50 lat temu w Grudziądzu
Data: 2011-08-03
Jeszcze tylko do 11 sierpnia zapraszamy do Spichrza nr 17 na wystawę fotograficzną prezentującą Grudziądz w latach 60-tych XX wieku!!
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu w bieżącym roku obchodzi jubileusz 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. Chcąc przybliżyć Państwu okres, w którym kształtowała się kolekcja będąca wizytówką naszej instytucji, przygotowaliśmy ekspozycję czasową prezentującą Grudziądz w latach 60-tych XX wieku.
Wystawa będzie eksponowana do 11 sierpnia 2011 r.!
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum i osób prywatnych:
- Pana Piotra Bilskiego
- Państwa Heleny i Edwarda Gruszeckich
- Pani Katarzyny Karow
- Państwa Wiesławy i Wiesława Markot
- Pani Bożeny Sikorskiej-Nowackiej
- Pani Wiesławy Szulc
- Państwa Jolanty i Sławomira Trepkowskich
91. rocznica powrotu Grudziądza do Macierzy
Data: 2011-01-14
Z okazji tak ważnej dla Grudziądza rocznicy - Muzeum zaprasza do udziału w ciekawych wydarzeniach.
W niedzielę, 23 stycznia 2011 r., o godz. 18.00 - w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się Koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis pod batutą Macieja Sztora, z towarzyszeniem sopranistki - Anity Urban oraz tenora - Mirosława Niewiadomskiego. W programie usłyszymy utwory między innymi: Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Franza Lehara czy Giuseppe Verdiego.
Koncert organizują wspólnie Urząd Miejski w Grudziądzu, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Ponadto - we wtorek - 25 stycznia 2011 r., o godz. 12.00, w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie sie pokaz filmu "Spełnione nadzieje - Grudziądz wraca do Macierzy". Film opatrzony zostanie komentarzem historyków.
Zapisy grup na pokaz filmu prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18.
Wstęp wolny - serdecznie zapraszamy!
Atrakcyjne warsztaty edukacyjne - już w kwietniu!
Data: 2011-04-04
Szanowni Państwo, już niebawem w Muzeum odbędzie się wiele ciekawych warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz dla rodzin.
We wtorki - 5 i 12 kwietnia - o godz. 12.00 odbędą się "Spotkania z Kolekcjonerem" na wystawie "Grudziądzkie kolekcje numizmatyczne". Podczas spotkań będzie można osobiście porozmawiać z numizmatykiem o jego pasji oraz dowiedzieć się ciekawostek dotyczących wystawy i prezentowanych kolekcji. Zapraszamy do Spichrza nr 17, przy ul. Spichrzowej.
Spotkanie jest bezpłatne, zapisy odbywają się w Dziale Edukacji i Promocji, pod numerem telefonu: 56 46 590 63 w.18.
Również we wtorek - 12 kwietnia o godz. 12.00 - odbędą się warsztaty "Bursztynowy zawrót głowy", podczas których będzie można sprawdzić, czy da się utopić bursztyn, obejrzeć inkluzje (inkluzja to coś, co znajduje się wewnątrz bursztynu, może to być roślina, zwierzę, organiczne szczątki a nawet kropla wody) i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat "polskiego złota". Warsztatom towarzyszy zwiedzanie wystawy "Skarby Polski. Bursztyn z Gdańska"
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci ze szkół podstawowych i odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum.
Zapisy odbywają się w Dziale Edukacji i Promocji, pod numerem telefonu: 56 46 590 63 w.18. Wstęp bezpłatny.
Z kolei w dniach 5-12 oraz 19-20 kwietnia zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w warsztatach wielkanocnych, podczas których będzie można namalować ozdoby wielkanocne na szkle, ozdabiać gipsowe króliczki wielkanocne a także wysłuchać barwnej opowieści o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych. Na warsztaty zapraszamy grupy przedszkolne i uczniów szkół podstawowych. Koszt warsztatów to 1,20/os. dla przedszkolaków oraz 2,50/os. dla uczniów szkół podstawowych. Warsztaty odbywać się będą w sali edukacyjnej w Spichrzu nr 17.
Rezerwacji zajęć można dokonać w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18.
Natomiast w sobotę - 9 kwietnia - o godz. 10.30 i 12.00 - zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty rodzinne pt. "Zdobienie jaj wielkanocnych tradycyjną metodą drapaną". Warsztaty odbędą się pod okiem Pani Doroty Ścibut - artystki ludowej, która przygotuje i poprowadzi zajęcia. Koszt warsztatów 1 zł/os. - dzieci i młodzież szkolna, 2 zł/os. - osoby dorosłe. Warsztaty odbywać się będą w sali edukacyjnej w Spichrzu nr 17.
Ponadto - prowadzimy także zapisy na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawom "Skarby Polski. Bursztyn z Gdańska" oraz "Grudziądzkie kolekcje numizmatyczne".
Zapraszamy!
Boże Narodzenie na Pomorzu
Data: 2011-11-22
O tradycjach i obyczajach związanych z Bożym Narodzeniem na Pomorzu opowie Ines Wąsowska.
Wykład wraz z prezentacją multimedialną zaplanowano na piątek - 16 grudnia o godz. 17.00 - w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Podczas tego spotkania Ines Wąsowska - etnograf z grudziądzkiego Muzeum - opowie o zwyczajach świątecznych, które praktykowane są na Pomorzu.
Wstęp na wykład jest wolny. Zapraszamy!
Chodź, pomaluj!
Data: 2011-02-04
Zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych pt. "Malowane twarze"
"Malowane twarze" to zajęcia towarzyszące wystawie fotografii Edwarda Grzegorza Funke pt. "Portret ze Świata".
Zajęcia odbędą się 15 i 22 lutego o godz. 12.00 w Gmach Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z technikami malowania ciała.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18.
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Zapraszamy!
Ciekawe wykłady dla małych i dużych
Data: 2011-05-16
We wtorek - 24 maja o godz. 12.00 - ostatni z majowych wykładów! Zapraszamy! Wstęp wolny!
„Postać Mikołaja z Ryńska na tle polityki państwa krzyżackiego w Prusach” - wykładu nawiązującego do rocznicy ścięcia Mikołaja z Ryńska będzie można wysłuchać już we wtorek - 24 maja o godz. 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum. Autorem wykładu jest dr Adam Chęć z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu.
Wstęp na wykład jest bezpłatny. Zorganizowane grupy szkolne zachęcamy do wcześniejszego zapisania się - tel. 56 46 590 63 w.18.
Zapraszamy!
Co to jest muzyka?
Data: 2011-10-04
Audycja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.
Zajęcia dla szkół podstawowych i gimnazjów.
Wstęp wolny.
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum we wtorek - 18 października o godz. 12.00.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Czerwcowe propozycje edukacyjne
Data: 2011-05-31
Autor: Marta Bolek-Maszewska
W najbliższych dniach - zarówno dzieci, jak i dorośli - mogą liczyć w Muzeum na ciekawe wydarzenia edukacyjne.
1 czerwca - Dzień Dziecka - szczegóły w osobnym artykule: Muzealny Dzień Dziecka
Już w piątek - 3 czerwca o godz. 12.00 zapraszamy na wykład Bożeny Olszewskiej pt. „Zabawki ludowe naszych rodziców i dziadków”. Bożena Olszewska jest kierownikiem Działu Sztuki i Estetyki Ludowej w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, a także specjalistą od zabawek ludowych.
Zabawki ludowe, którymi bawili się nasi rodzice dziadkowie czy pradziadowie dziś najczęściej możemy oglądać na muzealnych wystawach. Zwykle swą tematyką nawiązywały do najbliższego otoczenia dziecka. Przedstawiały np. zwierzęta, narzędzia pracy, środki komunikacji. Zaspakajając potrzeby zabawowe czy estetyczne dzieci, uczyły jednocześnie pracy, umiejętności manualnych, przybliżały wiedzę o rodzinnej obrzędowości. Sprawiały, że świat dorosłych stawał się bardziej przyjazny, zrozumiały. Wykład przybliży tajniki powstawania zabawek ludowych oraz ich specyfikę regionalną, znajdującą odzwierciedlenie w ich charakterze i wyglądzie. Wykład ten to także próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego, mimo dużej konkurencyjności zabawek fabrycznych, doskonalszych technicznie, w ostatnim czasie wraca moda na zabawki tradycyjne, chętnie kupowane na jarmarkach i kiermaszach sztuki ludowej.
Uzupełnieniem wykładu będzie prezentacja multimedialna. Serdecznie zapraszamy!
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5, wstęp wolny; zapisy grup zorganizowanych: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Z kolei we wtorek - 7 czerwca z okazji Święta Województwa w godz. 10.00 – 16.00 zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Muzeum (wszystkie czynne ekspozycje), natomiast o godz. 12.00 zapraszamy na wykład pt. „Symbole narodowe i symbole województwa kujawsko-pomorskiego” - wykład wraz z prezentacją multimedialną przygotuje i poprowadzi Rafał Szweda - historyk z grudziądzkiego Muzeum.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5, wstęp wolny; zapisy grup zorganizowanych: Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18.
W dniach 07.06. - 15.06.2011 r. planowane są WARSZTATY EDUKACYJNE towarzyszące wystawie „Gry i zabawki okresu PRL”; dla najmłodszych przygotowane są interaktywne warsztaty z możliwością pobawienia się wybranymi eksponatami. Dzieci poznają zapomniane zabawki, takie jak: wańka-wstańka, matrioszka, kalejdoskop, stereoskop. Uczestniczą w zabawach, zagadkach i łamigłówkach związanych z ekspozycją. Starsi uczestnicy dodatkowo poznają sekrety działania i wykonania niektórych zabawek, działania projektora czy gramofonu. Przewidziane są także warsztaty techniczne wypalania w drewnie. Dodatkową atrakcją będzie wyświetlanie bajek ma diaskopie; zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18. Zajęcia są płatne - 1,20 zł/os. - grupy przedszkolne, 2,50/os. - uczniowie pozostałych typów szkół.
Specjalnie dla rodzin - w sobotę - 11 czerwca o godz. 11.00 - WARSZTATY EDUKACYJNE towarzyszące wystawie „Gry i zabawki okresu PRL”; płatność: dzieci - 1,20 zł (przedszkolaki), 2,50 zł (uczniowie pozostałych typów szkół), opiekunowie - bezpłatnie!
We wtorek - 14 czerwca - o godz. 10.00 i 12.00 – odbędą się bezpłatne zajęcia „W czasach rycerzy”, na których będzie można, między innymi, wykonać własną tarczę herbową oraz poznać średniowieczne zwyczaje rycerskie; zajęcia odbędą się w spichrzu nr 17. Zapraszamy szczególnie grupy przedszkolne i wczesnoszkolne. Zapisy grup zorganizowanych prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Ponadto - zachęcamy także do zapisywania się na lekcje muzealne, które na stałe zagościły w naszej ofercie edukacyjnej, szczegóły w zakładce Edukacja
Dzień z Mikołajem z Ryńska
Data: 2011-05-06
Szanowni Państwo, Muzeum czynnie włącza się w obchody uroczystości związanych z osobą Mikołaja z Ryńska.
W sobotę - 7 maja - zapraszamy na specjalne wydarzenia związane z Mikołajem z Ryńska - tego dnia będzie można uczestniczyć w ciekawych warsztatach, zwiedzić wystawę oraz obejrzeć zabytki poświęcone bohaterowi tego dnia a także wysłuchać wykładu pt. „Postać Mikołaja z Ryńska na tle polityki państwa krzyżackiego w Prusach”.
Program dnia:
godz. 12.00 – warsztaty rodzinne „W czasach rycerzy” połączone z projektowaniem herbu rodziny, Spichrz nr 17
godz. 13.00 – 18.00 – zwiedzanie ekspozycji archeologicznych w Spichrzu nr 13/15 – z okazji rocznicy ścięcia Mikołaja z Ryńska
godz. 18.00 – „Postać Mikołaja z Ryńska na tle polityki państwa krzyżackiego w Prusach” - wykład dr. Adama Chęcia z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
7. maja planowany jest także kolejny koncert w ramach Festiwalu PROBALTICA:
godz. 19.00 – Arsis Handbell Ensemble (Estonia) – oktet grający na dzwonach ręcznych, Bazylika Kolegiacka, wstęp wolny
Zapraszamy!
Ferie zimowe w Muzeum
Data: 2011-01-19
Szanowni Państwo - z okazji ferii zimowych Muzeum zaprasza w swoje progi! Wstęp na wszystkie ekspozycje oraz udział w zajęciach edukacyjnych jest bezpłatny! Promocyjny wstęp dotyczy dzieci i młodzieży szkolnej wraz z opiekunami. Zapraszamy!
Program zajęć edukacyjnych i warsztatów:
GRUPY ZORGANIZOWANE
1.02.- 4.02.2011 r. - „W świecie dawnych wierzeń” cz.1 – Anna Uziałło
Godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się w jakie siły natury i przyrody wierzono w pradziejach i w jaki sposób je przedstawiano plastycznie. Zaistnieje możliwość wykonania z gliny przedmiotów symbolizujących dawne wierzenia.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
8.02. – 10.02.2011 r. - „W świecie dawnych wierzeń” cz.2 - Anna Uziałło
Godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się, jakie dawno temu przedmioty miały przynieść ich użytkownikom szczęście i w jakim zakresie. Zaistnieje możliwość wykonania z modeliny takowego „amuletu”.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
1.02. - 10.02.2011 r. - Warsztaty masek kolędniczych– Ines Wąsowska, Emilia Markot
W czasie ferii zimowych według polskiego kalendarza obrzędowego obchodzone są zapusty czyli karnawał. W tym czasie niegdyś po wsiach od chaty do chaty chodzili z życzeniami kolędnicy. W nawiązaniu do dawnych tradycji w okresie Białych Wakacji zostaną przeprowadzone zajęcia tworzenia masek kolędniczych. Cała zabawa zostanie poprzedzona opowieścią o dawnych zwyczajach związanych z tym zjawiskiem. Warsztaty skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych.
Sala edukacyjna – godz.9.00
1.02. – 4.02.2011 r.- Lekcja muzealna „Stacja kolejowa Grudziądz” - Dawid Schoenwald
- zabawa w dopasowanie podpisów do zdjęć różnych rodzajów pociągów
- własnoręczne wykonywanie biletów kolejowych przez młodzież
- kolorowanie lokomotyw przez młodszych uczniów
- wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima dla młodszych uczniów
- wyświetlenie filmu z komentarzem „Stacja kolejowa Grudziądz”
- oprowadzanie po wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”
Sala - wystawowa - spichrz nr 11 - godz. 11.00
1.02. - 10.02.2011 r. - Muzealni Tropiciele: Marta Bolek-Maszewska, Rafał Szweda, Mariusz Żebrowski
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie w Pałacu Opatek, podział na grupy, rozdanie kart z zadaniami (puzzle, krzyżówka i zagadki, których rozwiązań szukać należy na wystawach); zakończenie zajęć z podsumowaniem – w Pałacu Opatek
Sale:
Pałac Opatek – Sale Tradycji Jazdy Polskiej, Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”
godz. 11.00
1.02. - 10.02.2011 r. - Zabawy światłem „Fiat Lux”: Rafał Szweda, Anna Uziałło
Przebieg zajęć: Zapraszamy na interaktywne zabawy z optyką.
Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”
godz. 9.00
1.02. - 10.02.2011 r. - „Grafika w czasie i przestrzeni”: Dominika Raduńska, Marta Bolek-Maszewska
Zapraszamy na cykl zajęć wprowadzających w niesamowity świat grafiki. Na kolejnych zajęciach będziemy poznawali świat złudzeń optycznych, rysunek pastelem, linoryt, fotografię otworkową i plakat. Zajęcia dla odbiorców indywidualnych.
Sala edukacyjna – godz.11.00
1.02. - 10.02.2011 r.- Projekcje filmowe: Marian Wesołowski
Chętnych zapraszamy również na projekcje filmowe w godzinach od 9.00 do 13.00.
Sala koncertowa: Gmach Główny
11.02.2011 r., godz. 11.00 - Podsumowanie Białych Wakacji
Prezentacja prac plastycznych wykonanych podczas Białych Wakacji – na sztalugach.
Konkurs – ile lat ma Muzeum w Grudziądzu?, Kim był Władysław Łęga?, Kto mieszkał w Muzeum? Dla osób indywidualnych do wzięcia udziału w konkursie uprawniają wypełnione karty edukacyjne z wystaw historycznych lub archeologicznych. Następnie pracownicy obsługi potwierdzają rozwiązanie i wydają kupon konkursowy.
Ponadto - zapraszamy dzieci i młodzież do bezpłatnego zwiedzania wszystkich czynnych wystaw w okresie ferii zimowych. Promocja obejmuje dzieci i młodzież wraz z opiekunami.
UCZESTNICY INDYWIDUALNI
Wstęp na wszystkie wystawy dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami od 1.02 do 13.02 jest bezpłatny.
BILETY umożliwiające udział w zajęciach edukacyjnych DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH do odbioru w dniu zajęć od godziny 8.00. (maksymalna ilość uczestników: 20 -25 osób)
Zapraszamy również do zabaw edukacyjnych na ekspozycjach archeologicznych i historycznych. Przygotowaliśmy dla Państwa rebusy, których rozwiązanie pozwala na udział w loterii muzealnej, która odbędzie się w piątek, 11 lutego o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy!
W świecie dawnych wierzeń - wejściówki w spichrzu nr 11
2.02 – środa, godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się w jakie siły natury i przyrody wierzono w pradziejach i w jaki sposób je przedstawiano plastycznie. Zaistnieje możliwość wykonania z gliny przedmiotów symbolizujących dawne wierzenia.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
Muzealni Tropiciele – wejściówki w Pałacu Opatek
3.02 – czwartek, godz. 11.00
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie w Pałacu Opatek, podział na grupy, rozdanie kart z zadaniami (puzzle, krzyżówka i zagadki, których rozwiązań szukać należy na wystawach); zakończenie zajęć z podsumowaniem – w Pałacu Opatek
Sale: Pałac Opatek – Sale Tradycji Jazdy Polskiej, Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”- 11.00
Lekcja muzealna „Stacja kolejowa Grudziądz” - wejściówki w spichrzu nr 11
4.02 – piątek, godz. 11.00
- zabawa w dopasowanie podpisów do zdjęć różnych rodzajów pociągów
- własnoręczne wykonywanie biletów kolejowych przez młodzież
- kolorowanie lokomotyw przez młodszych uczniów
- wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima dla młodszych uczniów
- wyświetlenie filmu z komentarzem „Stacja kolejowa Grudziądz”
- oprowadzanie po wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”
Sala- wystawowa- spichrz nr 11
Warsztaty masek kolędniczych - wejściówki w spichrzu nr 11
9.02 – środa, godz. 9.00
W czasie ferii zimowych według polskiego kalendarza obrzędowego obchodzone są zapusty czyli karnawał. W tym czasie niegdyś po wsiach od chaty do chaty chodzili z życzeniami kolędnicy. W nawiązaniu do dawnych tradycji w okresie Białych Wakacji zostaną przeprowadzone zajęcia tworzenia masek kolędniczych. Cała zabawa zostanie poprzedzona opowieścią o dawnych zwyczajach związanych z tym zjawiskiem. Warsztaty skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych.
Sala edukacyjna – spichrz nr 17
Grafika w czasie i przestrzeni - wejściówki w spichrzu nr 11
3.02 – 10.02, godz. 11.00
Zapraszamy na cykl zajęć wprowadzających w niesamowity świat grafiki. Na kolejnych zajęciach będziemy poznawali świat złudzeń optycznych, rysunek pastelem, linoryt, fotografię otworkową i plakat.
Sala edukacyjna – spichrz nr 17
Projekcje filmowe: Marian Wesołowski – bez wejściówek
1.02- 10.02
Chętnych zapraszamy również na projekcje filmowe w godzinach od 9.00 do 13.00.
Sala koncertowa: Gmach Główny
Ferie zimowe! - Zapraszamy do Muzeum!
Data: 2011-01-10
Jak co roku - w grudziądzkim Muzeum na dzieci i młodzież podczas ferii czeka wiele atrakcji.
Program zajęć edukacyjnych i warsztatów:
GRUPY ZORGANIZOWANE
1.02.- 4.02.2011 r. - „W świecie dawnych wierzeń” cz.1 – Anna Uziałło
Godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się w jakie siły natury i przyrody wierzono w pradziejach i w jaki sposób je przedstawiano plastycznie. Zaistnieje możliwość wykonania z gliny przedmiotów symbolizujących dawne wierzenia.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
8.02. – 10.02.2011 r. - „W świecie dawnych wierzeń” cz.2 - Anna Uziałło
Godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się, jakie dawno temu przedmioty miały przynieść ich użytkownikom szczęście i w jakim zakresie. Zaistnieje możliwość wykonania z modeliny takowego „amuletu”.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
1.02. - 10.02.2011 r. - Warsztaty masek kolędniczych– Ines Wąsowska, Emilia Markot
W czasie ferii zimowych według polskiego kalendarza obrzędowego obchodzone są zapusty czyli karnawał. W tym czasie niegdyś po wsiach od chaty do chaty chodzili z życzeniami kolędnicy. W nawiązaniu do dawnych tradycji w okresie Białych Wakacji zostaną przeprowadzone zajęcia tworzenia masek kolędniczych. Cała zabawa zostanie poprzedzona opowieścią o dawnych zwyczajach związanych z tym zjawiskiem. Warsztaty skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych.
Sala edukacyjna – godz.9.00
1.02. – 4.02.2011 r.- Lekcja muzealna „Stacja kolejowa Grudziądz” - Dawid Schoenwald
- zabawa w dopasowanie podpisów do zdjęć różnych rodzajów pociągów
- własnoręczne wykonywanie biletów kolejowych przez młodzież
- kolorowanie lokomotyw przez młodszych uczniów
- wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima dla młodszych uczniów
- wyświetlenie filmu z komentarzem „Stacja kolejowa Grudziądz”
- oprowadzanie po wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”
Sala - wystawowa - spichrz nr 11 - godz. 11.00
1.02. - 10.02.2011 r. - Muzealni Tropiciele: Marta Bolek-Maszewska, Rafał Szweda, Mariusz Żebrowski
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie w Pałacu Opatek, podział na grupy, rozdanie kart z zadaniami (puzzle, krzyżówka i zagadki, których rozwiązań szukać należy na wystawach); zakończenie zajęć z podsumowaniem – w Pałacu Opatek
Sale:
Pałac Opatek – Sale Tradycji Jazdy Polskiej, Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”
godz. 11.00
1.02. - 10.02.2011 r. - Zabawy światłem „Fiat Lux”: Rafał Szweda, Anna Uziałło
Przebieg zajęć: Zapraszamy na interaktywne zabawy z optyką.
Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”
godz. 9.00
1.02. - 10.02.2011 r. - „Grafika w czasie i przestrzeni”: Dominika Raduńska, Marta Bolek-Maszewska
Zapraszamy na cykl zajęć wprowadzających w niesamowity świat grafiki. Na kolejnych zajęciach będziemy poznawali świat złudzeń optycznych, rysunek pastelem, linoryt, fotografię otworkową i plakat. Zajęcia dla odbiorców indywidualnych.
Sala edukacyjna – godz.11.00
1.02. - 10.02.2011 r.- Projekcje filmowe: Marian Wesołowski
Chętnych zapraszamy również na projekcje filmowe w godzinach od 9.00 do 13.00.
Sala koncertowa: Gmach Główny
11.02.2011 r., godz. 11.00 - Podsumowanie Białych Wakacji
Prezentacja prac plastycznych wykonanych podczas Białych Wakacji – na sztalugach.
Konkurs – ile lat ma Muzeum w Grudziądzu?, Kim był Władysław Łęga?, Kto mieszkał w Muzeum? Dla osób indywidualnych do wzięcia udziału w konkursie uprawniają wypełnione karty edukacyjne z wystaw historycznych lub archeologicznych. Następnie pracownicy obsługi potwierdzają rozwiązanie i wydają kupon konkursowy.
Ponadto - zapraszamy dzieci i młodzież do bezpłatnego zwiedzania wszystkich czynnych wystaw w okresie ferii zimowych. Promocja obejmuje dzieci i młodzież wraz z opiekunami.
UCZESTNICY INDYWIDUALNI
Wstęp na wszystkie wystawy dla dzieci i młodzieży wraz z opiekunami od 1.02 do 13.02 jest bezpłatny.
BILETY umożliwiające udział w zajęciach edukacyjnych DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH do odbioru w dniu zajęć od godziny 8.00. (maksymalna ilość uczestników: 20 -25 osób).
Zapraszamy również do zabaw edukacyjnych na ekspozycjach archeologicznych i historycznych. Przygotowaliśmy dla Państwa rebusy, których rozwiązanie pozwala na udział w loterii muzealnej, która odbędzie się w piątek, 11 lutego o godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy!
W świecie dawnych wierzeń - wejściówki w spichrzu nr 11
2.02 – wtorek, godz. 9.00
Zajęcia edukacyjne, na których słuchacze dowiedzą się w jakie siły natury i przyrody wierzono w pradziejach i w jaki sposób je przedstawiano plastycznie. Zaistnieje możliwość wykonania z gliny przedmiotów symbolizujących dawne wierzenia.
Sala – wystawa archeologiczna „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach”
Muzealni Tropiciele – wejściówki w Pałacu Opatek
3.02 – czwartek, godz. 11.00
Przebieg zajęć:
Rozpoczęcie w Pałacu Opatek, podział na grupy, rozdanie kart z zadaniami (puzzle, krzyżówka i zagadki, których rozwiązań szukać należy na wystawach); zakończenie zajęć z podsumowaniem – w Pałacu Opatek
Sale: Pałac Opatek – Sale Tradycji Jazdy Polskiej, Gmach Główny – wystawa „Fiat Lux”- 11.00
Lekcja muzealna „Stacja kolejowa Grudziądz” - wejściówki w spichrzu nr 11
4.02 – piątek, godz. 11.00
- zabawa w dopasowanie podpisów do zdjęć różnych rodzajów pociągów
- własnoręczne wykonywanie biletów kolejowych przez młodzież
- kolorowanie lokomotyw przez młodszych uczniów
- wspólne czytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima dla młodszych uczniów
- wyświetlenie filmu z komentarzem „Stacja kolejowa Grudziądz”
- oprowadzanie po wystawie „Stacja kolejowa Grudziądz”
Sala- wystawowa- spichrz nr 11
Warsztaty masek kolędniczych - wejściówki w spichrzu nr 11
9.02 – środa, godz. 9.00
W czasie ferii zimowych według polskiego kalendarza obrzędowego obchodzone są zapusty czyli karnawał. W tym czasie niegdyś po wsiach od chaty do chaty chodzili z życzeniami kolędnicy. W nawiązaniu do dawnych tradycji w okresie Białych Wakacji zostaną przeprowadzone zajęcia tworzenia masek kolędniczych. Cała zabawa zostanie poprzedzona opowieścią o dawnych zwyczajach związanych z tym zjawiskiem. Warsztaty skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych.
Sala edukacyjna – spichrz nr 17
Grafika w czasie i przestrzeni - wejściówki w spichrzu nr 11
3.02 – 10.02, godz. 11.00
Zapraszamy na cykl zajęć wprowadzających w niesamowity świat grafiki. Na kolejnych zajęciach będziemy poznawali świat złudzeń optycznych, rysunek pastelem, linoryt, fotografię otworkową i plakat.
Sala edukacyjna – spichrz nr 17
Projekcje filmowe: Marian Wesołowski – bez wejściówek
1.02- 10.02
Chętnych zapraszamy również na projekcje filmowe w godzinach od 9.00 do 13.00.
Sala koncertowa: Gmach Główny
Gratka dla melomanów!
Data: 2011-02-17
W sobotę - 26 lutego o godz. 18.00 - zapraszamy Państwa na Koncert Kameralny, który odbędzie się w salach grudziądzkiego Muzeum w ramach IX Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych.
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy przy współpracy Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Fundacji Konsonans, Opery Nova w Bydgoszczy, Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego Pro Arte, Państwowej Szkoły Muzycznej im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu, Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Urzędu Miasta Inowrocławia organizuje IX Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych – imprezę muzyczną, prezentującą wyróżniających się artystów-muzyków, którzy uzyskali międzynarodowe laury na konkursach muzycznych.
Festiwal jest wielkim wydarzeniem muzycznym, służącym promocji młodych artystów z całej Polski.
Koncerty odbywają się w miastach regionu kujawsko-pomorskiego: Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Chełmnie i Inowrocławiu.
W salach Muzeum w Grudziądzu wystąpią:
Dominika Przech – skrzypce
Adam Manijak – fortepian
Ilona Krzywicka – sopran
Laura Sobolewska – fortepian
W programie usłyszymy utwory Césara Francka, Henryka Wieniawskiego, Niccolò Paganiniego, Vincenzo Belliniego a także Wolfganga Amadeusza Mozarta, Giacomo Pucciniego, Jules'a Massenet'a, Kurta Weilla oraz Stanisława Moniuszki.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Afisz - IX Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych
Grudniową porą w Muzeum
Data: 2011-11-18
Szanowni Państwo, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu spokoju, zdrowia i wielu pogodnych chwil w gronie najbliższych przy świątecznym stole. A Nowy Rok niech przyniesie spełnienie planów i marzeń - zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Godziny otwarcia Muzeum podczas Świąt Bożego Narodzenia i okresu noworocznego:
Wigilia: 24 grudnia 2011 r. (sobota)
Muzeum NIECZYNNE
Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia: 25 grudnia 2011 r. (niedziela)
Muzeum NIECZYNNE
Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia: 26 grudnia 2011 r. (poniedziałek)
Muzeum CZYNNE w godz. 10.00 – 15.00
Sylwester: 31 grudnia 2011 r. (sobota)
Muzeum NIECZYNNE
Nowy Rok: 1 stycznia 2012 r. (niedziela)
Muzeum NIECZYNNE
Święto Trzech Króli: 6 stycznia 2012 r. (piątek)
Muzeum NIECZYNNE
02.12.2011 r. - piątek
godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Wacław Jankowski. Malarstwo, grafika”,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
03.12.2011 r. - sobota
godz. 10.00 – warsztaty rodzinne „Tworzenie podłaźników”;
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli,
Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17,
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
6-15.12.2011 r.
Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych - „Ozdoby świąteczne i zabawki z papieru”; cennik: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy, Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
09.12.2011 r.– piątek
godz. 17.00 – wykład „Wyniki nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta w Grudziądzu w latach 2010-2011”, Wioletta Pacuszka,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
10.12.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Trochę koloru zimową porą”, Dominika Raduńska,
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli, Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17,
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
13.12.2011 r. - wtorek
godz. 10.00 – „Gra edukacyjna - poszukiwanie skarbów” - dla szkół podstawowych i gimnazjów, Dominika Raduńska; cennik: 2,50 zł/os.; Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
16.12.2011 r. - piątek
godz. 17.00 – wykład „Boże Narodzenie na Pomorzu”, Ines Wąsowska,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
EDUKACJA:
Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie „Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego”
- pt. „W czasach rycerzy”.
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zajęcia towarzyszące wystawie „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat”
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
A jeśli szukają Państwo prezentów dla bliskich i przyjaciół - zapraszamy do muzealnego sklepiku. Znaleźć tam można ciekawe propozycje świątecznych podarunków.
Hanza i jej dziedzictwo
Data: 2011-12-28
Zapraszamy Państwa na niezwykle ciekawą wystawę związaną z odkryciami archeologicznymi.
Meritum wystawy będzie pokazanie niezwykle bujnego rozwoju Elbląga dzięki przynależności do związku kupieckiego jakim była od XIII wieku Hanza. Ten niezwykły związek miast funkcjonował i przetrwał wieki mimo braku międzynarodowych formalnych ustaleń prawnych. Domeną Elbląga był głównie handel tranzytowy i zyski czerpane z handlu z miastami Hanzy. Pod koniec XVI wieku Elbląg stał się głównym portem Rzeczpospolitej. Był to największy okres prosperity miasta, który trwał do najazdu szwedzkiego. Elbląskim dziedzictwem był wysoki poziom osiągnięty przez mieszkańców, zarówno w średniowieczu, jak i czasach nowożytnych, w różnych dziedzinach życia – rzemiośle, edukacji, życiu codziennym. Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki, które są świadkami dawnej świetności miasta i jego mieszkańców. Pozyskane zostały podczas długoletnich szerokopłaszczyznowych badań archeologicznych prowadzonych głównie na terenie Starego Miasta Elbląga. Poprzez zabytki na wystawie pokazane zostaną różne aspekty życia ówczesnych elblążan – rzemiosło, rybołówstwo, edukacja, higiena, medycyna, rozrywka.
Wystawę przygotowano ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Wernisaż zaplanowano na piątek, 27 stycznia 2012 r., o godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wystawie towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia - wykłady i lekcje muzealne oraz warsztaty:
6.03.12 (wtorek), godz. 12.00
wykład: „Życie kobiet w średniowieczu”, autor: Mariusz Żebrowski,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
9.03.12 (piątek), godz. 17.00
wykład „Życie kobiet w średniowieczu”, autor: Mariusz Żebrowski,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
10.03.12 (sobota), godz. 10.00 i 12.00
Warsztaty rodzinne – na wystawie „Hanza i jej dziedzictwo”
- średniowieczne zawody - podchody z nagrodami
cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
30.03.12 (piątek), godz. 12.00 i 17.00
wykład towarzyszący wystawie "Hanza i jej dziedzictwo" pt. "Stare Miasto Elbląg w badaniach archeologicznych"
autor: dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
na godz. 12.00 zapraszamy grupy zorganizowane, które prosimy o wcześniejsze zapisanie się w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Hanza i jej dziedzictwo - lekcje muzealne
Zapoznanie z realiami i bogactwem życia w średniowieczu;
zajęcia dla przedszkoli i klas 1-3: zabawy plastyczne, rebusy i kolorowanki;
zajęcia dla klas 4-6 i gimnazjów – podchody
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Historia grudziądzkiego lotnictwa
Data: 2011-09-29
We wtorek - 4 października o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie z Profesorem Czesławem Szachnitowskim.
Honorowy Obywatel Grudziądza opowie podczas wykładu o kolekcji samolotów, która przekazał do zbiorów Muzeum w czerwcu br. Przybliży także słuchaczom dzieje lotnictwa w Grudziądzu.
Zapraszamy Państwa na barwną opowieść i spotkanie z ciekawym człowiekiem.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!
Jesienią, jesienią ...
Data: 2011-09-29
Pożegnaliśmy już lato - przed nami nowe wyzwania, ciekawe wystawy i inspirujące działania edukacyjne. Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami, które odbędą się w październiku.
04.10.2011 r. - wtorek
godz. 12.00 – spotkanie z Profesorem Czesławem Szachnitowskim - „Historia grudziądzkiego lotnictwa”; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
07.10.2011 r. - piątek
godz. 17.00 - wykład – w 160. rocznicę powstania Browaru Grudziądzkiego, Sebastian Wawszczak „Piwo popularne, regionalne, tradycyjne, ekologiczne - podobieństwa i różnice”;
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
08.10.2011 r.– sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Decoupage”, Ewa Szymańska; cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli; Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17
Więcej informacji - kliknij tutaj
14.10.2011 r. - piątek
godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat”;
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
18.10.2011 r. - wtorek
godz. 12.00 – audycja słowno-muzyczna pt. „Co to jest muzyka?” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu, dla wszystkich typów szkół; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18; Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
21.10.2011 r. - piątek
godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
– WARSZTATY GARNCARSKIE – dla grup zorganizowanych; Spichrz nr 17,
cennik: 15,00 zł/os.; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
22.10.2011 r. - sobota
godz. 10.00, 14.00 – WARSZTATY GARNCARSKIE – dla dorosłych osób indywidualnych; Spichrz nr 17,
cennik: 50,00 zł/os.; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
25-26-27-28.10.2011 r. - wtorek – piątek
godzina – wg indywidualnych ustaleń z grupami – każdego dnia od 10.00 do 13.30
Warsztaty etnograficzne pn. „Wizerunki świętych”, cennik: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy; Spichrz nr 17, zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
28.10.2011 r. - piątek
godz. 17.00 – wykład - „Ołtarz Grudziądzki”, Barbara Dygdała-Kłosińska
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wstęp wolny
Więcej informacji - kliknij tutaj
29.10.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Tworzenie ozdób z masy solnej”, Ewa Szymańska;
cennik: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli;
Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17
Więcej informacji - kliknij tutaj
EDUKACJA:
Rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat”; lekcje muzealne dla wszystkich typów szkół.
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Jubileusz 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
Data: 2011-09-29
W piątek - 14 października 2011 r. o godz. 17.00 odbyła się uroczystość Jubileuszu 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. Nowa aranżacja wystawy oraz odświeżone wnętrza prezentują się wyjątkowo okazale. Zapraszamy!
W naszej internetowej Galerii można już obejrzeć zdjęcia z uroczystości.
W kameralnych wnętrzach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu znajduje się Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego, która w 2011 roku obchodzi 50-lecie swego istnienia. W Galerii są prezentowane dzieła artystów związanych z Pomorzem od 1945 roku. Obok obrazów profesorów-założycieli Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. Stanisława Borysowskiego, Bronisława Jamontta oraz Tymona Niesiołowskiego, znajdują się tu dzieła ich uczniów i absolwentów kolejnych roczników m.in. Eugenii Algusiewicz, Michała Candera, Wandy Czuryło, Krystyny Dąbrowieckiej-Borysowskiej, Romualda Drzewieckiego, Andrzeja Guttfelda, Marka Hoffmanna, Małgorzaty Iwanowskiej, Wacława Jankowskiego, Kazimierza Jułgi, Zofii Karpińskiej-Zając, Piotra Klugowskiego, Stefana Kościeleckiego, Zygmunta, Józefa i Izoldy Kotlarczyków, Bogdana Kraśniewskiego, Marii Krupskiej, Lecha Kubiaka, Leszka Kucza, Ireny Kużdowicz, Stanisława Lackowskiego, Barbary Matuszewskiej-Nowickiej, Romana Michałowskiego, Zbigniewa Papke, Bronisława Pietruszkiewicza, Józefa Pietrzyka, Krzysztofa Pituły, Zofii Popielarz, Jana Pręgowskiego, Jerzego Puciaty, Leona Romanowa, Barbary Steyer, Mieczysława Szczęsnego, Marka Szarego, Jana Szkaradka, Szymona Szumińskiego, Edmunda Wadowskiego, Romana Wieteckiego, Elżbiety i Mieczysława Wiśniewskich, Waldemara Woźniaka, Bolesława Zacharka, Lucjana i Ewarysta Zamelów, Mieczysława Ziomka, Waldemara Żuchnickiego i Grażyny Żytyńskiej. Są też prace twórców wywodzących się z innych uczelni artystycznych, którzy związali się z regionem - takich jak: Jan Biedowicz, Jerzy Brzuskiewicz, Krzysztof Cander, Henryk Czaman, Koźma Czuryło, Piotr Firlej, Helena i Władysław Frydrych, Tadeusz Małachowski, Zdzisław Nowak-Czarny, Marian Turwid, Witold Wasik i Stefan Wojciechowski.
Swoje miejsce w Galerii mają również obrazy współczesnych artystów gdańskich, m.in. Kiejstuta Bereźnickiego, Józefa Figieli, Wiesława Markowskiego, Kazimierza Ostrowskiego i Kazimierza Śramkiewicza oraz twórców zamieszkałych w Grudziądzu, m.in. Romana Aniszewskiego, Jerzego Feldmana, Teodora Nowaka, Leszka Pawlikowskiego i Zbigniewa Smolińskiego.
W Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.
Wystawa prezentowana będzie do 20 listopada br. Zapraszamy także do zapisywania się na lekcje muzealne towarzyszące tej ekspozycji. Dla najmłodszych (przedszkola i szkoły podstawowe) przygotowaliśmy zajęcia KOLOROWE UKŁADANKI, natomiast dla nieco starszych (starsze klasy szkoły podstawowej, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne) - grę edukacyjną POSZUKIWACZE SKARBÓW.
Szczegóły i zapisy - w Dziale Edukacji i Promocji - tel. 56 46 590 63 w.18 lub e-mail: edukacja@muzeum.grudziadz.pl
Kiermasz Wielkanocny - tradycje wielkanocne województwa kujawsko-pomorskiego
Data: 2011-04-11
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, jak co roku, organizuje Kiermasz Wielkanocny.
W tym roku kiermasz odbędzie się w niedzielę, 17 kwietnia. Planujemy połączyć kiermasz wyrobów rękodzielniczych z prezentacją stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z różnych części województwa kujawsko – pomorskiego. A na zakończenie tego dnia w Muzeum - koncert zespołu "Kruszynioki"!
godz. 10.00 – 15.00
kiermasz świąteczny oraz prezentacja stołów wielkanocnych Kół Gospodyń Wiejskich z województwa kujawsko-pomorskiego,
Spichrz nr 17, sala 3 i 5, ul. Spichrzowa 17 - wstęp wolny!
godz. 15.00 – 16.00
koncert kujawskich pieśni ludowych oraz obrzęd Kozy w wykonaniu folklorystycznego zespołu wokalno - tanecznego "Kruszynioki" z Kruszyna, Dziedziniec Muzeum (lub sala koncertowa - Gmach Główny Muzeum - w przypadku niepogody) - wstęp wolny!
Wstęp do pozostałych obiektów Muzeum – 1 zł!
Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny!
ZAPRASZAMY!
Koncert - wspomnienie
Data: 2011-04-04
W piątek - 8 kwietnia 2011 r. - zapraszamy Państwa na koncert, podczas którego wspomnimy Wielkich Polaków.
"Rozważania o życiu i śmierci w pieśniach pasyjnych i poezji Czesława Miłosza - w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza" - koncert w wykonaniu Chór Mieszanego TIBI MARIAE pod dyrekcją Małgorzaty Gołuńskiej-Michna, działającego przy parafii Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu to wydarzenie upamiętniające dwie niezwykłe osoby, Polaków, których zna cały świat: pisarza - noblistę oraz papieża - Jana Pawła II.
Koncert ten odbędzie się także w przededniu 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Mamy nadzieję, że to spotkanie pozwoli nam wszystkim na chwilę zadumy, skupienia i wyciszenia.
W programie usłyszymy utwory m. in. Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Nowowiejskiego oraz Wacława z Szamotuł przeplatane poezją Czesława Miłosza.
Koncert rozpocznie się o godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp wolny.
Zapraszamy!
Koncert Kameralny z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Data: 2011-10-25
Tradycyjnie już w dniu 11 listopada zapraszamy do Muzeum na koncert.
Tym razem będą mieli Państwo przyjemność wysłuchać pieśni w wykonaniu Joanny Kozłowskiej (sopran) z towarzyszeniem Ewy Pobłockiej (fortepian).
W programie:
Fryderyk Chopin:
- Nokturn Des-dur op.27 nr 2
- Walc As-dur op.posth
- Walc As-dur op.69
- Walc F-dur op.34
- Ballada As-dur op.47
Pieśni:
Fryderyk Chopin
- Życzenie
- Wojak
- Pierścień
Mieczysław Karłowicz:
- Idzie na pola
- Mów do mnie jeszcze
- Zaczarowana królewna
Francis Poulenc:
- Les chemins de l’amour
Eryk Satie:
- Je te veux
Ferenc Liszt:
- Lorelei
- lieb
- Du bist wie eine Blume
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 o godz. 18.00 w piątek - 11 listopada br.
Koncert kolęd w wykonaniu Chóru ECHO
Data: 2011-12-28
W sobotnie popołudnie - 14 stycznia 2012 r. - zapraszamy do Muzeum na wyjątkowe spotkanie z Chórem ECHO.
Tradycyjnie już Chór ECHO zaśpiewa w salach grudziądzkiego Muzeum najpiękniejsze kolędy. W programie, oprócz kolęd i pastorałek, znajdą się także utwory muzyki operowej i operetkowej.
Początek koncertu zaplanowano na godzinę 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Koncert Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis
Data: 2011-12-28
Z okazji 92. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy zapraszamy na Koncert Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora.
W programie:
Wolfgang Amadeusz Mozart
Uwertura do opery Wesele Figara
Divertimento D-dur K. 136
Jan Sebastian Bach
Aria z Suity D-dur
Antonio Vivaldi
Koncert nr 4 f-moll Zima (Cztery Pory Roku)
Piotr Czajkowski
Suita (z baletu Jezioro Łabędzie)
Walc (z baletu Śpiąca Królewna)
Johannes Brahms
Taniec Węgierski Nr 1
Johann Strauss
Nad Pięknym, Modrym Dunajem
Gioacchino Rossini
Uwertura do opery Wilhelm Tell
Jacques Offenbach
Can-Can (z operetki Orfeusz w piekle)
Capella Bydgostiensis jest zespołem artystycznym Filharmonii Pomorskiej, który gościł w Grudziądzu już wielokrotnie. Zalicza się ją do czołowych orkiestr kameralnych, zaś jej repertuar obejmuje różne epoki i style muzyczne – od baroku do współczesności.
Maciej Sztor, założyciel i kierownik artystyczny Poznańskiej Orkiestry Kameralnej, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - klasa dyrygentury symfonicznej Jerzego Salwarowskiego (2007 r.). Dokształcał się na kursach mistrzowskich m.in. u Paula Elliotta Cobbsa i Jose Miguel Rodilla Tortajada. Brał udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Dimitrisa Mitropoulosa w Atenach (2008 r.), jest półfinalistą IV Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2006 r.). Od 2005 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu, a od 2010 r. jest dyrygentem współpracującym z Polską Orkiestrą Radiową oraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Dyrygował także m.in. orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Początek koncertu zaplanowano na godzinę 18.00 w salach Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Zapraszamy!
Kwiecień w Muzeum
Data: 2011-03-25
Szanowni Państwo, Drodzy Goście i Sympatycy Muzeum - zapraszamy do zapoznania się z kwietniowym kalendarzem imprez.
Kwiecień w Muzeum - poniżej
Kwiecień w muzeum
oraz w zakładce "Do pobrania" a także "Kalendarz imprez"
Zapraszamy!
Lekcje muzealne - "Józef Piłsudski w Grudziądzu"
Data: 2011-08-31
Od 6 września 2011 r. rozpoczną się zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie "Józef Piłsudski. W 90. rocznicę wizyty Marszałka w Grudziądzu"
Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich typów szkół.
Podczas zajęć uczestnicy będą mieli możliwość poznania sylwetki Józefa Piłsudskiego, zwiedzenia wystawy a także udziału w ciekawej zabawie edukacyjnej.
Cennik: 1,20 zł - grupy przedszkolne, 2,50 zł - pozostali uczestnicy, opiekun grupy - wstęp bezpłatny
Zapisy na zajęcia - Dział edukacji i promocji - tel. 56 46 590 63 w.18
Marzec w Muzeum
Data: 2011-02-28
Szanowni Państwo, nadchodzące tygodnie niosą ze sobą wiele atrakcyjnych wydarzeń.
Ciekawe wystawy, prelekcje, lekcje muzealne - to wszystko już wkrótce w Muzeum.
Szczegóły - poniżej oraz w zakładce "Kalendarz imprez"
Informator muzealny - marzec 2011.pdf
Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne - warsztaty
Data: 2011-08-31
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na warsztaty rodzinne dla rodziców i dzieci 3-4 letnich, które odbędą się 3 września 2011.
Podstawowymi założeniami metody Weroniki Sherborne jest rozwijanie poprzez ruch:
- świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego
- świadomości przestrzeni i działania w niej
- dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązanie z nimi bliskiego kontaktu
Udział w ćwiczeniach tą metodą ma na celu stworzenie dziecku okazji do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły, sprawności i w związku z tym możliwości ruchowych.
Opłata 1,20 – dzieci, 2,50 zł – dorośli.
Zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Mieczysław Ziomek. Malarstwo
Data: 2011-01-26
Zapraszamy Państwa serdecznie do spotkania z twórczością profesora Mieczysława Ziomka. Wystawa będzie czynna jeszcze tylko przez kilka dni.
prof. zwycz. art. mal. Mieczysław Ziomek
Urodzony w 1941 roku we Lwowie. W 1969 roku ukończył studia w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie profesor zwyczajny w Zakładzie Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych. Prowadzi specjalizacyjną dyplomującą pracownię malarstwa. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek.
Prof. Ziomek brał udział w ponad 40 wystawach indywidualnych i 60 zbiorowych (środowiskowych). Od 1973 r. wystawia również z Grupą Toruńską, której jest członkiem. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Biura Wystaw Artystycznych w Opolu, Muzeum w Landskronie (Szwecja), Galerii BBK w Oldenburgu oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Anglii, Włoszech i USA.
„W licznych recenzjach dotyczących twórczości Mieczysława Ziomka powtarzają się, trafnie uchwycone, najważniejsze wyróżniki jego malarstwa: niezwykłe wartości kolorystyczne, autonomiczność struktury dzieła, czystość warsztatowa, jednorodność. Jeśli mowa o mistrzach i inspiracjach, przywoływane są tradycje polskiego koloryzmu, twórczości wybitnych artystów francuskich: Bonnarda, Matisse’a, Vlamincka i przede wszystkim – nazwisko mistrza, nauczyciela – Stanisława Borysowskiego. Jako źródło inspiracji wymieniane są podróże artysty (do Francji, Italii, Anglii), gdzie czas spędzany ze szkicownikiem w ręku materializował się w przepięknych, subtelnych pejzażach. Ilu by nie wskazywać odniesień, analogii czy źródeł twórczości – Mieczysław Ziomek jest typem artysty, który czerpie przede wszystkim z siebie – pokładów własnych emocji, wzruszeń, tęsknot, pamięci. Nie lubi mówić o swoich obrazach – to one mówią o nim (…).”
(Katarzyna Kulpińska „Mieczysław Ziomek. Malarstwo”, Toruń 2009)
Wystawa czynna do 30 stycznia 2011 r.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Data: 2011-04-11
Już we wtorek - 19 kwietnia - niezwykły, pełen niespodzianek dzień dla zwiedzających.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków zapraszamy w progi grudziądzkiego Muzeum. Wszystkie ekspozycje oraz zajęcia edukacyjne są we wtorek - 19 kwietnia - BEZPŁATNE!
W godz. 10.00 - 15.00 będzie można zwiedzić wszystkie czynne wystawy oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach i lekcjach muzealnych (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny - 56 46 590 63 w.18 - w celu ustalenia tematyki lekcji i zapisania grupy). Szczególnie zachęcamy do odwiedzania wystaw archeologicznych, gdzie będzie można obejrzeć przykład siedziby, w której żył Mikołaj z Ryńska.
Ponadto - proponujemy prezentacje multimedialne a także zachęcamy do zapoznania się z bogatym wyborem publikacji muzealnych oraz najnowszymi pamiątkami - zawieszką ceramiczną, dzbanuszkiem oraz kredkami.
A dla wszystkich sympatyków Muzeum - wyjątkowa gratka - tylko we wtorek, 19 kwietnia, prezentować będziemy nasze najnowsze nabytki, czyli eksponaty, które w drodze darowizny lub zakupu wzbogaciły w roku 2010 zbiory grudziądzkiego Muzeum.
Serdecznie zapraszamy!
Muzealni Tropiciele - opowiadania
Data: 2011-02-17
Drodzy uczestnicy zajęć, poniżej zamieszczamy wyróżnione prace, które napisaliście na temat: "Co wydarzyłoby się gdyby na Ziemię przybyli kosmici ?"
Wyróżnienia:
praca pierwsza
praca druga
praca trzecia
praca czwarta
praca piąta
praca szósta
praca siódma
Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w grze Muzealni Tropiciele oraz napisanie wspaniałych opowiadań.
Zapraszamy na kolejne zajęcia już za rok!
Muzealny Dzień Dziecka
Data: 2011-05-23
Dla wszystkich Dzieci - Dużych i Małych - z okazji ich święta grudziądzcy muzealnicy przygotowali mnóstwo atrakcji - zdjęcia z warsztatów i wystawy znajdują się w naszej galerii. Zapraszamy do oglądania!
Galeria zdjęć z Dnia Dziecka w Muzeum - kliknij!
Szczegółowy program Dnia Dziecka w Muzeum:
godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
Zapraszamy na warsztaty czerpania papieru oraz tworzenia nadruków na koszulkach (prosimy o przyniesienie koszulek lub toreb z materiału, na których będzie można odbijać szablony)
Warsztaty przeznaczone są dla uczestników indywidualnych - warsztaty rodzinne - oraz dla grup zorganizowanych
(Dziedziniec Muzeum)
Grupy prosimy o zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18
Liczba miejsc nieograniczona!
godz. 12.00
otwarcie wystawy „Gry i zabawki okresu PRL” (Spichrz nr 17)
WSTĘP DO MUZEUM I UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY
DLA WSZYSTKICH DZIECI I ICH OPIEKUNÓW!
Muzeum w listopadzie
Data: 2011-10-25
Zapraszamy do przejrzenia listopadowych propozycji Muzeum. Informujemy także, że ruszyła już sprzedaż najnowszego tomu "Rocznika Grudziądzkiego"
Poniżej znajduje się program i opis wydarzeń, które odbędą się w Muzeum w listopadzie.
04.11.2011 r. - piątek
godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego”
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
06.11.2011 r. - niedziela
godz. 16.00 – promocja XIX tomu „Rocznika Grudziądzkiego” - Więcej informacji - kliknij tutaj
godz. 17.00 – „Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych” - Więcej informacji - kliknij tutaj
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
08.11.2011 r. - wtorek
godz. 12.00 - zajęcia towarzyszące wystawie „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat” – zabawy pobudzające kreatywność i percepcję – zajęcia dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych;
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
11.11.2011 r.– piątek
godz. 18.00 – Koncert Kameralny z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Ewa Pobłocka (fortepian), Joanna Kozłowska (sopran), Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
18.11.2011 r. - piątek
godz. 12.00 (dla grup zorganizowanych)
godz. 17.00 (dla osób indywidualnych)
wykład „Techniki budowy zamków krzyżackich”, dr Adam Chęć,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
26.11.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat”; Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 17, zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
EDUKACJA:
Rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie „„Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego” - pt. „W czasach rycerzy”. Zajęcia przeznaczone są dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych.
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zajęcia towarzyszące wystawie „Józef Piłsudski. W 90. rocznicę wizyty Marszałka w Grudziądzu”
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zajęcia towarzyszące wystawie „Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego – 50 lat”:
„Kolorowe układanki” (przedszkola i szkoły podstawowe);
„Poszukiwacze skarbów” (starsze klasy szkoły podstawowej i gimnazja)
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Noc Muzeów już za nami ...
Data: 2011-04-29
Szanowni Państwo, w tym roku podczas Nocy Muzeów przenieśliśmy się w kolorowe lata 60-te.
Szanowni Państwo, Drodzy Goście i Sympatycy Muzeum - dziękujemy, że byli Państwo z nami w sobotę, 14 maja - podczas kolejnej już edycji Nocy Muzeów. Miło nam poinformować, że w tym roku odwiedziło nas w ciągu kliku godzin prawie 3 tysiące osób! Raz jeszcze dziękujemy Państwu za obecność. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwoliły Państwu miło spędzić sobotni wieczór.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia w naszej Galerii.
Drzewo życia - film, który stworzyli nasi gości - chcesz zobaczyć kliknij
Drzewo życia - film do pobrania
Drzewo życia - zdjęcia do pobrania - ze względu na duży rozmiar pliku zostanie on wgrany w najbliższych dniach
Kurier muzealny - do pobrania
Zapraszamy!
Nowe sito do czerpania papieru
Data: 2011-05-19
Szanowni Państwo, miło nam poinformować, iż nasz sponsor - firma International Paper Kwidzyn - ufundowała nowe sito, które będzie wykorzystywane podczas zajęć czerpania papieru w grudziądzkim Muzeum.
Sito posiada logo firmy IP oraz logo Muzeum, które na wyczerpanym papierze pojawiają się w formie znaku wodnego.
Podczas lekcji muzealnej pt. "Skąd wziął się papier?" uczestnicy - po krótkiej prelekcji dotyczącej historii papiernictwa - przystępują do samodzielnego czerpania papieru. Następnie malują swoje karty tworząc unikatowe kompozycje. Wykonane prace zabierane są na pamiątkę do domu.
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji i Promocji
Nowy rok bieży ... - styczeń w Muzeum
Data: 2011-12-22
Przed nami nowe plany, pomysły, pachnące świeżością kalendarze. Zapraszamy Państwa do kolejnych przygód i pasjonujących spotkań w murach grudziądzkiego Muzeum.
Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzeń w styczniu 2012 r.
6.01.2012 r. - piątek - Święto Trzech Króli
Muzeum NIECZYNNE
14.01.2012 r. - sobota
godz. 18.00 – Koncert Kolęd Chóru ECHO,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
21.01.2012 r. – sobota
godz. 10.00 i 12.00 – warsztaty rodzinne z okazji Dnia Babci i Dziadka – zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków wraz z wnukami do wspólnego wykonywania kart witrażowych; koszt: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli, zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Więcej informacji - kliknij tutaj
23.01.2012 r. - poniedziałek
godz. 18.00 – Koncert Orkiestry Kameralnej Capelli Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora
z okazji 92. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
24.01.2012 r. - wtorek
godz. 12.00 – pokaz filmu „Spełnione nadzieje - Grudziądz wraca do Macierzy”.
Film opatrzony zostanie komentarzem historyków. Wstęp wolny
Zapisy grup na pokaz filmu prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18.
27.01.2012 r. - piątek
godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Hanza i jej dziedzictwo”,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5
Więcej informacji - kliknij tutaj
EDUKACJA:
Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie „Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego” - pt. „W czasach rycerzy”. Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
3-19.01.2012 r.
warsztaty z okazji Dnia Babci i Dziadka – uczestnicy będą wykonywać kartki witrażowe;
zajęcia dla szkół podstawowych i przedszkoli
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Od dnia 9 stycznia rozpoczynamy zapisy na Białe Wakacje - kliknij, aby poznać szczegółowy program warsztatów!
O językach Mezopotamii i Grecji - warsztaty rodzinne
Data: 2011-08-31
W sobotę, 24 września o godz. 11.00 zapraszamy na warsztaty rodzinne.
Podczas warsztatów będzie można zdobyć wiedzę o starożytnych językach, dowiedzieć się, jak wówczas pisano i jak wyglądał alfabet a także będzie można samodzielnie przygotować tabliczkę z własnym imieniem.
Cennik: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
Zapisy i szczegóły - Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy!
Od zapustów do Wielkanocy
Data: 2011-02-22
Zapraszamy Państwa na wykład poświęcony zwyczajom okresu karnawału, Wielkiego Postu i Świąt Wielkanocnych.
Wykład odbędzie się dwukrotnie - 1 i 8 marca o godz. 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Autorką wykładu i towarzyszącej mu prezentacji multimedialnej jest Ines Wąsowska - pracownik Działu Etnografii grudziądzkiego Muzeum.
Miło nam będzie gościć grupy zorganizowane (zapisy pod numerem telefonu: 56 46 590 63 w.18) oraz odbiorców indywidualnych.
Wstęp wolny!
Ołtarz Grudziądzki - wykład
Data: 2011-10-05
Wykład Barbary Dygdały-Kłosińskiej na temat jednej z najpiękniejszych nastaw ołtarzowych w Polsce.
W piątek - 28 października o godz. 17.00 zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
Wstęp wolny!
Ostatni moment na zwiedzenie wystawy!
Data: 2011-03-16
Szanowni Państwo - jeszcze tylko do 27 marca czynna będzie wystawa fotografii Edwarda Grzegorza Funke pt. "Portret ze Świata"
Edward Grzegorz Funke jest doktorem nauk technicznych, absolwentem Politechniki Gdańskiej, mieszkańcem Koszalina. Fotografią zajmuje się od ponad czterdziestu lat. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, Fotoklubu RP, wiceprezes Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego i uczestnik kilkudziesięciu wystaw i konkursów fotograficznych, krajowych i zagranicznych. Od kilku lat, wraz z małżonką Krystyną, realizują własny projekt fotograficzny „Portret Świata” i pod tą nazwą prowadzą też Autorską Galerię Fotografii.
Wystawa „Portret ze Świata” jest plonem wielu podróży po wszystkich - z wyjątkiem Antarktydy - kontynentach, w ostatnich dziesięciu latach. Na ekspozycję składa się 60 dużych fotografii, wybranych spośród kilku tysięcy zdjęć, tak aby najlepiej - choć skrótowo - ukazały różnorodność etniczną i kulturową mieszkańców naszej Planety, poprzez przedstawienie ich indywidualnych i zbiorowych wizerunków-portretów. Są to reporterskie portrety ludzi, nie zawsze pięknych, ale zawsze prawdziwych. Sfotografowanych w 17 krajach, na 6 kontynentach.
Wystawa miała swoją premierę w Warszawie, a oprócz tego gościła już m.in. w Gliwicach, Bytomiu, Kaliszu, Bydgoszczy i Koszalinie.
Wystawa prezentowana jest w Gmach Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Zapraszamy!
Ostatnia okazja do obejrzenia ciekawych ekspozycji!
Data: 2011-02-14
Jeszcze tylko do końca lutego można zwiedzić w grudziądzkim Muzeum dwie niezwykle ciekawe wystawy - „Fiat Lux – od Witelona do tomografu optycznego” oraz „Wyniki badań na Górze Zamkowej w Grudziądzu”.
„Fiat Lux – od Witelona do tomografu optycznego”
"Fiat Lux" jest wystawą poświęconą zagadnieniom nauki - ideą przewodnią ekspozycji są zjawiska z zakresu optyki.
"Fiat Lux" to interaktywna ekspozycja edukacyjna złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Ścieżka dydaktyczna zorganizowana jest według działów optyki, ale jednocześnie oddaje rozwój pojęć i historię odkryć. Zwiedzający poznają także ważne postaci związane ze światem nauki: Witelona, Sommeringa, twórców tomografu optycznego.
Na wystawie zobaczyć będzie można obiekty rzadko prezentowane w przedsięwzięciach wystawienniczych - między innymi tomograf optyczny - niezwykle precyzyjne urządzenie pozwalające np. na superdokładny skan siatkówki oka.
Wystawa jest interesującą propozycją zmierzającą do zachęcenia publiczności do kontaktu z nauką w sposób niesztampowy i niekonwencjonalny.
„Wyniki badań na Górze Zamkowej w Grudziądzu”
Wystawa prezentująca zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych prowadzonych na Górze Zamkowej w Grudziądzu w latach 2006-2009 przez dr. Antoniego Pawłowskiego i Instytut Archeologii UMK w Toruniu pod kierunkiem dr. hab. Marcina Wiewióry.
Na ekspozycji przedstawiamy zabytki pochodzące z okresu od II tysiąclecia p.n.e. po wiek XX n.e. Najwcześniejsze ślady osadnictwa zarejestrowane podczas badań związane są z osadnictwem kultury łużyckiej (ok. 1800 p.n.e.). Niezwykle cenne dla poznania historii nie tylko wzgórza zamkowego, ale i miasta, są zarejestrowane ślady osadnictwa wczesnośredniowiecznego (przedkrzyżackiego). Główny trzon wystawy jest poświęcony wynikom badań związanych z odsłonięciem reliktów zamku krzyżackiego. Na wystawie prezentujemy fotografie odsłoniętych reliktów oraz interesujący zestaw ceramiki budowlanej z tego okresu. Na uwagę zasługuje także zespół fragmentów XVIII-wiecznych butelek szklanych oraz XIX-to i XX-wieczne przedmioty życia codziennego. Uzupełnieniem wystawy jest ikonografia dotycząca wzgórza zamkowego z różnych okresów.
Piwo popularne, regionalne, tradycyjne, ekologiczne - podobieństwa i różnice
Data: 2011-09-29
Z okazji przypadającego w tym roku 160-lecia powstania Browaru Grudziądzkiego zapraszamy na wykład poświęcony historii piwa.
Wykład przygotuje i wygłosi Sebastian Wawszczak, który jest doktorantem Akademii Morskiej w Gdyni a jednym z pól jego zainteresowań jest piwo regionalne.
Na spotkaniu przedstawiona zostanie historia piwa na świecie, w Polsce oraz w Grudziądzu. Ponadto będzie można dowiedzieć się m.in.: jakie są rodzaje piw produkowanych w Polsce, jak wygląda rynek piwa w naszym kraju, co można wyczytać z etykiety piwa, czy też na co należy zwracać uwagę przy wyborze piwa.
Wykład odbędzie się w piątek, 7 października o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
Wstęp wolny!
Zapraszamy!
Potęga i upadek. Zamki państwa krzyżackiego
Data: 2011-10-25
W piątek, 4 listopada 2011 r. o godz. 18.00, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na otwarcie wystawy „POTĘGA I UPADEK. ZAMKI PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO”
Wystawa została przygotowana przez Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Projekt został zrealizowany pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa przy współudziale Fundacji Polsko-Niemieckiej. Patronat honorowy nad wystawą w muzeum objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, który jest inicjatorem wpisania zamków krzyżackich w północno-wschodniej Europie na światową listę UNESCO.
Wystawa prezentuje 60 najważniejszych zamków (lub ich pozostałości) państwa zakonnego – krzyżackich, biskupich i kapitulnych – w ich dzisiejszym wyglądzie, z obszaru całego ówczesnego państwa zakonnego (także z obecnego obwodu kaliningradzkiego). Większości z nich towarzyszą oryginały malarskich rekonstrukcji zamków, namalowane na płótnie w konwencji malarstwa średniowiecznego, których autorami są Bożena Januszewska i Katarzyna Wolska.
Wystawa czynna będzie w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 do 4.03.2012 r.
Wydarzenia edukacyjne towarzyszące wystawie:
WYKŁAD
dr Adam Chęć „Techniki budowy zamków krzyżackich”
18.11.2011 o godz. 12.00 i 17.00 - Gmach Główny Muzeum
Monumentalne ogromne założenia krzyżackie symbolizują siłę i potęgę Zakonu Krzyżackiego. Były ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe i najważniejsze z nich – komturskie – także siedzibami konwentów zakonnych. Na wykładzie zaprezentowane zostaną organizacja i techniki budowy tych monumentalnych warownych założeń oraz ich formy i funkcje.
LEKCJE MUZEALNE
Warsztaty edukacyjne „W czasach rycerzy”, na których uczestnicy poznają życie na średniowiecznym zamku.
Zajęcia przeznaczone dla szkół podstawowych i przedszkoli
cennik: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostałe typy szkół
szczegóły i zapisy: Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
PROBALTICA 2011 w Grudziądzu
Data: 2011-04-28
Szanowni Państwo, 13 maja odbędzie się ostatni koncert wchodzący w program Festiwalu PROBALTICA, natomiast już dziś zapraszamy do oglądania zdjęć z poprzednich koncertów w naszej internetowej Galerii.
13.05.2011 r. – piątek
godz. 18.00 – Ensemble MidVest (Dania) – Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
W programie: Ludwig van Beethoven Kwintet dęty e-moll op. 4, arr. Mordechai Rechtman, Jørgen Jersild "Music Making in the Forest" na kwintet dęty, Robert Schumann- Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
Skład zespołu to jedenastu klasycznie wykształconych muzyków specjalizujących się w muzyce kameralnej. Jedenaście indywidualności, wykształconych na czołowych europejskich akademiach muzycznych. które wygrały wiele nagród na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej. Obecnie razem tworzą dynamiczny zespół wykonujący bogaty repertuar muzyki na światowym poziomie. Założony w 2002 roku Ensemble MidtVest składa się z kwartetu smyczkowego, kwintetu dętego i pianisty. Siedzibą zespołu jest HEART (serce) – Herning Museum of Contemporary Art. (Muzeum Sztuki Współczesnej w Herning) niezwykłe miejsce, zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Steven’a Holl’a.
Zespół MidVest corocznie wykonuje ponad 80 koncert na terenie Danii i poza jej granicami. Zespół przygotowuje corocznie 15 różnych programów i produkcji muzycznych łączących różne style i formy uprawiania sztuki. Obok klasycznej muzyki kameralnej zespół często sięga po utwory częściowo lub prawie w pełni improwizowane, tworząc swoje własne brzmienie i język muzyczny, a zarazem przełamując bariery pomiędzy dotychczas znanymi stylami i gatunkami muzycznymi dodatkowo rozwijając muzyczną intuicję i indywidualizm wykonawców. W tym procesie uczestniczy światowej klasy duński pianista jazzowy Carsten Dahl, który począwszy od 2007 roku jest Artystycznym Doradcą zespołu. Zespół regularnie odbywa zagraniczne tournee koncertowe, a w sezonie 2011/12 zadebiutuje w Carnegie Hall w Nowym Yorku.
Zapraszamy na wszystkie koncerty!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertów w naszej Galerii.
Projekcja filmu "Grudziądz - wrzesień 1939"
Data: 2011-08-31
We wtorek - 20 września 2011 r., o godz. 12.00 odbędzie się pokaz filmu "Grudziądz - wrzesień 1939"
Pokaz odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum i zostanie opatrzony i wzbogacony komentarzem historyków. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, szczególnie młodzież gimnazjalną i licealną.
Wstęp wolny!
Promocja młodych w Muzeum
Data: 2011-01-24
Zapraszamy Państwa na koncert, który odbędzie się w Muzeum w piątek - 28 stycznia, o godz. 18.00
Wykonawcy - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu - zaprezentują utwory różnych wykonawców oraz zabiorą melomanów w muzyczną podróż przez różne epoki.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Wstęp wolny.
Koncert odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Promocja "Wakacyjne niespodzianki"
Data: 2011-07-01
Jeszcze tylko w sierpniu zapraszamy do skorzystania z promocyjnej oferty zakupu pamiątek muzealnych!
Każdy, kto w okresie 5.07. - 31.08.2011 r. zakupi bilet wstępu do uprawniający do zwiedzenia całego Muzeum (bilet rodzinny, normalny lub ulgowy) otrzyma rabat na zakup dzbanuszka ceramicznego lub zawieszki ceramicznej!
Promocja „Wakacyjne niespodzianki”
- przy zakupie biletu rodzinnego uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum zwiedzający otrzymuje rabat w wysokości 3,00 zł na zakup pamiątek muzealnych: dzbanuszka ceramicznego lub zawieszki ceramicznej (należy odjąć 3,00 zł od obowiązującej ceny); rabat obejmuje jeden wybrany produkt.
- przy zakupie biletu normalnego uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum zwiedzający otrzymuje rabat w wysokości 2,00 zł na zakup pamiątek muzealnych: dzbanuszka ceramicznego lub zawieszki ceramicznej (należy odjąć 2,00 zł od obowiązującej ceny); rabat obejmuje jeden wybrany produkt.
- przy zakupie biletu ulgowego uprawniającego do zwiedzenia całego Muzeum zwiedzający otrzymuje rabat w wysokości 1,00 zł na zakup pamiątek muzealnych: dzbanuszka ceramicznego lub zawieszki ceramicznej (należy odjąć 1,00 zł od obowiązującej ceny); rabat obejmuje jeden wybrany produkt.
Promocja trwa w okresie 5.07. - 31.08.2011 r.
cennik pamiątek bez promocji:
- dzbanuszek: 16,00 zł
- zawieszka: 8,00 zł
Zapraszamy!
Promocja XIX tomu Rocznika Grudziądzkiego
Data: 2011-10-25
Najnowszy "Rocznik Grudziądzki" już wkrótce!
Urząd Miejski w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Grudziądzu, Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu mają zaszczyt zaprosić na Promocję XIX tomu Rocznika Grudziądzkiego.
Wydarzeni to odbędzie się w niedzielę, 6 listopada 2011 r. o godz. 16.00 w Gmachu Głównym Muzeum, przy ul. Wodnej 3/5
Promocyjna nowość
Data: 2011-02-17
Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Państwa nowy gadżet - pamiątkę z Muzeum.
Jest to zestaw kredek w ekologicznym opakowaniu z logo Muzeum.
Kredki są dostępne w sprzedaży w kasie Muzeum w Gmachu Głównym przy ul. Wodnej 3/5.
Koszt jednego opakowania wynosi 2,50 zł.
Zapraszamy!
Spotkanie z Muzeum ... nie w Muzeum
Data: 2011-06-28
1 lipca - w najbliższy piątek - zapraszamy Państwa do grudziądzkiego Ogrodu Botanicznego.
W godz. 9.00 - 14.00 wraz z pracownikami Muzeum będzie można czerpać papier, zapoznać się z planowanymi wydarzeniami a także wskazać, czego w Muzeum oczekują Państwo jako nasi goście, co warto udoskonalić a co jest pomysłem nietrafionym.
Zapraszamy w okolice zegara słonecznego.
Wstęp wolny!
Szkoła Muzyczna w Muzeum
Data: 2011-05-12
Już we wtorek - 17 maja - zapraszamy Państwa na spotkania z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.
O godzinie 12.00 odbędzie się audycja słowno-muzyczna pt. "Muzyka pędzlem malowana". Uczniowie Szkoły Muzycznej wraz z nauczycielami, przy wsparciu muzealników opowiedzą o tym, w jaki sposób łączą się i przenikają ze sobą malarstwo oraz muzyka. Dzieci i młodzież będą miały niezwykłą okazję zapoznania się z tym, jak - wydawałoby się - odległe rodzaje twórczości - mogą się wspierać i uzupełniać.
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy! Wstęp wolny!
Wieczorem - również we wtorek 17 maja - o godz. 18.00 zapraszamy z kolei na "Koncert na smyczki i gitarę". W programie koncertu znajdują się kompozycje autorów polskich oraz zagranicznych. Natomiast wykonawcy to uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu z klasy skrzypiec, klasy wiolonczeli oraz klasy gitary.
Koncert odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
Wstęp wolny!
Święta Wielkanocne w Muzeum
Data: 2011-04-18
Szanowni Państwo, w okresie przedświątecznym i świątecznym nastąpią zmiany w godzinach zwiedzania Muzeum.
W Wielki Piątek (22 kwietnia) oraz w Wielką Sobotę (23 kwietnia) Muzeum czynne będzie w godzinach 10.00 - 14.00, w Niedzielę Wielkanocną (24 kwietnia) Muzeum będzie będzie NIECZYNNE dla zwiedzających. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny (25 kwietnia) Muzeum czynne będzie w godz. 10.00 - 15.00.
Zapraszamy do zwiedzania wszystkich wystaw, a szczególnie zachęcamy do zwiedzania wystaw czasowych. Aktualnie czynne są następujące ekspozycje: "Stacja kolejowa Grudziądz", "Skarby Polski. Bursztyn z Gdańska" oraz "Grudziądzkie kolekcje numizmatyczne".
Zapraszamy!
Techniki budowy zamków krzyżackich
Data: 2011-10-28
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Wykład przygotuje, wygłosi i opatrzy komentarzem prezentację multimedialną dr Adam Chęć z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
A podczas tego spotkania będzie można dowiedzieć się co takiego powodowało, że zamki krzyżackie były tak wspaniałymi warowniami.
Wstęp bezpłatny.
Szczegóły i zapisy - w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Ukraina. Sztuka. Inspiracje - koncert w ramach EDD 2011
Data: 2011-08-31
W sobotę - 10 września o godz. 18.00 zapraszamy na recital fortepianowy.
Z recitalem "Anioły wracają" wystąpi Roman Kolyada. Artysta urodził się 6 kwietnia 1976 roku. Jest absolwentem Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie, gdzie w 1997 roku ukończył muzykologię. Kolyada to człowiek wielu talentów. Jest przede wszystkim pianistą i kompozytorem, mającym na koncie dwie płyty: “Look in to the sky”z roku 2008 i "Love and separation dance" z roku 2009. Od roku 1995 pracuje w mediach – zaczynał jako producent dźwięku, następnie był zastępcą redaktora naczelnego radiowej stacji informacyjnej, a także scenarzystą programów radiowych i telewizyjnych. W połowie lat 90.-tych zaczął stawiać pierwsze kroki jako poeta. Do tej pory wydał dwa tomiki wierszy.
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, wstęp wolny.
Ukraina. Sztuka. Inspiracje - wykłady w ramach EDD 2011
Data: 2011-08-31
W środę - 7 września zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum na dwa ciekawe wykłady.
O godz. 12.00 odbędzie się wykład pt. "Kontemplując ikonę", na który szczególnie zapraszamy młodzież gimnazjalną i licealną, natomiast o godz. 17.00 zapraszamy Państwa na wykład pt. "Lwów lat 30. Życie artystyczne".
Oba spotkania odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum, wstęp wolny.
Ukraina. Sztuka. Inspiracje - wystawy w ramach EDD 2011
Data: 2011-08-31
Już w sobotę - 10 września - zapraszamy Państwa na otwarcie trzech wystaw, które przygotowali artyści z Ukrainy, goszczący w Muzeum.
Wystawy noszą następujące tytuły:
„Wibracje”, autor: Olga Opanaszczuk - urodziła się 8 sierpnia 1959 r. we Lwowie. W latach 1978 – 1983 studiowała we lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1994 roku pracuje jako wykładowca rysunku i podstaw kompozycji na Wydziale Projektowania Mebli Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego we Lwowie. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Zajmuje się też projektowaniem wnętrz. Swoje prace prezentowała na wystawach zbiorowych i indywidualnych na Ukrainie oraz międzynarodowych m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Kanadzie oraz na Białorusi i Litwie. Trzykrotnie (w latach 1992, 1993 i 2003) jej prace można było oglądać w Grudziądzu.
„Słodkie rodzynki, gorzkie migdały”, autor: Zoriana Opanaszczuk - urodziła się we Lwowie 9 czerwca 1984 r. W 2003 skończyła Lwowskie Liceum Sztuk Użytkowych i Dekoracyjnych im. Iwana Trusza z fachu "ceramika", a w 2009 r. dostała dyplom magistra sztuk dekoracyjno - użytkowych Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Od 2010 roku jest wykładowcą rysunku akademickiego w ASP. Zajmuje się malarstwem, projektowaniem witraży i fotografią artystyczną.
„Odrobina tęczy”, autorzy: Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie - Towarzystwo, założone we Lwowie w 2002 roku, jest organizacją społeczną, skupiającą profesjonalnych plastyków, fotografików, aktorów, poetów i pisarzy, dziennikarzy, architektów, historyków sztuki, naukowców i muzyków, będących absolwentami ukraińskich i polskich wyższych uczelni artystycznych. Towarzystwo organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe, plenery malarskie, imprezy literackie i teatralne, koncerty, warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i osób starszych, spotkania z przedstawicielami kultury i sztuki różnych narodowości. Wszechstronna działalność kulturalna prowadzona przez Towarzystwo przyczynia się, zdaniem jego prezesa, artysty plastyka Mieczysława Maławskiego, do zachowania tożsamości narodowej mieszkających na Ukrainie Polaków i utrzymania się wspólnoty zainteresowań w polskim kręgu kulturowym wzbogaconym o tradycje innych narodowości zamieszkałych na tych terenach.
Artyści prezentujący prace na wystawie: Jadwiga Basarabowicz, Ludmiła Bogusławska, Włodzimierz Bogusławski, Walery Bortiakow, Aleksander Dworski, Maria Grzegocka, Dymitr Gunc, Igor Kmetyk, Sergiusz Szachwerdow-Krochmal, Natalia Kuberska, Mieczysław Maławski, Władysław Maławski, Igor Mikuła, Jelena Mikuła, Roman Opalinski, Mikołaj Pazizin, Jadwiga Pechaty, Natalia Poliszczuk, Anna Rauch, Bogdan Rożak, Ludmiła Strokosz, Adam Tajner, Ewa Tajner.
Wernisaż zaplanowano na godzinę 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5
O godz. 18.00 natomiast zapraszamy Państwa na recital fortepianowy Romana Koliady pt. "Anioły wracają".
Wstęp na wydarzenia - wolny.
Zapraszamy!
Uwaga! - Remont w Spichrzu!
Data: 2011-06-29
Autor: Wioletta Pacuszka
Do 15 stycznia 2012 r. nieczynny dla zwiedzających będzie Spichrz nr 11/13, w którym prezentowana jest stała ekspozycja archeologiczna oraz wystawa "Stacja kolejowa Grudziądz". Przepraszamy za utrudnienia.
Uwaga! Awaria centrali telefonicznej!
Data: 2011-11-30
Autor: Marta Bolek-Maszewska
Z powodu awarii centrali telefonicznej w Muzeum nadal nie działają telefony(w tym również numery wewnętrzne działów). Do Sekretariatu Muzeum można zadzwonić tylko pod numer telefonu 56 46 590 65. Kontakt z naszymi pracownikami jest możliwy również poprzez e-mail: muzeum@muzeum.grudziadz.pl. Przepraszamy za utrudnienia.
Uwaga! Wystawa "Fiat Lux" dłużej w Muzeum!
Data: 2011-02-24
Szanowni Państwo, wystawa "Fiat Lux" będzie czynna jeszcze do środy 2 marca.
"Fiat Lux" jest wystawą poświęconą zagadnieniom nauki - ideą przewodnią ekspozycji są zjawiska z zakresu optyki.
"Fiat Lux" to interaktywna ekspozycja edukacyjna złożona z modeli obsługiwanych samodzielnie przez widza według podanych opisów. Ścieżka dydaktyczna zorganizowana jest według działów optyki, ale jednocześnie oddaje rozwój pojęć i historię odkryć. Zwiedzający poznają także ważne postaci związane ze światem nauki: Witelona, Sommeringa, twórców tomografu optycznego.
Na wystawie zobaczyć będzie można obiekty rzadko prezentowane w przedsięwzięciach wystawienniczych - między innymi tomograf optyczny - niezwykle precyzyjne urządzenie pozwalające np. na superdokładny skan siatkówki oka.
Wystawa jest interesującą propozycją zmierzającą do zachęcenia publiczności do kontaktu z nauką w sposób niesztampowy i niekonwencjonalny.
Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wacław Jankowski. Malarstwo, grafika
Data: 2011-11-22
W piątek - 2 grudnia o godz. 18.00 - zapraszamy na ostatni w tym roku wernisaż, zamykający jednocześnie obchody 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego.
Wystawa, która będą mieli Państwo przyjemność obejrzeć, przedstawi twórczość malarską Wacława Jankowskiego.
Wacław Jankowski urodził się w 1918 r. w Wezenbergu (Estonia). W wieku dwóch lat przeniósł się wraz z rodziną do Wilna, gdzie w 1945 r. ukończył pierwszy rok studiów w Vilniaus Valst Dailes Institutas, a następnie wyjechał do Torunia. Wraz z gronem profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie współdziałał w reaktywowaniu życia artystycznego w Toruniu, pomagał w tworzeniu Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i jednocześnie rozpoczął studia na drugim roku malarstwa. W czasie nauki działał w Spółdzielni Artystów “Rzut” w Toruniu, dla której skonstruował maszynę do mielenia farb. Studia ukończył dyplomem w 1950 r. w pracowni prof. Tymona Niesiołowskiego. Ten sam rok zaowocował przyjęciem Wacława Jankowskiego do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz zaangażowaniem się w edukację plastyczną w toruńskich szkołach. W kolejnych latach pracował jako kierownik artystyczny i dekorator teatrzyku “Zaczarowany świat” oraz instruktor ogniska plastycznego w Powiatowym Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim. W latach 1958-1978 był członkiem “Grupy Toruńskiej”. Od 1968 r. członek Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków oraz rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Sztuki. Rok później przeniósł się do Warszawy, z którą jest związany do dziś.
Wacław Jankowski prezentował swoje prace na wielu wystawach indywidualnych, a także brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Rosji czy Anglii. W latach 1961-1967 odbył podróże artystyczne m.in. do Francji, Włoch, Niemiec, Czech, Turcji, Rosji, na Węgry oraz Ukrainę. Kilkukrotnie za swoją działalność artystyczną był nagradzany przez Ministra Kultury i Sztuki.
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, któremu twórca za sprawą dwóch darów - w 2007 i 2011 r. - przekazał 40 obrazów olejnych.
Wernisaż zaplanowano w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3//5.
Wakacje w Muzeum
Data: 2011-06-09
Nadchodzą długo oczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. Aby uatrakcyjnić dzieciom i młodzieży letni czas - zapraszamy do skorzystania z oferty zajęć wakacyjnych w Muzeum.
Program wakacyjnych zajęć i warsztatów w Muzeum:
Ziemiankowe malarstwo – wtorek, 5 lipca, godz. 10.00
Zajęcia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Na zajęciach poznamy obrazy twórców z naszego regionu. Dowiemy się, co to jest pejzaż i czy martwa natura zawsze jest bez życia. W części warsztatowej stworzymy własne prace wykorzystując zieleninę z domowego ogródka.
Miejsce: Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
wstęp: bezpłatny
Magiczna kula – wtorek, 12 lipca, godz. 10.00
Zajęcia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Zapraszamy na spacer błoniami nadwiślańskimi połączony z opowiadaniem na temat grudziądzkich spichrzy i budynku Muzeum. W trakcie opowiadania zachęcamy do zbierania skarbów natury. Posłużą one nam, wraz z osobistymi pamiątkami, do stworzenia ze słoika magicznej kuli.
wstęp: bezpłatny
Skrzynia skarbów – wtorek, 19 lipca, godz. 10.00
Zajęcia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Proponujemy Państwu zajęcia poświęcone rzemiosłu grudziądzkiemu. Następnie samodzielnie wykonamy pudełka ze sznurkową płaskorzeźbą.
wstęp: bezpłatny
Jestem malarzem – wtorek, 26 lipca, godz. 10.00 i 12.00
Zajęcia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Na warsztatach tych rozmawiać będziemy o kolorach i kształtach. Wzmocnieni tą wiedzą, będziemy malować obrazy na płótnie.
wstęp: bezpłatny
Do udziału w warsztatach zapraszamy grupy zorganizowane oraz uczestników indywidualnych
Zapisy: Dział edukacji i promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Warsztaty - wtorek muzealny
Data: 2011-10-28
Zajęcia dla najmłodszych - przedszkolaki i szkoły podstawowe.
Zapraszamy do zabawy plastycznej towarzyszącej wystawie Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego.
Wstęp bezpłatny.
Warsztaty etnograficzne - "Wizerunki świętych"
Data: 2011-10-04
Na warsztatach dowiedzieć się będzie można, jak przedstawiano najważniejszych świętych czczonych w polskiej ludowości.
W trakcie zajęć dzieci wykonują z tektury swojego świętego z jego podstawowymi atrybutami.
Zajęcia dla grup przedszkolnych i szkół podstawowych.
Cennik - 1,20 zł -przedszkola, 2,50 zł - pozostałe typy szkół
Termin: 26.10. - 28.10.2011 r.
Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Warsztaty garncarskie
Data: 2011-10-04
Zapraszamy na warsztaty garncarskie, które poprowadzi Pan Tomasz Poraziński. Zajęcia będą okazją do poznania tajników powstawania ceramiki. Będzie można także spróbować sił na kole garncarskim.
W piątek - 21 października - odbędą się warsztaty dla grup zorganizowanych, czas trwania - 60 minut, koszt: 15,00 zł/os.
Natomiast w sobotę - 22 października o godz. 10.00 - zapraszamy dorosłe osoby indywidualne, czas trwania - ok. 180 minut koszt: 50,00 zł/os.
Zapisy na warsztaty prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Warsztaty rodzinne - Decoupage
Data: 2011-10-05
W sobotę - 8 października o godz. 11.00 - zapraszamy na bardzo ciekawe zajęcia.
Każdy będzie mógł zapoznać się z techniką decoupage'u i ozdobić własnoręcznie wybrane przedmioty. Prosimy o zabranie swoich ulubionych małych pudełeczek lub butelek.
Koszt udziału w zajęciach: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
Miejsce: Spichrz nr 17
Warsztaty rodzinne - "Letni czas"
Data: 2011-08-31
W sobotę - 17 września - zapraszamy rodziców z dziećmi 5-6 letnimi na warsztaty rodzinne.
Zajęcia odbędą się o godz. 11.00. Podczas zajęć przewidujemy zabawy rozwojowe dla dzieci, podczas których dowiedzą się m. in. dlaczego zmieniają się pory roku.
Koszt zajęć: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
Szczegóły i zapisy - Dział edukacji i promocji - tel. 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy!
Warsztaty rodzinne - Poszukiwacze skarbów
Data: 2011-10-28
Gra edukacyjna, dzięki której uczestnicy poznają dzieła zgromadzone w Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego.
Uczestnicy dowiedzą się m. in. czym jest gatunek malarski, co to jest lawowanie i impast i jak podpisuje się artysta.
Cennik: 2,50 zł - dorośli, 1,20 zł - dzieci
Zapisy i szczegóły - Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Warsztaty rodzinne - tworzenie ozdób z masy solnej
Data: 2011-10-05
Na zajęciach tych każdy będzie mógł dowiedzieć się, jak z przedmiotów z domowej kuchni wyczarować prawdziwe arcydzieła.
Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej w Spichrzu nr 17, koszt: 1,20 zł - dzieci, 2,50 zł - dorośli
Zapraszamy w sobotę - 29 października o godz. 11.00.
Warsztaty rodzinne - tworzenie podłaźników
Data: 2011-11-22
Zapraszamy na kolejne warsztaty rodzinne - tym razem - związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
Podłaźnik (podłaźniczka, jutka, sad rajski, boże drzewko, wiecha) – czubek jodły, świerka lub sosnowa gałąź wieszane pod sufitem jako ozdoba w czasie Święta Godowego (okres przesilenia zimowego 21-22 grudnia), a następnie Bożego Narodzenia. Podłaźniki i późniejsza choinka związane są z pogańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka.
Zanim w okresie bożonarodzeniowym w domach pojawiła się choinka, tradycyjną ozdobą były podłaźniki. Obyczaj ten zachował się na wsiach jeszcze do lat 20. XX w., szczególnie w Polsce południowej: na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej.
Podłaźniki to gałązki jodłowe, zdobione jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą, wstążkami i przede wszystkim światami, jak nazywano kolorowe krążki opłatków. Lud wierzył w ich magiczną moc przyczyniania się do urodzaju i zapewniania powodzenia.
Wieszanie podłaźnika w Święto Godowe, a następnie w dzień Wigilii, było ważnym wydarzeniem w domu. Zawsze zawieszał go gospodarz, na Podhalu obowiązkowo ubrany w ozdobną kurtkę przewiązaną powrósłem uplecionym ze słomy. Z czasem czynności tej towarzyszyć zaczęły modlitwy Anioł Pański, Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario.
[cytowane za: http://pl.wikipedia.org]
Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej w Spichrzu nr 17 o godz. 10.00 w sobotę, 3 grudnia 2011 r.
Wstęp: 2,50 zł - dorośli, 1,20 zł - dzieci
Zapisy i szczegóły - w Dziale Edukacji i Promocji pod numerem telefonu 56 46 590 63 w.18
Zapraszamy!
Warsztaty rodzinne "Trochę koloru zimową porą"
Data: 2011-12-08
Szanowni Państwo, z powodu choroby autora zajęć - Pani Dominiki Raduńskiej, warsztaty pt. "Trochę koloru zimową porą" zostaną PRZENIESIONE z soboty 10 grudnia na sobotę 17 grudnia na godzinę 11.00. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy na warsztaty w sobotę 17 grudnia o godz. 11.00
Warsztaty rodzinne z okazji Dnia Babci i Dziadka
Data: 2011-12-28
Babcie, Dziadkowie, Rodzice i Dzieci - zapraszamy na kolejne warsztaty rodzinne. Prosimy o przyniesienie ze sobą dobrego humoru!
Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków wraz z wnukami do wspólnego wykonywania kart witrażowych;
koszt udziału w zajęciach: 1,20 zł – dzieci, 2,50 zł – dorośli, zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Termin: sobota, 21 stycznia 2012 r., godz. 10.00 i 12.00
Miejsce: sala edukacyjna w Spichrzu nr 17
Wrzesień w Muzeum
Data: 2011-08-16
Tutaj znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat wszystkich planowanych w najbliższych tygodniach wydarzeń!
Poniżej - w odnośnikach - znajdą Państwo informacje dotyczące poszczególnych wydarzeń.
03.09.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne” dla dzieci w wieku 3-4 lat; opłata 1,20 – dzieci, 2,50 zł – dorośli; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 – „Kamienie milowe”
Tydzień I - Ukraina. Sztuka. Inspiracje
07.09.2011 r. - środa
godz. 12.00 - „Kontemplując ikonę” - wykład z pokazem multimedialnym dla uczniów szkół gimnazjalnych i liceów autorstwa Ostapa Lozynskyy (kustosz Muzeum Narodowego we Lwowie);
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
godz. 17.00 – wykład Ostapa Lozynskyy „Lwów lat 30. Życie artystyczne”;
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
08.09.11 – czwartek
godz. 16.00 – spotkanie przedstawicieli Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, grudziądzkimi artystami i mieszkańcami miasta; Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
10.09.2011 r. - sobota
godz. 17.00 – otwarcie trzech wystaw artystów z Ukrainy: „Wibracje” (Olga Opanaszczuk), „Słodkie rodzynki, gorzkie migdały” (Zoriana Opanaszczuk), „Odrobina tęczy” (Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie); Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
(wystawy prezentowane do 23.10.11);
wystawom towarzyszyć będą lekcje muzealne inspirowane kolorami jesieni, muzyką oraz twórczością artystów ukraińskich – dla szkół podst. i gimnazjów; opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
godz. 18.00 – recital fortepianowy Romana Koliady „Anioły wracają”;
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 – „Kamienie milowe”
Tydzień II
PROMOCJA na EDD! W dniach 17-18 września 2011 r. wstęp do Muzeum za 1 zł!
(zarówno w sobotę jak i w niedzielę wstęp do Muzeum kosztuje 1 zł; wstęp do Muzeum nie obejmuje warsztatów, które posiadają odrębny cennik: 1,20 – dzieci, 2,50 zł – dorośli;
opłata za udział w warsztatach w dniu 17.09.11 zwalnia z zakupu biletu wstępu do Muzeum w dniu 17.09.11)
17.09.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „Letni czas” dla dzieci 5-6 lat; spichrz nr 17; opłata 1,20 – dzieci, 2,50 zł – dorośli; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
godz. 10.00 – 15.00 – projekcja filmu „Utracone dziedzictwo”; Gmach Główny Muzeum
17.09.2011 r. - sobota
Wycieczka autokarowa „Śladami Alfonsa Hoffmanna – pioniera polskiej elektroenergetyki”; zapisy - od 1 września, koszt: 20,00 zł, trasa - Żur i Gródek - malowniczo położone miejscowości w Borach Tucholskich; rezerwacje i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
20.09.2011 r. - wtorek
godz. 12.00 – projekcja filmu „Grudziądz - Wrzesień 1939” z komentarzem;
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
24.09.2011 r. - sobota
godz. 11.00 – warsztaty rodzinne „O językach Mezopotamii i Grecji”; opłata 1,20 – dzieci, 2,50 zł – dorośli; zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
25.09.2011 r. - niedziela
godz. 17.00 – otwarcie wystawy „Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta”,
Spichrz nr 17
więcej informacji - KLIKNIJ TUTAJ
Ponadto – rozpoczynamy cykl zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie „Józef Piłsudski. W 90. rocznicę pobytu Marszałka w Grudziądzu”; lekcje muzealne: 6.09.11 – 30.11.11 dla wszystkich typów szkół.
Opłata za lekcję muzealną: 1,20 zł – przedszkola, 2,50 zł – pozostali uczestnicy
zapisy i szczegóły – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18 - SZCZEGÓŁY - KLIKNIJ TUTAJ
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
Data: 2011-10-25
Zapraszamy na ciekawe wydarzenie, w którym każdy może czynie wziąć udział.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych to impreza, która już po raz kolejny odbędzie się w salach Muzeum.
Organizatorami są: Dom Dziennego Pobytu i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Grudziądzu
Wspólne śpiewanie odbędzie się w niedzielę, 6 listopada 2011 r. o godz. 17.00, w Gmachu Głównym Muzeum.
Wycieczka autokarowa w ramach EDD 2011
Data: 2011-08-31
Już w sobotę - 17 września - zapraszamy Państwa do udziału w naszej wycieczce - tradycyjnie już wpisującej się w tematykę Europejskich Dni Dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa w roku 2011 noszą hasło "Kamienie milowe". W związku z takim tematem grudziądzcy muzealnicy zapraszają na wycieczkę autokarową "Śladami Alfonsa Hoffmanna - pioniera polskiej elektroenergetyki".
Koszt udziału w wycieczce: 20,00 zł/os.
Trasa: elektrownie wodne w Gródku i Żurze (miejscowości te, położone w malowniczej okolicy Borów Tucholskich, stały się kamieniem milowym w elektryfikacji Pomorza w okresie II RP, a swój ogromny wkład w ich powstanie miał właśnie prof. inż. Alfons Hoffmann - urodzony w 1885 roku w Grudziądzu)
Rezerwacje i zapisy: od 1 września 2011 r. - Dział edukacji i promocji - tel. 56 46 590 63 w.18
Liczba miejsc ograniczona!
Wyjazd: godz. 9.00, zbiórka przy "Flisaku"
Zapraszamy!
Wydarzenia w lutym
Data: 2011-02-02
Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy program wydarzeń w lutym.
Program wydarzeń w lutym:
Informator muzealny - luty 2011.pdf
Wydarzenia w maju
Data: 2011-04-27
Szanowni Państwo, maj w grudziądzkim Muzeum to wiele atrakcyjnych wydarzeń. Koncerty, wystawy, Noc Muzeów - szczegóły poniżej.
Wydarzenia w maju:
13.05.2011 r. – piątek
godz. 18.00 – koncert w ramach Festiwalu PROBALTICA – Ensemble MidVest (Dania),
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
14.05.2011 r. – sobota
godz. 17.00 – 24.00 – Noc Muzeów w klimacie lat 60-tych
wszystkie budynki Muzeum, wstęp wolny
Szczegóły w osobnym artykule!
15 maja - w niedzielę w godz. 10.00 - 15.00 - dla zwiedzających dostępny będzie Gmach Główny Muzeum, a tutaj - ostatni moment na zwiedzenie wystawy pt. "Skarby Polski. Bursztyn z Gdańska" a także - świętująca w tym roku 50-lecie - Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego oraz otwarta niedawno wystawa malarstwa Romana Michałowskiego. Serdecznie zapraszamy!
17.05.2011 r. – wtorek
godz. 12.00 - „Muzyka pędzlem malowana” - audycja słowno-muzyczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny,
zapisy w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
godz. 18.00 - „Koncert na smyczki i gitarę” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Grudziądzu,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
20.05.2011 r. – piątek
godz. 17.00 – Historia klasztoru benedyktynek – wykład Pani Teresy Tylickiej,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
24.05.2011 r. - wtorek
godz. 12.00 - „Postać Mikołaja z Ryńska na tle polityki państwa krzyżackiego w Prusach” - wykład dr. Adama Chęcia z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu,
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny, zapisy w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Ponadto – zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych na wystawach czasowych „Stacja kolejowa Grudziądz”, „Grudziądzkie kolekcje numizmatyczne” oraz „Skarby Polski. Bursztyn z Gdańska”.
Wyniki nadzorów archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta w Grudziądzu w l. 2010-2011
Data: 2011-11-22
W piątek - 9 grudnia, o godz. 17.00, zapraszamy na wykład o tematyce archeologicznej.
Podczas spotkania Wioletta Pacuszka, archeolog z grudziądzkiego Muzeum, opowie o wynikach badań archeologicznych, jakie były prowadzone w ostatnich latach na terenie starego miasta w Grudziądzu. Wykład uzupełniony zostanie prezentacją multimedialną.
Wstęp na wykład jest bezpłatny. Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Wyprawa rowerowa do Pekinu
Data: 2011-03-07
Zapraszamy Państwa na pokaz slajdów Pana Krzysztofa Skoka. Pokaz dokumentuje wyprawę rowerową do Pekinu.
Pokaz slajdów niezwykłego podróżnika pt. "Wyprawa rowerowa Pekin 2008”" będzie można obejrzeć we wtorek 22 marca o godz. 12:00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Autor opowie o swojej niezwykłej podróży przez Europę i Azję na rowerze do Chin. Pełna przygód, ciekawych spotkań, doznań i wrażeń, a także wymagająca wielu wyrzeczeń, samozaparcia, odporności psychicznej i fizycznej wyprawa rowerowa „Pekin 2008” trwała 148 dni. Podczas pokazu będzie można także kupić książkę, która jest pełnym zapisem samotnej wyprawy.
Na pokaz zapraszamy grupy zorganizowane - zapisy w Dziale Edukacji i Promocji pod nr tel. 56 46 590 63 w.18 - oraz odbiorców indywidualnych.
Wstęp wolny.
Za nami, przed nami ...
Data: 2011-07-21
Wakacje na półmetku, ale grudziądzcy muzealnicy nie zwalniają tempa! Również w sierpniu zapraszamy do udziału w ciekawych wydarzeniach.
We wtorek - 26 lipca - odbyły się ostatnie z cyklu letnich zajęć w Muzeum w lipcu. Zapraszamy do naszej galerii - znajdą tam Państwo zdjęcia dokumentujące wszystkie lipcowe spotkania edukacyjne.
Poniżej - terminy zajęć sierpniowych:
02.08.2011 r. - wtorek
godz. 10.00 - zajęcia edukacyjne do wystawy „Gry i zabawki okresu PRL”
w programie: oprowadzanie po wystawie, wyświetlanie bajek na diaskopie, rozwiązywanie zagadek związanych z eksponatami na wystawie; zapisy – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
16.08.2011 r. - wtorek
godz. 10.00 - zajęcia edukacyjne do wystawy „Gry i zabawki okresu PRL”
w programie: oprowadzanie po wystawie, wyświetlanie bajek na diaskopie, rozwiązywanie zagadek związanych z eksponatami na wystawie; zapisy – Dział Edukacji i Promocji, tel. 56 46 590 63 w.18
Ponadto:
19.08.2011 r. - piątek
godz. 18.00 – otwarcie wystawy „Refleksje kujawsko-pomorskie w malarstwie Stefana Ciacka”,
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5, wystawa czynna do 02.10.2011 r.
A także:
Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Gry i zabawki okresu PRL”, która prezentowana będzie przez okres wakacji w sali Muzeum, w Spichrzu nr 17. Polecamy także pozostałe wystawy czasowe: „Zbigniew Smoliński. Malarstwo, rysunek, grafika collage” (wystawa ta wpisuje się w obchody 50-lecia Galerii Współczesnego Malarstwa Pomorskiego), „Józef Piłsudski. W 90. rocznicę pobytu Marszałka w Grudziądzu” oraz kolekcję dawnych modeli samolotów, która jest niezwykle cennym uzupełnieniem stałej ekspozycji historycznej w Spichrzu nr 9. Kolekcja dawnych modeli samolotów została przekazana do zbiorów Muzeum przez Honorowego Obywatela Grudziądza – Pana Czesława Szachnitowskiego.
Zamówienie publiczne na wymianę instalacji elektrycznej
Data: 2011-08-05
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu ogłasza postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wymianę instalacji elektrycznej.
Więcej informacji na temat zamówienia publicznego "Wymiana instalacji elektrycznej wewnętrznej w budynku spichrzy nr 11/13 - etap I" znajdą Państwo pod adresem:
http://bip.muzeum.grudziadz.pl/zamowienia/pokaz/5.dhtml