piątek – 9 marca o godz. 17.00 – jest przeznaczony dla pełnoletnich uczestników.
Wstęp na oba wykłady jest bezpłatny; grupy prosimy o wcześniejsze zapisanie się w Dziale Edukacji i Promocji - tel. 56 46 590 63 w.18
Ekologiczny Konkurs Teatralny „ Przygody Piotrusia Pana”
Data: 2012-01-19
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w konkursie, który odbywać się będzie podczas ferii zimowych.
Zasady uczestnictwa:
W konkursie mogą wziąć udział dzieci z grup przedszkolnych i szkolnych z terenu województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uczestnikami konkursu nie są, w tym rozumieniu, jedynie aktorzy ale również twórcy scenografii, akompaniatorzy, twórcy scenariusza itp. Grupa powinna liczyć od 10 do 25 osób.
Prezentowana scenka powinna być zrealizowana w oparciu o przygody Piotrusia Pana (mogą być hipotetyczne). Warunkiem jej prezentacji jest zawarcie jednego lub więcej celów ekologicznych (szczegóły w regulaminie); jej prezentacja nie powinna trwać dłużej niż 20 min.
Na zgłoszenia czekamy do 3 lutego.
Więcej informacji nt. zasad konkursu znajdą Państwo w Regulaminie. Tutaj również można pobrać Kartę zgłoszeniową.
Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody!
Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz
Data: 2012-02-29
Zapraszamy do spotkania z obrazami Jana Kantego Pawluśkiewicza, tworzonymi w większości hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.
Jan Kanty Pawluśkiewicz – znakomity kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych i pianista – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował już wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.
Prezentacja wystawy „Eteryczny Realizm” w Grudziądzu jest kolejną jej ekspozycją, po m.in. Krakowie, Kołobrzegu i Bydgoszczy. Wystawa ta, to przede wszystkim nowe cykle prac, powstałe przeważnie w ostatnich dwu latach, w których artysta zbliża się do form figuratywnych prezentując na wskroś oryginalne kompozycje architektoniczne, pełne zaskakujących rozwiązań. I należy dodać, że wykazuje w tym dalece posuniętą biegłość. Tematem tym nawiązuje do swoich zainteresowań architekturą, z całym jej bogactwem i formalizmami. To także podróże artysty do różnych zakamarków jego wyobraźni, przestrzeni, miejsc do których chętnie powraca. Wystawa stanowi pomost pomiędzy wyobraźnią autora, a odbiorcą. Obrazy te JKP zbudował przede wszystkim hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje - wyznaje JKP - Korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa; stwarza wrażenie trójwymiarowości. Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”.
(K a t a r z y n a C y b e r t o w i c z)
Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wernisaż zaplanowano na piątek – 16 marca, godz. 18.00
etNOC MUZEÓW
Data: 2012-05-11
Dziękujemy wszystkim Gościom, Sponsorom i Patronom Medialnym a także każdemu, kto wsparł organizację tegorocznej Nocy Muzeów.
Poniżej prezentujemy listę osób, które wygrały nagrody w konkursie zorganizowanym dla uczestników ETNOCY MUZEÓW w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
1. Renata Stróżyk
2. Mariola Stopczyńska
3. Aleksandra Górska
4. Remigiusz Szewczyk
5. Jakub Laskowski
6. Krystyna Zabłońska
7. Aleksandra Stanisławska
8. Wanda Radź
9. Hygiena Paprocka
Wszystkim laureatom gratulujemy!
etNOC MUZEÓW
Data: 2012-04-27
W tym roku zapraszamy Państwa do nocnych przygód w naszym Muzeum już w sobotę 12 maja!
Termin ten jest w tym roku odmienny od terminu Europejskiej Nocy Muzeów - nasze wydarzenia odbędą się tydzień wcześniej i przebiegną w stylu ETNO - stąd nazwa - etNOC MUZEÓW.
Poniżej - program wydarzeń. W zakładce "Do pobrania" znajdą Państwo natomiast plakat imprezy.
17.00 - 24.00 *- Bezpłatne zwiedzanie wszystkich budynków Muzeum
17.30 - 20.30 - YURTA MONGOLSKA - NOMADZI KULTURY - KAPELA HAŁASÓW -wędrówka przez tradycje - ciekawe instrumenty, archaiczne tańce, pieśni lirników, opowieści (Dziedziniec)
17.30 - 18.30- Warsztaty tworzenia książki na wystawie "Co krokodyl ma w brzuchu?" (Spichlerz nr 17) 17.30 - 19.30 - Gry i zabawy (Dziedziniec)
18.00 - 18.30 - Kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Honor, Ojczyzna. Ordery, Odznaczenia i Odznaki II Rzeczpospolitej" (Pałac Opatek)
18.00 - Wykład Natalii Boszczyk "Oficer przed obiektywem, czyli "Witkacy i lustra" (Gmach Główny)
18.30 - 19.00 - Kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Polski mundur kawaleryjski 1914-1939" (Spichlerz nr 17)
19.00 - Otwarcie wystawy "Kaszuby - dawniej i dziś" (Gmach Główny)
19.00 - 20.30 - Zajęcia edukacyjne "Historia mierzenia czasu" (Spichlerz nr 17)
20.00 - Otwarcie wystawy "Absolwenci Liceum Plastycznego 20l2"(Gmach Główny)
20.30** - Rozwiązanie konkursu dotyczącego zabytków Muzeum (Dziedziniec)
21.00 - Koncert zespołu roots reggae PARALIŻ BAND (Dziedziniec)
22.00 - Pokaz filmu "Konopielka" z 1982 r. w reż. W.Leszczyńskiego (Gmach Główny)
24.00 - odjazd tramwaju z przystanku na Rynku - w kierunku Rządza i Tarpna! BEZPŁATNIE! Dzięki uprzejmości Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
*ostatnie wejście do Muzeum o 23.30
**możliwość wygrania nagród {wejściówki do kina, kolacja w restauracji, wyjazd do nadmorskiej miejscowości)
Dodatkowe atrakcje:
- stoisko z wydawnictwami i pamiątkami Muzeum; kawiarenka-Koło Gospodyń Wiejskich z Wielkiego Stwolna
EURO 2012 - wystawa pokonursowa
Data: 2012-05-29
Podczas Dnia Dziecka otwarto wystawę prezentująca prace uczniów szkół grudziądzkich, którzy wzięli udział w konkursie organizowanym przez Muzeum oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. Zapraszamy do poznania laureatów konkursu!
W kwietniu Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu ogłosiło konkurs plastyczny dla szkół podstawowych o tematyce poświęconej Mistrzostwom Europy w piłce nożnej oraz ich obecności na polskich stadionach, a także promowaniu uprawiania sportu i prowadzenia zdrowego stylu życia.
Plonem konkursu jest wystawa pokonkursowa prezentująca kilkadziesiąt prac, jakie napłynęły do Muzeum w drodze konkursu. Poniżej prezentujemy listę laureatów konkursu:
- grupa wiekowa - klasy 0-3
wyróżnienie:
Mateusz Piontkowski, 6 lat, Przedszkole Miejskie "Rządz"
wyróżnienie:
Hubert Kwiatkowski, 10 lat, SP nr 12
I miejsce:
Aleksandra Tran Van, 6 lat, Przedszkole Miejskie "Śródmieście"
II miejsce:
Martyna Czachowska, 6 lat, Przedszkole Miejskie "Śródmieście"
III miejsce
Aniela Walczak, 10 lat, SP nr 7
- grupa wiekowa - klasy 4-6
wyróżnienie:
Magda Sobieraj, lat 13, SOSW nr 1
wyróżnienie:
Natalia Szablicka, lat 13, OPP
I miejsce:
Weronika Jasińska, lat 12, SP nr 18
II miejsce:
Liwia Tadajewska, lat 11, SP nr 12
III miejsce
Weronika Frydrychowicz, lat 11, SP nr 5
Na bazie wystawy w innowacyjny sposób za pomocą prostych zajęć plastycznych przybliżymy wartość sztuki i spróbujemy pojęcie kultury i sztuki spleść z promowaniem zdrowego stylu życia. Zajęcia odbywać się będą w ramach wakacji w Muzeum w lipcu - 10, 17 i 24 lipca (wtorki) o godz. 11.00.
Wystawa została zorganizowana we współpracy Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.
Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka
Data: 2012-11-12
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejne już w grudziądzkim Muzeum spotkanie z akwarelami Zbigniewa Szczepanka. Najnowsza wystawa Artysty to cykl prac poświęconych Grudziądzowi.
Zbigniew Szczepanek urodził się w Gdyni w 1933 roku. Po ukończeniu studiów w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni pełnił funkcję nawigatora na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf” . Po obronie doktoratu z astronawigacji został wykładowcą w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a następnie w Wyższej Szkole Morskiej. Jest autorem podręczników akademickich, a także wspomnień morskich opublikowanych w 1998 r. w tomie „Podszczypywanie chwały”.
Pasją życiową Zbigniewa Szczepanka jest malarstwo, a szczególnie akwarela, w której to technice osiągnął prawdziwe mistrzostwo i pozycję jednego z czołowych twórców. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Jego twórczość uzyskała bardzo wysoka ocenę krytyki artystycznej. Ulubionym tematem jego prac są założenia zamkowe na terenie Polski. Podczas licznych podróży malarskich artysty powstały cykle akwarel obrazujących zamki Pomorza, Warmii i Mazur, Ślaska, Kresów, Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza.
Kolejnym wyzwaniem dla Zbigniewa Szczepanka jest cykl ilustrujący Grudziądz, który zaprezentujemy na wystawie w Muzeum. Przedstawia on kilkadziesiąt prac prezentujących z jednej strony ogólną panoramę miasta, z drugiej zaś szczegółowe przedstawienia ulic, zaułków, podwórek i detali architektonicznych. Wszystkie prace, oprócz walorów dokumentacyjnych, cechuje ogromna biegłość w opanowaniu niezmiernie trudnej techniki akwarelowej.
Otwarcie wystawy „Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka” zaplanowano na piątek – 16 listopada o godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. A szczególnie ważnym elementem tego wydarzenia będzie także promocja albumu „Grudziądz miasto niezwykłe”.
Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka
Data: 2012-10-30
Duże zainteresowanie wystawą wśród mieszkańców Grudziądza spowodowało, iż tę niezwykle ciekawą ekspozycję poświęconą naszemu miastu prezentować będziemy do 3 marca 2013 r.
Zbigniew Szczepanek urodził się w Gdyni w 1933 roku. Po ukończeniu studiów w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni pełnił funkcję nawigatora na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf” . Po obronie doktoratu z astronawigacji został wykładowcą w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej, a następnie w Wyższej Szkole Morskiej. Jest autorem podręczników akademickich, a także wspomnień morskich opublikowanych w 1998 r. w tomie „Podszczypywanie chwały”.
Pasją życiową Zbigniewa Szczepanka jest malarstwo, a szczególnie akwarela, w której to technice osiągnął prawdziwe mistrzostwo i pozycję jednego z czołowych twórców. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza granicami. Jego twórczość uzyskała bardzo wysoka ocenę krytyki artystycznej. Ulubionym tematem jego prac są założenia zamkowe na terenie Polski. Podczas licznych podróży malarskich artysty powstały cykle akwarel obrazujących zamki Pomorza, Warmii i Mazur, Ślaska, Kresów, Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza.
Kolejnym wyzwaniem dla Zbigniewa Szczepanka jest cykl ilustrujący Grudziądz, który zaprezentujemy na wystawie w Muzeum. Przedstawia on kilkadziesiąt prac prezentujących z jednej strony ogólną panoramę miasta, z drugiej zaś szczegółowe przedstawienia ulic, zaułków, podwórek i detali architektonicznych. Wszystkie prace, oprócz walorów dokumentacyjnych, cechuje ogromna biegłość w opanowaniu niezmiernie trudnej techniki akwarelowej.
Historia policji
Data: 2012-08-14
Wystawa prezentowana będzie w salach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu do 2 września 2012 r. Otwarcie zaplanowano na dzień 21 sierpnia o godz. 17.00 – w ramach Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji.
24 lipca 1919 r., Sejm RP przyjął ustawę o Policji Państwowej, w myśl tej ustawy Policja Państwowa była organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych, której głównym zadaniem była ochrona bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Ustawa precyzowała w sposób szczegółowy zadania policji, jej organizację, określała także strukturę, zależności służbowe oraz stosunek do władz państwowych, samorządowych, odpowiedzialność, liczebność. Policjantem może zostać obywatel Polski o nieskazitelnej przeszłości, w wieku 23-45 lat, zdrowy, o silnej budowie ciała, o odpowiednim wzroście i znajomości języka polskiego w piśmie i w słowie i umiejętności liczenia. Określono także system szkolnictwa policyjnego, prawa i obowiązki funkcjonariuszy. Tak określona policja przetrwała w zasadzie do września 1939 roku. Dramat wojny, bestialstwo okupanta, a także sowieckich siepaczy, którzy wymordowali policjantów w Twerze i innych miejscach kaźni. W latach okupacji, na terytorium Polski, okupowanym przez Niemców, funkcjonowała granatowa policja, nadzorowana ściśle przez reżim hitlerowski. Wraz z nastaniem nowego ustroju, komuniści w 1944 roku rozwiązali Policję Państwową i dekretem PKWN 7 października 1944 roku powołali kolejną formację policyjną: Milicja Obywatelska. Ta formacja przetrwała do 1990 roku. Po Okrągłym Stole i zmianie systemu politycznego w Polsce, 6 kwietnia 1990 roku, Sejm RP przyjął ustawę o policji, powołując nową Policję. Jej zakres działania, formy diametralnie różnią się od metod i form stosowanych przez Milicję Obywatelską.
Wystawa „Historia policji” zawiera w sobie materiały dotyczące ponad 90-letniej służby tej formacji dla dobra ojczyzny. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć
- statut dyrekcji policji krakowskiej; najstarszy z eksponatów, który pochodzi z 1840 r.
- zbiory dokumentów dawnego województwa lwowskiego z unikatową cedułą – szkicą do patrolowania posterunku policji państwowej w Gassendorf z 1925 r.
- skrypt z jednej z najważniejszych szkół policyjnych okresu międzywojennego w Polsce – w Mostach Wielkich z 1930 r.
- prasa policyjna z okresu międzywojennego
- fotografie pomordowanych w Twerze policjantów z dawnego powiatu szubińskiego, żnińskiego
- zbiór tablic z budynków Milicji Obywatelskiej i Policji
- zbiór mundurów MO i Policji z unikatowym mundurem nadinsp. Henryka Tokarskiego – byłego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy
- zbiór okolicznościowych grawertonów policyjnych
- zbiór odznak i odznaczeń milicyjnych i policyjnych
Twórca wystawy, emerytowany podinsp. policji Piotr Fiałkowski przepracował w służbie ponad 30 lat, od wielu lat kolekcjoner zajmujący się polskimi formacjami policyjnymi, autor siedemnastu wystaw dotyczących historii policji, które prezentowane były m.in. w Pomorskim Muzeum Wojskowym, Muzeach w Szubinie, Nakle nad Notecią, Solcu Kujawskim, Wąbrzeźnie, Szkole Policji w Pile, Domach Kultury w Golubiu-Dobrzyniu, Mroczy, Kcyni. Obok kolekcjonowania pamiątek policyjnych, autor zajmuje się kolekcjonowaniem symboli narodowych – orła, flagi, twórca 27 wystaw pod ogólnym tytułem Orzeł Symbolem Niepodległości – Symbole Narodowe.
Na wystawie także spotkać będzie można eksponaty, które pochodzą ze zbiorów Macieja Kaczmarka – urzędnika, kolekcjonera klubu IPA Polska.
Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej
Data: 2012-04-27
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na wystawę, na której zostaną zaprezentowane eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zbiorów własnych Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz prywatnej kolekcji pomysłodawcy ekspozycji - ppłk. Jacka Treichela.
Na wystawie przedstawimy Państwu ordery, odznaczenia i odznaki, które nadawano w okresie istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje miejsce znajdą tu najważniejsze symbole tradycji narodowej - Order Orła Białego, Ordery Wojskowe Virtuti Militari I, II, IV i V klasy, a także Ordery Odrodzenia Polski I-V klasy. Ponadto w kameralnych wnętrzach Pałacu Opatek będzie można również podziwiać prawie wszystkie odznaczenia nadawane przez władze II RP oraz wiele odznak pamiątkowych i honorowych. Zależy nam również, aby prezentowana w grudziądzkim Muzeum ekspozycja przybliżyła „zasługi” za jakie otrzymywano poszczególne ordery, odznaczenia i odznaki.
Podczas uroczystości odbędzie się prelekcja ppłk. Jacka Treichela pt. „Geneza powstania i historia Orła Białego” oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry Wojskowej z Torunia.
Wystawę honorowym patronatem objęli:
Minister Obrony Narodowej
Prezydent Grudziądza
Wystawie towarzyszą lekcje muzealne - zapraszamy do zapisywania się w Dziale edukacji i promocji - tel. 56 46 590 63 w.18
Huculskie reminiscencje
Data: 2012-08-24
"Huculskie reminiscencje” jest to wystawa prezentująca kulturę i sztukę mieszkańców Zachodniej Ukrainy. Przedmioty pokazywane na wystawie pochodzić będą zarówno ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu, a także z kolekcji fotografa i podróżnika - Krzysztofa Hejke. Wystawę uzupełnią po raz pierwszy pokazywane w Polsce, nieznane dotąd fotografie modelek wykonane przez Teodora Axentowicza, które stały się inspiracją do powstania niektórych jego obrazów o tematyce huculskiej.
Teodor Axentowicz (1859-1938)- malarz, rysownik i grafik. Ukończył Lwowską Szkołę Realną, w latach 1879-1882 studiował na monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1883-1895 swą naukę kontynuował w Paryżu, gdzie otrzymał nagrodę Złotych Palm Akademii. Był profesorem, a w 1910 roku został rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1936 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą i Wielką Wstęgą Orderu Odrodzonej Polski.
Axentowicz zdobył uznanie jako portrecista, malarz pięknych kobiet oraz autor scen przedstawiających obrzędy i obyczaje Hucułów. Jeśli chodzi o ten ostatni rodzaj twórczości, Axentowicz ze swoich licznych podróży na Huculszczyznę przywoził szkice, które później wykorzystywał w swoich obrazach, m.in. „Pogrzebie huculskim”, „Kołomyjce” czy „Święcie Jordanu”.
Do powstania części obrazów huculskich zainspirowały go również fotografie pomocnic domowych, które przebrane w huculskie stroje stały się modelkami, uwiecznionymi na płótnie.
Na wystawę składa się również kolekcja przedmiotów huculskich należących do Muzeum w Grudziądzu, które są spuścizną po majorze Henryku Gąsiorowskim. Nasza Kolekcja była kilkukrotnie pokazywana na wystawach w grudziądzkim Muzeum, jednak zależy nam, by jej część tym razem pokazać w nieco innym wydaniu.
Archiwalne zdjęcia, dokumenty, pocztówki, a także przedmioty używane na co dzień, pokazane będą na tle współczesnych fotografii prezentujących krajobrazy oraz mieszkańców Huculszczyzny.
Tytułowe reminiscencje ujawniać się będą zarówno w fotografiach autorstwa Krzysztofa Hejke, jak i w przedmiotach prezentowanych na ekspozycji.
Wystawa trwać będzie od 7.09. do 02.12.2012 r.
JERZY L. BRZUSKIEWICZ. BLACK BOX-y z cyklu SKARYFIKACJE I TATUAŻE
Data: 2012-11-27
Zapraszamy na ostatni w roku 2012 wernisaż. Tym razem - spotkanie z twórczością Jerzego L. Brzuskiewicza.
Jerzy Ludwik Brzuskiewicz urodził się 28 marca 1946 roku w Lingen/Ems w Niemczech.
W latach 1964-70 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom w pracowniach: architektury prof. R. Semka i malarstwa prof. K. Ostrowskiego.
Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach. Swoje prace prezentował na czterdziestu siedmiu wystawach indywidualnych, m.in. w Berlinie, Getyndze, Lejdzie, Limburgu, Wilnie, Warszawie, Lublinie, Płocku, Toruniu, Kielcach, Busku-Zdroju, Gdańsku, Krakowie, Nowym Sączu, Bydgoszczy, Poznaniu i Opolu.
Od 1989 roku członek Zarządu Głównego ZPAP, aktualnie pełni już piątą kadencję jako prezes Okręgu Toruńskiego. Członek Zarządu Konfraterni Artystów w Toruniu, a także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” w Toruniu.
W 2006 roku został odznaczony medalem „Gloria Artis”.
Mieszka w Toruniu.Cykle Black Box-ów tworzonych przez Brzuskiewicza to zapisy pewnych historii czy - wnikając głębiej - czynników, z których składa się świat. Wykorzystując technikę mix mediów artysta zaskakuje drobiazgowością i celowością użycia, często w dowcipnym kontekście, przedmiotów ready-made.
Otwarcie wystawy: 16 grudnia 2012 r., Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, godz. 17.00
Jeszcze lato i już trochę jesień, czyli - wrzesień w Muzeum
Data: 2012-08-24
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z wydarzeniami, które już we wrześniu w grudziądzkim Muzeum.
02.09.12 (niedziela)
ostatni dzień prezentacji wystawy „Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza”
EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – TAJEMNICE CODZIENNOŚCI
7.09.12 (piątek)
godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Huculskie reminiscencje”
Gmach Główny Muzeum
Więcej informacji - kliknij tutaj
08.09.12 (sobota)
w godz. 10.00 – 20.00 zapraszamy do zwiedzania Muzeum; szczególnie polecamy Państwa uwadze wystawę „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu” oraz prezentację koncepcji nowej wystawy „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu”
godz. 10.00 i 12.00 – warsztaty rodzinne; obowiązują wcześniejsze zapisy – Dział Edukacji i Promocji tel. 56 46 590 63 w.18
Tematem zajęć będą „Tajemnice codzienności” hucułów. Kim byli? Skąd pochodzili? Jak wyglądało ich życie? Spotkamy się z przepiękną unikatową sztuką i dowiemy się co powoduje, że jest tak niezwyczajną. Całość będzie przeplatana konkursami a na koniec każdy będzie mógł sprawdzić zdobyte wiadomości w praktyce wykonując ozdoby.
godz. 16.00 – oprowadzanie po wystawie „Huculskie reminiscencje”
godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie „Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta”
godz. 18.00 – oprowadzanie po wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”
09.09.12 (niedziela)
w godz. 10.00 – 15.00 zapraszamy do zwiedzania Muzeum; w programie możliwość obejrzenia wszystkich wystaw oraz pokaz filmu „Utracone dziedzictwo”
W dniach 8-9 września 2012 r. do Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi obowiązywać będzie BEZPŁATNY WSTĘP (dotyczy: zwiedzania wszystkich wystaw w Muzeum, oprowadzania z przewodnikiem)
Na warsztaty rodzinne dla każdego gościa (dzieci i dorośli) wstęp w wysokości 1,20 zł.
14.09.12 (piątek), godz. 17.00
otwarcie wystawy „Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia” z okazji jubileuszu 15-lecia OPTAN-u i 10-lecia Teatru Życia im. ks. Biskupa Jana Chrapka, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
18.09.12 (wtorek), godz. 12.00
wtorek muzealny z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej – pokaz filmu wraz z komentarzem historyka; Gmach Główny Muzeum, wstęp bezpłatny
zapisy – Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Czynne wystawy stałe i czasowe:
Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
Polski mundur kawaleryjski 1914-1945, Spichrz, ul. Spichrzowa 17
Historia Grudziądza, Spichrz, ul. Spichrzowa 9
Wystawy archeologiczne, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15
Bronisław Malinowski. Mistrz olimpijski. Lekkoatleta, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 31.12.12)
Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4 (do 30.11.12)
Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza z okazji 90. rocznicy powstania Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (do 2.09.12)
Historia policji, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 02.09.12)
Plener Grudziądz 2012, Gmach Główny, ul. Wodna 3/5 (do 16.09.12)
Huculskie reminiscencje, Gmach Główny, ul. Wodna 3/5 (07.09. - 04.11.2012)
Zapisy na zajęcia edukacyjne (we wrześniu - zajęcia towarzyszące wystawie "Huculskie reminiscencje"): Dział Edukacji i Promocji, tel 56 46 590 63 w.18
Wystawy poza siedzibą Muzeum:
13.09. - 04.10.2012 r.
Grodziska okolic Grudziądza. Rekonstrukcje grodzisk.
Filia nr 8 Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu, ul. Łęgi 2
Józef Błachnio - wspominamy
Data: 2012-11-21
W sobotę 24 listopada 2012 r. w salach grudziądzkiego Muzeum odbędą się uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Józefa Błachnio oraz 90-leciem powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Grudziądzu.
Uroczystość została podzielona na dwie części, tj. godzinną sesję podczas, której goście będą mogli wysłuchać 2. komunikatów nt. życia J. Błachnio i Jego działalności na niwie muzealnej, naukowej oraz turystyczno-krajoznawczej, a także 1. wystąpienia nt. 90- lecia zorganizowanego ruchu turystyczno-krajoznawczego w Grudziądzu. Prelegentami będą: Wiesław Błachnio – syn, Anna Wajler – starszy kustosz Muzeum oraz Krzysztof Czerepowicki – Prezes Zarządu Oddziału PTTK w Grudziądzu. Z tej okazji będzie można także obejrzeć zachowane materiały, pamiątki związane z osobą Józefa Błachnio na mini wystawie prezentowanej na piętrze Gmachu Głównego.
W drugiej części uroczystości – w spichrzu nr 9 – nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Józefowi Błachnio. Autorem tablicy pamiątkowej jest Ryszard Kaczor – artysta rzeźbiarz.
Józef Błachnio – historyk, krajoznawca, miłośnik zabytków, publicysta a przede wszystkim popularyzator wiedzy o regionie. Urodził się 21 sierpnia 1912 r. w Symferopolu na Krymie. Był współorganizatorem i kierownikiem Muzeum w latach 1945-1958 r., a od 1 stycznia 1963 r. pełnił funkcję kierownika Działu Historycznego i Etnograficznego. Zginął tragicznie 27 listopada 1968 r. wykonując obowiązki zawodowe.
Od lat młodzieńczych interesował się turystyką i krajoznawstwem. Od 1928 r. był członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Oddział w Grudziądzu. Należał do członków-założycieli Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Grudziądzu, gdzie przez lata pełnił funkcje wiceprezesa Tymczasowego Zarządu Oddziału (1956-1957), skarbnika (1960-1961), członka Zarządu (1965-1968). Wchodził też w skład zespołu Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Grudziądzkiego” (w roku 1961 oraz w latach 1964-1968).
Prowadził badania terenowe dotyczące głównie sztuki ludowej. Zajmował się również grodziskami archeologicznymi. Wyniki badań znalazły odbicie w opracowaniach na prawach rękopisu. Był autorem artykułów i notatek dotyczących historii regionalnej miasta i powiatu grudziądzkiego ogłaszanych drukiem przede wszystkim w „Gazecie Pomorskiej” (1958-1968) i „Ilustrowanym Kurierze Polskim” (1958-1968). był współautorem i redaktorem kilku przewodników turystycznych po Grudziądzu oraz prac: Monografia powiatu grudziądzkiego (1949), „Kronika Miasta Grudziądza” (1951 – na prawach rękopisu), XX lat powiatu grudziądzkiego w Polsce Ludowej.
Program uroczystości w dniu 24 listopada przedstawia się następująco:
godz. 10.00 – Sesja poświęcona życiu i działalności Józefa Błachnio,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
godz. 11.00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Błachnio,
Muzeum, Spichrz nr 9, ul. Spichrzowa 9
Uroczystości w salach Muzeum poprzedzone będą Mszą Świętą w kościele p.w. Ducha Świętego w Grudziądzu. Początek Mszy Św. zaplanowano na godz. 9.00.
Organizatorami uroczystości są Oddział Polskiego Towarzystwa Turytyczno-Krajoznawczego
im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu oraz rodzina Józefa Błachnio.
Kaszuby - dawniej i dziś
Data: 2012-05-10
Wystawa „Kaszuby dawniej i dziś” zostanie otwarta w dniu 12 maja 2012 r. - podczas ETNOCY MUZEÓW. Znajdą się na niej głównie zbiory z Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, a także zbiory własne Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Wystawa podzielona będzie na 2 części, w pierwszej, pokazującej tradycyjną kulturę materialną Kaszub, znajdą się przedmioty codziennego użytku, które stylizować będą wnętrze izby kaszubskiej (meble, sprzęty domowe, plecionki, naczynia, stroje). Drugą część to współczesny obraz Kaszub wyrażony poprzez twórczość artystów pochodzących z tego regionu Polski. Wśród eksponatów w tej części wystawy znajdą się obrazy malowane na szkle, rzeźby, płaskorzeźby, instrumenty muzyczne, wyroby z rogów zwierząt, serwety, obrusy, makaty i inne.
Ekspozycję uzupełniać będą prezentowane na wystawie fragmenty filmu o wyrobie tabakierek.
Wystawa „Kaszuby - dawniej i dziś” ukazywać ma ciągłość kultury kaszubskiej, jej odrębność, niepowtarzalność, a także rozwój. Natomiast twórczość artystów kaszubskich, których prace będą eksponowane ma prezentować ich sposób na odnalezienie się we współczesności.
Wystawa prezentowana będzie do 1 lipca 2012 r.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
19.06.2012 r.(wtorek), godz. 17.00
Dzień Muzyki – Spotkanie z muzyką kaszubską – wykład Jarosława Loewenaua pt. „Bëlné słowò òtmikô serce – Dobre słowo otwiera serce”- o geografii, języku, literaturze i sztuce Kaszub z prezentacją multimedialną Ines Wąsowskiej, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
22.06.2012 r. (piątek)
Kaszuby dawniej i dziś – spotkanie z kulturą regionu Kaszub
godz. 17.00 – występ kapeli zespołu „Kaszuby” Wiele-Karsin (Dziedziniec)
godz. 17.00 - kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Kaszuby dawniej i dziś"
godz. 17.00 - zajęcia edukacyjne: design kaszubski - dziedziniec Muzeum (w razie niepogody - Gmach Główny)
Zapisy na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie - warsztaty designu kaszubskiego - prowadzi Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy!
Konferencja popularnonaukowa "Góra Zamkowa w Grudziądzu"
Data: 2012-06-15
Autor: W. Pacuszka
Jakie tajemnice kryje Góra Zamkowa w Grudziądzu i czy „quantum castrum” miał tutaj swoją lokalizację? Tego i wielu innych ciekawostek będzie można dowiedzieć się uczestnicząc w konferencji popularnonaukowej "Góra Zamkowa w Grudziądzu", która 26 czerwca odbędzie się w grudziądzkim Muzeum.
Początek konferencji zaplanowano na godz. 10.00
Główny nurt konferencji poświęcony będzie wynikom badań archeologiczno-architektonicznych, które prowadzone były na Górze Zamkowej w latach 2007-2009, ale nie tylko… Będzie także trochę o historii tego miejsca i o jego przyszłości. Dowiemy się również o życiu codziennym mieszkańców zamku i o tym, jakie menu gościło na ich stołach.
Konferencja połączona będzie z promocją premierowego wydania publikacji „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały” pod redakcją dr hab. Marcina Wiewióry z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Organizatorami konferencji są Urząd Miejski w Grudziądzu, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Program konferencji:
10.00 – OTWARCIE KONFERENCJI
Prezydent Grudziądza
Dyrektor Instytutu UMK w Toruniu
Dyrektor Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu
10.15 – dr hab. Marcin Wiewióra (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Zamek w Grudziądzu na nowo odkryty”
10.30 – dr Jacek Gackowski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Ślady zasiedlenia Góry Zamkowej w początkach epoki żelaza”
10.45 – dr Jarosław Kordowski, mgr Sebastian Tyszkowski (Instytut Geografii PAN w Toruniu) „Budowa geologiczna i przekształcenia rzeźby Góry Zamkowej w Grudziądzu i jej otoczeniu na podstawie badań terenowych i analizy materiałów archiwalnych”
11.00 – prof. dr hab. Wojciech Chudziak (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wczesnośredniowieczny gród w Grudziądzu – na pograniczu polsko-pruskim…”
11.15 – mgr Bogusz Wasik (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Zabudowa zamku w Grudziądzu na podstawie źródeł pisanych i ikonograficznych z XVI-XVIII w.”
