Muzeum Handlu Wiślanego jest przestrzenią ekspozycyjną Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Jego siedzibą są dwa zabytkowe spichlerze nr 33 i 35, które wyremontowano w latach 2020-2021.
Ideą przewodnią ekspozycji, prezentowanej w Muzeum Handlu Wiślanego, jest ukazanie w możliwie szerokim aspekcie historycznym i kulturowym, przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego, jako traktu handlowego. Jest to jednocześnie opowieść o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem „królowej rzek”: począwszy od prezentacji ukazującej formowanie się koryta Wisły, poprzez ślady pierwszej działalności człowieka, aż po aspekty związane ze specyfiką wiślanej żeglugi. Na wystawie przedstawiono podstawowe typy jednostek pływających, rozmaite towary, które spławiano rzeką, a także profesje związane z handlem wiślanym. W oparciu o zabytki i stanowiska interaktywne poprowadzono narrację o specyfice pracy grup zawodowych, bez których udziału wymiana handlowa wzdłuż Wisły nigdy nie przyjęłaby tak znaczącego kształtu, a przepływ dóbr i środków finansowych byłby niemożliwy. Ekspozycja ukazuje także Wisłę jako fenomen kulturotwórczy – gwarną, rozśpiewaną, stwarzającą możliwość do poznawania nowych miejsc, o których pamięć przenoszono w regiony stałego zamieszkania.
Zwiedzając Muzeum Handlu Wiślanego można zapoznać się także z historią grudziądzkich spichlerzy, które zaczęto budować w latach 40. XIV w. Grudziądz zaprezentowano tu jako ośrodek, który pełnił kilka funkcji, zaś najistotniejszą z nich była funkcja handlowo-rzemieślnicza. Dysponując kilkunastoma usytuowanymi nad Wisłą magazynami miasto mogło pośredniczyć w skupowaniu zboża z północno-wschodnich terenów ziemi chełmińskiej. Wielokondygnacyjne grudziądzkie spichlerze zaopatrzone były w krany oraz rynny spustowe, które można dostrzec na specjalnie przygotowanej makiecie.
W obrocie zbożem jak i wieloma innymi towarami, nieodłącznym elementem wymiany handlowej jest od kilku wieków pieniądz. Na ekspozycji zaprezentowano krótki zarys jego dziejów i funkcję, jaką pełni w handlu. Swój wkład w rozwój praw rządzących obrotem pieniądza miał Mikołaj Kopernik, który w 1522 r. w Grudziądzu wygłosił jedną z wersji swojego traktatu o zasadach bicia monety. Ilustracją wartości pieniądza są przedstawiane przykłady siły nabywczej – cen różnych produktów, usług i wysokości pensji na ziemiach polskich począwszy od średniowiecza aż po dwudziestolecie międzywojenne.
Na najniższej kondygnacji ekspozycyjnej zaaranżowano przestrzeń przedstawiającą historię grudziądzkiego przemysłu, który był związany ze zbożem i jego uprawą. Przez pryzmat rozmaitych pamiątek z przeszłości można zapoznać się z historią fabryki maszyn rolniczych Augusta Ventzkiego, a także zakładami produkującymi alkohol, zwłaszcza browarem Kuntersztyn i przedsiębiorstwem Alojzego Ruchniewicza. Część ekspozycji poświęcona jest miejscowym młynom – Dolnemu i Górnemu oraz piekarnictwu.
O randze miasta, jako wiodącym ośrodku gospodarczym ziemi chełmińskiej, opowiada strefa poświęcona wystawom przemysłowym, które zorganizowano w Grudziądzu w 1872, 1885, 1896 i 1925r.
Muzeum można zwiedzać ścieżką podstawową oraz rozszerzoną o warsztaty polegające na wypieku pieczywa. Warsztaty odbywają się od środy do niedzieli. Szczegóły na temat warsztatów wraz z informacją o zapisach znajdują się na stronie: https://muzeum.grudziadz.pl/strona-4065-pachnace_pieczywem_warsztaty_w_muzeum.html
o wystawie
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt