Człowiek w epoce kamienia
Data: 2009-08-04
W niedzielę, 8 czerwca 2008 r., w Szkole Podstawowej w Linowie (gmina Gruta) odbędą się warsztaty archeologiczne pt. "Życie człowieka w epoce kamienia". Ich uczestnicy - dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy Linowa - będą mogli przenieść się w czasy odległe, do epoki sprzed kilku tysięcy lat.
Atrakcją warsztatów będzie z pewnością możliwość samodzielnego wykonania naczyń z gliny, ozdób z bursztynu i modeliny, narzędzi z kamienia i krzemienia oraz z kości zwierzęcych. Poza tym można będzie skosztować własnoręcznie ulepionych i upieczonych podpłomyków, a wcześniej zemleć pszenicę w żarnie nieckowatym lub przyjrzeć się sposobom pieczenia ryby w żarze. Młodszym spodoba się zapewne zabawa w wojowników dzięki możliwości strzelania z łuku, a starsi sprawdzić będą mogli, jak działa pradziejowa tokarka i wiertarka, dzięki którym można było uzyskiwać bardzo regularne otwory w toporkach z kamienia. Wszyscy zaś wyniosą z tego niecodziennego spotkania umiejętnośc praktycznej budowy szałasu.
Warsztaty archeologiczne organizowane są już po raz czwarty przez Muzeum w Grudziądzu wspólnie z Kołem Eksperymentalnym Archeologii Pradziejowej UMK w Toruniu.
Dni Dziedzictwa w Biskupinie
Data: 2009-08-04
Tegoroczne Dni Europejskiego Dziedzictwa mieszkańcy Grudziądza i okolic będą mogli atrakcyjnie spędzić w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu organizuje z tej okazji wycieczkę autokarową na XIV Festyn Archeologiczny, który przebiega w tym roku pod hasłem Japonia - kraj nie tylko samurajów". Wyjazd planowany jest 20 września 2008 r. (sobota) o godz. 7.30 sprzed gmachu Muzeum. Ostateczny koszt (transport, ubezpieczenie, bilet wstępu do muzeum) wynosi 32,00 zł od 1 osoby.
Zapisy na wycieczkę są już zakończone. Uczestnikami wycieczki będą osoby, które w terminie 17-18 września dokonają stosownej opłaty, otrzymując historyczny bilet wstępu do muzeum, uprawniający do udziału w wyprawie do Biskupina.
Przypominamy, iż uczestnictwo w biskupińskim festynie możliwe będzie dopiero po wniesieniu opłaty w wyznaczonym terminie.
Dni Dziedzictwa w muzeum
Data: 2009-08-04
Europejskie Dni Dziedzictwa '2008 w grudziądzkim Muzeum to nie tylko możliwość wyjazdu na atrakcyjną wycieczkę do Biskupina. To również bezpłatne udostępnienie zwiedzającym wszystkich wystaw stałych i czasowych w dniach 20 i 21 września br. (sobota i niedziela) w godz. 10.00 - 14.00. Oprócz tego można będzie skorzystać z inicjatywy st. kustosz Działu Archeologii Muzeum w Grudziądzu Pani mgr Małgorzaty Kurzyńskiej, która deklaruje gotowość do oprowadzenia wszystkich chętnych po jednej z nowszych wystaw czasowych - "Gotfryd Ossowski.
U źródeł nowoczesnej archeologii" - eksponowanej w gmachu głównym przy ul. Wodnej 3/5 (szczegółowe informacje powyżej). Zwiedzenie wspomnianej ekspozycji z przewodnikiem zaplanowano 20 i 21 września o godz. 11.00.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia muzeum - nie tylko z okazji tych szczególnych dni poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy.
Dziadek do orzechów
Data: 2009-08-04
Fascynującą, kolorową, przyciągającą wzrok wystawą pt. "Dziadek do orzechow" pragniemy wprowadzic Państwa w klimat świąt Bożego Narodzenia. Znakomicie uczynił to Ernest T. A. Hoffmann, opisując magiczny czas Wigilii w swej słynnej na cały świat bajce pod tym właśnie tytułem. Stała się ona kanwą dla wielu artystów i rzemieślników tworzących zarówno wyrafinowane w swej formie jak i proste przybory do kruszenia twardych skorup orzechów.
Ponad trzysta dziadków do orzechów z kolekcji Jana Łomnickiego i Witolda Tchórzewskiego zobaczymy w salach grudziądzkiego Muzeum. W zbiorach wspomnianych kolekcjonerów znajdują się tradycyjne przedmioty wykonane z drewna i metalu, a także - bardziej nowoczesne - z plastiku. W prezentowanej kolekcji dostrzec można bogactwo kształtów i ornamentyki; są smoki, zwierzęta domowe i egzotyczne, bajeczne ludziki lub konkretne postaci. Eksponaty pochodzą z Niemiec, Węgier, z terenów byłej Jugosławii, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polski. Dużą ciekawość wzbudzą dziadki do orzechów, których rodowód bierze się z Gór Rudawskich w Saksonii - krainy zabawek.
Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program edukacyjny dla grup zorganizowanych, w którym - poza zwiedzaniem - można się będzie sporo dowiedzieć o ciekawej historii dziadka do orzechów oraz własnoręcznie wykonać ozdoby choinkowe z masy solnej.
Otwarcie wystawy nastąpi w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 11 w dniu 5 grudnia 2008 r. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy wszystkich dorosłych, którzy tym razem koniecznie powinni pojawić się w asyście swoich dzieci lub wnuków.
Dziecięce wspominki
Data: 2009-08-04
W Muzeum dostępna jest wystawa pt. "Kilka dziecięcych wspomnień". Stanowi ją ekspozycja etnograficzna zabawek z najbarwniejszych regionów Polski ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu na tle prac wychowanków Klary Stolp - kierownika artystycznego Pracowni Autorskiej "Smalta 5".
Wystawa obejmuje, oprócz barwnie malowanych drewnianych zabawek z regionu krakowskiego, żywieckiego i rzeszowskiego, kolekcję lalek w strojach ludowych z kilkunastu regionów Polski. Znajdują sie tu pary w strojach, m.in. łowickim, spiskim, zakopiańskim, szamotulskim czy sądeckim. Lalki - pamiątki powstały w 1986 roku w krakowskiej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Cepelia".
Drewniane zabawki malowane to przede wszystkim koniki (z bryczkami, na biegunach, karuzelki). Są kołyski dla lalek, taczki, ptaszki trzaskające skrzydełkami, motylki, dziobiące kurki czy chodzące ludziki. Oprócz "nowoczesnych" samochodów, helikoptera i samolotów znajdują się również sympatyczne smoki! Wszystkie zabawki malowane sa w najweselszych barwach, by móc stanowić frajdę...i kanwę dla miłych wspomnień z dzieciństwa.
Dzień dla zabytków
Data: 2009-08-04
W piątek, 18 kwietnia 2008 r., przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza tego dnia na bezpłatne zwiedzanie wystaw, ciekawe prelekcje muzealnych przewodników oraz na multimedialną prezentację dotyczącą historii instytucji i zgromadzonych przez nią zbiorów.
Spośród dostępnych ekspozycji oferujemy zwiedzającym następujące:
- Gmach Główny: - Samuraje, kobiety i aktorzy,
- Monety kolekcjonerskie III Rzeczypospolitej,
- Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
- Pałac Opatek: - Bronisław Malinowski - Mistrz Olimpijski,
- Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu - kolebka kawalerii II Rzeczypospolitej
- Spichrz nr 9: - Grudziądz w latach 1920-1939,
- Układ przestrzenny i architektura Grudziądza ( z makietą
miasta)
- Spichrz nr 11: - Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu,
- Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach,
- Biżuteria średniowieczna z Gruczna,
- Kilka dziecięcych wspomnień. Ekspozycja etnograficzna zabawek z najbarwniejszych regionów Polski.
Serdecznie zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak również osoby zwiedzające indywidualnie. Taka okazja nie zdarza się często...
Ferie z nagrodami
Data: 2009-08-04
W piątek, 8 lutego br. , na zakończenie "Białych Wakacji 2008", organizowanych przez Muzeum w Grudziądzu, odbyło się spotkanie ze sponsorami i współorganizatorami tego dorocznego cyklu imprez dla dzieci, połączone z losowaniem nagród. A oto nazwiska dzieci, których kupony okazały się szczęśliwe: (podane są w kolejności losowania, z wyłączeniem, tych które odebrały nagrody osobiście):
Krystian Fiałkowski - Grudziądz, Natalia Borowiecka - Michale, Jakub Rumiński - Jeżewo, Joanna Laskowska - Grudziądz, Filip Ostrowski - Gruta, Szymon Reszka - Słup, Monika Chmielewska - Grudziądz, Marta Guz - Pokrzywno, Monika Bach - Grudziądz, Dima Zastrowski - Łasin, Patrycja Ciemna - Grudziądz, Dominika Kwiatkowska - Grudziądz, Ola Cichocka - Grudziądz, Jakub Topolewski - Słup, Artur Kowalski - Grudziądz, Julia Opala - Wałdowo, Magdalena Słowy - Grudziądz, Patrycja Grzegorczyk - Grudziądz, Milena Różek - Grudziądz, Jakub Lewandowski - Grudziądz, Mateusz Kornas - Grudziądz, Ilona Berendt - Wydrzno, Magdalena Kosztowna - Grudziądz, Dastin Mikołajczak - Grudziądz, Renata Kołecka - Grudziądz, Katarzyna Siwek - Jeżewo, Magdalena Orszewska - Grudziądz, Ewa Kolasińska - Słup, Sandra Skolnicka - Zawda.
Nagrody są do odebrania w siedzibie Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 codziennie w godzinach pracy (także w soboty i niedziele) w ciągu miesiąca od daty losowania.
Po upływie tego terminu nie odebrane nagrody przekazane zostaną dzieciom biorącym udział w innych zajęciach edukacyjnych prowadzonych w Muzeum.
Festyn z historią i archeologią
Data: 2009-08-04
W najbliższą sobotę, 14 czerwca 2008 r., na dziedzińcu Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu odbędzie sie festyn historyczno-archeologiczny pn. "Życie codzienne we wczesnośredniowiecznej osadzie słowiańskiej" w wykonaniu Drużyny Wojów "Dąb Pomorski", Koła Naukowego Studentów Archeologii UMK w Toruniu, garncarza Tomasza Porazińskiego, bursztynnika Eryka Popkiewicza.
Festyn zaplanowano w godz. 11.00 - 17.00. Oto jego szczegółowy program: - walki rycerskie - 12.00 - 13.00; 15.00 - 16.00 (pokazy walk wojów pieszych w parach i formacjach bojowych), - konkursy i zabawy z udziałem publiczności - 11.00 - 17.00 (ścinanie kapusty, bieg wojownika w uzbrojeniu, picie wody z rogów), - stoiska, pokazy - 11.00 - 17.00 (stoisko z łukiem historycznym, oszczepami i toporami do rzucania, stoiska bursztynnika, garncarza, mincerza), - zajęcia dla dzieci - 11.00 - 17.00 (wytwarzanie naczyń z gliny, ozdób z modeliny). Jedną z atrakcji festynu stanie się z pewnością namiot historyczny, w którym podpatrzeć można będzie zwykłe życie obozowe, wzbogacić wiedzę o historycznej broni naszych przodków, ich stroju, kulturze materialnej i zwyczajach. W części "kobiecej" niewiasty będą się zajmowały wyplataniem krajek, przyrządzaniem strawy, wypiekiem podpłomyków. Dostępna będzie również nauka fechtunku, konkurs gry na rogu i figawce, możliwość nabycia niektórych wyrobów łuczniczych, rogowniczych i kaletniczych. W czasie festynu (wejście na dziedziniec od ul. Klasztornej) można będzie także zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Wstęp do Muzeum od godz. 11.00 będzie bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!
Fotografie z uśmiechem świata
Data: 2009-08-04
Elżbiety Dzikowskiej, towarzyszki życia i przygód słynnego na cały świat podróżnika Tony'ego Halika nikomu przedstawiać nie trzeba. Tym bardziej, że niestrudzenie kontynuuje pasję swojego życia. Wkrótce i w grudziądzkim Muzeum objawi się jej niepospolity talent w postaci fotogramów z całego globu pod tytułem "Uśmiech świata".
Tej bardzo pogodnej wystawie towarzyszy także album zdjęć zatytułowany identycznie jak ekspozycja fotografii Elżbiety Dzikowskiej, prezentowana niedawno w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu.
