Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową – w Gmachu Głównym Muzeum dostępny jest parter obiektu, tutaj także działa dźwig platformowy, dzięki któremu osoby z trudnościami w poruszaniu się mogą skorzystać w wydarzeń odbywających się na piętrze Gmachu Głównego. Osoby na wózkach inwalidzkich mogą wjechać na dziedziniec Muzeum od strony ulicy Klasztornej (wózkiem lub samochodem), aby stąd dostać się na parter Gmachu Głównego. Ponadto – od strony ulicy Wodnej znajduje się parking z miejscem dla osób niepełnosprawnych.
Na parterze Gmachu Głównego Muzeum znajduje się ponadto toaleta przystosowana do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.
Osoby zainteresowane zwiedzaniem ekspozycji Muzeum w innych obiektach (Spichrze, Pałac Opatek) mogą zgłosić taką chęć – telefonicznie: 56 46 590 63 w.18 lub drogą elektroniczną: muzeum@muzeum.grudziadz.pl – dwa dni przed planowanym przybyciem do Muzeum.
W oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu - Muzeum Handlu Wiślanego przy ulicy Spichrzowej 33-35 - znajduje się winda, dzieki której możliwe jest wygodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami spichlerza i zwiedzenie ekspozycji przez osoby z trudnościami w poruszaniu się.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi otrzymało dofinansowanie na grant „Dostosowanie nagłośnienia sali wykładowo-koncertowej do potrzeb osób niepełnosprawnych”. Zadanie obejmowało zakup i montaż systemu nagłaśniającego wraz z pętlą indukcyjną. Co ważne system nagłaśniający objął swoim zasięgiem nie tylko salę koncertową, ale również dwie boczne sale, co jest dla nas szczególnie ważne w przypadku koncertów i wydarzeń o szerszym zasięgu. W ramach zadania zakupiono i zamontowano zestaw składający się m.in. z głośników, procesora, wzmacniaczy, mikrofonów, statywów i pętli indukcyjnej.
Profesjonalny sprzęt nagłaśniający z pętlą indukcyjną wpłynie zarówno na poprawę jakości dźwięku dla osób z lekkim ubytkiem słuchu, jak i umożliwi korzystanie z oferty Muzeum użytkownikom aparatów słuchowych oraz implantów.
Zadanie sfinansowane i realizowane w ramach projektu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz 4ES Non Profit Sp. z o.o. z siedzibą w Toruniu. pt. Turystyka Dostępna 1.0. - projektu współfinansowanego ze środków PFRON w ramach pilotażowego programu "Dostępność ponad barierami".