Głównym zadaniem Gabinetu Numizmatycznego jest gromadzenie i naukowe opracowywanie zbiorów numizmatycznych. Grudziądzkie muzeum posiada bogatą kolekcję monet, banknotów, medali, orderów, odznaczeń i odznak, liczącą około 8200 zabytków. Największą grupę stanowią monety (około 5500 szt.). Najstarszymi zabytkami w tej grupie są monety pochodzące z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do najstarszych monet polskich należy denar „Walka ze smokiem” Bolesława Krzywoustego (1102 – 1138). Na uwagę zasługuje również talar Konfederacji Targowickiej z 1793 r.
Muzeum posiada ponadto komplet monet próbnych i kolekcjonerskich, emitowanych od 1949 r. Ich zbiór pozwala zapoznać się z wybitnymi miniaturowymi dziełami sztuki polskich artystów. Bardzo różnorodny jest zbiór monet obcych – począwszy od Europy aż po Daleki Wschód.
Medale, ordery, odznaczenia – to kolekcja licząca ponad 2300 sztuk. W ramach zbioru wyodrębnić można większe grupy tematyczne: „Kopernik”, medale muzealne, bogaty zestaw prac Stanisławy Wątróbskiej – Frindt, miasta polskie w medalierstwie, królowie i książęta polscy. Na uwagę zasługuje zestaw odznak pułkowych związanych z Grudziądzem.
Znajdujące się w zbiorach numizmatycznych banknoty pochodzą nie tylko z terenu Polski, ale również Niemiec, Rosji, ZSRR i innych państw. Najstarsze banknoty polskie wyemitowane zostały podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r. Część tej emisji znajduje się właśnie w grudziądzkim muzeum. Interesującą grupę stanowią banknoty wydane przez grudziądzki magistrat w 1918 r. Do tej części zbioru włączone zostały akcje i obligacje.