11.30 - mgr Mariusz Żebrowski (Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu) „Góra Zamkowa – jej historia 1795-1990. Zmiany i przebudowy”
11.45 – mgr inż. Marek Sikora (Wiceprezydent Grudziądza) „Góra Zamkowa. Teraźniejszość i przyszłość”
12.20 – dr hab. Marcin Wiewióra promocja książki „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały”
12.40 –dr Adam Chęć (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) - „Życie codzienne na zamku w Grudziądzu w czasach krzyżackich w świetle inwentarzy”
12.55 – dr hab. inż. Daniel Makowiecki, prof. UMK (Instytut Archeologii UMK w Toruniu), mgr Marzena Makowiecka „Historia w odpadach kostnych zapisana, czyli zwierzęta i menu mieszkańców Wzgórz Zamkowego w Grudziądzu”
13.10 – mgr Mirosława Zabilska (Instytut Archeologii UMK w Toruniu)– „Materiały archeoichtiologiczne z Góry Zamkowej w Grudziądzu”
13.25 – mgr Katarzyna Węglewska, dr Marek Kołyszko (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Szkice na cegłach z grudziądzkiego zamku”
13.40 – mgr Maciej Majewski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Detal architektoniczny z zamku krzyżackiego w Grudziądzu”
13.55 – dr Małgorzata Markiewicz (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wyroby szklane na zamku w Grudziądzu”
Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
Konferencja odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Podczas konferencji będzie można także zakupić książkę „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały”
Konkurs - „O kabłączkach, patynkach i kapalinach - życie codzienne w średniowieczu”.
Data: 2012-02-13
Konkurs jest okazją do bliższego poznania rzemiosła, sztuki wojennej i życia codziennego mieszkańców średniowiecznych miast i grodów.
Regulamin konkursu „O kabłączkach, patynkach i kapalinach - życie codzienne w średniowieczu”
Karta zgłoszeniowa do pobrania.
1. ORGANIZATOR
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
2. TERMIN
Konkurs odbędzie się dnia 24.04.2012 r.
3. MIEJSCE
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
4. CEL KONKURSU
- pogłębienie wiedzy dotyczącej czasów średniowiecza;
-zapoznanie się z wynikami badań archeologicznych prowadzonych w średniowiecznych miastach i na grodziskach;
- umiejętność pracy z zabytkami archeologicznymi – nazwanie ich, określenie celu i funkcji jaką dany przedmiot pełnił w przeszłości.
5. UCZESTNICY
Konkurs skierowany jest do uczniów klas I i II gimnazjum miasta i gminy Grudziądz. Konkurs jest drużynowy. Drużyny składają się z 3 uczniów jednej szkoły.
6. WARUNKI UCZESTNICTWA
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest potwierdzenie udziału na KARCIE ZGŁOSZENIOWEJ i odesłania lub dostarczenia do Działu Archeologii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu do dnia 15.03.2012 r. (tel. 056 46 590 63 wew. 33, e-mail: archeologia@muzeum.grudziadz.pl).
7. SYSTEM KONKURSU
W konkursie biorą udział wszystkie zgłoszone drużyny. Zależności od ilości zgłoszeń ustalony zostanie system konkursu, o czym zostaną poinformowane szkoły.
8. FORMA KONKURSU
Do zadań konkursowych należeć będą:
- quiz z wiedzy ogólnej dotyczący czasów średniowiecznych,
- zadania wymagające połączenia spostrzegawczości, wiedzy i refleksu z zakresu tematyki konkursu.
9. INFORMACE DODATKOWE
Bieżące informacje o konkursie dostępne będą na stronie internetowej: www.muzeum.grudziadz.pl
Pytania i zadania będą z zakresu życia codziennego w Średniowieczu w okresie X – XV w.
Informacje na temat zagadnień konkursowych można zdobyć zapoznając się z wydarzeniami:
a) wystawy stałe:
- „Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu” – blok poświęcony wynikom badań archeologicznych na grodziskach Spichrz 13-15,
- „Biżuteria średniowieczna z Gruczna” - Spichrz 13-15,
- „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach” - Spichrz 13-15 ,
- „Historia Grudziądza” – część poświęcona średniowieczu Spichrz 9,
b) wystawy czasowe:
- „Hanza i jej dziedzictwo” Gmach Główny Muzeum (28.01. – 09.04. 2012 r.),
c) wykłady:
- "Stare Miasto Elbląg w badaniach archeologicznych" Gmach Główny Muzeum (17.02.2012 r. - godz. 12.00 i 17.00)
- „Życie kobiet w średniowieczu” Gmach Główny Muzeum (06.03. 2012 r. - godz. 12.00 lub 09.03.2012 r. - godz. 17.00).
Wstęp na wystawy oraz oprowadzanie dla uczestników konkursu są bezpłatne.
Konkurs EURO 2012
Data: 2012-03-31
Dla najmłodszych mieszkańców Grudziądza przygotowaliśmy wiosenny konkurs plastyczny - tym razem o tematyce sportowej - w nawiązaniu do zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem oraz do pobrania karty zgłoszeniowej.
W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 0-6) z Grudziądza
Regulamin konkursu:
Euro 2012 – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i wystawa pokonkursowa
I. Organizator
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu,
przy współpracy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu
II. Cele konkursu
· Kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne,
· Popularyzowanie wśród uczniów treści zgodnych z zasadami sportowego życia
· Kształtowanie wśród uczniów pozytywnego wizerunku sportowca, piłkarza
III. Warunki uczestnictwa
a. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (kl. 0-6) i będzie rozstrzygany w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-3 oraz kl. 4-6
b. Tematyka prac plastycznych dotyczy organizowanych w 2012 r. w Polsce Mistrzostw Europy w piłce nożnej
c. Technika prac: dowolna do wyboru przez uczestnika konkursu.
d. Format prac plastycznych nie mniejszy niż A4 i nie większy niż A3; prace trójwymiarowe – maksymalne rozmiary: szer. 60 cm, wys. 60 cm, gł. 60 cm
e. Prace bez oprawy w passe-partout.
f. Nie przyjmujemy prac zbiorowych (tzn. autorem jednego obrazka nie może być cała klasa)
g. Każda praca powinna zawierać załączony dokument (wg załącznika nr 1 do regulaminu) z następującymi informacjami:
1. imię i nazwisko autora, wiek, klasa,
2. placówka, adres, telefon (wraz z numerem kierunkowym);
3. imię i nazwisko nauczyciela/i lub opiekuna, pod kierunkiem którego uczeń przygotował pracę.
h. jeden uczestnik może zgłosić nie więcej niż 2 prace konkursowe
IV. Kontakt:
W razie niejasności związanych z regulaminem prosimy o kontakt telefoniczny – osoba odpowiedzialna: M. Bolek-Maszewska, Tel. 56 46 590 63 w.18, e-mail: promocja@muzeum.grudziadz.pl
V. Termin i miejsce składania prac: od 16.04.12 do 11.05.12, na adres:
Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Dział Edukacji i Promocji,
ul. Wodna 3/5, z dopiskiem „KONKURS EURO” .
VI. W skład jury wchodzą 3 osoby: członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum oraz pracownicy Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
a. Jury wybierze po 3 prace w każdej kategorii wiekowej.
b. Przewidziane są również wyróżnienia – w postaci umieszczenia pracy na wystawie prezentowanej w salach Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przy ul. Spichrzowej 17
VII. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie www.muzeum.grudziadz.pl
w dniu 1 czerwca 2012 r.., a nagrody zostaną wręczone podczas wernisażu w dniu 1 czerwca 2012 r.
VIII. Nagrody: przewidziane są nagrody za miejsca 1-3 w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 0-3 oraz kl. 4-6
IX. Prawa autorskie
1. Z chwilą nadesłania zgłoszenia, na Organizatora przechodzą nieodpłatnie autorskie prawa majątkowe do pracy w zakresie:
a) utrwalania i zwielokrotniania nagrodzonego utworu w części lub w całości, tj. wytwarzania egzemplarzy utworu bez względu na zastosowaną technikę, w tym technikę drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz cyfrową, liczby i wielkość nakładu,
b) obrotu oryginałem utworu albo jego egzemplarzami, tj. wprowadzania do obrotu, najmu, użyczenia oryginału lub jego egzemplarzy, publicznego udostępniania utworu, rozpowszechniania, wystawiania, wyświetlania również w formie cyfrowej lub drogą elektroniczną, wykorzystania utworu w części lub w całości w wydawnictwie książkowym, kalendarzu wielo- lub jednoplanszowym, publikacjach elektronicznych, w celach informacyjnych, promocyjnych, reklamowych, Public Relations,
c) praw pokrewnych z zastrzeżeniem obowiązku ujawnienia nazwiska Autora, do czego
Organizator jest upoważniony.
2. Przeniesienie autorskich praw majątkowych do utworu powoduje przeniesienie na Organizatora własności oryginału egzemplarza utworu.
3. Organizator jest upoważniony do opracowania lub zlecenia opracowania utworu, do dokonywania skrótów, obróbek graficznych.
4. Organizatorowi przysługuje prawo do zezwalania na korzystanie i rozporządzanie opracowaniami utworu.
5. Uczestnik nie ma prawa do wykorzystania utworu lub jego części w jakimkolwiek innym wydawnictwie.
6. Organizator niniejszym oświadcza, że akceptuje oświadczenia uczestnika złożone w Kuponie
Konkursowym oraz wyraża zgodę na nieodpłatne nabycie majątkowych praw autorskich do utworu oraz innych praw określonych w niniejszym Regulaminie na zasadach w nim przewidzianych.
X. Uwagi dodatkowe
a. Prace przechodzą na własność organizatorów, nie podlegają zwrotowi i będą wystawiane w salach Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przy ul. Spichrzowej 17
b. Rozstrzygnięcie jury jest ostateczne (od werdyktu nie przysługuje odwołanie) i nastąpi na 5 dni przed planowanym otwarciem wystawy „Euro 2012”
c. Osoby nagrodzone zostaną powiadomione telefonicznie o miejscu i godzinie uroczystego rozdania nagród.
d. nagrodzone prace zostaną wyróżnione i oznaczone na wystawie
e. nagrody nie odebrane zostaną dostarczone przez Organizatora na adres szkoły, z której pochodzi uczeń – autor pracy
f. nagrody nie podlegają wymianie na równowartość pieniężną
g. niniejszy Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.muzeum.grudziadz.pl
h. w sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie rozstrzyga Organizator
i. organizator konkursu zastrzega prawo do zmiany czasu trwania konkursu i warunków udziału w konkursie oraz do jego odwołania bez podania przyczyny
DOKUMENTY DO POBRANIA:
Regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową.pdf
Regulamin konkursu.pdf
Karta zgłoszeniowa.pdf
Kotek się znalazł!
Data: 2012-11-23
Szanowni Państwo, Drodzy Goście Muzeum - zapraszamy do zwiedzania wystawy Zbigniewa Szczepanka - uzupełnionej o akwarelę z kotkiem.
Uroczystość otwarcia wystawy „Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka” połączona z promocją albumu „Grudziądz miasto niezwykłe” zyskała ogromną przychylność publiczności. Tego wieczoru Muzeum odwiedziło przeszło 150 osób.
Wystawa Zbigniewa Szczepanka, który nie po raz pierwszy prezentował swą twórczość w salach grudziądzkiego Muzeum, spotkała się z życzliwym przyjęciem odbiorców. Wielu gości nabyło także album z reprodukcjami akwarel Zbigniewa Szczepanka, zredagowany przez Panią Karolę Skowrońską i Pana Ryszarda Bynera.
Niespodzianką w albumie był obraz „Kot z podwórza kamienicy przy ulicy Mickiewicza 18 a”, który nie zaistniał na ekspozycji. Dla gości, poszukujących reprodukcji z albumu na wystawie mamy dobrą wiadomość – Pan Zbigniew Szczepanek udostępnił akwarelę ze swoich zbiorów prywatnych i obecnie można ją oglądać na wystawie w Muzeum. Kotek się znalazł i ... czeka na zwiedzających a wraz z nim cykl prac Zbigniewa Szczepanka poświęconych zakątkom Grudziądza.
Kwiecień - plecień
Data: 2012-03-22
Wiosennie, słonecznie i ciepło zapraszamy Państwa na kwietniowe imprezy w Muzeum - w tym, między innymi - Weekend z Witkacym.
04.04.12 (środa), godz. 12.00
z okazji Światowego Dnia Książki dla Dzieci zapraszamy do udziału w następujących zajęciach – „Jak powstaje książka” zabawa edukacyjna; tworzenie przygód Piotrusia Pana – przygotowanie na ich podstawie własnej książki i poznanie bohaterów powieści J. M. Barrie;
Spichrz nr 17, odbiorcy: P, kl. 1-3; wstęp bezpłatny
zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Godziny otwarcia Muzeum podczas Świąt Wielkanocnych:
06.04.12 – Wielki Piątek
Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00
07.04.12 – Wielka Sobota
Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00
08.04.12 – Niedziela Wielkanocna
Muzeum NIECZYNNE
09.04.12 – Poniedziałek Wielkanocny
Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00
09.04.12 (poniedziałek)
OSTATNI DZIEŃ PREZENTACJI WYSTAWY "HANZA I JEJ DZIEDZICTWO"
14.04.12 (sobota), godz. 11.00
tworzenie latawców - warsztaty rodzinne – towarzyszące wystawie „Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz”; Spichrz, ul. Spichrzowa 17,
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł - dorośli,
zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
17.04.12 (wtorek), godz. 12.00
z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków
wtorek muzealny „Kolorowa panorama Grudziądza” - zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie „Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz”, odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp bezpłatny
zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
18.04.12 (środa), godz. 10.00 – 15.00
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
bezpłatny wstęp do Muzeum dla wszystkich; w Gmachu Głównym Muzeum - wystawa najnowszych nabytków – darów i zakupów, które wzbogaciły kolekcję Muzeum
Weekend z Witkacym
20.04.12 (piątek), godz. 18.00
otwarcie wystawy „Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix”
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
Więcej informacji o wystawie - kliknij tutaj
21.04.12 (sobota)
godz. 11.00 – spotkanie warsztatowo-wykładowe pt. „Stanisław Ignacy Witkiewicz jako artysta wielokrotny – legenda a prawda?” (autor: Natalia Boszczyk)
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
godz. 11.00 - warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie - projektowanie scenografii,
Spichrz nr 17, cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł - dorośli
Więcej informacji o warsztatach rodzinnych - kliknij tutaj
22.04.12 (niedziela), godz. 11.00
spotkanie warsztatowo-wykładowe „Witkacy: człowiek renesansu czy człowiek puzzle?”
(autor: Natalia Boszczyk)
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji o spotkaniach warsztatowo - wykładowych - KLIKNIJ TUTAJ
Konkursy:
02.04.12 (poniedziałek)
„Euro 2012 – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i wystawa pokonkursowa” - ogłoszenie regulaminu konkursu i możliwości zapisów na konkurs dla szkół podstawowych (kl. 0-6), informacje: Marta Bolek-Maszewska – tel. 56 46 590 63 w.18, e-mail: promocja@muzeum.grudziadz.pl
24.04.12 (wtorek), godz. 10.00
konkurs dla klas I i II gimnazjum "O kabłączkach, patynkach i kapalinach - życie codzienne w średniowieczu",
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Czynne wystawy stałe i czasowe:
- Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
- Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
- Polski mundur kawaleryjski 1914-1945, Spichrz, ul. Spichrzowa 17
- Historia Grudziądza, Spichrz, ul. Spichrzowa 9
- Wystawy archeologiczne, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15
- Bronisław Malinowski. Mistrz olimpijski. Lekkoatleta, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 30.09.12)
- Stacja kolejowa Grudziądz, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15 (do 31.08.12)
- Co krokodyl ma w brzuchu? (do 13.05.12), Spichrz, ul. Spichrzowa 17
- Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz (do 29.04.12), Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
- Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix – (od 20.04.12 do 3.06.12), Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Edukacja – lekcje muzealne do wystaw czasowych i stałych – zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
- Co krokodyl ma w brzuchu?-„ Jak powstaje książka”, „Historia mierzenia czasu”.
- Stacja kolejowa Grudziądz
- Hanza i jej dziedzictwo (do 9.04.12)- „Gry i zabawy w średniowieczu”, „Podchody muzealne połączone z warsztatami malowania porcelany”
Stała oferta edukacyjna – m.in. Moja Mała Ojczyzna, Moja pierwsza wizyta w Muzeum, Skąd wziął się papier, Od dziada pradziada, Tajemnice warsztatu archeologa, Szwedzi w Grudziądzu
Lekcja muzealna - 6 marca - z okazji wyzwolenia Grudziądza spod okupacji hitlerowskiej
Data: 2012-03-01
Z okazji rocznicy wyzwolenia Grudziądza spod okupacji hitlerowskiej i zakończenia działań wojennych zapraszamy na lekcję muzealną.
O godz. 10.00 i 14.00 zapraszamy na lekcję muzealną „Grudziądz w okresie II wojny światowej”
Tematem lekcji będzie przybliżenie życia codziennego w okupowanym mieście, polityka germanizacyjna III Rzeszy, eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej; podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość obejrzeć film i prezentację multimedialną oraz unikatowe mapy i fotografie;
lekcja dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;
autor: Dawid Schoenwald
zapisy grup prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy! Wstęp na lekcję jest bezpłatny! Ilość miejsc ograniczona! Maksymalna liczba osób w grupie: 25
Leon Wyczółkowski - Wrażenia z Pomorza
Data: 2012-05-27
Już od 2 czerwca w salach grudziądzkiego Muzeum będzie można oglądać prace Leona Wyczółkowskiego.
Z okazji 160. rocznicy urodzin Leona Wyczółkowskiego i 75. przekazania przez wdowę – Franciszkę Wyczółkowską zbioru jego prac oraz pamiątek osobistych, mebli i wyposażenia pracowni, które zapoczątkowały w bydgoskim muzeum kolekcje monograficzną poświęconą osobie i twórczości artysty, Rada Miasta Bydgoszczy ogłosiła rok 2012 Rokiem Leona Wyczółkowskiego. W związku z tym, z myślą o mieszkańcach regionu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy przygotowało wystawę objazdową "Leon Wyczółkowski - Wrażenia z Pomorza". Ekspozycja stanowi ważny wkład w kształtowanie wiedzy na temat sztuki upowszechniając twórczość artystyczną Leona Wyczółkowskiego. Zebrany i zaprezentowany zbiór akwarel, rysunków i grafik daje niepowtarzalną możliwość, nie tylko mieszkańcom Bydgoszczy, ale i województwa kujawsko-pomorskiego, zapoznania się z techniką warsztatu litograficznego oraz indywidualnym stylem artysty. Prace ukazują motywy architektoniczne oraz pejzaże, które są dobrze znane mieszkańcom naszego regionu.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Wernisaż w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaplanowano na sobotę - 2 czerwca 2012 r., godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Obchody Roku Leona Wyczółkowskiego objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Zapraszamy na zajęcia towarzyszące wystawie „Leon Wyczółkowski. Wrażenia w Pomorza”.
Poznamy ogromnie różnorodną spuściznę artysty. Będzie ona pretekstem to przedstawienia bogactwa środków i technik plastycznych umożliwiających oddanie niuansów natury. W części warsztatowej wyruszymy w plener uzbrojeni w pastel i węgiel.
Listopadowe propozycje muzealne
Data: 2012-10-30
Listopad to miesiąc pełen refleksji i wspomnień. Naszą ofertą na ten miesiąc chcemy zachęcić Państwa do chwili zadumy. Szczególnie polecamy koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości, podczas którego Teresa Budzisz-Krzyżanowska przypomni korespondencję Fryderyka Chopina z lat 1816-1831. Natomiast Zbigniew Szczepanek pokaże na swojej wystawie Grudziądz w akwarelach.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach znajdują się poniżej.
01.11.12 (czwartek) – Dzień Wszystkich Świętych
Muzeum NIECZYNNE
09.11.12 (piątek), godz. 17.00
promocja wydawnictwa "Twierdza Grudziądz. Ochrona, zarządzanie, zagospodarowanie. Materiały pokonferencyjne", Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
11.11.12 (niedziela), godz. 18.00
koncert-spektakl "Chopin warszawski" w wykonaniu Pawła Kamasy i Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
16.11.12 (piątek), godz. 18.00
otwarcie wystawy „Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka” oraz promocja książki „Grudziądz miasto niezwykłe”, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
24.11.12 (sobota), godz. 10.00-11.00
uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Józefa Błachnio – w programie: prezentacja dorobku naukowego Józefa Błachnio, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ul. Wodna 3/5, ul. Spichrzowa 9;
współorganizatorem uroczystości jest grudziądzki oddział PTTK
EDUKACJA: więcej informacji - kliknij tutaj
Historie z babcinego kufra
Zajęcia towarzyszące wystawie „Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 stycznia i okolice”
26.10.2012 – 31.12.2012
Dla młodszych: zapraszamy na zajęcia, na których będziemy poznawać swoje najbliższe otoczenie i jego historię. Dowiemy się jak żyli ludzie w dawnych czasach i spróbujemy znaleźć ich ślady w dzisiejszym mieście. Proponujemy wyjście w plener i pracę z kartami edukacyjnymi lub w razie niepogody pracę na sali wystawowej ze zdjęciami.
Dla starszych: Twierdza szyfrów. Gra zespołowa, podczas której poznamy zasady tworzenia szyfrów. Następnie ukryjemy informacje służące pomocą w odkrywaniu skarbów. Odnalezione skarby uczestnicy zabiorą do domu. Będziemy poruszać mi. in. następujące zagadnienia: rozbiory, Grudziądz na tle zmian cywilizacyjnych XIX w., zniszczenia wojenne miasta w 1945 r.
Grudziądz znany i nieznany
Zajęcia towarzyszące wystawie: „Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka”
od 20.11.2012.
Dla młodszych: Zapraszamy na zajęcia, które pomogą nam poznać Grudziądz. Dowiemy się również, jak dbać o najbliższe otoczenie i środowisko naturalne każdego dnia. W części warsztatowej będziemy projektować wystrój kamienicy oraz zapoznamy się z nazewnictwem podstawowych elementów architektonicznych i stworzymy oryginalne ozdoby wnętrza z klamerek do bielizny i kartonów. Całość udekorujemy brokatem i watą.
Warsztaty świąteczne dla najmłodszych
4-20.12.2012
Zapraszamy na lekcję wzbogaconą prezentacją: Boże Narodzenie w sztuce i obyczajach. Poznamy na niej różne tradycje ludowe związane z tymi najpiękniejszymi świętami. Dowiemy się jak przedstawiali je wielcy i mali artyści. W części warsztatowej wykonamy fotograficzne karty świąteczne techniką stykową.
Zapisy na zajęcia edukacyjne: Dział Edukacji i Promocji, tel 56 46 590 63 w.18
Luty - moc zimowych atrakcji w Muzeum
Data: 2012-01-31
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami, które muzealnicy przygotowali w lutym.
3.02.2012 r., godz. 18.00
Koncert „Promocja Młodych” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu; Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
13-26.02.2012 r.
Białe Wakacje w Muzeum
Szczegółowy wykaz zajęć wraz z opisem - Kliknij tutaj
17.02.2012 r., godz. 12.00 i 17.00
wykład towarzyszący wystawie „Hanza i jej dziedzictwo” pt.: „Stare Miasto Elbląg w badaniach archeologicznych”,
autor: dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny;
zapisy grup na godzinę 12.00 prowadzi Dział Edukacji i Promocji pod numerem telefonu 56 46 590 63 w.18
EDUKACJA:
W czasach rycerzy (do 4.03.2012)
Lekcja muzealna towarzysząca wystawie „Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego”; tworzenie zamków z kartonu
odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
Stacja kolejowa Grudziądz
(do 30.09.2012)
Lekcja muzealna towarzysząca wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”; wyprawa w niezwykły świat kolejnictwa z własnym biletem
odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
Hanza i jej dziedzictwo
(27.01.- 9.04.2012)
Zapoznanie z realiami i bogactwem życia w średniowieczu; zajęcia dla przedszkoli i klas 1-3: zabawy plastyczne, rebusy i kolorowanki; zajęcia dla klas 4-6 i gimnazjów – podchody
Odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6, G
Maj w Muzeum
Data: 2012-04-25
Wiosna dociera do nas już ze wszystkich stron a w Muzeum z tej okazji - mnóstwo wydarzeń. Mamy nadzieję, że spośród tak szerokiej oferty każdy z Państwa znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Warto także wspomnieć, iż już od 1 maja następuje zmiana w godzinach pracy Muzeum. W okresie 1 maja - 30 września proponujemy Państwu przedłużone godziny zwiedzania w każdy piątek - Muzeum czynne będzie wówczas od godz. 10.00 do 20.00, a dodatkowo - w godz. 17.00 - 20.00 nie będziemy pobierać opłaty za wstęp.
Poniżej - kalendarz wydarzeń w maju:
Godziny otwarcia Muzeum w sezonie 1 maja – 30 września:
poniedziałek – muzeum nieczynne
wtorek – czwartek – godz. 10.00 – 16.00 (WTORKI – wstęp bezpłatny)
piątek – 10.00 – 20.00 (17.00 – 20.00 – wstęp bezpłatny)
sobota – niedziela i święta – godz. 10.00 – 15.00
Dni świąteczne – 1 maja (wtorek) i 3 maja (czwartek) – Muzeum czynne w godz. 10.00 – 15.00
02.05.12 (środa) – Dzień Flagi RP
godz. 12.15 - otwarcie wystawy „Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej”,
otwarcie wystawy odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
tuż po otwarciu wystawy zapraszamy na prelekcję ppłk. Jacka Treichela "Geneza powstania i historia Orderu Orła Białego", której będzie towarzyszył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry Wojskowej z Torunia (Gmach Główny)
13.15 – 13.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie (Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4)
godz. 13.30 - 15.00 - piknik patriotyczny, w programie:
malowanie twarzy, czerpanie papieru, stoisko promocyjne NSR (Dziedziniec Muzeum lub w przypadku niepogody – Spichrz nr 17), wstęp wolny
FESTIWAL PROBALTICA
02.05.12 (środa), godz. 18.00
koncert kameralny – Gotlands Blasarkvintett (Szwecja),
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
03.05.12 (czwartek), godz. 18.00
koncert kameralny – Kwartet Bandurzystek Lvivyanky (Ukraina)
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
07.05.12 (poniedziałek), godz. 18.00
koncert kameralny – Zapolski Strygerne (Dania)
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny Więcej o Festiwalu PROBALTICA - kliknij tutaj
08.05.12 (wtorek)
Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością – Rycerskie dylematy Mikołaja z Ryńska
godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
warsztaty edukacyjne
odbiorcy: kl. 1-3, kl. 4-6, G, PG
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, zajęcia bezpłatne
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
etNOC MUZEÓW - 12.05.12 (sobota)
Więcej informacji - szczegółowy program Nocy Muzeów - kliknij tutaj
12.05.12 (sobota), godz. 17.00 – 24.00
etNOC Muzeów, wystawy, koncert reggae zespołu Paraliż Band, warsztaty edukacyjne, oprowadzania kuratorskie po wystawach, wstęp wolny - wszystkie obiekty Muzeum
W ramach Nocy Muzeów otwarte zostaną następujące wystawy:
godz. 19.00
otwarcie wystawy „Kaszuby – dawniej i dziś”
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
godz. 20.00
otwarcie wystawy "Absolwenci Liceum Plastycznego 20l2"
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
13.05.12 (niedziela), godz. 10.00 – 15.00
Czynny dla zwiedzających będzie TYLKO Gmach Główny Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
15.05.12 (wtorek), godz. 11.00 i 13.00
Warsztaty fotograficzne z okazji Dnia Niezapominajki
odbiorcy: kl. 1-3, kl. 4-6, G, PG
cennik: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – uczniowie pozostałych typów szkół;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
18.05.12 (piątek), godz. 17.00
„Wiatr mi powiedział” – spotkanie autorskie z poetką Janiną Tarnawską połączone z prezentacją multimedialną Michała Kosowicza nt. walorów przyrodniczych powiatu grudziądzkiego, ilustrowane poezją śpiewaną w wykonaniu Sylwii Kosowicz, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
19.05.12 (sobota), godz. 11.30
warsztaty rodzinne, podczas których wykonywane będą zdjęcia na szklanych kliszach,
autorzy: Maciej Kastner, Łukasz Wojnowski
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
22.05.12 (wtorek), godz. 12.00
audycja słowno-muzyczna „Wiosna w muzyce” we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i Ii st. im. St. Moniuszki w Grudziądzu; prowadzenie: Urszula Szopa
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
25.05.12 (piątek), godz. 17.00
projekcja filmu „Pożegnanie jesieni” (opartego na powieści Witkacego) - towarzysząca wystawie „Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix” oraz oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
26.05.12 (sobota), godz. 11.30
warsztaty rodzinne z okazji Dnia Matki, podczas których wykonywane będą zdjęcia na szklanych kliszach; autorzy: Maciej Kastner, Łukasz Wojnowski
cennik: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – uczniowie pozostałych typów szkół;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Konkursy:
„Euro 2012 – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i wystawa pokonkursowa” - przygotowania do wystawy pokonkursowej – gromadzenie prac uczestników
informacje: Marta Bolek-Maszewska – tel. 56 46 590 63 w.18, e-mail: promocja@muzeum.grudziadz.pl
Czynne wystawy stałe i czasowe:
- Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
- Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
- Polski mundur kawaleryjski 1914-1945, Spichrz, ul. Spichrzowa 17
- Historia Grudziądza, Spichrz, ul. Spichrzowa 9
- Wystawy archeologiczne, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15
- Bronisław Malinowski. Mistrz olimpijski. Lekkoatleta, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 30.09.12)
- Stacja kolejowa Grudziądz, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15 (do 31.08.12)
- Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4 (do 11.11.12)
- Kaszuby dawniej i dziś, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (od 12.05.12 do 1.07.12)
- Marek Fijałkowski. Malarstwo, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (od 6.07.12 do 26.08.12)
- Odznaczenia i symbole narodowe (od 2.05.12 do 11.11.12), Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
- Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix – wystawa z kolekcji Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (od 20.04.12 do 3.06.12), Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
- Co krokodyl ma w brzuchu? (do 13.05.12), Spichrz, ul. Spichrzowa 17
Edukacja – lekcje muzealne do wystaw czasowych i stałych
(zapisy: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18)
- Co krokodyl ma w brzuchu? - „ Jak powstaje książka”, „Historia mierzenia czasu” (do 13.05.12)
- Stacja kolejowa Grudziądz
- Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix – warsztaty fotograficzne
- Kaszuby dawniej i dziś – warsztaty designu
- Warsztaty z okazji Dnia Matki
Stała oferta edukacyjna – m.in. Moja Mała Ojczyzna, Moja pierwsza wizyta w Muzeum, Skąd wziął się papier, Od dziada pradziada, Tajemnice warsztatu archeologa, Szwedzi w Grudziądzu
Malarstwo i rzeźba Artystów Teatru Życia
Data: 2012-09-11
Zapraszamy na wyjątkową wystawę!
Z okazji 15-stego jubileuszu Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych „OPTAN 2012” oraz 10-lecia Teatru Życia będziemy mogli zobaczyć obrazy i rzeźby 26-ściu artystów z całej Polski.
Na wystawie „Malarstwo i rzeźba artystów Teatru Życia” swoje prace zaprezentują:
Ireneusz Betlewicz (Ostróda)
Henryk Ciesielski (Poznań)
Piotr Dudek (Katowice)
Mirela Dziedziech (Grudziądz)
Józef Faber (Czaniec)
Janusz Grajber (Podkowa Leśna)
Genowefa Gregorczyk (Toruń)
Andrzej Haba (Nowa Huta)
Michał Hawełko (Grudziądz)
Ilona Jodłowska (Grudziądz)
Hanna Kowalska (Grudziądz)
Anna Lubomska (Grudziądz)
Elżbieta Łysoniewska (Wołomin)
Jerzy Maciążek (Częstochowa)
Jan Makowiecki (Szubin)
Dominika Mendel (Lublin)
Bogusław Omelczuk (Poznań)
Danuta Orlińska (Dąbrowa Górnicza)
Barbara Płaczek (Paczyna)
Grażyna Poczekaj (Bydgoszcz)
Damian Rewelski (Bydgoszcz)
Ewa Skubisz (Legionowo)
Barbara Sworowska (Grudziądz)
Jan Szklany (Bielsko-Biała)
Małgorzata Waszkiewicz (Włocławek)
Honorowy patronat nad wydarzeniami towarzyszącymi jubileuszowi objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
Wystawa prezentowana będzie do 3 stycznia 2013 r.
Marek Fijałkowski. Sacrum - Profanum
Data: 2012-06-26
W piątek, 6 lipca br. o godzinie 18.00 zapraszamy na otwarcie wystawy Marka Fijałkowskiego – grudziądzkiego artysty młodego pokolenia – pt. Sacrum • Profanum.
Malarz w swojej twórczości skupił się głównie na wizerunku kobiety, fascynując się pięknem zewnętrznym i analizą osobowości. W cyklu prac, który zobaczymy w Muzeum, odnajdziemy nie tylko śmiałe przedstawienia jego heroin, ale przede wszystkim głęboką refleksję nad obłudną moralnością współczesnego świata.
Jesteśmy często świadkami profanowania tego
odwiecznego symbolu jakim jest ciało kobiety.
Przez wieki uwielbiane i uważane za świątynię,
dziś stało się tylko produktem na sprzedaż.
Marek Fijałkowski
Co kryje się pod maską ciała kobiety w twórczości Fijałkowskiego i czy należy ono bardziej do sfery sacrum czy profanum? W którym miejscu artysta wyznacza granicę między światem fizycznym a duchowym? Jak pokazywano ten kontrowersyjny temat na przestrzeni wieków?
Odpowiedź na te pytania w salach grudziądzkiego Muzeum - zapraszamy do obejrzenia ekspozycji.
Wystawa przeznaczona dla osób pełnoletnich. Otwarcie odbędzie się w gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Tekst: Marta Magryś
Mikołaj Kopernik jako ekonomista - wykład
Data: 2012-03-01
Muzeum włącza się w kolejną edycję Grudziądzkich Dni Kopernikowskich
Wykład w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich pt. „Mikołaj Kopernik jako ekonomista” wygłosi w Muzeum Rafał Szweda - adiunkt w Dziale Historii Muzeum, opiekun Gabinetu Numizmatycznego.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
zapisy grup prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja grafik z Mikołajem Kopernikiem ze zbiorów grudziądzkiego Muzeum wraz z komentarzem kuratora – Emilii Markot
Minister z wizytą w Muzeum
Data: 2012-11-20
W dniu 14 listopada br. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu odwiedził minister Andrzej Kunert - Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Dnia 14 listopada 2012 r. w sali sesyjnej grudziądzkiego ratusza odbyła się podniosła uroczystość. Sztandar Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Heweliusza w Grudziądzu został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Aktu dekoracji sztandaru dokonał minister Andrzej Krzysztof Kunert, Sekretarz Rady.
Podczas tej doniosłej uroczystości srebrne medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej wręczono Marlenie Treichel, dyrektorowi ZSO nr 1 w Grudziądzu i ppłk. Jackowi Treichel z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej.
(...)
Tego dnia minister Andrzej Krzysztof Kunert wraz z przybyłymi Naczelnikami Wydziałów Rady – Teresą Baranowską i Adamem Siwkiem, mieli okazję, w towarzystwie przewodnika PTTK Grzegorza Machaja, odbyć krótki spacer połączony ze zwiedzaniem Grudziądza. Wizyta zakończyła się w salach grudziądzkiego Muzeum, gdzie Minister dokonał wpisu do księgi pamiątkowej tej zasłużonej dla grudziądzkiej kultury placówki.
CYTAT za: http://www.wojsko-polskie.pl/aktualnosci/20378,odznaczeni-za-pamiec.html
Muzeum w Nowym Roku
Data: 2012-12-17
Niech nadchodzący 2013 rok będzie dla Państwa czasem realizacji planów, spełniania marzeń. Niech będzie szczęśliwy i pełen radości każdego dnia. Dziękujemy za Państwa życzliwą obecność i zapraszamy do Muzeum w 2013 roku!
Muzeum na początku 2013 roku - poza wymienionymi niżej dniami - czynne będzie według planu godzin otwarcia w okresie jesienno-zimowym.
NIECZYNNE dla zwiedzających Muzeum będzie podczas następujących dni:
1 stycznia 2013 r. - Nowy Rok
6 stycznia 2013 r. - Święto Trzech Króli
W pozostałe dni czekają na Państwa ciekawe wystawy stałe oraz nasze najnowsze propozycje wystaw czasowych. Szczególnie polecamy Państwa uwadze wystawę "Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice" a także wystawy "Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka" oraz "Jerzy L. Brzuskiewicz. BLACK BOXy z cyklu SKARYFIKACJE i TATUAŻE".
Ponadto - 4 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na Wieczór Kolęd z Chórem ECHO. Kolędowanie z Chórem ECHO odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp wolny.
Najciekawsze polskie zwyczaje od Karnawału do Wielkanocy
Data: 2012-03-01
Tradycyjnie już w okresie przedświątecznym zapraszamy Państwa na spotkanie z obrzędami, które towarzyszą okresowi Wielkiego Postu i Świętom Wielkanocnym.
Autorem wykładu i towarzyszącej mu prezentacji multimedialnej jest etnograf - Ines Wąsowska - pracownik Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum.
Podczas wykładu dowiedzą się Państwo między innymi ciekawostek związanych z Karnawałem, Wielkim Postem i Wielkanocą - tego, w jaki sposób te trzy okresy determinowały życie dawniej i jak wygląda to w czasach współczesnych.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wstęp wolny! Zapraszamy!
Najnowsze propozycje edukacyjne
Data: 2012-10-08
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną w grudziądzkim Muzeum - lekcje stałe oraz propozycje towarzyszące wystawom czasowym!
1. Malować każdy może.
Zajęcia towarzyszące wystawie: „Malarstwo i rzeźba Artystów Teatru Życia”
Od 14.09.2012
Dla młodszych i starszych: Na zajęciach będziemy kształtować postawę tolerancji i zrozumienia. Poznamy różne możliwości wyrażania ekspresji twórczej poprzez: kolor, kompozycję, akwarelę, malarstwo olejne. Utrwaleniem wiadomości będą warsztaty, na których będziemy za pomocą liści tworzyć jesienne impresje.
2. Huculi - góralscy wędrowcy
Zajęcia towarzyszące wystawie "Huculskie reminiscencje"
do 02.12.2012
Dla młodszych zajęcia wprowadzające i uzupełniające tematy: ja i inni, kultura ludowa, dawne obrzędy i obyczaje, grupa etniczna, ja i natura, ornament. W części praktycznej wykonamy medalion z modeliny lub utkamy na krosnach bransoletkę. Dla starszych zajęcia, w których poruszamy tematy: cechy kultury ludowej i wielokulturowość Europy. Następnie zapraszamy na wykład połączony z prezentacją: poszukiwanie utraconego raju w malarstwie polskim XIX w. Na zakończenie proponujemy panel dyskusyjny podsumowujący poszukiwania ludowości i autentyczności w literaturze i sztuce XIX w.
3. Historie z babcinego kufra
Zajęcia towarzyszące wystawie „Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 stycznia i okolice”
26.10.2012 – 31.12.2012
Dla młodszych: zapraszamy na zajęcia, na których będziemy poznawać swoje najbliższe otoczenie i jego historię. Dowiemy się jak żyli ludzie w dawnych czasach i spróbujemy znaleźć ich ślady w dzisiejszym mieście. Proponujemy wyjście w plener i pracę z kartami edukacyjnymi lub w razie niepogody pracę na sali wystawowej ze zdjęciami.
Dla starszych: Twierdza szyfrów. Gra zespołowa na której poznamy zasady tworzenia szyfrów. Następnie ukryjemy informacje, które pomogą nam odkryć skarby, które uczestnicy zabiorą do domu. Będziemy poruszać mi. in. następujące zagadnienia: rozbiory, Grudziądz na tle zmian cywilizacyjnych XIX w., zniszczenia wojenne miasta w 1945 r.
4. Grudziądz znany i nieznany
Zajęcia towarzyszące wystawie: „Grudziądz w akwarelach Zbigniewa Szczepanka”
od 20.11.2012.
Dla młodszych: Zapraszamy na zajęcia, które pomogą nam poznać Grudziądz. Dowiemy się również, jak dbać o najbliższe otoczenie i środowisko naturalne każdego dnia. W części warsztatowej będziemy projektować wystrój kamienicy oraz zapoznamy się z nazewnictwem podstawowych elementów architektonicznych i stworzymy oryginalne ozdoby wnętrza z klamerek do bielizny i kartonów. Całość udekorujemy brokatem i watą.
5. Warsztaty świąteczne dla najmłodszych
4-20.12.2012
Zapraszamy na lekcję wzbogaconą prezentacją: Boże Narodzenie w sztuce i obyczajach. Poznamy na niej różne tradycje ludowe związane z tym świętem. Dowiemy się jak przedstawiali je wielcy i mali artyści. W części warsztatowej wykonamy fotograficzne karty świąteczne techniką stykową.
6. Świąteczne warsztaty fotograficzne
Zajęcia towarzyszące wystawie: Jerzy Brzuskiewicz.
Od 18.12.2012
Dla starszych: Zajęcia, na których zapoznamy się ze współczesnymi tendencjami w sztuce z naszego regionu. Poznamy technikę collage oraz samodzielnie wykonamy karty świąteczne techniką stykową.
Stała oferta edukacyjna:
Moja mała ojczyzna – cykl lekcji
Moja pierwsza wizyta w Muzeum
Grafika w czasie i przestrzeni
Skąd wziął się papier
Tajemnice warsztatu archeologa
Osadnictwo obronne na terenie ziemi chełmińskiej
Od dziada, pradziada
Architektura i dzieje grudziądzkiej fary
Grudziądz w okresie II wojny światowej
Grudziądz w okresie wojen szwedzkich
Ogłoszenie o naborze na stanowisko Asystenta
Dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu ogłasza nabór na stanowisko Asystenta Działu Historii w Gabinecie Numizmatycznym.
Pełna treść ogłoszenia w dokumencie znajdującym się poniżej:
OGŁOSZENIE - asystent Działu Historii w Gabinecie Numizmatycznym
Ponadto - ogłoszenie jest dostępne w muzealnym Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce - "Oferty pracy"
Ostatni moment na zwiedzenie wystaw!
Data: 2012-11-30
Jeszcze tylko do najbliższej niedzieli zwiedzać będzie można dwie wystawy "Honor. Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej" oraz "Huculskie reminiscencje". Tej ostatniej - w ramach finisażu - towarzyszyć będzie także promocja katalogu "Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu".
Na wystawie "Honor. Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej" przedstawiamy ordery, odznaczenia i odznaki, które nadawano w okresie istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje miejsce znajdą tu najważniejsze symbole tradycji narodowej - Order Orła Białego, Ordery Wojskowe Virtuti Militari I, II, IV i V klasy, a także Ordery Odrodzenia Polski I-V klasy. Ponadto w kameralnych wnętrzach Pałacu Opatek będzie można również podziwiać prawie wszystkie odznaczenia nadawane przez władze II RP oraz wiele odznak pamiątkowych i honorowych. Zależy nam również, aby prezentowana w grudziądzkim Muzeum ekspozycja przybliżyła „zasługi” za jakie otrzymywano poszczególne ordery, odznaczenia i odznaki.
Wystawę honorowym patronatem objęli:
Minister Obrony Narodowej
Prezydent Grudziądza
"Huculskie reminiscencje” zaś to wystawa prezentująca kulturę i sztukę mieszkańców Zachodniej Ukrainy. Przedmioty pokazywane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu, a także z kolekcji fotografa i podróżnika - Krzysztofa Hejke. Wystawę uzupełnią po raz pierwszy pokazywane w Polsce, nieznane dotąd fotografie modelek wykonane przez Teodora Axentowicza, które stały się inspiracją do powstania niektórych jego obrazów o tematyce huculskiej. 2 grudnia o godz. 16.00 zapraszamy na promocję kolejnego muzealnego wydawnictwa, które może stać się doskonałym prezentem pod choinkę.
„Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu” to książka przedstawiająca bogaty zbiór eksponatów związanych z HUCULSZCZYZNĄ.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu uzyskało dotację celową na dofinansowanie wydania katalogu „Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława łęgi w Grudziądzu” w ramach Funduszu Promocji Twórczości pochodzącego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ostatni wernisaż i 50. rocznica "Muzealnych Wieczorów przy Świecach"
Data: 2012-12-10
Dwie wspaniałe uroczystości już w najbliższą niedzielę - 16 grudnia od godz. 17.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
"Jerzy L. Brzuskiewicz. BLACK BOX-y z cyklu SKARYFIKACJE I TATUAŻE" - to tytuł wystawy, któr będziemy mieli przyjemność prezentować w grudziądzkim Muzeum.
Jerzy Ludwik Brzuskiewicz urodził się 28 marca 1946 roku w Lingen/Ems w Niemczech.
W latach 1964-70 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskując dyplom w pracowniach: architektury prof. R. Semka i malarstwa prof. K. Ostrowskiego.
Bierze udział w licznych wystawach, konkursach i plenerach. Swoje prace prezentował na czterdziestu siedmiu wystawach indywidualnych, m.in. w Berlinie, Getyndze, Lejdzie, Limburgu, Wilnie, Warszawie, Lublinie, Płocku, Toruniu, Kielcach, Busku-Zdroju, Gdańsku, Krakowie, Nowym Sączu, Bydgoszczy, Poznaniu i Opolu.
Od 1989 roku członek Zarządu Głównego ZPAP, aktualnie pełni już piątą kadencję jako prezes Okręgu Toruńskiego. Członek Zarządu Konfraterni Artystów w Toruniu, a także prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” w Toruniu.
W 2006 roku został odznaczony medalem „Gloria Artis”.
Mieszka w Toruniu.Cykle Black Box-ów tworzonych przez Brzuskiewicza to zapisy pewnych historii czy - wnikając głębiej - czynników, z których składa się świat. Wykorzystując technikę mix mediów artysta zaskakuje drobiazgowością i celowością użycia, często w dowcipnym kontekście, przedmiotów ready-made.
Dopełnieniem tego wieczoru będzie koncert z okazji 50. rocznicy "Muzealnych Wieczorów przy Świecach". Melomanów - i nie tylko - zapraszamy na spotkanie z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jose Maria Florencio.
W programie koncertu:
Alberto Nepomuceno
Suite Autiga
Romuald Twardowski
Koncert staropolski
Ottorino Respighi
Dawne arie i tańce na orkiestrę smyczkową
Gustav Holst
Suita św. Pawła
Pięćdziesiąt lat temu grudziądzkie Muzeum, jako pierwsze z polskich muzeów, rozszerzyło ofertę adresowaną do miłośników sztuki o koncerty kameralne, zyskując w ten sposób liczne grono sympatyków tej nowej formy działalności. Odbywają się one w salach ekspozycyjnych z różną częstotliwością. Towarzyszą otwarciom wystaw, uświetniają sesje, jubileusze, uroczystości miejskie i obchody świąt narodowych, a często stanowią samodzielną propozycję. Od samego początku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy i na trwałe wpisały się w kalendarz imprez pod ogólną nazwą „Muzealne Wieczory przy Świecach”. To powodzenie zawdzięczają przede wszystkim znakomitym wykonawcom, ale też urodzie zabytkowych wnętrz, prezentowanym w nich dziełom sztuki i świetnej akustyce, co wspólnie tworzy wyjątkową atmosferę sprzyjającą odbiorowi muzyki.
Podczas pierwszego koncertu, który odbył się w Muzeum 16 grudnia 1962 roku, wystąpił - założony pod nazwą Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua - Zespół Muzyki Dawnej i Zespół Madrygalistów Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, zdobywając uznanie grudziądzkich słuchaczy mistrzowskim wykonaniem arcydzieł dawnych kompozytorów. Koncert ten zapoczątkował trwającą nieprzerwanie od pięciu dekad niezwykle owocną współpracę z bydgoską Filharmonią Pomorską.
W ciągu minionych pięćdziesięciu lat odbyło się w Muzeum 470 koncertów. Wiele z nich zorganizowano dzięki znakomitym kontaktom z profesjonalnymi instytucjami, takimi jak: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej, Pomorskie Towarzystwo Muzyczne i Państwowa Orkiestra Kameralna w Toruniu, Ośrodki Kultury innych państw w Warszawie, zespół kameralny Multicamerata i Fundacja Kultury Bałtyckiej PROBALTICA w Toruniu, Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, agencje artystyczne Elite z Bydgoszczy, Capricorn z Warszawy, Impressja z Tarnowa, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. St. Moniuszki w Grudziądzu oraz relacjom osobistym z artystami.
Zróżnicowany repertuar 470 koncertów, wykonywanych w ciągu półwiecza, dostarczył kilku pokoleniom wrażliwych słuchaczy wielu pięknych przeżyć i wzruszeń artystycznych. Należy mieć nadzieję, że koncert w dniu 16 grudnia 2012 roku, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis, którą poprowadzi Jose Maria Florencio, zamykający pięćdziesięcioletni okres działalności koncertowej w Muzeum, rozpocznie jednocześnie cykl równie znakomitych spotkań muzycznych z wybitnymi artystami w ramach „Muzealnych Wieczorów przy Świecach”, w zawsze wypełnionych publicznością salach grudziądzkiego Muzeum.
Plener - Grudziądz 2012
Data: 2012-08-03
W dniach 1-10 sierpnia 2012 roku w Grudziądzu odbędzie się plener studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Do Grudziądza przyjadą najzdolniejsi podopieczni profesorów Wydziału Sztuk Pięknych prowadzących pracownie malarstwa:
Pracownia prof. Piotra Klugowskiego: Aleksandra Bartkowiak, Grzegorz Wawrzyńczak,
Pracownia prof. Mieczysława Ziomka: Łukasz Breintenbach, Paulina Otkińska, Magdalena Strzyżyńska,
Pracownia prof. Jana Pręgowskiego: Piotr Pleskot, Alicja Szukuć,
Pracownia prof. Lecha Wolskiego: Łucja Knopka, Magdalena Korpal.
Dziewięciu studentów pod opieką prof. Piotra Klugowskiego i doktoranta Michała Głowackiego przez dziesięć dni będzie pracowało w przestrzeni Grudziądza, nie tylko malując widoki naszego miasta, ale także stając się ciekawym uzupełnieniem codziennej scenerii. Zaproszeni młodzi artyści zostaną zakwaterowani w Zespole Placówek Młodzieżowych Bursa.
Powstałe dzieła 10 sierpnia zawisną w salach Gmachu Głównego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, gdzie zwiedzający będą mieli okazję uczestniczyć o godz. 18.00 w poplenerowym wernisażu, a zainteresowani nabyć wybrane obrazy studentów.
Każdy z uczestników przekaże swoje dwie poplenerowe prace Urzędowi Miejskiemu w Grudziądzu, który sfinansował realizację Pleneru Grudziądz 2012.
Podróż w czasie - Aleja 23 Stycznia w Grudziądzu
Data: 2012-09-25
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na niezwykle ciekawą wystawę – „Ulice i zaułki Grudziądza – Aleja 23 Stycznia i okolice”.
W 1945 roku w trakcie walk o Grudziądz zniszczeniu uległa większość budynków przy dzisiejszej alei 23 Stycznia, bezpowrotnie przekształcając ten teren. Z tego też względu chcemy Państwa zaprosić na wystawę przedstawiającą historię oraz wygląd ulicy, której pamięć zachowała się jedynie na fotografiach, pamiątkach i w pamięci osób starszych, którzy pamiętają ją jako tętniące życiem centrum naszego miasta.
Do zakończenia II wojny światowej istniały w tym miejscu dwie ulice, których rozdzielnikiem był wylot ulicy Toruńskiej. W okresie II RP nadano im nazwy związane z ważnymi wydarzeniami w historii kraju i miasta – ulica Trzeciego Maja oraz Plac 23 Stycznia.
Aż trudno dzisiaj uwierzyć, że w przeszłości cały ten obszar był zabudowany pięknymi kamienicami, w których istniały kina, hotele, restauracje oraz wiele różnych sklepów i zakładów. Przy tej alei znalazły swoje miejsce między innymi Gazeta Grudziądzka (początkowo) oraz fabryka Herzfeld & Victorius (poprzednik firmy HV). Zaś przechadzka alejkami starego cmentarza ewangelickiego (położonego w miejscu dzisiejszego Gimnazjum nr 6) skłaniała do chwili zadumy i refleksji.
Wystawie „Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice” towarzyszyć będzie także bogato ilustrowana książka o tym samym tytule. Wydawnictwo to będzie można nabyć już podczas otwarcia wystawy.
Otwarcie wystawy zaplanowane zostało na piątek – 26 października o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 11/15 do 29 września 2013 r.
PROBALTICA 2012 w Grudziądzu
Data: 2012-04-27
Podczas tegorocznej edycji festiwalu w grudziądzkim Muzeum odbędą się trzy koncerty.
02.05.12 (środa), godz. 18.00
koncert kameralny – Gotlands Blasarkvintett (Szwecja),
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
w programie:
Wojciech Kilar, Peter van Tour, Bo Nilsson
W składzie: flet – Lars Linna; obój – David Nisbel; klarnet – Mangus Dungner; fagot – Zbigniew Jakubowski; waltornia – Tomas Danielsson
GOTLANDS BLASARKVINTETT - kwintet powstał w 1971 roku. W jego skład wchodzą: flet, obój, klarnet, waltornia i fagot. W jego repertuarz znajdują się głównie utwory XIX i XX wiecznych kompozytorów pisane na małe zespoły instrumentów dętych (ostatnio koncentruje się na kompozycjach pochodzących z krajów nadbałtyckich). Szczególną pozycję zajmują wśród nich utwory uznanych kompozytorów skandynawskich dedykowane kwintetowi z Gotlandii. Zespół koncertował jak dotąd w niemalże wszystkich krajach europejskich, regularnie odwiedzając m.in. Danię, Norwegię, Niemcy, Wlk. Brytanię czy Francję. Brał udział w większości znaczących festiwali odbywających się na Półwyspie Skandynawskim. Dokonał również licznych nagrań radiowych. W swojej kolekcji ma 7 płyt głównie poświęconych muzyce bałtyckiej XX wieku.
We wrześniu 2009 roku z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej Gotlands Blasarkvintett wraz MULTICAMERATĄ zorganizował tournee koncertowe pt. „Szlakiem ORP Orzeł” z koncertami w Polsce, Holandii, Szkocji, Estonii i Szwecji. Od jedenastu lat zespół współpracuje z toruńskim kwintetem smyczkowym MULTICAMERATA.
03.05.12 (czwartek), godz. 18.00
koncert kameralny – Kwartet Bandurzystek Lvivyanky (Ukraina)
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
w programie:
narodowe pieśni ukraińskie i aranżacje kompozytorów klasycznych w opracowaniu na bandurę
W składzie: Oksana Kolomiyets, Lesia Nikitina, Iryna Hryhorchuk, Olesia Kushnir.
Kwartet Lwowianki został założony w 2000 roku na Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki z inicjatywy Oksany Herasymenko. Począwszy od 2004 roku Kwartet pracuje pod patronatem Lwowskiego Towarzystwa Filharmonicznego.
Lwowianki są laureatkami Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Hnata Chotkiewicza w Charkowie, najwyższą nagrodę zdobyły w latach 2001, 2004 i 2007, oraz Państwowego Konkursu im. H. Kytastoho w Kijowie w 2003 roku. Zespół nagrał trzy albumy płytowe, pierwszy zatytułowany “Guelder Rose, Patroness of Love” (2001 r.), kolejny “Lvivyanky” (2001 r.) i ostatni “Soul Treasures” (2006 r.)
Podczas swojej 12 letniej działalności zespół regularnie koncertował w rodzinnej Ukrainie, a także w Niemczech, Polsce, Austrii, na Węgrzech i w Czechach. W repertuarze Kwartetu znajdują się zarówno oryginalne opracowania dzieł J. S. Bacha, V. Barvinskiego, A. Kos-Anatolskiego i B. Filtza, aranżowane przez Oksanę Herasymenko, jak i jej autorskie kompozycje, a także adaptacje muzyki popularnej i pieśni ludowych.
07.05.12 (poniedziałek), godz. 18.00
koncert kameralny – Zapolski Strygerne (Dania)
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
w programie:
utwory od Jana Sebastiana Bacha do Jimi'ego Hendrix'a
Zapolski Strygerne, młodzieżowa orkiestra z Danii.
20-osobowa orkiestra młodych wirtuozów w wieku 10-16 lat występująca
pod dyrekcją znakomitego skrzypka Aleksandra Zapolskiego
Zapolski Strygerne to wyjątkowa orkiestra kameralna. W jej skład wchodządzieci w wieku od lat 7 kształcone pod kierunkiem znakomitego pedagogaAlexandra Zapolskiego, który pełni funkcję dyrektora artystycznego i jednocześnie autora znaczącej liczby kompozycji wykonywanych przezorkiestrę. Pomimo młodego wieku wykonawców orkiestra uchodzi za jedenz najlepszych niezawodowych zespołów wykonujących muzykę klasycznąw Skandynawii, często koncertując w rodzimej Danii oraz Szwecji.
Założycielem orkiestry jest Alexander Zapolski, który od ponad 20 latprowadzi aktywną działalność jako skrzypek, kompozytor i wykładowcaw Danii. Urodzony w Odessie studiował na Kijowskim Konserwatorium podkierunkiem Olgi Parchomenko. W 1973 roku został laureatem pierwszej nagrodyna I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Łysenki. Późniejzakłada Ukraińskie Trio Fortepianowe, które w 1983 roku zdobywa głównąnagrodę na Międzynarodowych Konkursie Muzyki Kameralnej w Kijowie.Następnie zostaje koncertmistrzem orkiestr moskiewskich jednocześnie będącwykładowcą na Konserwatorium im. S. Prokofiewa. W 1992 roku przeprowadzasię do Danii, zostając wkrótce koncertmistrzem Copenhagen FestivalOrchestra. Począwszy od 1993 jako wykładowca w KopenhaskiejSzkole Muzycznej zakłada orkiestrę dziecięcą Zapolski Strygerne. Począwszyod 2003 roku jest również profesorem na Królewskiej Duńskiej AkademiiMuzycznej.
Jego twórczość jako kompozytora obejmuje utwory napisane głównie nakwartet smyczkowy, wśród których warto wymienić trzy kompozycje inspirowane bajką Słowik H. Andersena. a także wiele aranżacji muzycznychprzenoszących w świat klasyki utwory Deep Purple czy Jimmiego Hendriksa.
Promocja książki - Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Data: 2012-11-27
Już w najbliższą niedzielę - 2 grudnia o godz. 16.00 zapraszamy na promocję kolejnego muzealnego wydawnictwa, które - jak i wcześniejsze propozycje wydawnicze: "Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice" oraz "Twierdza Grudziądz - materiały pokonferencyjne" - może stać się doskonałym prezentem pod choinkę.
„Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu” to książka przedstawiająca bogaty zbiór eksponatów związanych z HUCULSZCZYZNĄ.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu uzyskało dotację celową na dofinansowanie wydania katalogu „Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława łęgi w Grudziądzu” w ramach Funduszu Promocji Twórczości pochodzącego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uroczysta promocja książki uświetni finisaż wystawy "Huculskie reminiscencje", którą mieliśmy przyjemność prezentować w salach Muzeum od września br.
Dodatkową atrakcją finisażu będzie także prezentacja pamiątek huculskich przekazanych do zbiorów Muzeum przez artystę malarza Leszka Pawlikowskiego.
Promocja książki - materiały pokonferencyjne
Data: 2012-11-07
Z przyjemnością zapraszamy na promocję książki "Twierdza Grudziądz. Ochrona, zarządzanie, zagospodarowanie. Materiały pokonferencyjne".
To wydawnictwo jest plonem działań uczestników konferencji "Twierdza Grudziądz. Ochrona, zarządzanie, zagospodarowanie", która odbyła się w Grudziądzu w roku 2009.
Uroczysta promocja książki odbędzie się w salach Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Jej początek zaplanowano na godz. 17.00 w piątek - 9 listopada br.
Cena książki:
20,00 zł - oprawa twarda
18,00 zł - oprawa miękka
Publikacja zawiera następujące referaty:
M. Żebrowski - Stan zachowania Twierdzy Grudziądz
W. Grabowski - Historia Twierdzy Grudziądz
T. Iwaszkiewicz - Rewitalizacja Baterii Doświadczalnej AB IV a możliwości ochrony szerszego pasa fortecznego Twierdzy Toruń
S. Piernicki - Rozwój przez tradycję Lokalnej Grupy Działania Vistula-Terra Culmensis
J. Franczak - Baterie półpancerne - ślepa uliczka w rozwoju fortyfikacji
K. Kawa - Tendencje rewitalizacyjne obiektów fortecznych w Europie
M. Górski, L. Narębski - Program rewitalizacji Fortu VIII w Toruniu
J. Daniluk - Centrum Hewelianum w Forcie Góry Gradowej w Gdańsku - próba bilansu pierwszego okresu działalności (lipiec 2008-grudzień 2009)
S. Kosmala - Współdziałanie wojska, administracji publicznej oraz Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Edukacyjnego "Rawelin" w Grudziądzu. Podstawy prawne współpracy
I. Fijałkowska - Problematyka konserwatorska Twierdzy Grudziądz i jej zaplecza militarno-gospodarcze
"Promocja Młodych"
Data: 2012-01-31
Zapraszamy na spotkanie z młodymi artystami z Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.
W piątek - 3 lutego - zapraszamy na koncert "Promocja Młodych", podczas którego wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu. Początek koncertu zaplanowano na godzinę 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Zapraszamy!
Sierpień - muzealne propozycje na wakacje
Data: 2012-06-26
Aby wakacje były czasem spotkań niezwykłych, emocjonujących i radosnych - zapraszamy do udziału w propozycjach, które na lato przygotowało grudziądzkie Muzeum.
07.08.12 (wtorek), godz. 11.00
Wakacje w Muzeum – warsztaty malowania pastelem towarzyszące wystawie "Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza", wstęp bezpłatny, zapisy na zajęcia: Dział edukacji i promocji, tel 56 46 590 63 w.18
10.08.12 (piątek), godz. 18.00
otwarcie wystawy „Plener - Grudziądz 2012”
Więcej informacji - kliknij tutaj
21.08.12 (wtorek), godz. 17.00
otwarcie wystawy „Historia policji” z okazji Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji, Spichrz nr 17
Z okazji Międzynarodowego Zlotu Gwiaździstego Policji w dniach 21 - 23 sierpnia Muzeum będzie czynne w godzinach 10.00 - 20.00. Zapraszamy do zwiedzania!
Bezpłatne zwiedzanie Muzeum w okresie letnim:
wtorki: 10.00 – 16.00 oraz piątki: 17.00 – 20.00
Czynne wystawy stałe i czasowe:
Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Pałac Opatek, ul. Klasztorna 4
Polski mundur kawaleryjski 1914-1945, Spichrz, ul. Spichrzowa 17
Historia Grudziądza, Spichrz, ul. Spichrzowa 9
Wystawy archeologiczne, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15
Bronisław Malinowski. Mistrz olimpijski. Lekkoatleta, Spichrz, ul. Spichrzowa 17 (do 31.12.12)
Stacja kolejowa Grudziądz, Spichrz, ul. Spichrzowa 13/15 (do 16.09.12)
Honor, Ojczyzna. Ordery, odznaczenia i odznaki II Rzeczypospolitej, ul. Klasztorna 4 (do 30.11.12)
EURO 2012 – wystawa pokonkursowa (od 1.06.12 do 28.08.12), Spichrz, ul. Spichrzowa 17
Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza z okazji 90. rocznicy powstania Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (od 15.06.12 do 2.09.12)
Marek Fijałkowski. Malarstwo, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5 (od 6.07.12 do 26.08.12)
Plener Grudziądz (do 16.09.12)
Historia policji (do 02.09.12)
Zapisy na zajęcia edukacyjne: Dział Edukacji i Promocji, tel 56 46 590 63 w.18
Styczeń - koncertowy początek roku
Data: 2012-11-27
2013 rok w Muzeum przywitamy koncertem, a muzycznych spotkań w styczniu będzie więcej. Ponadto także piękna wystawa i oczywiście Białe Wakacje!
1 stycznia 2013 – Nowy Rok – Muzeum nieczynne dla zwiedzających
4.01.13, godz. 18.00
Wieczór Kolęd z Chórem ECHO, Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
6 stycznia 2013 – Święto Trzech Króli – Muzeum nieczynne dla zwiedzających
9.01.13, godz. 18.00
koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki - „Promocja Młodych”, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
11.01.13, godz. 12.00
otwarcie wystawy „Ptaki, ryby, ssaki i inne wilkołaki. Rzeźby i ilustracje Józefa Wilkonia”,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
22.01.13, godz. 12.00
pokaz filmu „Spełnione nadzieje - Grudziądz wraca do Macierzy”. Film opatrzony zostanie komentarzem historyka; wstęp wolny; Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5,
obowiązują wcześniejsze zapisy grup szkolnych
23.01.13, godz. 18.00
koncert z okazji Powrotu Grudziądza do Macierzy, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
więcej informacji - kliknij tutaj
29.01.13, godz. 13.00
wtorek muzealny - „Broń z okresu powstania styczniowego w zbiorach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu” - wykład, M. Żebrowski; wstęp wolny; Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5,
obowiązują wcześniejsze zapisy grup szkolnych
BIAŁE WAKACJE W MUZEUM
obowiązują zapisy na zajęcia – od 17 grudnia 2012 r.,
tel. 56 46 590 63 w.18, e-mail: edukacja@muzeum.grudziadz.pl (Dział edukacji i promocji)
grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób;
22 stycznia będziemy obchodzili dzień Babci i Dziadka – dzień ten przeznaczony jest dla odbiorców indywidualnych;
zajęcia odbywać się będą przez dwa tygodnie od poniedziałku 14.01.13 do czwartku 24.01.13,
natomiast w piątek 25.01.13 o godz. 12.00 – odbędzie się uroczyste podsumowanie Białych Wakacji;
wstęp dla dzieci i opiekunów podczas ferii zimowych jest BEZPŁATNY
W trakcie trwania Białych Wakacji będzie ogłoszony konkurs na najlepszą pracę plastyczną dotyczącą wspomnień z Muzeum. Nagrodzone prace zostaną wysłane na międzynarodowy finał konkursu „Moja Przygoda w Muzeum”.
Mogą to być również prace wykonane na zajęciach.
Prace prosimy składać w Dziale edukacji i promocji Muzeum w Grudziądzu.
Szczegóły dot. konkursu – w regulaminie dostępnym na stronie Muzeum oraz w Dziale edukacji i promocji.
Tęcza w pudełku
Współczesny toruński artysta Jerzy Brzuskiewicz stworzył już ponad sto swoich black boxów. A my w środku zimy, inspirując się pracami twórcy mrocznych, abstrakcyjnych pudełek, chcemy przypomnieć sobie tęczowe kolory! W naszych pudełkach zamkniemy barwne przedmioty i stworzymy podwodny świat pełen raf koralowych, roślin i rybnych ławic. Będzie to nie lada gratka dla miłośników drobnych wycinanek, dekoratorów małych wnętrz, domorosłych akwarystów i ciekawych sztuki współczesnej! Zapraszamy do stworzenia oryginalnych akwariów (dla przedszkoli i szkół podstawowych).
Systemy obronne w średniowieczu
Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawy archeologiczne, uzupełnione filmem "Obrona skupisk ludzkich w dawnej Polsce". Następnie każdy będzie mógł wykonać rysunki średniowiecznych systemów obronnych, naczyń ceramicznych lub innych materiałów z wykopalisk (dla wszystkich typów szkół)
Warsztaty ilustratorskie
Po zapoznaniu się z wystawą prac Józefa Wilkonia, uczestnicy zajęć stworzą swoje własne ilustracje do jednej z książek czytanych we fragmentach przez prowadzącego zajęcia. Swoje prace wykonają w jednej z technik plastycznych: akwarela, rysunek, szkic (dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych).
Warsztaty „Zwierzaki cudaki”
Na tych zajęciach dowiemy się, co to jest rzeźba. Odkryjemy krainę fantazji i baśni oraz stworzymy swoje własne zwierzaki z wykorzystaniem materiałów wtórnych (dla szkół podstawowych)
Historie z babcinego kufra
Dla młodszych: zapraszamy na zajęcia, na których będziemy poznawać swoje najbliższe otoczenie i jego historię. Dowiemy się jak żyli ludzie w dawnych czasach i spróbujemy znaleźć ich ślady w dzisiejszym mieście. Dla starszych: Twierdza szyfrów. Gra zespołowa, podczas której poznamy zasady tworzenia szyfrów. Następnie ukryjemy informacje, które pomogą nam odkryć skarby.
Tajemnice cytadeli – zajęcia tylko w pierwszym tygodniu ferii!
Zajęcia, na których będziemy poznawać plan, historię oraz tajemnice i najciekawsze wydarzenia związane z grudziądzką twierdzą. W części warsztatowej poznamy elementy umundurowania żołnierskiego oraz będziemy wycinać papierowe modele (klasy 4-6 szkół podstawowych i gimnazja)
Dzień Babci i Dziadka - historie ze starej pocztówki – 22.01.2013 r.
Program dla rodzin przygotowany specjalnie z okazji święta seniorów. Al. 23 stycznia ma być pretekstem do opowieści o czasach starych i nowych. Chcemy wzmacniać wieź międzypokoleniową poprzez szczególne współdziałanie starszych i młodszych oraz ukazanie jak wyglądało życie dzieci w dawnych czasach. (dla odbiorców indywidualnych)
Sztandar Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Data: 2012-02-10
23 stycznia br. - w 92. rocznicę powrotu Grudziądza do Macierzy - do zbiorów Muzeum trafił cenny i ważny dar.
Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie reprezentowane przez Prezesa Zarządu Oddziału w Grudziądzu - Henryka Kuszajewskiego - dokonało przekazania do zbiorów Muzeum swojego sztandaru. Sztandar został ufundowany w 1993 roku.
Miejscem ekspozycji sztandaru jest hall na I piętrze Pałacu Opatek. Dodatkowo - w gablocie - prezentowane są pamiątki związane ze Stowarzyszeniem Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz z samym sztandarem.
Zapraszamy do zwiedzania!
Świątecznie w Muzeum - zapraszamy na "Historie znad włóczki"
Data: 2012-12-03
Pierwsze płatki śniegu przywołują na myśl najpiękniejsze ze świąt ... Aby jeszcze bardziej dać się porwać świątecznemu szaleństwu - zapraszamy do Muzeum na moc przedświątecznych atrakcji!
W najbliższy piątek, 14 grudnia, o godz. 16.15 odbędzie się spotkanie Historie znad włóczki. Nauka robienia na drutach. Spotkaniu temu towarzyszyć będą wspomnienia i anegdoty z dziejów Grudziądza przedstawiane przez uczestników. Zebrane wspomnienia będą umieszczone na ekspozycji oraz na stronie internetowej Muzeum.
Wstęp wolny. Prosimy o przyniesienie słodkości do kawy.
Sala Edukacyjna, Spichrz nr 17.
Święto Muzyki
Data: 2012-06-20
To jedna z propozycji uzupełniających wystawę "Kaszuby dawniej i dziś", którą można oglądać w grudziądzkim Muzeum jeszcze tylko do 1 lipca.
W piątek - 22 czerwca o godz. 17.00 - Święto Muzyki i spotkanie z kulturą regionu Kaszub - tutaj w programie występ kapeli zespołu Kaszuby (Dziedziniec Muzeum), zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce designu kaszubskiego oraz kuratorskie oprowadzanie po wystawie.
Aby Święto Muzyki było wydarzeniem wielobarwnym i bogatym - nie może zabraknąć także występu uczniów Szkoły Muzycznej. Również 22 czerwca - o godz. 18.30 - zapraszamy na koncert "Promocja Młodych" w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki w Grudziądzu. Koncert odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, wstęp wolny.
UWAGA! Utrudnienia przy wejściu do Gmachu Głównego i Spichrzy!
Data: 2012-02-28
Szanowni Państwo! Z uwagi na trwające w obrębie ulic Wodnej i Spichrzowej prace budowlane zapraszamy do wejścia do Muzeum (Gmach Główny i Pałac Opatek) od ulicy Klasztornej. Aby wejść do Spichrzy należy kierować się ulicami Pańską i Poprzeczną a następnie kładkami do wejść w poszczególnych obiektach przy ulicy Spichrzowej. Przepraszamy za utrudnienia.
W marcu, jak w garncu
Data: 2012-02-20
Drodzy Państwo, jak wskazuje tytuł - w marcu w Muzeum wszyscy nasi goście - zarówno starsi, jak i młodsi - mogą spodziewać się mnóstwa ciekawych wydarzeń. Wystawa, wykłady - to tylko przedsmak tego, co przygotowali na najbliższe tygodnie pracownicy grudziądzkiego Muzeum.
4.03.2012 r.
Zakończenie wystawy „Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego”
6.03.12 (wtorek)
godz. 12.00 - wykład z okazji Dnia Kobiet: „Życie kobiet w średniowieczu”, autor: Mariusz Żebrowski,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
zapisy grup prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
godz. 10.00 i 14.00 – lekcja muzealna „Grudziądz w okresie II wojny światowej”. Przybliżenie życia codziennego w okupowanym mieście, polityka germanizacyjna III Rzeszy, eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej; lekcja dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;
zapisy grup prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
9.03.12 (piątek), godz. 17.00
wykład z okazji Dnia Kobiet: „Życie kobiet w średniowieczu”, autor: Mariusz Żebrowski,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
10.03.12 (sobota), godz. 10.00 i 12.00
Warsztaty rodzinne – na wystawie „Hanza i jej dziedzictwo” - średniowieczne zawody - podchody z nagrodami;
cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł – dorośli;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
16.03.12 (piątek), godz. 18.00
otwarcie wystawy „Eteryczny realizm. Jan Kanty Pawluśkiewicz”, tuż po wernisażu zapraszamy na spotkanie autorskie oraz recital Artysty, Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
20.03.12 (wtorek), godz. 12.00
wykład w ramach Grudziądzkich Dni Kopernikowskich pt. „Mikołaj Kopernik jako ekonomista”,
autor: Rafał Szweda
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
zapisy grup prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja grafik z Mikołajem Kopernikiem ze zbiorów grudziądzkiego Muzeum wraz z komentarzem kuratora – Emilii Markot
Więcej informacji - kliknij tutaj
23.03.12 (piątek), godz. 17.00
wykład „Najciekawsze polskie zwyczaje od Karnawału do Wielkanocy”,
autor: Ines Wąsowska, Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
27.03. - 05.04.12
Barwny świat wycinanek - warsztaty, podczas których uczestnicy poznają najpopularniejsze rodzaje polskich wycinanek i sami spróbują wykonać wycinanki z kolorowego papieru;
cennik: 1,20 zł/os. – przedszkolaki, 2,50 zł/os. – grupy szkolne.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
30.03.12 (piątek), godz. 10.00, 11.30 i 13.00
warsztaty świąteczne, na których uczestnicy poznają tajniki tworzenia palm wielkanocnych z naturalnych surowców i krepiny włoskiej; instruktor: Katarzyna Klafczyńska
cennik: 1,20 zł/os. – przedszkolaki, 2,50 zł/os. – grupy szkolne
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
30.03.12 (piątek), godz. 12.00 i 17.00
wykład towarzyszący wystawie "Hanza i jej dziedzictwo" pt. "Stare Miasto Elbląg w badaniach archeologicznych"
autor: dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
na godz. 12.00 zapraszamy grupy zorganizowane, które prosimy o wcześniejsze zapisanie się w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
31.03.12 (sobota), godz. 10.00 i 12.00
Świąteczne warsztaty rodzinne, na których uczestnicy poznają tajniki tworzenia palm wielkanocnych z naturalnych surowców i krepiny włoskiej; instruktor: Katarzyna Klafczyńska; cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł – dorośli;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
EDUKACJA – lekcje do wystaw czasowych:
Stacja kolejowa Grudziądz
(do 30.09.2012)
Lekcja muzealna towarzysząca wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”; wyprawa w niezwykły świat kolejnictwa z własnym biletem
odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
Hanza i jej dziedzictwo
(27.01.- 9.04.2012)
Zapoznanie z realiami i bogactwem życia w średniowieczu; zajęcia dla przedszkoli i klas 1-3: zabawy plastyczne, rebusy i kolorowanki; zajęcia dla klas 4-6 i gimnazjów – podchody
Odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6, G
Co krokodyl ma w brzuchu?
(do 9.04.2012)
Lekcja muzealna oparta na przygodach Piotrusia Pana – przybliżająca uczestnikom pojęcie czasu – historia mierzenia czasu; odbiorcy: P, kl. 1-3, kl. 4-6
tworzenie przygód dla Piotrusia Pana – przygotowanie własnej książki i poznanie bohaterów powieści J. M. Barrie; odbiorcy: P, kl. 1-3
W poszukiwaniu prezentów mikołajkowych i świątecznych
Data: 2012-12-04
Aby ułatwić Państwu przedświąteczne zakupy - zapraszamy do zaopatrzenia się w prezenty w Muzeum. Już w piątek 7 grudnia, w godz. 10.00 - 16.30 będzie można odwiedzić muzealne stoisko na Rynku podczas Jarmarku Świętego Mikołaja.
A każdego dnia - poza poniedziałkami - zakupy można zrobić także w kasie Gmachu Głównego Muzeum.
W naszej ofercie - między innymi - nowe ciekawe wydawnictwa - "Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice", "Huculskie zbiory Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu" czy "Twierdza Grudziądz. Ochrona, zarządzanie, zagospodarowanie. Materiały pokonferencyjne" a także pamiątki muzealne - magnesy, dzbanuszki i zawieszki czy zakładki do książek.
Ponadto na wszystkich odwiedzających stoisko muzealne na Rynku czeka gra muzealna - każdy będzie mógł pobrać kartę zadań a karta ta upoważnia do bezpłatnego wstępu w tym dniu na wystawę Ulice i zaułki Grudziądza. Aleja 23 Stycznia i okolice. Na każdego młodego odkrywcę czeka nagroda.
Na zakończenie tego dnia - w piątek, 7 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy na wykład o Ulicach i zaułkach Grudziądza. Alei 23 stycznia i okolicach. Autorem wykładu jest Dawid Schoenwald - kierownik Działu Historii Muzeum w Grudziądzu.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5, wstęp wolny.
Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza
Data: 2012-06-05
Autor: M. Magryś
15 czerwca o godz. 18.00, z okazji 90 rocznicy założenia Pomorskiej Szkoły Sztuk Pięknych, zapraszamy na otwarcie niezwykłej wystawy Wacław Szczeblewski. Artysta z Pomorza.
Wacław Szczeblewski był malarzem oraz pedagogiem, który wniósł ogromny wkład w kulturę i sztukę Pomorza. Od 1920 roku mieszkał w Grudziądzu, gdzie nauczał rysunku i malarstwa nie tylko uczniów gimnazjum, ale także nauczycieli szkolnych, oficerów i lekarzy. Na jego zajęcia uczęszczał m.in. Honorowy Obywatel Miasta Grudziądza prof. Czesław Szachnitowski. Szczeblewski w 1933 roku wraz ze szkołą przeniósł się do Gdyni.
Obie miejscowości, których prezydenci: Wojciech Szczurek oraz Robert Malinowski objęli wystawę honorowym patronatem, za sprawą wspólnego projektu Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu pragną uczcić działalność artysty.
W Grudziądzu zobaczymy około sześćdziesięciu prac Szczeblewskiego: obrazy olejne, pastele, rysunki, ale także dokumenty i fotografie, które dopełnią autentyczności zrekonstruowanej w salach wystawowych Muzeum pracowni malarza.
Kilka dni po wernisażu w Grudziądzu – od 18 czerwca - w Gdyni będzie można oglądać wystawę plenerową, która oprócz zaprezentowanego artystycznego dorobku Szczeblewskiego pokazuje go jako wybitnego animatora życia kulturalnego i propagatora regionalizmu pomorsko-kaszubskiego.
Zapraszamy na otwarcie wystawy oraz zachęcamy do podążenia szlakiem Śladami Wacława Szczeblewskiego nie tylko do Grudziądza i Gdyni, ale także do Chmielna i Pelplina. W sześciu wyznaczonych miejscach, powiązanych historycznie z życiem artysty, turyści będą mogli odbić pamiątkowe stemple. Dla pierwszych 50 osób, które odwiedzą wszystkie wyznaczone punkty, nagrodą będzie katalog wystawy.
Ekspozycje w Grudziądzu oraz Gdyni - dzięki audio-przewodnikom oraz wykorzystaniu na wystawie plenerowej alfabetu Braille’a - dostępne będą także dla osób niedowidzących.
Szlak Śladami Wacława Szczeblewskiego:
1. Grudziądz:
Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego, ul. Legionów 28
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
2. Gdynia:
Muzeum Miasta Gdyni ul. Zawiszy Czarnego 1
Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24
3. Chmielno:
Informacja Turystyczna, ul. Gryfa Pomorskiego 20
4. Pelplin:
Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej, Plac Tumski 1
Katalog do odbioru w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu lub Muzeum Miasta Gdyni
Wakacje w Muzeum
Data: 2012-07-05
Każdy wtorek lipca oraz pierwszy wtorek sierpnia, zawsze o godz. 11.00 - wakacyjne warsztaty w Muzeum. Zapraszamy! Wystarczy do nas zadzwonić - Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Warsztaty rodzinne - Hanza i jej dziedzictwo
Data: 2012-03-01
Warsztaty rodzinne w grudziądzkim Muzeum cieszą się dużym powodzeniem, stąd w marcu dwukrotnie zapraszamy najmłodszych wraz z rodzinami do udziału w naszych zajęciach.
W sobotę 10 marca o godz. 10.00 i 12.00 – rodzinne podchody na wystawie „Hanza i jej dziedzictwo”. Natomiast w sobotę 31 marca o godz. 10.00 i 12.00 każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własną palmę wielkanocną.
Zapraszamy!
cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
Warsztaty rodzinne - projektowanie scenografii
Data: 2012-04-18
Zapraszamy do Muzeum w sobotę na godz. 11.00 – zapisy – Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Scenografia pełni w spektaklach drugoplanową, jednak nie mniej ważną od działań aktorskich, rolę. Często pozostaje niezauważalnym tłem, które niczym kameleon wtapia się w akcję. Na warsztatach wybierzemy projekt scenografii do jednej ze sztuk przewrotnego dramaturga Stanisława Ignacego Witkiewicza i zbudujemy jego przestrzenny odpowiednik. Na warsztatach spróbujemy wcielić się w rolę kreatywnego scenografa i staniemy się jedną z najistotniejszych postaci, uczestniczących w przygotowaniach do przedstawień teatralnych.
Warsztaty rodzinne - tworzenie latawców
Data: 2012-04-10
To już kolejna w tym roku propozycja zajęć dla rodzin. Zapraszamy!
W ramach warsztatów zapraszamy całe rodziny – dzieci i dorosłych – do wspólnego tworzenia latawców. Poznamy ich historię, komu służyły i jak w ciągu wieków były wykorzystywane. Przybliżymy fachowe nazwy części latawca, a także dowiemy się co powoduje, że latają. Wykorzystując zdolności manualne stworzymy rodzinne latawce, które spróbujemy wzbić w powietrze. Nie zapewniamy wiatru, ale mamy ogromną nadzieję na wysokie loty!
Warsztaty odbędą się w sobotę 14 kwietnia o godz. 11.00, koszt udziału w zajęciach to 1,20 zł dla dzieci i 2,50 zł dla dorosłych. Zapisywać można się w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w. 18.
Warsztaty rodzinne - tworzenie palm wielkanocnych
Data: 2012-03-01
W przeddzień Niedzieli Palmowej zapraszamy do Muzeum aby wspólnie, rodzinnie przygotować palmę wielkanocną.
Zapraszamy na świąteczne warsztaty rodzinne, na których uczestnicy poznają tajniki tworzenia palm wielkanocnych z naturalnych surowców i krepiny włoskiej; instruktor: Katarzyna Klafczyńska.
cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł – dorośli;
zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy! Liczba miejsc ograniczona!
Wesołych Świąt Wielkanocnych
Data: 2012-04-06
Spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych oraz sympatycznych rodzinnych spotkań przy świątecznym stole życzy Dyrektor i Pracownicy Muzeum w Grudziądzu.
Wiatr mi powiedział - spotkanie poetyckie
Data: 2012-04-27
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie poetyckie. W piątek - 18 maja o godz. 17.00 - Pani Janina Tarnawska przybliży nam swoją twórczość.
Janina Tarnawska, urodzona w 1950 r. w Wysokiem Mazowieckiem, od 1971 roku mieszka na terenie powiatu grudziądzkiego. Nauczyciel, przyrodnik z wykształcenia i zamiłowania, absolwentka biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współautorka publikacji popularno-naukowych o tematyce przyrodniczej; autorka tomików poezji: Nasze rozmowy (2010), W słońcu i w deszczu (2012)
Ponadto w programie:
Prezentacja multimedialna – przyroda powiatu grudziądzkiego – Michał Kosowicz
Ilustracja muzyczna spotkania – Sylwia Kosowicz. W wykonaniu młodej Artystki usłyszymy m.in. aranżacje wierszy Adama Ziemianina z muzyką Krzysztofa Myszkowskiego z zespołu Stare Dobre Małżeństwo.
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, wstęp wolny.
Wieczór muzyczno-literacki "Chopin warszawski"
Data: 2012-11-07
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa na wieczór muzyczno-literacki, podczas którego usłyszymy m.in. mazurki i walce Fryderyka Chopina w wykonaniu Pawła Kamasy oraz korespondencję Kompozytora z lat 1816-1831 w wykonaniu Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
„Chopin warszawski” to program poświęcony wybranym utworom Fryderyka Chopina powstałym w pierwszym, młodzieńczym jeszcze okresie twórczości. Usłyszymy zatem pierwsze próby kompozytorskie w tak później ważnych dla Chopina formach jak Mazurek czy Polonez, nie zabraknie też słynnego Lento con gran espressione znanego również jako młodzieńczy Nokturn cis-moll. Program tego recitalu wieńczy Scherzo h-moll op. 20, powstałe co prawda już w Wiedniu, w kilka tygodni zaledwie po opuszczeniu przez młodego Chopina Jego ukochanej Warszawy, będące jednakże swym duchem niewątpliwie jeszcze obecne w ojczyźnie, wstrząsanej w owym czasie wydarzeniami Powstania Listopadowego 1830 roku. Wszystkie te utwory rozbrzmiewać będą na tle listów Fryderyka do rodziny i przyjaciół oraz wybranych tekstów i poezji odnoszących się do postaci Chopina i Jego Dzieła.
W programie:
Polonez b-moll Les Adieux (1826)
Walc Des-dur op. 70 nr 3 (1829)
Walc h-moll op. 69 nr 2 (1829)
Lento con gran espressione cis-moll (1830)
Mazur B-dur (1826)
Mazurek a-moll op. 68 nr 2 (1827)
Mazurek E-dur op. 6 nr 3 (1832)
4 Mazurki op. 7 (1830)
nr 1 B-dur
nr 2 a-moll
nr 3 f-moll
nr 4 As-dur
Scherzo h-moll op. 20 (1830/31)
W wykonaniu:
Pawła KAMASY, fortepian
Korespondencja z lat 1816 – 1831
W wykonaniu:
Teresy BUDZISZ-KRZYŻANOWSKIEJ
Paweł KAMASA od czasu swego debiutu na renomowanym festiwalu „Kissinger Sommer” w 1987 roku koncertuje na estradach m.in. Salle Gaveau w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Konserwatorium im.P.Czajkowskiego w Moskwie. Jest także gościem festiwali w Europie Zachodniej (Evian, Chateauneuf-du-Pape, Miluza, Genewa, Monachium) oraz w kraju (festiwale chopinowskie w Warszawie i w Antoninie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, FORTEpiano w Toruniu, Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Mistrzowskie Wieczory i Bravo Maestro! w Kąśnej). Koncertował jako solista z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce, jako kameralista współpracuje z czołowymi instrumentalistami w kraju i zagranicą. Dokonał szeregu rejestracji dla europejskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych oraz nagrań płytowych dla wytwórni Koch International, arton i Polish Radio Records. Jego nagranie kompletu Mazurków Karola Szymanowskiego zostało wyróżnione nagrodą krytyków Critic's Choice '98 prestiżowego brytyjskiego magazynu Gramophone.
Teresa Budzisz-Krzyżanowska należy do najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia. Wiele jej ról na stałe weszło do historii polskiego aktorstwa. "Teresa wszystkie postacie obdarza zawsze szlachetnością i dobrocią" – mówił w wywiadzie Andrzej Wajda, z którym wielokrotnie współpracowała, m.in. w tytułowej roli Szekspirowskiego Hamleta w Starym Teatrze w Krakowie w 1989 roku. Wśród innych reżyserów wymienić należy Jerzego Jarockiego oraz Jerzego Grzegorzewskiego, których inscenizacje przyniosły wiele niezapomnianych kreacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej na deskach Starego Teatru w Krakowie oraz warszawskich Teatru Studio i Teatru Narodowego. Związana z Teatrem Ateneum w Warszawie, gdzie m.in. zagrała w ostatniej inscenizacji Gustawa Holoubka - Królu Edypie Sofoklesa, występuje w sztuce Rafaela Mendizabala Czy lubi pani Schuberta?. Na scenie Teatru Studio gra w premierowym przedstawieniu Sierpień Tracy'ego Lettsa. Wystąpiła w ponad dwudziestu filmach. Zagrała w fabularnym debiucie Krzysztofa Kieślowskiego - telewizyjnym Przejściu podziemnym (1973). Można ją było także zobaczyć m.in. w Lawie Tadeusza Konwickiego (1989), Odjeździe Piotra i Magdaleny Łazarkiewiczów (1992) – nagroda główna za rolę kobiecą na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz w Białym z cyklu Trzech Kolorów Krzysztofa Kieślowskiego (1993). Jest laureatką głównej nagrody aktorskiej w kategorii spektakli Teatru TV XII. Sopockiego Festiwalu „Dwa Teatry” w maju 2012 roku. Swoimi doświadczeniami Teresa Budzisz-Krzyżanowska dzieli się z młodymi adeptami sztuki aktorskiej wykładając w Akademii Teatralnej w Warszawie.
Początek koncertu zaplanowano na godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
Wiosna w muzyce - audycja słowno-muzyczna
Data: 2012-05-16
Wiosna, wiosna, wiosna ... - jak to z wiosną było na przestrzeni epok w muzyce i malarstwie dowiedzieć się będzie można już za kilka dni w grudziądzkim Muzeum.
Uczniowie i Nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu we współpracy z Muzeum w Grudziądzu zapraszają na audycję, podczas której przybliżą słuchaczom muzyczne rozumienie wiosny na przestrzeni epok, rozpoczynając od średniowiecza, a kończąc na muzyce rozrywkowej.
Ilustracją będą występy uczniów oraz nagrania CD i wideo.
Audycja jest bezpłatna, obowiązują wcześniejsze zapisy – telefon: 56 46 590 63 w.18 (Dział edukacji i promocji).
Audycja odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Zapraszamy!
Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix
Data: 2012-04-05
Zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę prezentującą twórczość i sylwetkę Witkacego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX w.
Stanisław Ignacy Witkiewicz – malarz, rysownik, fotografik, dramato- i powieściopisarz, filozof, teoretyk sztuki i polemista; to twórca, którego prace spotykają się z żywym odbiorem zarówno w gronie osób zajmujących się jego twórczością zawodowo, jak i wśród szeregów polskich i zagranicznych sympatyków.
Artysta, urodzony w Warszawie 24 lutego 1885 roku, zmarły śmiercią samobójczą 18 września 1939 roku we wsi Jeziory na Polesiu (na terytorium dzisiejszej Ukrainy), pozostawił po sobie kilka tysięcy prac.
Witkacy nie należał do twórców nieznanych za życia, a odkrytych po latach. Już za życia trafił do kilkunastotomowej encyklopedii wydawanej na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych. Całą pierwszą stronę “Kuriera Księgarskiego” z 9 kwietnia 1930 roku wypełnia reklama “Nienasycenia”. Jego osoba i dzieło w pewnych kręgach były popularne i znane.
Punktem wyjścia scenariusza i aranżacji wystawy “Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix” są fakty biograficzne, dlatego też rysunki Witkacego i dokumenty z epoki bezpośrednio sąsiadują z projektami scenograficznymi i fotogramami powstałymi kilkadziesiąt lat później. Zaplanowane działania edukacyjne towarzyszące wystawie potwierdzą zapewne, że Stanisław Ignacy Witkiewicz to twórca aktualny i bliski współczesnym.
Wystawa ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Weekend z Witkacym
20.04.12 (piątek), godz. 18.00
otwarcie wystawy „Witkacy. Rysunki i archiwalia oraz appendix”
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
21.04.12 (sobota)
godz. 11.00 – spotkanie warsztatowo-wykładowe pt. „Stanisław Ignacy Witkiewicz jako artysta wielokrotny – legenda a prawda?” (autor: Natalia Boszczyk)
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
godz. 11.00 - warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie,
Spichrz nr 17, cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł - dorośli
22.04.12 (niedziela), godz. 11.00
spotkanie warsztatowo-wykładowe „Witkacy: człowiek renesansu czy człowiek puzzle?”
(autor: Natalia Boszczyk)
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji o spotkaniach warsztatowo - wykładowych - KLIKNIJ TUTAJ
Zajęcia edukacyjne - "Leon Wyczółkowski - Wrażenia z Pomorza"
Data: 2012-06-11
Zapraszamy na zajęcia towarzyszące wystawie „Leon Wyczółkowski. Wrażenia w Pomorza”.
Poznamy ogromnie różnorodną spuściznę artysty. Będzie ona pretekstem to przedstawienia bogactwa środków i technik plastycznych umożliwiających oddanie niuansów natury. W części warsztatowej wyruszymy w plener uzbrojeni w pastel i węgiel.
Zapisy: Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Życzenia świąteczne
Data: 2012-12-18
Szanowni Państwo, dziękujemy za Państwa obecność i życzliwość, którą darzycie Państwo grudziądzkie Muzeum. Życzymy Świąt spokojnych, pogodnych i zdrowych. A w nadchodzącym roku wiele szczęścia i spełnienia planów i marzeń.
Ciche piękno Bożego Narodzenia
ogrzewa dom i opromienia serca.
Niechaj świąteczne dni
wypełnią się tym pięknem,
a nadchodzący 2013 rok przyniesie
wiele szczęścia, zdrowia,
uśmiechu i pogody ducha.
Dyrektor i Pracownicy
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
w Grudziądzu
Boże Narodzenie 2012