Zajęcia muzealne są nie tylko okazją do usystematyzowania wiedzy szkolnej, ale są również okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy Muzeum oraz jego działów. Przygotowujemy i stale modernizujemy różnorodną ofertę, dzięki której można zapoznawać się z kulturą w przyjemny i twórczy sposób.
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy - tel. 56 46 590 63 w.18; zajęcia odbywają się od wtorku do czwartku w godzinach pracy Muzeum.
Zajęcia są płatne - wg obowiązującego cennika.
Oznaczenia odbiorców:
P – przedszkola
kl. 1-8 – klasy 1-8 szkół podstawowych
W– wszyscy
AKTUALNA OFERTA LEKCJI MUZEALNYCH
Malarstwo od kuchni - cykl zajęć!
Czy zastanawialiście się kiedyś kto to jest malarz? Czego potrzebuje, aby namalować obraz? I w końcu co maluje? Zapraszamy na nowy cykl zajęć, podczas których, bawiąc się na wystawie oraz samodzielnie malując, zgłębimy tajniki malarstwa.
Tematy, które będziemy poruszać (do wyboru):
- warsztat malarza
- pejzaż
- portret
- martwa natura
- abstrakcja (od 1 klasy)
Informacje dodatkowe:
- odbiorcy: przedszkola (od 5 roku życia), szkoły podstawowe (klasy 1-3)
- tematy można wybierać w dowolnej kolejności, chociaż wskazane jest rozpoczęcie cyklu od warsztatu malarza
- zaproponowana kolejność uwzględnia trudność tematu
- nie ma konieczności odbycia całego cyklu
- na każdym spotkaniu uczestnicy (w miarę naszych możliwości finansowych) będą próbować różnych technik malarskich (warsztat malarza - malowanie temperami/plakatówkami; pejzaż - tempery/plakatówki; portret - akwarele; martwa natura - pastele; abstrakcja - akryl + niespodzianka w postaci samodzielnie przygotowanych farb piankowych).
Kolorowe czary-mary – warsztaty o kolorze
Podczas warsztatów o kolorze uczestnicy będą eksperymentować z farbami oraz magiczną masą plastyczną. Odbiorcy: P (od 5 r.ż.), kl. 1-4 SP
Moja pierwsza wizyta w Muzeum
Warsztaty, podczas których dowiadujemy się czym jest muzeum, jakie są jego rodzaje, w jaki sposób działa oraz jakie zasady obowiązują podczas jego zwiedzania.
Odbiorcy: P, kl. 1-5 SP
Muzeum - co i jak?
Na warsztatach, poprzez wykonanie wspólnego projektu, przekonamy się, że świat sztuki i muzeów może być fascynujący. Odbiorcy: kl. 6-8 SP
Fotografia otworkowa (maj-październik)
Uczestnicy poznają techniki, w jakich dawniej wykonywano zdjęcia; podczas warsztatów wykonają fotografie bez użycia aparatu fotograficznego.
Odbiorcy: od kl. 3 SP
Lekcja rysunku
Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki rysunku. Przekonamy się, że rysunek to nie tylko ołówek HB i gumka do mazania, a cały wachlarz możliwości, nauczymy się patrzeć, by w końcu narysować ustawioną wspólnie martwą naturę.
Odbiorcy: kl. 6-8 SP, grupy liczące do 20 osób
Warsztaty graficzne - monotypia
Warsztaty, podczas których zaprojektujemy własną grafikę, a następnie odbijemy ją przy pomocy wałka i farby drukarskiej. Przekonamy się, że nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu aby stworzyć grafikę artystyczną czy użytkową – wystarczy pomysł.
Odbiorcy: kl. 4-8 SP
Moja mała ojczyzna – cykl lekcji
Warsztaty, podczas których uczestnicy przenoszą się w wyobraźni do przeszłości. Ta wędrówka przez poszczególne epoki w historii rozpoczyna się w czasach prehistorycznych, kiedy Grudziądza jeszcze nie było, a kończy na początku XX wieku, gdy nasze miasto przeżywało rozkwit. W programie: 3 spotkania dla przedszkoli, 4-5 spotkań dla szkół podstawowych. Odbiorcy: P (od 5 r.ż.), kl. 1-3 SP
Jaskiniowe historie
Dzieci na zajęciach poznają narzędzia, broń oraz warunki życia ludzi przybyłych na tereny północnej części ziemi chełmińskiej od XI do III tysiąclecia p.n.e.. Odbiorcy: P, kl. 1-3 SP
Tajemnice warsztatu archeologa
Lekcja prezentująca warsztat archeologa podczas badań wykopaliskowych. Odbiorcy: W
Skąd wziął się papier?
Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się gdzie po raz pierwszy i w jaki sposób wytwarzano papier. Następnie, wyposażeni w niezbędną wiedzę, odtwarzają tradycyjny proces czerpania.
Odbiorcy: W
Grudziądz w okresie II wojny światowej
Przybliżenie życia codziennego w okupowanym mieście, polityka germanizacyjna III Rzeszy, eksterminacja ludności polskiej i żydowskiej.
Odbiorcy: od kl. 7 SP
Ułańska fantazja
Lekcja towarzysząca wystawie Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939; uczestnicy zwiedzają wystawę i poprzez gry, układanki i krzyżówki poznają codzienne życie kawalerzysty.
Odbiorcy: W
LEKCJE OKOLICZNOŚCIOWE
Z wizytą w rycerskim gródku
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak wyglądały siedziby rycerskie, co tak naprawdę oznaczało bycie rycerzem, poznają ciekawostki związane z życiem codziennym, obyczajami i wyprawami rycerstwa oraz wykonają własną mini-makietę gródka rycerskiego;
odbiorcy: kl. 1-8 SP
Archeo-puzzle
Warsztaty rekonstrukcji zabytków archeologicznych. Podczas warsztatów spróbujemy odtworzyć pęknięte na wiele kawałków naczynia – skleimy je i uzupełnimy brakujące fragmenty. Bawiąc się, zobaczymy jak wygląda praca nad rekonstrukcją zabytków archeologicznych. Na najbardziej zaangażowanych czeka nagroda - odtworzone naczynie będzie można zabrać do domu;
odbiorcy: kl. 7-8 SP
Warsztaty tkackie
Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiadują się, czym jest tkactwo, jaka jest jego historia, ale przede wszystkim tkają, przy użyciu małego krosna, bransoletkę;
odbiorcy: kl. 1-8 SP
Oferta zajęć w naszym oddziale - Muzeum Handlu Wiślanego - dostępna jest tutaj.