Wystawa i album zawierają kolekcję rzeczywiście najpiękniejszych uśmiechów świata. W publikacji omawia je szerzej sama podróżniczka, a we wstępie do wydawnictwa jego zawartość prezentuje mistrz reportażu Ryszard Kapuściński: Jakże potrzebny jest ten album teraz, w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych. Bo jest on nie tylko wspaniałą kolekcją portretów, ale i rodzajem śmiałej polemiki z wszystkimi, którzy chcą nam pokazać świat w barwach najczarniejszych jako ponure siedlisko zamieszkane wyłącznie przez ludzi pokonanych i zrozpaczonych, naznaczonych goryczą i klęską. Nie! Mówią bohaterowie Elżbiety Dzikowskiej - naszą siłą jest to, że chcemy i potrafimy uśmiechać się wbrew napotykanemu złu...
Wernisaż fotografii Elżbiety Dzikowskiej odbędzie się 22 stycznia 2008 r. o godz. 18.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Po oficjalnym otwarciu wystawy planowane jest spotkanie z autorką. Serdecznie zapraszamy!
Grafika i rysunek Mirosława Piotrowskiego
Data: 2009-08-04
Był niekwestionowanym mistrzem w dziedzinie grafiki artystycznej. Jego twórczość wywarła duży wpływ na kształtowanie się środowiska artystycznego w Toruniu. Zainicjował cykl wystaw pn. "Kolor w grafice", towarzyszących prestiżowemu Międzynarodowemu Biennale (obecnie Triennale) Grafiki.
Dla wielu swoich uczniów - dziś uznanych artystów - był niedościgłym wzorem artystycznego mistrzostwa w trudnych technikach wklęsłodruku. Ta lakoniczna, ale wielce mówiąca nota, dotyczy Mirosława Piotrowskiego (1942 - 2002) - profesora UMK w Toruniu, znanego powszechnie i podziwianego artysty.
Jego dorobek prezentowany jest obecnie na wystawie w Muzeum w Grudziądzu. Obejrzeć można m.in. 100 grafik i rysunków oraz warsztat artysty grafika, łącznie z prasą i płytami graficznymi ukazującymi odbiorcom skomplikowaną i żmudną sztukę powstawania dzieł w tradycyjnych technikach graficznych. Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog - kompendium wiedzy na temat Mirosława Piotrowskiego i jego twórczości, będący niezwykle istotnym przyczynkiem do tematyki polskiej grafiki artystycznej XX wieku.
I klasycznie i jazzowo
Data: 2009-08-04
Urząd Miejski w Grudziądzu, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum w Grudziądzu zapraszają na koncert pt. Klasycznie i jazzowo. Odbędzie sie on w ramach VIII Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, we wtorek 26 lutego 2008 r. o godz. 18.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wśród wykonawców wystąpią: Anna Pinuta - skrzypce, Rafał Chmiel - akordeon, Darina Gapicz śpiew jazzowy, Bogdan Hołownia fortepian. Koncert poprowadzi Barbara Mielcarek-Krzyżanowska.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Kawaleryjski mundur
Data: 2009-08-04
Kilkadziesiąt oryginalnych polskich mundurów kawaleryjskich, odznak pułkowych oraz oporządzenie kawaleryjskie dostępnych jest do zwiedzania w niedawno oddanym do użytku Spichrzu nr 17 w grudziądzkim muzeum. Wystawa "Polski mundur kawaleryjski" ukazuje umundurowanie ułanów z okresu I wojny światowej z czasów walk o niepodległość, z lat międzywojennych (m.in. mundur polowy, służbowy, wyjściowy, wieczorowy) aż do kampanii wrześniowej.
Prezentowane jest także umundurowanie kawalerii pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz mundury powojenne. Wprawdzie istnienie kawalerii jako formacji wojskowej zakończyło się w 1947 r. wraz z rozwiązaniem Samodzielnej Brygady Kawalerii Ludowego Wojska Polskiego, ale tradycje dawnych pułków kontynuują liczne współczesne jednostki wojskowe.
Do zrealizowania tej wystawy przyczyniła się wieloletnia pasja mgra inż. Lesława Kukawskiego, który gromadził tę unikatową kolekcję przez lata. W lutym 2004 r. zdecydował się on rozstać ze swoją kolekcją. Dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu muzeum zakupiło ją do swoich zbiorów (łącznie 420 pozycji inwentarzowych).
Wystawę zaprezentowano z okazji XX Jubileuszowego Zjazdu Kawalerzystów II RP w dniu 24 sierpnia 2008 r. Wcześniej podobne wystawy urządzane były z okazji obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Grudziądzowi oraz XV Zjazdu Kawalerzystów.
Ku nowym brzegom
Data: 2009-08-04
Wystawa czasowa pt."Ku nowym brzegom.25 artystów w twórczym dialogu z gdańskim gobelinem" jest projektem zrealizowanym przez: Stowarzyszenie Kulturbrucke - Emsdelta e.V. - Emden, Referat Kultury Prus Zachodnich i Muzeum Prus Zachodnich w Muenster - Wolbeck. Artyści z Holandii, Niemiec i Polski, zaproszeni do wzięcia w nim udziału, stworzyliprace inspirowane jedynym w swoim rodzaju eksponaten z Muzeum Prus Zachodnich w Muenster-Wolbeck - gdańskim gobelinem z 1620 r., o wymiarach 142 x 547 cm. Treść tkaniny odnosi się do życia i działalności dwóch ważnych dla hanzeatyckiego miasta osobistości: burmistrza Eggerta von Kempena i jego teścia Egona Bahra. Ich herby są umieszczone na środku, w górnej części tapiserii. Gobelin dzieli się na cztery przedstawienia, z których dwa, umieszczone z lewej, odnoszą się do zadań burmistrza von Kempena, a dwa, umieszczone z prawej strony, ilustrują działalność bogatego kupca Bahra. Ukazane w dużym formacie sceny dokumentują obowiązki wyżej wymienionych grup społecznych. Bogaty program ikonograficzny tkaniny został przełożony przez artystów na język sztuki współczesnej. Powstały ciekawe i bardzo zróżnicowane dzieła, które mamy zaszczyt prezentować w gościnnych salach grudziądzkiego Muzeum.
Wystawę zwiedzać można od 10 października do 11 listopada 2008 r.
dr Lothar Hyss
Muzeum Prus Zachodnich
Muenster-Wolbeck
Mapy i widoki znad Wisły i Niemna
Data: 2009-08-04
Stare mapy i widoki miast są istotnymi źródłami informacji o krajach w dawnych stuleciach, a jednocześnie, dzięki ich artystycznemu charakterowi, cennymi obiektami kolekcjonerskimi. Wystawa „Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy Prus Wschodnich i Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich” prezentuje miedzioryty, za pośrednictwem których możliwe jest naświetlenie historycznego rozwoju wymienionych ziem pomiędzy XVI a XIX wiekiem.
Pierwsze prace kartograficzne prowadzono w Prusach i w Polsce prawie równocześnie, ok. 1530 r. Ich autorami byli Mikołaj Kopernik (1473 – 1543) oraz królewski sekretarz Bernard Wapowski (1470 – 1535). Niestety mapa Prus autorstwa Kopernika zaginęła, a z mapy Polski Wapowskiego zachowało się tylko pięć fragmentów. Jednakże obie stały się pierwowzorem dla kolejnych map tych obszarów wydawanych m.in. przez Heinricha Zella oraz Wacława Grodeckiego. Działania wymienionych badaczy ukazały jak ważne dla celów ekonomicznych, administracyjnych oraz militarnych jest wykonywanie kolejnych pomiarów oraz sporządzanie na ich bazie planów kartograficznych.
Dzięki wystawie przygotowanej przez Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen, mamy przyjemność przedstawić Państwu rezultaty badań, a także zachodzące na przestrzeni wieków zmiany administracyjne na terenie Prus Wschodnich, Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich. Wystawa jest czynna od 10 października do 30 listopada 2008 r.
"Moda" w liturgii
Data: 2009-08-04
Czy można mówić o modzie w kontekście liturgii kościelnej? Okazuje się, że tak. Unaocznia to wystawa zatytułowana Liturgiczne "mody". Dawne szaty kościelne z Pelplina. Prezentuje ona w szczególności szaty liturgiczne, zwane paramentami (łac. paramenta). Niegdyś tym terminem określano wszelkie sprzęty używane w liturgii Kościoła.
Zobaczyć zatem można ornaty i dalmatyki. Ornaty noszone sa przez kapłanów i biskupów podczas sprawowania liturgii, natomiast dalmatyki należą do stroju diakonów, noszonego podczas sprawowania funkcji razem z kapłanem lub biskupem. Szczególnie cennym eksponatem jest ornat czerwony ze złotą haftowaną kolumną z I połowy XVII w., ufundowany przez biskupa Kaspra Działyńskiego (bp chełmiński 1639-1646). Zobaczyć można także późniejsze bogato zdobione ornaty i dalmatyki oraz kapę - strój podobny do peleryny przedłużonej za kolana, używany zwłaszcza podczas procesji, ale także w trakcie nabożeństw sprawowanych przez duchownych wszystkich stopni w hierarchii kościelnej.
Wszystkie prezentowane szaty liturgiczne są niezwykle barwne, bowiem określone kolory symbolizują nie tylko odpowiednie okresy w roku kościelnym, ale także określoną porę dnia.
Wystawa z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie ukazuje ponadto próbki dawnych tkanin - ich rodzaje, sploty i wzory. Są zatem adamaszki, z których w dawnych wiekach wykonywano stroje świeckie, tkaniny broszowane, atłasy, tkaniny jedwabne, aksamity strzyżone i in.
(Oprac. na podst. Krystyna Kluczwajd, Liturgiczne "mody". Dawne szaty kościelne z Pelplina).
Mój świat - moje miasto
Data: 2009-08-04
przeddzień Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 6 czerwca 2008 r. odbędą sie w grudziądzkim muzeum warsztaty graficzne pt. "Mój świat - moje miasto". Zaproszeni z tej okazji uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu zapoznają się z twórczością wybitnego grafika naszego regionu - Mirosława Piotrowskiego.
Spróbują także odpowiedzieć na pytanie, czym jest sztuka nowoczesna, czy istnieją wspólne wyznaczniki oraz na ile jednostka jest przekaźnikiem treści dotyczących ogółu. Młodzież ponadto zastanawiać się będzie nad kondycją współczesnego człowieka i otaczającej go rzeczywistości. Działania te staną się punktem wyjścia dla stworzenia własnych prac, które zaprezentowane zostaną na wernisażu 6 czerwca br. o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wszystkie prace można będzie oglądać do 16 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum. Serdecznie zapraszamy.
Artykuły Archiwum Informacje dla prasy Do pobrania Mapa Serwisu bip
Pawła Kamasy Mit o duszy polskiej
Data: 2009-08-04
We wtorek, 11 listopada br., zapraszamy do sal Muzeum przy ul.Wodnej 3/5 na recital Pawła Kamasy "Mit o duszy polskiej". Koncert odbędzie się z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 90 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Artysta zaprezentuje 20 Mazurków skomponowanych przez Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Ponadto wystąpienie zostanie uzupełnione fragmentami przemówienia Karola Szymanowskiego, wygłoszonego 16 listopada 1924 roku z okazji 75 rocznicy śmierci Chopina podczas uroczystego koncertu w Filharmonii Warszawskiej.
Paweł Kamasa, wywodzący się z umuzykalnionej rodziny, rozpoczął swoją przygodę z fortepianem w wieku lat pięciu. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie udał się na dalsze studia do USA, gdzie rozwijał swój talent pod kierunkiem Jorge Boleta w Curtis Institute of Music w Filadelfii. Po powrocie do Europy kontynuował naukę w Genewie oraz Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei, w której to pod okiem Rolfa Junghannsa studiował grę na historycznych instrumentach klawiszowych. Owoce tego wszechstronnego wykształcenia artysta z pasją przekazuje w ramach swojej działalności pedagogicznej. W latach 1997-2000 prowadził klasę fortepianu i kameralistyki w Konserwatorium Schaffhausen w Szwajcarii. Jest on także gościem wielu kursów mistrzowskich w kraju i za granicą. Ponadto w lipcu 2008 r. Paweł Kamasa objął opiekę artystyczną nad nowym cyklem koncertowym „Muzyczny Salon Podkowy” w historycznym Pałacyku - Kasyno w Podkowie Leśnej.
Pianista jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Baldwin Piano Prize w Filadelfii w 1982 roku i Prix de l'Association des Musiciens Suisses w Lozannie w roku 1987. Występował w tak znamienitych miejscach jak Salle Gaveau w Paryżu, Tonhalle w Zurychu, Filharmonia Narodowa w Warszawie czy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Na koncert (bezpłatny) zapraszamy serdecznie o godz. 18.00.
Poetycka Noc Muzeów
Data: 2009-08-04
W sobotę, 17 maja 2008 r., przypada - obchodzona w całej Europie - Noc Muzeów. W grudziądzkim Muzeum organizowana jest z tej okazji Poetycka Noc Muzeów pamięci Ryszarda Milczewskiego-Bruna - znanego grudziądzkiego poety, o którym zwłaszcza młodsze pokolenia pamiętają mniej niż starsi grudziądzanie.
Uroczyste rozpoczęcie Nocy Muzeów nastąpi o godz. 18.00 na dziedzińcu Muzeum w obecności m.in.: senatora RP Michała Wojtczaka, prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego, przedstawicieli rodziny poety oraz literatów - Aleksandra Rozenfelda i dra Jerzego Pluty. Przed Spichrzem nr 17 odbędzie się happening "Bruno", którego istotą będzie tworzenie rzeźby - portretu Ryszarda Milczewskiego Bruna przez uczniów grudziądzkiego Liceum Plastycznego. O godz. 19.00 nastąpi w Spichrzu nr 17 otwarcie wystawy poświęconej Ryszardowi Milczewskiemu-Bruno", zaś o godz. 19.30 na dziedzińcu Muzeum poezję Bruna recytować będzie mlodzież grudziądzkich szkół. W godz. 20.30 - 20.45 rozstrzygnięty zostanie konkurs dla młodzieży nt. "Ryszard Milczewski-Bruno 1940-1979" wraz z wręczeniem nagród.
W godz. 21.00 - 24.00 na dziedzińcu Muzeum trwać będzie koncert w wykonaniu Wojciecha Lipca, Przemysława Cackowskiego, Roberta Zapory i Marka Gałązki z zespołem.
Nocy Muzeów towarzyszyć będą: prezentacja filmów dokumentalnych nt. grudziądzkiego poety i kiermasz wydawnictw.
Wydarzeniu patronują Senator RP Michał Wojtczak i Prezydent Grudziądza Robert Malinowski. Realizowane jest ono ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Rozwój inicjatyw lokalnych" oraz Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu w ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
To będzie noc urzekającej poezji i prawdziwej magii.
Serdecznie zapraszamy
Polowanie na naturę
Data: 2009-08-04
Z okazji 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej czynna jest wystawa prezentująca pamiątki i trofea myśliwskie pochodzące z kolekcji prywatnych. Dostępne są także sprzęt i akcesoria myśliwskie, egzemplarze broni palnej i białej. Dzięki licznym dokumentom przybliżona zostanie natomiast historia polskiego łowiectwa, zwyczaje i tradycja podtrzymywana przez myśliwych. Ponadto uwaga widza zostanie zwrócona na zagadnienie ochrony zwierzyny łownej, co należy do istotnych sfer prowadzenia prawidłowej gospodarki łowieckiej.
Doskonałe uzupełnienie wystawy stanowią sceny myśliwskie w fotogramach Włodzimierza Puchalskiego ze zbiorów Muzeum w Niepołomicach. Wł. Puchalski (1909-1979) to ikona polskiej kinematografii przyrodniczej. Jest autorem około 60 filmów, nagradzanych w kraju i za granicą, 119 albumów, w tym tak znanych, jak: Bezkrwawe łowy, Rok w puszczy, Zwierzęta z dalekich stron czy Przyroda Arktyki. Praca tego znakomitego przyrodnika ukazana jest przy pomocy fotogramów. Pokazują one doskonałą znajomość życia i obyczajów zwierząt i urzekają mistrzowską formą w doborze kadru i oświetlenia. Większość pokazanych fotogramów to efekt wielogodzinnego żmudnego oczekiwania na właściwą scenę dziejącą się w naturze, czego bez pracy Wł. Puchalskiego nie bylibyśmy w stanie nigdy dostrzec.
Otwarcie wystawy nastąpi w piątek, 3 października br., o godz. 17.30 w Spichrzu nr 11. Nieco później na dziedzińcu Muzeum rozpalone zostanie ognisko. Można będzie się uraczyć gorącą grochówką i posłuchać trębaczy grających sygnały myśliwskie.
Serdecznie zapraszamy.
Przetarg na remont połaci dachowej
Data: 2009-08-04
MUZEUM im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
tel. 0-56/46-590-63, fax. 46-590-66
Sprawa: 05/2008
ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę części pokrycia dachu w gmachu głównym Muzeum
Warunki opisane są przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wymagany termin realizacji zamówienia: 01.09.2008 – 30.10.2008 roku.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych
W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i spełniający następujące warunki:
1. Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca powinien wykazać się doświadczeniem w robotach budowlanych odpowiadających przedmiotowi zamówienia będących w gestii Konserwatora Zabytków i wpisanych do Rejestru Zabytków.
2. Potencjał kadrowy:
Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonywania zamówienia – osoba sprawująca nadzór nad robotami powinna posiadać dyplom mistrzowski w zakresie robót dekarskich.
3. Potencjał techniczny:
Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia można odbierać osobiście w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
Dział Gospodarczy – pokój nr 5
(dni robocze w godz. od 9 00 do 14 00)
Cena formularza - 10,00 zł.
Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5, w Sekretariacie.
Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium.
Termin związania ofertą wynosi 30 dni.
Termin składania ofert upływa w dniu 17 czerwca 2008 r. o godz. 9 00.
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 17 czerwca 2008 r. o godzinie 9 30. w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5.
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:
Cena – 100 %
Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
Przetarg na wymianę stolarki okiennej
Data: 2009-08-04
MUZEUM Grudziądz, 09.07.2008 r. im. ks. dr. Władysława Łęgi ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz tel. 0-56/46-590-63, fax. 46-590-66 Sprawa:02/2008 ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę stolarki okiennej w gmachu głównym Muzeum Zakres zamówienia obejmuje: wykucie starych ościeżnic, wstawienie nowych drewnianych okien, wykonanie obróbek.
Wymagany termin realizacji zamówienia: od 1 września do 20 października 2008 r. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i spełniający następujące warunki:
1. Doświadczenie zawodowe: Wykonawca powinien wykazać się udokumentowanym doświadczeniem w zakresie robót budowlanych w obiektach będących w gestii Konserwatora Zabytków i wpisanych do Rejestru Zabytków.
2. Potencjał kadrowy: Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonania zamówienia – osoba sprawująca bezpośredni nadzór nad robotami musi posiadać dyplom mistrzowski.
3. Potencjał techniczny: Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia można odbierać osobiście w Muzeum w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5 Dział Gospodarczy – pokój nr 5 (dni robocze w godz. od 9 00 do 14 00) Cena formularza - 10,00 zł. Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5, Sekretariat – pokój nr 3 Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium Termin związania ofertą wynosi 30 dni Termin składania ofert upływa w dniu 12 sierpnia 2008 r. o godz. 9 00 Otwarcie ofert nastąpi w dniu 12 sierpnia 2008 r. o godzinie 9 30 w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5 Przy wyborze oferty Zamawiający będzie kierował się następującymi kryteriami: Cena – 100 % Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
Rocznicowy koncert
Data: 2009-08-04
W środę, 23 stycznia 2008 r., w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się koncert kameralny z okazji 88 rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy.
Wystąpią: Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Bernarda Chmielarza, z solistą Krzysztofem Meisingerem, gitara.
W programie znajdą się następujące kompozycje:
- Bernard Chmielarz, "Ostinato" na orkiestrę smyczkową,
- Leonard Bernstein, "West Side Story" suite na gitarę i orkiestrę smyczkową,
- The Beatles/Leo Brouwer, "From Yesterday to Penny Lane" guitar concert, "She's Leaving Home", "A Ticket to Ride", "Here, There and Everywhere", "Yesterday", "Got to Get You into My Life", "Eleanor Rugby", "Penny Lane",
- Astor Piazzolla, suita "Troileana" na gitarę i orkiestrę smyczkową (aranżacja: B.Chmielarz, S.Assad, "Bandoneon", "Whisky", "Zita", Escolaso", "Soledad" na gitarę i orkiestrę smyczkową (aranżacja: B. Chmielarz),
- Concierto para Quinteto na gitarę i orkiestrę smyczkową.
Początek koncertu o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy!
Studencki plener
Data: 2009-08-04
co roku, na grudziądzkich ulicach i skwerach, na nadwiślańskich błoniach i w wielu urokliwych zakątkach miasta, spotkać można studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Młodzi artyści pod okiem swoich nauczycieli doskonalą tu swój kunszt i umiejętności warsztatowe.
Efektem ich pobytu będą prace artystyczne, które odsłonią niewątpliwy urok i piękno grodu nad Wisłą. Mieszkańcy Grudziądza będą mogli podziwiać je na wystawie, która otwarta zostanie w najbliższą niedzielę, 6 lipca w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 11. Najlepszych pięćdziesiąt wystawionych prac przejdzie na własność Ratusza, stanowiąc miłą pamiątkę dla znakomitych gości odwiedzających Grudziądz. Wystawa potrwa do 27 lipca 2008 r.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż, który rozpocznie się o godz. 12.00. Wstęp wolny.
Sztuka na monetach
Data: 2009-08-04
Od czwartku, 27 marca br., obejrzeć można będzie niezwykle interesującą wystawę numizmatyczną pt. "Monety kolekcjonerskie III Rzeczypospolitej Polskiej". Ekspozycja przygotowana została ze zbiorów Gabinetu Numizmatycznego grudziądzkiego muzeum. Wśród 391 prezentowanych monet, wyemitowanych przez Mennicę Państwową S.A. w Warszawie, większość to małe dzieła sztuki rzeźbiarskiej autorstwa najwybitniejszych polskich artystów rzeźbiarzy, takich jak: Wojciech Czerwosz, Ewa Olszewska-Borys, Ewa Tyc-Karpińska, Andrzej i Roussanka Nowakowscy, Urszula Walerzak lub stale współpracujący z mennicą Robert Kotowicz.
Prezentowane monety układają się w ciekawe serie tematyczne. Są m.in. emisje poświęcone wielkim Polakom, zwierzętom świata, wielkim bitwom, królom oraz tematyce sportowej. W najnowszych blokach tematycznych znajdują się malarze przełomu XIX i XX w., polska tradycja obrzędowa, dzieje złotego i historia jazdy polskiej.
Polskie monety i ich autorzy zdobywają najwyższe uznanie w konkursach zagranicznych. Amerykańskie czasopismo "World Coins News" za monety roku 1993 i 1994 uznało np. krążki o nominale 300 tys. zł "50 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim" i "50 rocznica Powstania Warszawskiego". W 1996 roku podczas XIX Międzynarodowej Konferencji Dyrektorów Mennic za najlepszą pod względem wykonania technicznego uznana została, będąca obecnie w obiegu, 5-złotówka.
Otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 27 marca, o godz. 18.00, w gmachu głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Ekspozycja dostępna będzie do 30 kwietnia 2008 r.
Twórczość Zygmunta Kotlarczyka
Data: 2009-08-04
W piątek, 12 grudnia br. nastąpi otwarcie wystawy pt. "Zygmunt Kotlarczyk (1917-1996). Collage, grafika, rysunek".
Artysta urodził się w Charkowie. W latach 1924-1936 zamieszkiwał z rodziną w Grudziądzu. Studia artystyczne odbywał w wileńskiej ASP, a po wojnie kontynuował je na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu pod kierunkiem prof. Tymona Niesiołowskiego i prof. Edwarda Kuczyńskiego.
Był członkiem toruńskiego Oddziału ZPAP oraz formacji artystycznej "Grupa Toruńska". W 1970 r. uzyskał habilitację w PWSSP w Gdańsku. W latach 1974-1984 był dyrektorem Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, prowadząc jednocześnie pracownię malarstwa. Na początku lat dziewięćdziesiątych otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego UMK. Zmarł w 1996 r. w Toruniu.
Zygmunt Kotlarczyk prezentował swoją twórczość malarską i graficzną na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych m.in. w Polsce, Anglii, Rosji i USA. Obrazy olejne artysty można również oglądać w grudziądzkim Muzeum w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego.
Wystawa otwarta zostanie w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy.
U źródeł nowoczesnej archeologii
Data: 2009-08-04
W czwartek, 12 czerwca 2008 r., nastapi otwarcie wystawy pt. "Gotfryd Ossowski. U źródeł nowoczesnej archeologii".
Wystawa przybliżyć ma postać wybitnego geologa i archeologa, pioniera badań archeologicznych na Pomorzu, ktory żył w latach 1835-1897. Z regionem Pomorza związany był poprzez Toruńskie Towarzystwo Naukowe, z którym współpracował zaledwie kilka lat (1876-1878). To zasługa Zygmunta Działowskiego, ziemianina z Mgowa kolo Wąbrzeźna, inicjatora powołania TTN w 1875 r. Na wystawie znajdują się m.in. liczne zabytki pochodzące z badań G.Ossowskiego ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, jego publikacje oraz bogata dokumentacja archiwalna ilustrująca różne etapy jego życia oraz działalności badawczej. Pokazane jest także środowisko polskiego ziemiaństwa z ziemi chełmińskiej, stanowiące mecenat wielu badań archeologicznych G. Ossowskiego.
Wielką zasługą G. Ossowskiego jest także zapoczątkowanie w 1872 r. szeroko zakrojonych badań archeologicznych Wołynia. Prowadził także badania archeologiczne w Prusach i Wielkopolsce. W 1879 r. rozpoczął badania geologiczne ponad 80 jaskiń pod Krakowem, przedstawiajac później własny projekt chronologii paleolitu.
Ekspozycja zawiera również akcent grudziądzki poprzez pokazanie osoby Konstantego Florkowskiego, kolekcjonera, amatora, jednego z założycieli Grudziądzkiego Towarzystwa Starożytności (Altertumsgesellschaft) w 1883 r. oraz Muzeum Starożytności (obecnego Muzeum w Grudziądzu), które otwarto rok później w dniu 15 czerwca. Do zwiedzania udostępniono ponadto nieliczne zabytki z badań prowadzonych przez K. Florkowskiego w Rządzu, Kałdusie i Chełmnie oraz niezwykle cenny zbiór 48 akwarel jego autorstwa, przedstawiający zabytki z badań i reprodukcje korespondencji z prof. Akademii Umiejętności w Krakowie J. Łepkowskim.
Otwarcie wystawy nastąpi o godz. 18.00 w gmachu głownym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Została ona przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu (kurator - Romualda Uziębło, aranżacja plastyczna - Jerzy Brzuskiewicz). Wystawa czynna będzie do 30 września 2008 r.
W świecie samurajów
Data: 2009-08-04
Samuraje, kobiety i aktorzy. Drzeworyty japońskie ukiyo-e to marcowo-kwietniowa propozycja Muzeum. Ukiyo-e jest synonimem szkoły malarskiej, powstałej w 1680 r. Należący do niej artyści portretowali bohaterów kultury mieszczańskiej - piękności z dzielnicy uciech Yoshiwara oraz popularnych aktorów plebejskiego teatru kabuki.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie 29 drzeworytów przedstawiających portrety kobiet lub sceny rodzajowe z ich udziałem, wizerunki aktorów, tematy historyczne oraz dzieje samurajów. Można będzie zobaczyć dwie prace nieznanego autora, reprezentujące inny nurt japońskiego drzeworytu - pejzaż. Oprócz grafiki obecne będą również stroje, militaria i przedmioty codziennego użytku, odzwierciedlone na drzeworytach.
Ekspozycja przygotowana została ze zbiorówMuzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.
Dział Edukacji i Promocji proponuje specjalny program edukacyjny towarzyszący wystawie, przybliżający specyfikę Japonii - życie codzienne, obyczaje i wierzenia, a także tajniki wykonywania drzeworytu. Uczestnicy zajęć nauczą się samodzielnego wykonania grafiki - monotypii. Zapisy pod nr tel. 056 590 63, wew. 18.
Otwarcie wystawy nastąpi 7 marca 2008 r. o godz. 18.00 w gmachu głównym przy ul. Wodnej 3/5. Czas trwania ekspozycji przewidziano do 20 kwietnia 2008 r.
Serdecznie zapraszamy!
Wiolonczelowe sonaty
Data: 2009-08-04
Sonaty wiolonczelowe Beethovena i Griega można będzie wkrótce usłyszeć w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. W koncercie wystąpią Louis Schwizgebel-Wang - fortepian i Lionel Cottet - wiolonczela. W programie znajdą się następujące utwory;
Ludwig van Beethoven - Sonata wiolonczelowa C-dur, op. 102 nr 1,
Francis Poulenc - Sonata wiolonczelowa,
Gerard Zinsstag - Mozaika na wiolonczelę i fortepian,
Edward Grieg - Sonata wiolonczelowa a-moll.
Grudziądzki koncert odbywać się będzie w ramach 46. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego z okazji Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. W trakcie Festiwalu prezentowana będzie muzyka krajów Europy Środkowej i Wschodniej.
Serdecznie zapraszamy w niedzielę, 14 września 2008 r., o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Z Brunem na POBOCZACH
Data: 2009-08-04
10 września 2008 roku w Więcborku, otwarciem wystawy poświęconej Ryszardowi Milczewskiemu – Bruno, rozpoczęły się V Międzynarodowe Spotkania Poetyckie POBOCZA 2008. Festiwal związany jest z Kwartalnikiem Literacko-Artystycznym „POBOCZA” - czasopismem poświęconym literaturze krajów Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej, a których nazwa nawiązuje do tytułu tomiku Bruna pt.”Poboki”. Organizatorem wydarzenia jest Krajeńskie Stowarzyszenie Kuluturalne (http://ksk.free.ngo.pl/).
Impreza gościła w pięciu miejscowościach: Więcborku, Sypniewie, Koronowie, Bydgoszczy i Sępólnie Krajeńskim. Kilkudziesięciu pisarzy i poetów z Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Serbii oraz Polski spotykało się z miłośnikami literatury. Na spotkaniach poetyckich nie zabrakło również muzyki i poezji śpiewanej.
Fot. Szymon Szwochert
Z kolędą i muzyką poważną w Muzeum
Data: 2009-08-04
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu i Chór Męski „Echo” im. prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu zapraszają serdecznie na koncert kolęd, muzyki operowej, operetkowej i musicalowej.
Wystąpią chórzyści pod dyrekcją Jerzego Cieślaka, Hanna Kwiatkowska – solistka Capelli Gedanensis, Karol Kosik – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a przy fortepianie zasiądzie Arkadiusz Szopa. Koncert poprowadzi Marian Wesołowski z Muzeum w Grudziądzu.
Stali słuchacze koncertów noworocznych w Muzeum będą mieli okazję zetknąć się z muzyką chóralną w wykonaniu śpiewaków z „Echa” już po raz ósmy. Co roku swój kolędowy repertuar wzbogacali oni o utwory operowe i operetkowe, zaś w roku bieżącym zetkniemy się także z musicalem.
W programie tegorocznego koncertu znajdzie się kilkanaście utworów kolędowych współczesnych kompozytorów polskich, między innymi: Wacława Lachmana, Stanisława Wiechowicza, Tadeusza Flasza, czy Jana Pasierba Orlanda. Usłyszymy wiele tradycyjnych kolęd polskich, a także dwukrotnie kołysankę wg. G. Gershwina w wykonaniu chóru z akompaniamentem fortepianowym oraz w wersji na dwa głosy z udziałem solistów H. Kwiatkowskiej i K. Kosika.
W ostatniej części koncertu znajdą się utwory poważne i rozrywkowe:
- Chór Zbójników z opery Ernani G. Verdiego,
- Śnić sen - utwór z musicalu „Człowiek z Lamanczy” w wykonaniu K. Kosika,
- Chór Niewolników z opery „Nabucco” G. Verdiego,
- Kto me usta całuje, ten śni z operetki „Giuditte” Franza Lehara w wykonaniu H. Kwiatkowskiej,
- Usta milczą dusza śpiewa – pieśń z operetki Lehara „Wesoła Wdówka”,
- Jaskółeczka – utwór na chór męski i solo sopran.
Tradycją noworocznych koncertów w Muzeum jest wspólne odśpiewanie z widownią kolędy. Tym razem będzie to pieśń „Gdy się Chrystus rodzi”.
Noworoczny koncert odbędzie się w salach Muzeum w Grudziądzu przy ul. Wodnej 3/5 w piątek, 16 stycznia 2009 r., o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy wirtualnie, ale realnie!
Data: 2009-08-04
SZANOWNI GOŚCIE MUZEUM! Wzorem coraz liczniejszej grupy instytucji kultury, zamierzamy nasze zaproszenia na wernisaże, otwarcia wystaw, koncerty i inne wydarzenia kulturalne wysyłać do Państwa także drogą elektroniczną. Zaczynamy zatem tworzyć naszą elektroniczną księgę adresową, by z bieżącymi informacjami dotrzeć do jak najszerszych kręgów odbiorców.
Uprzejmie zatem prosimy Państwa o przesyłanie do Muzeum wiadomości o wyrażeniu zgody na otrzymywanie informacji o wydarzeniach w Muzeum wg. następującego schematu:
adres e-mail, imię i nazwisko oraz adres. Państwa dane osobowe zobowiązujemy się zatrzymać jedynie do własnej wiadomości i nie przekazywać ich osobom trzecim.
Chęć otrzymywania wirtualnych zaproszeń prosimy zgłaszać na adres: muzeum@muzeum.grudziadz.pl.
Uprzejmie prosimy również o powiadamianie nas o każdorazowej zmianie adresu e-mailowego, dzięki czemu informacje od nas docierać będą do wszystkich elektronicznych adresatów bez przeszkód i na czas.
Jednocześnie informujemy, iż grupa osób otrzymujących do tej pory zaproszenia tradycyjną drogą - za pośrednictwem poczty - otrzymywać je będzie nadal.
Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy Państwa do szerokiego udziału w wydarzeniach kulturalnych proponowanych przez Muzeum w Grudziądzu.
Dyrektor
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
mgr Ryszard Boguwolski
Zimowe ferie w muzeum
Data: 2009-08-04
Jak co roku, zapraszamy najmłodszych do sal muzeum, gdzie trwać będą atrakcyjne zajęcia:
* Kilka dziecięcych wspomnień
To wystawa, która wprowadzi Cię w świat kolorowych strojów ludowych i dziecięcych zabawek.
* Warsztaty malowania na szkle
Chcesz zobaczyć, jak wirują kolory? Jak można samemu stworzyć witraż, a następnie zawiesić go w oknie swojego mieszkania? Koniecznie przyjdź na warsztaty plastyczne!
* Kolorowi ułani
Czy kawalerzysta to kawaler, żołnierz, a może ułan? Czy potrafisz pokolorować ilustracje z wizerunkami ułanów, albo skleić model stajni dla ułańskich koni? Wszystkiego dowiesz się i nauczysz w sali, w której prezentowana jest wystawa poświęcona tradycjom grudziądzkiego Centrum Wyszkolenia Kawalerii (tylko w pierwszym tygodniu ferii).
* W świecie pradawnych garncarzy i szklarzy
Podobnie, jak setki lat temu będziesz mógł wykonać z gliny lub modeliny naczynia i ozdoby. Przekonaj się, czy to łatwa, czy trudna sztuka...(tylko w drugim tygodniu ferii).
* Filmowe migawki i bajki
W trakcie ferii do obejrzenia będzie kilka interesujących wystaw, ale też filmów, które mogą stać się ciekawym dopełnieniem ekspozycji. Dla młodszych nie zabraknie oczywiście sporej porcji kolorowych bajek.
* Muzealni tropiciele
Dzieciom, które do muzeum trafią z mamą, tatą, babcią lub dziadkiem oferujemy zawód muzealnego tropiciela...Wystarczy odczytać wskazówki, odszukać kilka skarbów i rozwiązać nietrudne zadania. Może trafi Ci się nagroda? Będzie ich aż 124! Na 124-lecie Muzeum w Grudziądzu. Podobną szansę mieć będą dzieci uczestniczące w zajęciach grupowych. Losowanie nagród odbędzie się w piątek, 8 lutego, o godz. 13.00 w gmachu głównym muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Nieobecni będą mogli obejrzeć listę nagrodzonych na stronie internetowej.