Konferencja on-line: kliknij tutaj
22 listopada 2023 r. w Muzeum odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana: Saeculum Argentum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVII wieku.
Celem konferencji jest przedstawienie Grudziądza i okolic w dobie tak zwanego „Srebrnego Wieku” w dziejach I Rzeczpospolitej. Miasto, po pierwszym okresie swojego istnienia w czasach krzyżackich, od 1466 r. formalnie stało się częścią I Rzeczpospolitej i tworu, jaki się wykształcił na Pomorzu Gdańskim, ziemi chełmińskiej, rejonach Malborka, Elbląga oraz na Warmii, czyli Prus Królewskich.
Sympozjum stało się chronologiczną kontynuacją odbytej w 2020 r. konferencji: „Saeculum Aureum Civitatis Graudensis. Rola Grudziądza oraz jego okolic w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVI wieku”. Materiały pokonferencyjne wydano w t. II serii „Graudentum” przez Muzeum im. Ks. Dra Wł. Łęgi oraz Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego w Toruniu.
Organizatorzy konferencji wysuwają hipotezę, że XVII w. w dziejach Grudziądza był okresem o dużych podobieństwach gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych z podobnymi zjawiskami w I Rzeczpospolitej, zwłaszcza na terytorium Prus Królewskich, przy czym rola miasta i okolic w znacznym stopniu wzrosła, w szczególności w odniesieniu do pierwszej połowy wspomnianego stulecia. W znacznej mierze było to związane z położeniem miasta przy Wiśle, co w dużym stopniu pozwalało miastu ściślej włączyć się w żeglugę i handel wiślany. Hipoteza, aktualna również dla okresu tzw. Złotego Wieku, była niejednokrotnie pomijana w literaturze niemieckojęzycznej, wskazującej dopiero na okres porozbiorowy jako na czasy awansu miasta i jego wiejskiego zaplecza.
Materiały pokonferencyjne ukażą się drukiem w publikacji "Graudentum. Studia z dziejów Grudziądza i okolic", tom III.
PROGRAM: