11 września ekspozycje w Gmachu Głównym nieczynne
Data: 2009-09-10
Autor: Emilia Markot
Uprzejmie informujemy, iż w dniu 11 września, w związku z organizowaną konferencją "Twierdza Grudziądz. Ochrona - Zarządzanie - Zagospodarowanie", nie będzie możliwe zwiedzanie ekspozycji w Gmachu Głównym Muzeum.
Przepraszamy za powstałe utrudnienia, zaś wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem w tym dniu naszej instytucji, zapraszamy serdecznie na wystawy prezentowane w Pałacu Opatek oraz Spichrzach nr 9, 11 i 17.
Afrykańskie warsztaty dla dzieci
Data: 2009-10-29
Oferta edukacyjna związana z wystawami: „Afrykańskie safari” oraz „Wspomnienia z Afryki” skierowana jest do przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Spotkanie z Afryką
Miejsce: Spichrz nr 17, ul. Spichrzowa 13/15
Termin: 10.11.09 do 31.01.10
Forma: warsztaty plastyczne, zabawa edukacyjna, zagadki
Oferta edukacyjna związana z wystawami: „Afrykańskie safari” oraz „Wspomnienia z Afryki” skierowana jest do przedszkoli oraz szkół podstawowych.
Lekcja muzealna będzie trwała ok. 60 minut i będzie składała się z dwóch części: pierwszej dotyczącej zwierząt, które zamieszkują Afrykę oraz drugiej, poświęconej kulturze Czarnego Lądu.
Warsztaty będą połączeniem nauki i zabawy.
Oprócz przyswajania wiedzy na temat Afryki obędą się zajęcia plastyczne poświęcone zwierzętom oraz tworzenie masek obrzędowych. Starsi uczestnicy zajęć będą mogli natomiast zmagać się z łamigłówkami.
Na zajęcia zapraszamy od wtorku do czwartku w okresie 10 listopada 2009 r. - 31 stycznia 2010 r.
Zapisy w Dziale edukacji i promocji (Marta Bolek-Maszewska) – tel. 56 46 590 63 w. 18
lub e-mail: promocja@muzeum.grudziadz.pl
Białe Wakacje 2010
Data: 2009-12-18
Autor: Marta Bolek-Maszewska
Podczas ferii zimowych nie będzie można się nudzić.
Tradycyjnie już grudziądzkie Muzeum przygotowało cykl wydarzeń, które uatrakcyjnią dzieciom i młodzieży wypoczynek podczas ferii zimowych.
Zajęcia odbywać się będą w okresie 19 - 28 stycznia 2010 r., a przewidziane są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla uczestników indywidualnych.
Szczegółowy opis zajęć znajduje sie w zakładce "Do pobrania" (u dołu strony).
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział edukacji i promocji - tel. 56 46 590 63 w. 18.
Serdecznie zapraszamy!
Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski - obrońca życia ludzkiego
Data: 2009-10-14
W najbliższą sobotę - 17 października, zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w otwarciu wystawy pokonkursowej Grudziądzkiego Centrum Caritas.
O godz. 11.30 w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 otwarta zostanie wystawa pt. "Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski - obrońca życia ludzkiego"
Program uroczystości:
10. 00 - Rozpoczęcie Mszą Św. w kościele p.w. Świętego Ducha w Grudziądzu, po zakończeniu Mszy Św. - Przejście do Muzeum, ul. Wodna 3/5
- Powitanie przybyłych gości
- Występ kleryków WSD w Toruniu
- Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród
- Otwarcie wystawy
ok. 13.00 - zakończenie
Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z nauczycielami i rodzicami!
Wstęp wolny!
Dzieła sztuki na banknotach
Data: 2009-08-04
Małe dzieła sztuki rzeźbiarskiej i graficznej najwybitniejszych polskich i światowych artystów, uwiecznione na banknotach, można będzie wkrótce zobaczyć na wystawie przygotowanej przez Gabinet Numizmatyki grudziądzkiego Muzeum. Wśród prezentowanych eksponatów, pochodzących z własnych zbiorów, znajdą się, obok banknotów polskich, także wartościowe środki płatnicze z carskiej Rosji, z Włoch pod rządami Mussoliniego, z Niemiec, Grecji, Serbii, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Będą także historyczne banknoty emitowane przez poszczególne miasta niemieckie. Powstały one w latach 1861 - 1965.
Kolekcja polska zawierać będzie bilety skarbowe i banknoty z okresu Polski pod zaborami, z czasów II Rzeczypospolitej i PRL.
Na wystawie można będzie zobaczyć sposób pozyskiwania papieru niezbędnego do produkcji banknotów. Przygotowano również multimedialną prelekcję nt. historii pieniądza oraz sposobów zabezpieczania środków płatniczych przed fałszerstwami.
Otwarcie wystawy zaplanowano 27 marca o godz. 18.00 w gmachu głównym przy ul. Wodnej 3/5. Ekspozycja czynna będzie do 17 maja br.
Dzień Dziecka
Data: 2009-08-04
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przygotowało bogatą ofertę dla wszystkich dzieci z okazji ich święta.
Już w sobotę - 30 maja - o godz. 11.00 odbędzie się wykład pt. Żołnierzyki z ołowiu - zabawki naszych dziadków; autorem i prowadzącycm jest kustosz Muzeum - mgr Mariusz Żebrowski.
W niedzielę - 31 maja - nie pobieramy opłaty za wstęp. W godzinach 11.00 - 16.00 zapraszamy dzieci i rodziców do bezpłatnego zwiedzania Muzeum.
Z kolei w poniedziałek - 1 czerwca - w godz. 10.00 - 12.00 odbędą się zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy zręcznościowe, zarówno dla grup zorganizowanych (prosimy o wcześniejsze zapisy - tel. 056 46 590 63, w. 15), jak i dla indywidualnych uczestników. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Dzień Flagi
Data: 2009-08-04
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Flagi przygotowaliśmy dla Państwa wykład oraz prezentację multimedialną o historii godła narodowego i flagi państwowej. Tematyka wykładu obejmie między innymi takie zagadnienia, jak: pojawienie się pierwszego wyobrażenia naszego godła oraz etapy jego kształtowania na przestrzeni wieków. Zaprezentujemy również Państwu historię flagi państwowej wraz z poprawnymi sposobami jej wieszania.
Uzupełnieniem i twórczym rozwinięciem wykładu będą warsztaty plastyczne, na których będzie można samodzielnie wykonać kartę papieru – czerpiąc go tradycyjną metodą – a następnie zaprojektować swój herb.
Na wykład i zajęcia zapraszamy w sobotę - 2 maja - w godzinach 13.00-15.00
Aby uprzyjemnić Państwu zwiedzanie Muzeum – w dniach 2 i 3 maja nie pobieramy opłaty za wstęp.
Festiwal PROBALTICA w Grudziądzu
Data: 2009-08-04
Jak co roku, z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, zapraszamy na koncert muzyki klasycznej odbywający się w ramach XVI Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA. Tym razem zagra dla Państwa prowadzona przez skrzypaczkę Annę Preyss-Bator orkiestra kameralna Hamburg Strings. Zespół tworzy trzynastu wybitnych instrumentalistów pochodzących z różnych krajów, którzy biorą aktywny udział w życiu kulturalnym Hamburga.
W repertuarze grupy znajdują się utwory obejmujące swym zasięgiem okres od epoki baroku po XX wiek, od wczesnej muzyki klasycznej do najpiękniejszej formy muzyki salonowej. W salach grudziądzkiego Muzeum zostaną zaprezentowane następujące utwory:
Edward Grieg - Pieśni elegijne op.34: Hjeftesar (Zranione serce), Varen (Ostatnia wiosna)
Ewelina Nowicka - KADDISH 1944 na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Grażyna Bacewicz - Divertimento na orkiestrę smyczkową
Kurt Atterberg - Suita na skrzypce, altówkę i orkiestrę smyczkową op. 19 nr 1
Astor Piazzolla - Libertango, Oblivion, Cztery pory roku: PRIMAVERA PORTENO, VERANO PORTENO, OTONO PORTENO, INVIERNO PORTENO
Koncert odbędzie się w niedzielę, 3 maja, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.
Forma w sztuce - cykl zajęć edukacyjnych
Data: 2009-08-04
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na zajęcia skierowane szczególnie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – „Forma w sztuce”.
Dzięki bezpośredniemu obcowaniu z dziełem plastycznym będziemy się starali zrozumieć znaczenie wyobraźni w procesie twórczym. Zajmiemy się problemem autonomii i relacji: twórca – odbiorca – dzieło. Za kanwę naszych rozważań posłużą nam prace Hugona Laseckiego - profesora gdańskiej ASP, urodzonego w Grudziądzu.
Pomocą zaś będzie prezentacja multimedialna dotycząca elementów i struktury dzieła sztuki. Ukazuje ona na podstawie przykładów z dziejów malarstwa w prosty sposób zagadnienia kompozycji, perspektywy czy koloru.
Poza częścią teoretyczną zapraszamy również na warsztaty plastyczne, na których postaramy się stworzyć odpowiednią kompozycję za pomocą koloru i układu.
Termin zajęć: 19.05. - 19.06.2009 r.
Zapisy pod nr telefonu 056 46 590 63, w. 18 - Pani Dominika Raduńska
Serdecznie zapraszamy!
Fotografie Ryszarda Kapuścińskiego
Data: 2009-11-02
Jeszcze tylko przez kilka dni zwiedzić można wystawę fotografii Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Najważniejszy człowiek"
Do niedzieli - 29 listopada w salach Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 zwiedzić można wystawę fotografii dziennikarza.
Ryszard Kapuściński był znanym reportażystą, dziennikarzem, publicystą, fotografem, a także poetą.
Fotografie Kapuścińskiego, które będą prezentowane na wystawie, pochodzą z jego licznych podróży do Afryki, z okresu, kiedy pracował jako korespondent Polskiej Agencji Prasowej.
Głównym tematem tych zdjęć są ludzie, których Kapuściński spotykał podczas swoich wędrówek.
Na wystawę składa się blisko 80 zdjęć pochodzących z Green Gallery z Warszawy.
Głównym sponsorem wystawy jest bank PKO BP SA
Serdecznie zapraszamy!
Fryderyk Chopin - spotkanie z twórczością kompozytora
Data: 2009-10-12
We wtorek, 3 listopada w salach Muzeum odbędzie się niezwykłe spotkanie z twórczością Fryderyka Chopina.
O godzinie 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum odbędą się zajęcia poświęcone twórczości Fryderyka Chopina. Będzie to słowno-muzyczny program dla dzieci i młodzieży przygotowany przez uczniów Szkoły Muzycznej w Grudziądzu.
Podczas tej lekcji muzealnej w przystępny sposób przybliżona zostanie twórczość wielkiego artysty.
Tego dnia wstęp do Muzeum oraz udział w zajęciach poświęconych Fryderykowi Chopinowi jest BEZPŁATNY!
Liczba miejsc ograniczona - prosimy o kontakt telefoniczny - Dział Edukacji i Promocji, 056 46 590 63 w.18
Grudziądz - Wrzesień 1939
Data: 2009-08-25
Autor: Anna Wajler
Zapraszamy serdecznie do spichrza przy ul. Spichrzowej 11 na wystawę przedstawiającą zarys walk o Grudziądz na tle kampanii wrześniowej.
Wystawa „Grudziądz – Wrzesień 1939” przedstawia zarys walk o miasto na tle kampanii wrześniowej w kraju, w której tak dzielnie walczyła 16. dywizja piechoty oraz 18. pułk ułanów pomorskich. Wydarzenia te ilustrują przede wszystkim fotografie, dokumenty, mapy. Na wystawie prezentujemy także pierwsze dni okupacji Grudziądza, które jako miasto położone niemal tuż przy granicy zostało zajęte przez Niemców już 4 września.
Walki toczyły się wokół Grudziądza. Niemiecka artyleria o godz. 5.00 rano ostrzelała przedpola miasta. Około godz. 10-tej doszło do pierwszych starć w rejonie Łasina i Rogóźna. Bataliony polskie zmuszone zostały do wycofania się, lecz wieczorem, około godz. 19.00 powstrzymano atak Niemców. Następnego dnia oddziały polskie nie zdołały oprzeć się atakowi broni pancernej i wycofały się na linię Grudziądz – Brodnica, skąd – w dniu 3 września - spróbowały kolejnego kontrnatarcia, niestety bez rezultatu. Grudziądz niemal w całości został otoczony przez wojska niemieckie. Około godz. 17.00 II. batalion 65 pułku piechoty broniący stanowisk na Księżych Górach został wyparty przez nieprzyjaciela. W tej sytuacji płk Stefan Cieślak podjął decyzję opuszczenia zagrożonego terenu wycofując się z piechotą i jedną baterią artylerii lekkiej na południe. W dniu 4 września hitlerowcy zajęli miasto witani przez miejscowych Niemców. W Grudziądzu zaczęła się okupacja, a w kraju nadal toczyły się walki, w których walczyły grudziądzkie pułki.
Grudziądzka 16. dywizja piechoty zmobilizowana 24 sierpnia 1939 r. wchodziła w skład Grupy Operacyjnej gen. Mikołaja Bołtucia, ta zaś stanowiła część składową armii „Pomorze” dowodzonej przez gen. Bortnowskiego. Dywizja miała bronić 18 km odcinek pogranicza od ujścia Osy do Wisły aż po Słupski Młyn. Ostatnia bitwę stoczyła na przedpolach Warszawy pod Łomiankami. Poległ w niej gen. Bołtuć i szef sztabu ppłk Garliński. Dywizja przestała istnieć rankiem 22 września 1939 r.
18. pułk ułanów pomorskich przeszedł do historii kampanii wrześniowej jako przykład bohaterstwa żołnierza polskiego porównywany z szarżą szwoleżerów Kozietulskiego pod Samosierrą. Pułk wchodzący w skład grupy operacyjnej „Czersk” dowodzonej przez gen. Grzmot- Skotnickiego walczył z oddziałami niemieckiej 20 dywizji piechoty zmotoryzowanej gen. Wiktora z 19 korpusu pancernego gen. Guderiana na linii Chojnice – Czersk. Płk Kazimierz Mastalerz otrzymał rozkaz przeprowadzenia kontrataku celem opóźnienia marszu wroga. Do spotkania doszło pod Krojantami, gdzie w brawurowej szarży zadanie zostało wykonane. Podczas szarzy poległ dowódca pułku. W dniu 2 września gen. Grzmot-Skotnicki udekorował sztandar 18 pułku ułanów krzyżem Virtuti Militari. Szarża 250 ułanów grudziądzkiego pułku zatrzymała hitlerowski korpus pancerny na wiele godzin. W dniu 3 września pułk znalazł się w rejonie Grupy. Ponieważ przejście przez Wisłę okazało się niemożliwe mjr Malecki podzielił resztki pułku na małe oddziały, które na własną rękę miały próbować przeprawy. Oddziały te dostały się do niewoli.
Wystawie eksponowanej do 15 listopada 2009 r. w spichrzu przy ul. Spichrzowej 11 towarzyszy krótka prezentacja przedstawiająca wojsko polskie tuż przed wybuchem wojny oraz fragmenty walk z kampanii wrześniowej.
Grudziądz w kartografii w zbiorach archiwów szwedzkich
Data: 2009-10-27
W najbliższy piątek, 30 października, o godz. 17.00 zapraszamy serdecznie na prelekcję poświęconą grudziądzkim mapom w archiwach szwedzkich.
W najbliższy piątek, 30 października, o godz. 17.00 zapraszamy serdecznie na prelekcję poświęconą grudziądzkim mapom w archiwach szwedzkich. Podczas wykładu kustosz Działu Historii – Mariusz Żebrowski oraz asystent Działu Sztuki – Emilia Markot przybliżą Państwu wizerunki map z zasobów Archiwum Wojskowego (Krigsarkivet) oraz Archiwum Narodowego (Riksarkivet) w Stockholmie. Będzie to niepowtarzalna okazja zobaczenia m.in. wcześniej niepublikowanego w kolorze tzw. Planu Loffmana, a także zapoznania się z ciekawostkami na mapach sporządzonych przez szwedzkich kartografów.
Grupy etniczne województwa kujawsko-pomorskiego
Data: 2009-09-22
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza na wykład: „Grupy etniczne województwa kujawsko – pomorskiego”. Tematem będzie charakterystyka mieszkańców Borów Tucholskich, Kociewia, Krajny, Kujaw, Pałuk, ziemi chełmińskiej i ziemi dobrzyńskiej.
Prelekcja skupiać się będzie na najbardziej znamiennych elementach kultury społecznej, materialnej i duchowej owych społeczności. Przybliżone zostaną najistotniejsze różnice w obrzędowości grup etnicznych zamieszkujących tereny naszego województwa na tle wspólnot z innych regionów Polski.
Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna.
Wykład odbędzie się w najbliższy piątek, 25 września 2009 roku o godz. 18.00 w Gmachu Głównym Muzeum.
Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!
Gwiazdy nad Grudziądzem wczoraj i dzisiaj
Data: 2009-11-09
Autor: Marta Bolek-Maszewska
W piątek - 13 listopada - o godz. 18.30 zapraszamy na prelekcję poświęconą niebu nad Grudziądzem.
Prelekcję przygotował i poprowadzi Pan Sebastian Soberski z grudziądzkiego planetarium.
Podczas prelekcji dowiemy się, jak wygląda niebo nad Grudziądzem jesienią, co ciekawego warto obserwować, a czego na pewno o tej porze roku nie zobaczymy.
Tego wieczoru przewidziane jest także oglądanie gwiazd przez teleskop (jest to uzależnione od pogody)
Serdecznie zapraszamy!
Hugon Lasecki. Malarstwo, rysunek
Data: 2009-08-04
Urodzony w Grudziądzu artysta w swoich pracach próbuje prowadzić dialog z pasjami, lękiem i nadziejami. W przypadku artysty najistotniejsze pozostaje to, iż nigdy nie poddawał się on modom.
Na zadziwiającą jedność jego malarstwa zdaje się pracować wiele tradycji, z których żadna nie stała się dla niego konwencją. Od początku liczyły się dla Laseckiego przede wszystkim indywidualne dociekania i doświadczenia. Jego obrazy i rysunki cechuje klarowność formy doprowadzona do perfekcji, nasycona konkretem i nie stroniąca od śmiałej metafory. Urzeka w nich strona formalna dzieła, a także sprawność w rozwiązywaniu wielu skomplikowanych zagadnień malarskich.
Na wystawie, którą można zwiedzać do 21 czerwca, artysta zaprezentuje obok obrazów olejnych także rysunki gwaszem, ilustrujące wszystkie etapy na drodze dochodzenia do efektów malarskich.
Igraszki bogów - Apollo i Dafne
Data: 2009-08-04
W najbliższy wtorek – 2 czerwca o godz. 18.00 – Muzeum w Grudziądzu zaprasza na wykład Igraszki bogów – Apollo i Dafne. Będzie to opowieść o niespełnionym pożądaniu. W oparciu o motyw Apollo i Dafne przybliżona zostanie także rola kobiety w starożytnym Rzymie oraz ówczesne wierzenia i obyczaje.
Temat Dafne interesował twórców kultury od antyku, po czasy współczesne. Druga część wykładu dotyczyć będzie historii ukazywania motywu również w wiekach późniejszych.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Jan Cybis - lekcje muzealne
Data: 2009-09-09
Autor: Dominika Raduńska
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi zaprasza na cykl lekcji muzealnych opartych na twórczości Jana Cybisa.
Jan Cybis jest jednym z filarów polskiej sztuki współczesnej. Ze zdefiniowanego przez niego nurtu koloryzmu czerpią powojenne szkoły artystyczne w Polsce.
Malarstwo było dla niego zapisem olśnienia, pracą ciężką i żmudną, próbą zapisu tego, czego nie można wyjaśnić, co trzeba poczuć, w sposób metodyczny i zgodny z kunsztem malarskim.
Na proponowanych przez nas zajęciach zapoznamy się z twórczością tego artysty, jego biografią oraz wprowadzimy Państwa w genezę sztuki XX w.
Uzupełnieniem części teoretycznej będą zajęcia praktyczne, na których uczestnicy będą tworzyć obrazy na folii.
Na zajęcia zapraszamy od wtorku do czwartku od 15 września do 29 października 2009 r. - zapisy w Dziale Edukacji i Promocji, tel. 056 46 590 63 w. 18
Jan Cybis (1897-1972). Malarstwo, rysunek
Data: 2009-08-24
Autor: Dominika Raduńska
We wtorek, 8 września, o godz. 18.00 zapraszamy serdecznie na otwarcie wystawy prac czołowego reprezentanta nurtu kolorystycznego w malarstwie lat trzydziestych i sztuce powojennej - Jana Cybisa.
We wtorek, 8 września, o godz. 18.00, zapraszamy serdecznie do Gmachu Głównego Muzeum na otwarcie wystawy prac czołowego reprezentanta nurtu kolorystycznego w malarstwie lat trzydziestych i sztuce powojennej - Jana Cybisa. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane obrazy i rysunki ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Wystawa malarstwa i rysunku Jana Cybisa, urodzonego w 1897 r. - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego koloryzmu - eksponowana w naszej instytucji zawiera ponad 170 prac, wśród których znajdziemy obrazy olejne, gwasze, akwarele i rysunki pochodzące ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Znajduje się tam największa kolekcja jego prac w Polsce, obejmująca 85 obrazów olejnych oraz prawie 1000 prac na papierze. Zgromadzenie tak imponującej liczby dzieł jest związane z miejscem narodzin malarza, którym był Wróblin, leżący właśnie na Śląsku Opolskim.
W 1908 r. młody Jan rozpoczął naukę w głogowskim gimnazjum, gdzie jego pierwszym nauczycielem rysunku był Hans Bloch, zafascynowany sztuką impresjonistów i Matisse'a. Po wojnie podjął nauę we wrocławskiej Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem niemieckiego ekspresjonisty - członka grupy Die Brücke" - Otto Mullera. Kontynuował studia w latach 1921-1924 na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Józefa Pankiewicza. Wraz z grupą młodych malarzy założył Komitet Paryski, którego głównym celem było zorganizowanie wyjazdu do Paryża. Artyści spędzili tam siedem lat (1924 -1931), zgłębiając tajniki warsztatu dawnych mistrzów oraz studiując zdobycze impresjonizmu. Owocem tych działań były liczne wystawy i uznanie dla artysty (Biennale w Wenecji - 1934). Ponowny - po okupacyjnej przerwie - okres rozkwitu twórczości przypadł na drugą połowę lat 40. XX wieku i został uwieńczony powtórnym udziałem w weneckim Biennale w 1948 r. Dwa lata wcześniej Cybis został profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1950 r. wycofał się z życia publicznego. Po „odwilży" w 1955 r. został wykładowcą Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie. Dwa lata później powrócił na katedrę warszawską. Mieszkał w stolicy aż do śmierci w 1972 r.
Wielokrotnie prezentował swe prace na wystawach krajowych i zagranicznych, m.in. w Paryżu, Genewie, Pittsburgu, Sao Paulo, Aleksandrii, Brukseli, Nowym Jorku czy Wiedniu.
W swej dojrzałej twórczości artysta czerpał z doświadczeń postimpresjonistów, postawy estetycznej Cezanne'a i Bonnarda. Konsekwentnie realizował program malarski wygłoszony po raz pierwszy tuż po powrocie z Paryża, odrzucając treści literackie i iluzjonistyczne naśladownictwo natury. Według Cybisa „dobrym malarstwem" jest takie, którego kompozycja barwna prowadzi do zaakcentowania powierzchni płótna oraz faktura, która jest umiejętnie nasycona światłem. Pisał: „Dzieło sztuki istnieje samo w sobie. Malując z natury chcemy stworzyć płótno, które by odpowiadało naszemu przeżyciu malarskiemu wobec tej natury, więc nie żeby było dokumentem podobieństwa, ale żeby dało grę stosunków i działań plastycznych, na których koncepcję nas ta natura naprowadza".
W jego twórczości dominowała tematyka kameralna, skupiająca się wokół martwej natury, pejzażu, portretu i aktu. Jednak wszystkie te tematy były jedynie zaczątkiem do rozważań czysto malarskich. Silnie polifoniczna paleta była pełna kolorów - raz świetlistych i opalizujących, to znowu soczystych. Od ok. 1946 r. feerię mieniących się barw zastępuje matowa faktura z jednym zasadniczym tonem - głównie jasnej szarości. W późniejszych pracach coraz większe różnicowanie walorów oraz wprowadzenie po 1955 r. szczególnie grubych impastów prowadzi do zacierania i wtapiania się konturów wyobrażeń przedmiotów. Pozbawione światłocienia nie mają nawet określonego źródła światła, obrazy „świecą od wewnątrz" przez sam układ barw o jednolitym natężeniu.
Na przygotowanej dla Państwa ekspozycji prac Jana Cybisa możemy zaobserwować tę ewolucję jego drogi twórczej. Najstarsze prezentowane obrazy powstały w latach 20., najmłodsze tuż przed śmiercią malarza w 1972 r.
Wystawa eksponowana do 31 października w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.
Koncert pieśni patriotycznych
Data: 2009-08-18
1 września o godz. 17.00 w salach grudziądzkiego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 po raz kolejny wystąpi znany i ceniony przez publiczność Chór Męski "ECHO" pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
1 września o godz. 17.00 w salach grudziądzkiego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 po raz kolejny wystąpi znany i ceniony przez publiczność Chór Męski "ECHO" pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
Chór „ECHO” Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu istnieje już 84 lata, w dalszym ciągu aktywnie działając i koncertując, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Do ostatnich sukcesów chóru można zaliczyć zdobycie w 2008 roku I. miejsca i Pucharu Marszałka na konkursie chórów naszego województwa oraz IV. miejsca na międzynarodowym konkursie chórów w Rimini we Włoszech. W tym roku chór został zakwalifikowany do udziału w XIV Międzynarodowym Festiwalu Pieśni o Winie w Pecs na Węgrzech, który odbędzie się w ostatni weekend września. Echiści, wspólnie z innymi chórami męskimi zakwalifikowanymi do festiwalu, wykonają indywidualny i wspólny program dla kilkutysięcznej publiczności, zgromadzonej w Pecs z okazji święta wina.
Program koncertu:
W pierwszej części koncertu chór wykona utwory patriotyczne, począwszy od muzyki dawnej aż do XIX wieku:
1. Gaude Mater Polonia – mel. z XIII w., opr. G.G. Gorczycki
2. Bogurodzica – mel. z XIII w.
3. Na grunwaldzkiem polu – pieśń o pruskiej porażce, która stała się za króla Jagiełły Władysława - opr. Jerzy Kołaczkowski
4. Zdrowaś Królewno Wyborna – pieśń maryjna do anonimowego tekstu z XV w. - muz. Andrzej Koszewski
5. Ostatni mazur – 1831r. – opr. Jerzy Kołaczkowski
6. Maki
7. A jak poszedł król na wojnę – muz. Zygmunt Moczyński do słów Marii Konopnickiej
W drugiej części koncertu usłyszymy utwory z okresu XX wieku:
1. Kyrie z mszy W. Lachmana
2. Marsz I-szej Brygady
3. Hymn Pomorza – muz. Zygmunt Moczyński
4. Bo przecież Polska – mel. i sł. Bolesław Ocios
5. O ziemio ojców
6. Pater noster – muz. Piotr Jańczak
7. Wizja Szyldwacha – opr. Paweł Malinowski
Konkurs dla gimnazjalistów!
Data: 2009-09-15
Dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Ks. dr Władysław Łęga – badacz Pomorza i … przyrodnik”.
Konkurs należy do cyklu imprez przygotowanych z okazji obchodów 125-lecia powstania muzeum i 120-tej rocznicy urodzin Władysława Łęgi. Konkurs jest okazją do przybliżenia sylwetki tego wybitnego badacza Pomorza, jego dokonań naukowych w dziedzinie archeologii i etnografii oraz zainteresowań w dziedzinie krajoznawstwa, literatury i przyrody.
Skierowany jest do uczniów gimnazjów miasta i gminy Grudziądz.
Pytania i zadania konkursowe będą z zakresu wiedzy na temat życia i działalności W. Łęgi jako archeologa, etnografa, krajoznawcy, literata i przyrodnika.
Informacje na temat życia i działalności ks. dr. Władysława Łęgi można zdobyć odwiedzając wystawę „Ks. dr Władysław Łęga – badacz Pomorza, patron Muzeum” w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu przy ul. Wodnej 3/5. Na wystawie istnieje możliwość obejrzenia filmu o życiu i działalności ks. dr. Władysława Łęgi.
Wstęp na wystawę dla uczestników konkursu jest bezpłatny.
Pytania i zadania konkursowe przygotowane zostaną na bazie bezpłatnie przygotowanych materiałów informacyjnych, które dla uczestników konkursu będą do odebrania w Dziale Promocji i Edukacji Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00 od dnia 14.09.2009 r.
Regulamin konkursu:
1. ORGANIZATOR
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
2. TERMIN
Konkurs odbędzie się dnia 13.10.2009
3. MIEJSCE
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
Ul. Wodna 3/5
86-300 Grudziądz
4.CEL KONKURSU
- poznanie walorów przyrodniczo-krajoznawczych powiatu grudziądzkiego na tle działalności ks. dr. Władysława Łegi
- pogłębianie wiedzy na temat działalności ks. dr. Władysława Łęgi poprzez różne formy edukacji
- kształtowanie przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego, nauki i kultury
5. UCZESTNICY
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych miasta i gminy Grudziądz. Konkurs jest drużynowy. Drużyny składają się z 3 uczniów jednej szkoły.
6. WARUNKI UCZESTNICTWA
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest potwierdzenie udziału na karcie zgłoszenia i odesłanie lub dostarczenie do Działu Edukacji i Promocji Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu do dnia 30.09.2009 (tel. 056 46 590 63 wew. 18)
7. SYSTEM KONKURSU
W konkursie biorą udział wszystkie zgłoszone drużyny. W zależności od ilości zgłoszeń ustalony zostanie system konkursu, o czym zostaną poinformowane szkoły.
8. FORMA KONKURSU
Do zadań konkursowych należeć będą:
- quiz wiedzy nt. życia i działalności ks. dr. W. Łęgi
- zadania wymagające spostrzegawczości i refleksu z zakresu tematyki konkursu
9. INFORMACJE DODATKOWE
Bieżące informacje o konkursie dostępne będą są na stronie internetowej www.muzeum.grudziadz.pl
Krasnoludki w Muzeum
Data: 2009-10-14
Jedni spotkali je we śnie, marzeniach lub na kartach książek. Ci, którzy naprawdę mieli dużo szczęścia, widzieli je naprawdę...
Te małe stworzenia pomagają ludziom w obejściach. Zajmują się dziećmi i leczą zwierzęta. Jednak, ponieważ są wstydliwe, nie lubią ujawniać swej obecności i z czasem zostały przez nas zapomniane.
Są niewielkiego wzrostu, noszą czerwone, spiczaste czapeczki i długie brody.
Czy już wiesz o kogo chodzi?
Na pewno tak.
Jeżeli posiadasz w domu jakiegoś krasnoludka, bo o nich mowa, i chciałbyś go pokazać innym niedowiarkom - zapraszamy do Muzeum. Wraz ze szkołami i przedszkolami do 15 listopada prowadzimy akcję zbierania skrzatów, które będą zaprezentowane na wystawie w salach naszej instytucji.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 4 grudnia 2009 r. o godzinie 12.00. Każda klasa, która weźmie udział w projekcie, będzie mogła zwiedzić ekspozycję i wziąć udział w towarzyszących jej zajęciach nieodpłatnie. Zwrot wypożyczonych eksponatów nastąpi najpóźniej do 15 lutego 2010 r.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt mailowy (edukacja@muzeum.grudziadz.pl ) lub pod nr telefonu – 56 46 590 63 wew. 18.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z otwarcia wystawy i warsztatów - Galeria
Ksiądz Łęga - badacz Pomorza - etnograf
Data: 2009-08-04
Po raz kolejny grudziądzkie Muzeum zaprasza na wykład dotyczący życia i działalności patrona instytucji - ks. dr. Władysława Łęgi. Tym razem przedstawimy sylwetkę ks. Łęgi jako etnografa.
Badania ks. dr. Władysława Łęgi skupiały się wokół ziem, na których przyszło mu żyć i pracować. Monografia ziemi malborskiej wiązała się ze stronami rodzinnymi uczonego. Praca duszpasterska na terenie Gruczna przyniosła opracowania dotyczące okolic Świecia, a pobyt w Grudziądzu zaowocował zbiorem materiałów na temat ziemi chełmińskiej.
Wykładowi towarzyszyć będzie pokaz multimedialny obrazujący ścieżki etnograficzne tego niestrudzonego badacza Pomorza.
Na wykład, który jest jednym z punktów obchodów Dni Grudziądza, zapraszamy w sobotę - 20 czerwca - o godz. 11.00.
Wstęp wolny.
Książka pod choinkę
Data: 2009-12-17
Autor: Marian Wesołowski
Jeśli jeszcze nie masz prezentu pod choinkę...wstąp do Muzeum!
Proponujemy zestaw interesujących publikacji, które zadowolą miłośników rozmaitych dziedzin wiedzy. Monografia 120 lat Muzeum w Grudziądzu opowiada o najstarszej w mieście instytucji kultury. Sigmund Lipinsky. Rysunki i szkice malarskie ze zbiorów Muzeum w Grudziądzu to książka, która dostarczy wiedzę nt. znakomitego artysty z Grudziądza, który osiadł ...w Rzymie. Interesująca jest topografia zamków krzyżackich w okolicach Grudziądza, ich wygląd, historia. Wiedzę na ten temat znaleźć można w publikacji pt. Zamki krzyżackie powiatu grudziądzkiego.
Na miłośników prahistorii czekają m.in.: Archeologia północnej części ziemi chełmińskiej, Biżuteria średniowieczna z cmentarzyska w Grucznie, Plemięta. Wieżowa siedziba rycerska z XIV-XV wieku w ziemi chełmińskiej, i in.
Dla osób zainteresowanych fortyfikacjami niewątpliwą atrakcję stanowić będzie teczka z rycinami prezentującymi grudziądzką twierdzę. Gorąco polecamy.
Szczegóły w zakładce: Wydawnictwa - publikacje. Serdecznie zapraszamy, życząc satysfakcji z udanych
zakupów.
Legenda o Grudziądzu
Data: 2009-11-10
Autor: Rafał Szweda
Szanowni Państwo jest nam niezmiernie miło poinformować, że już mogą Państwo...
...nie tylko wysłuchać legendy o naszym przepięknym mieście, ale również zobaczyć jej krótką ekranizację!!! Jak to zrobić - wystarczy przyjść do Muzeum i udać się do sal poświęconych historii Grudziądza. Tam, przy okazji oglądania makiety miasta z okresu średniowiecza, wyświetlana jest legenda o Szwedzie i Pomorzance. Zapraszamy!!!
Artykuły Archiwum Informacje dla pr
Lekcja muzealna - "Grudziądz - Wrzesień 1939"
Data: 2009-09-14
Dla uczczenia 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej grudziądzkie Muzeum przygotowało wystawę upamiętniającą wydarzenia września 1939r. Wystawie towarzyszy cykl bezpłatnych lekcji muzealnych.
Pragnąc przybliżyć dzieciom i młodzieży tragiczne wydarzenia sprzed 70 lat, zapraszamy do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych opartych o wystawę „Grudziądz – Wrzesień 1939”.
Zajęcia odbywać się będą w okresie od 15 września do 15 listopada, od wtorku do czwartku w godz. 10.00 – 15.00.
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział edukacji i promocji, tel. 056 46 590 63 w.18
Serdecznie zapraszamy!
Loteria muzealna - Historia jednego zabytku
Data: 2009-08-04
W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów organizujemy loterię pt. Historia jednego zabytku, mającą na celu uatrakcyjnienie zwiedzania stałych ekspozycji prezentowanych w Muzeum.
Począwszy od dnia 16 kwietnia (czwartek) przez cztery kolejne tygodnie (czyli 23 i 30 kwietnia oraz 7 maja) na łamach Gazety Pomorskiej prezentowany będzie opis zabytku, którego nazwę należy odszukać na wystawie podczas zwiedzania Muzeum. Do opisu dołączony będzie kupon, którego poprawne i czytelne wypełnienie uprawnia do udziału w losowaniu nagród podczas zakończenia loterii w dniu 16 maja br.. Ponadto wydanie Gazety Pomorskiej z opisem zabytku uprawniać będzie do bezpłatnego wstępu do Muzeum przez 7 dni od dnia wydania Gazety z opisem. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w loterii uczestników indywidualnych oraz dzieci i młodzież do lat 18 za zgodą opiekunów. Warunkiem uczestnictwa w loterii jest odgadnięcie nazwy obiektu – eksponatu prezentowanego na jednej z wystaw stałych prezentowanych w Muzeum. Wypełniony kupon można wrzucać do urny dostępnej w kasie Muzeum lub w Gazecie Pomorskiej.
Ostatni zabytek w naszej loterii pochodzi ze zbiorów Działu Historii, a szukać go należy w Pałacu Opatek.
Broń ta znana od dawna na Wschodzie – do Europy trafiła w średniowieczu za pośrednictwem Krzyżowców; pełniła rolę oręża oraz ceremonialną. W Polsce znana głównie jako symbol godności wojskowej – rotmistrzowskiej i pułkownikowskiej w XVII i XVIII w. Broń ta składała się z trzonka drewnianego pokrytego blachą lub metalowego i osadzonej na nim metalowej głowicy, wokół której osadzonych było kilka lub kilkanaście piór zaopatrzonych w ozdobne guzy. W dolnej części trzonka znajdował się otwór do przewleczenia łańcucha lub rzemienia.
Zapraszamy do udziału w loterii!
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Data: 2009-08-04
W dniach 17 - 18 kwietnia br. zapraszamy na cykl wydarzeń uświetniających obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W tych dniach zarówno wstęp do Muzeum, jak i udział w zajęciach warsztatowych jest bezpłatny.
W piątek - 17 kwietnia - odbędą się warsztaty plastyczne (zajęcia są formą zabawy, podczas której przy użyciu kartonów, papierów i farb uczestnicy budują model średniowiecznego Grudziądza; zajęcia przewidziano dla dwóch grup - o godz. 10.00 i 12.00; jednorazowo w warsztatach uczestniczyć może ok. 25 osób; zapisy pod numerem telefonu 056 46 590 63 w. 15) oraz warsztaty czerpania papieru związane tematycznie z wystawą "Banknot jako małe dzieło sztuki".
Ponadto pracownicy Muzeum będą oprowadzać grupy zwiedzających po wszystkich obiektach, a historię Muzeum przybliży także prezentacja multimedialna, którą będzie można obejrzeć w trakcie zwiedzania Gmachu Głównego.
W sobotę - 18 kwietnia - o godz. 11.00 odbędzie się wykład i pokaz multimedialny poświęcony historii papieru i banknotu. Wstęp wolny.
Zapraszamy!
Mistrz impresji orientalnej
Data: 2009-11-05
Autor: Emilia Markot
W piątek, 13 listopada otwarto wystawę „Aleksander Laszenko (1883-1944). Malarstwo, Grafika”.
Aleksander Laszenko urodził się 4 czerwca 1883 r. w Annonówce na Ukrainie. Zgodnie z rodzinną tradycją zamierzał poświęcić się służbie wojskowej, dlatego też w wieku 17 lat rozpoczął studia w Konstantynowskiej Szkole Artylerii w Petersburgu. Jednocześnie w latach 1901–1904 studiował malarstwo u profesorów tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych – J. Wołokowa, N. Dubowskoja, W. Makowskiego i I. Riepina.
Wcześniej, bo w latach 1897–1898, malarz odbył pierwszą zamorską podróż – do Egiptu. To właśnie owa wyprawa najbardziej zaważyła na jego życiu, zaszczepiła w nim pasję podróżnika, a później archeologa, etnografa i myśliwego. Aleksander Laszenko niemal każdego roku wyjeżdżał do Egiptu, często też dalej, w głąb kontynentu afrykańskiego, a czasem do krajów azjatyckich. Podczas swoich wojaży odbył podróż dookoła świata i wokół Europy, odwiedził też wiele zakątków w Polsce. Zwiedzając, starał się poznawać życie mieszkańców, kulturę, brał udział w polowaniach i towarzyszył wykopaliskom archeologicznym (m.in. jako jedyny Polak wykonywał szkice i notatki w trakcie odkrywania przez Howarda Cartera grobowca Tutenchamona). W twórczości Laszenki dominują obrazy o tematyce orientalnej – widoki oaz, wiosek, karawan, miast i zabytków egipskich oraz portrety kobiet o egzotycznej urodzie. W poświęconym jego pracom artykule z 1926 r. napisano: „Laszenko darzy nas słońcem i mgłami Egiptu, czaruje swoją pogodną melancholią, przekonywa po mistrzowsku nas w naszej sympatii do tej bajecznej krainy słońca”.
Mimo zauroczenia Afryką artyście bliskie były również rodzime krajobrazy, stąd w jego twórczości przedstawienia lasów i gór, jeleni, dzików czy ptactwa. Chętnie malował także widoki morza ze schematycznie zarysowanymi falami, odcinającymi się od równo wytyczonej linii horyzontu.
Dzięki wpojonej mu w akademii petersburskiej rzeczowości opisu i własnej, niezwykłej pamięci wzrokowej malarz wykorzystywał również zapamiętane motywy w atelier. Pierwszą pracownię wybudował jako oddzielny pawilon w Woli Sosnowej, gdzie mieszkał po opuszczeniu Rosji w 1918 r., drugą założył we Włocławku, w mieszkaniu, do którego przeniósł się w 1932 r. Tam też zmarł 11 kwietnia 1944 r.
Laszenko po raz pierwszy wystawił swój obraz w 1921 r. w Salonie Zachęty w Warszawie. Do 1939 r. miał wiele indywidualnych i zbiorowych wystaw w całej Polsce i na świecie. Zainteresowanie jego twórczością było zwykle tak duże, że przedłużano terminy ich trwania, kierowano kolejne zaproszenia – nie tylko z Warszawy, ale również m.in. z Katowic, Łodzi, Poznania, Częstochowy, Wilna, Berlina, Lwowa, Paryża, Brukseli, Kairu czy Luksoru. Dwukrotnie wystawy Laszenki były prezentowane także w grudziądzkim Muzeum – w 1924 i 1932 r.
Największa kolekcja prac artysty znajduje się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Jej część prezentujemy obecnie w salach naszego Muzeum.
Wystawie towarzyszy projekcja zdjęć, dzięki której mają Państwo okazję zobaczyć różnicę pomiędzy Egiptem z początku XX wieku - widzianym z perspektywy Aleksandra Laszenki - i jego współczesnym obliczem z początku XXI wieku.
Wystawa czynna od 14 listopada do 3 stycznia 2010 r. w Gmachu Głównym przy ul. Wodnej 3/5.
Młodzi muzycy w salach Muzeum
Data: 2009-08-04
Po raz kolejny w salach Muzeum wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i I stopnia im. St. Moniuszki w Grudziądzu. W koncercie wystąpią młodzi artyści z Sekcji Instrumentów Smyczkowych i Gitary.
Solistom - laureatom wielu konkursów regionalnych i ogólnopolskich - towarzyszyć będą pianiści - akompaniatorzy ze Szkoły Muzycznej.
Grudziądzcy melomani wysłuchają bardzo urozmaiconego koncertu - w repertuarze znajdują się zarówno utwory barokowe, jak i współczesne.
Koncert odbędzie się w piątek - 22 maja br. - o godzinie 18.00 w gmachu głównym Muzeum. Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!
Muzealne wtorki i soboty
Data: 2009-08-04
10 marca 2009 r., o godz. 18,00, w gmachu głównym muzeum przy ul. Wodnej 3/5 zainaugurowane zostaną "Muzealne wtorki". Gościem pierwszego spotkania z tego cyklu będzie Pan Adam Stenzel, autor książki "Pałace i dwory okolic Grudziądza". Obecni będą również przedstawiciele Wydawnictwa Janusza Kalamarskiego, co oznacza, że przy okazji można będzie nabyć wspomnianą publikację.
Wstęp wolny.
Na soboty przygotowywany jest natomiast cykl zajęć edukacyjnych adresowanych głownie do dzieci i młodzieży, ale także do wszystkich żądnych wiedzy. Pierwszy wykład odbędzie się już 14 marca br. o godz. 11,00, a jego tematem będzie życie i twórczość Krystyny Szalewskiej. Obecni będą mieli okazję jednocześnie zwiedzić wystawę tej artystki, która prezentowana jest w gmachu głównym muzeum.
Wstęp wolny.
Zainteresowani lekcjami muzealnymi, w oparciu o wspomnianą wystawę (w dniach 10.03 - 10.04.2009 r.), mogą się zgłaszać do Działu Sztuki Muzeum w Grudziądzu.
Na Mikołajki - bezpłatny wstęp!
Data: 2009-12-03
Autor: Marta Bolek-Maszewska
Wyjątkowa okazja do zwiedzenia najnowszych wystaw.
Muzeum w Grudziądzu zaprasza w niedzielę, 6 grudnia do bezpłatnego zwiedzenia zarówno wystaw stałych, jak i czasowych - między innymi najnowszych "Ułańska fantazja" i "Malarstwo Artystów Teatru Życia im. ks. biskupa Jana Chrapka" oraz "W świecie krasnoludków".
Dodatkową atrakcją tego dnia będzie kiermasz świąteczny, na którym będzie można nabyć między innymi wydawnictwa Muzeum w promocyjnych cenach oraz stroiki i ozdoby świąteczne.
Bezpłatny wstęp dla wszystkich zwiedzających to nasz prezent dla Państwa na Mikołajki.
Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty!
W niedzielę - 6 grudnia - Muzeum czynne będzie wyjątkowo w godzinach 10.00 - 15.00.
Wstęp bezpłatny!
Artykuły A
Nowe monety w zbiorach Muzeum
Data: 2009-10-08
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi ma przyjemność poinformować, że otrzymało przekaz monet kolekcjonerskich wybitych w 2008 r. z Departamentu Emisyjnego NBP.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi ma przyjemność poinformować, że otrzymało przekaz monet kolekcjonerskich wybitych w 2008 r. z Departamentu Emisyjnego NBP. Monety te są nie lada gratką dla kolekcjonerów, a to z tego względu, że wykonane są z niemal czystego srebra (nominały 10- i 20-złotowe) oraz stopu metali o nazwie Nordic Gold (monety 2-złotowe).
Wszystkie posiadają niezwykłe walory artystyczne. Niech tutaj za przykład posłuży moneta o nominale 20 złotych – Sokół Wędrowny.
Jednak tym, co najbardziej przyciąga coraz liczniejsze rzesze zbieraczy do ich kolekcjonowania jest to, że już po odejściu od kasy z upragnioną monetą w dłoni, jest ona dużo więcej warta od sumy, którą musieliśmy na nią wydać.
Nowe zadaszenie dla spichrzy
Data: 2009-08-04
Od początku lipca 2009 r. trwają prace przy wymianie pokrycia dachu wraz z obróbkami blacharskimi na spichrzach nr 13 i 15 przy ul. Spichrzowej.Wykonawcą remontu, wyłonionym w drodze przetargu, jest Zakład Budowlany "Krupiński Jan". Zakończenie zadania planowane jest do 20 lipca br.
Wkrótce nastąpi podpisanie umowy w sprawie przyznania dotacji na remont zadaszenia wspomnianych spichrzy pomiędzy Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Toruniu, panem Samborem Gawińskim, a Muzeum w Grudziądzu. Połowa kosztów remontu pokryta zostanie ze środków własnych Muzeum.
O patronie słów kilka
Data: 2009-08-04
We wtorek, 7 kwietnia 2009 r., zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Wtorki muzealne". Sylwetkę ks. dr. Władysława Łęgi - archeologa, badacza ziemi chełmińskiej, Kociewia i Pomorza, a od kilku lat patrona Muzeum w Grudziądzu - przedstawi mgr Wioletta Pacuszka, pracownik działu archeologii grudziądzkiego muzeum.
Spotkanie odbędzie sie w gmachu głównym o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy !
Ozdoby świąteczne w Muzeum
Data: 2009-12-08
Autor: Marta Bolek-Maszewska
W najbliższą sobotę - 12 grudnia - w Muzeum odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli wykonać ozdoby świąteczne.
Zajęcia rozpoczną się o godzinie 11.00.
Zapraszamy wszystkich chętnych - nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych - aby wspólnie przygotować się do nadchodzących Świąt, wykonać ozdoby na choinkę, stroik lub też kartę świąteczną.
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny!
Patriotycznie w Muzeum
Data: 2009-11-02
Autor: Emilia Markot
8 i 11 listopada w Muzeum odbędą się niezwykle ciekawe muzyczne spotkania.
W najbliższą niedzielę – 8 listopada – grupa miłośników z Grudziądza zaprasza do Muzeum na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum.
Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy!
Z kolei w środę, 11 listopada 2009 r. o godz. 18.00 rozpocznie się „Koncert na wiolonczelę i fortepian”. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Karolina Jaroszewska (wiolonczela) i Julia Samojło (fortepian) zaprezentują następujące utwory:
Ludwig van Beethoven
7 wariacji na temat
„Czarodziejskiego fletu”
W.A. Mozarta
Igor Strawiński
Suita włoska
Cesar Franck
Sonata A-dur
Karolina Jaroszewska rozpoczęła karierę solową w wieku 16 lat koncertem z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Trzy lata później uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Pokorskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1994 r. uczestniczyła w kursie muzycznym w Aspen, Colorado. Tam poznała Zarę Nelsovą – jedną z najznakomitszych sław wiolonczelistyki, na zaproszenie której pojechała do Nowego Jorku. Wiolonczelistka początkowo pobierała lekcje prywatne, później zaś rozpoczęła naukę w słynnej Julliard School.
W swoim dorobku solistycznym Karolina Jaroszewska posiada wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz na płyty kompaktowe z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Występuje również w duecie z gitarzystą Krzysztofem Meisingerem, prezentując m.in. muzykę Astora Piazzolli. Współpracuje ze światowej sławy muzykami: Agnieszką Duczmal, Gary Karrem, Jerzym Maksymiukiem, Jose Maria Florencio Junior czy Krystianem Zimermanem, koncertując w najznakomitszych salach Europy i Stanów Zjednoczonych.
Od 2005 r. obok działalności solowej podjęła działalność orkiestrową na stanowisku wiolonczeli solowej w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita.
Julia Samojło jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Tatiany Szebanowej. Po ukończeniu w 2008 roku Podyplomowych Studiów Kameralistyki Fortepianowej w klasie prof. Mai Nosowskiej, odbywa obecnie pod jej kierunkiem Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle poszerza repertuar solistyczny o dzieła muzyki XX i XXI wieku w ramach stażu artystycznego u prof. Szabolcsa Esztényi’ego.
Artystka jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Towarzystwa Przyjaciół Miasta Szczecina oraz Prezydentów miasta Bydgoszczy i Szczecina. Julia Samojło zdobyła również liczne nagrody, m.in. na: Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców w Atenach, konkursie World Premiere w Izraelu i Międzywojewódzkim Konkursie Pianistycznym w Nowej Soli.
Jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od baroku po współczesność. Występuje jako solistka oraz ze znanymi artystami i zespołami, m.in.: Karoliną Jaroszewską, Stanisławem Kiernerem, kwartetem Quarrel i Polską Orkiestrą Radiową. Ważne miejsce w jej repertuarze zajmuje twórczość współczesnych kompozytorów polskich, m.in. Zbigniewa Bagińskiego, Wojciecha Blecharza czy Krzesimira Dębskiego.
Plener – Grudziądz 2009
Data: 2009-08-18
Wystawa poplenerowa studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu.
23 lipca br. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otwarcie wystawy było również okazją do zakupienia obrazów olejny oraz akwareli z wizerunkiem naszego miasta.
W spichrzu przy ul. Spichrzowej 17 do końca sierpnia br. można oglądać wyniki prawie dwóch tygodni pracy artystów i zapoznać się z Grudziądzem widzianym oczyma młodych ludzi z różnych części naszego kraju. Pod okiem prof. Andrzeja Guttfelda i dr hab. Mirosławy Rocheckiej toruńscy studenci uwiecznili na swoich pracach nie tylko te najbardziej znane, lecz również zapomniane i często niezauważane zakątki naszego miasta.
Plener Grudziądz 2009
Data: 2009-08-04
Już w najbliższy czwartek, 23 lipca 2009 r., o godz. 18.00 odbędzie się uroczystość otwarcia wystawy poplenerowej studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu.
Zapraszamy serdecznie do spichrza przy ul. Spichrzowej 17 na spotkanie z artystami oraz zapoznanie się z Grudziądzem widzianym oczyma młodych ludzi z różnych części naszego kraju.
Pod okiem prof. Andrzeja Guttfelda i dr hab. Mirosławy Rocheckiej toruńscy studenci uwiecznili na swoich pracach nie tylko te najbardziej znane, lecz również zapomniane i niezauważane zakątki naszego miasta.
Wstęp wolny.
Poetycko i klasycznie z chórem ECHO
Data: 2009-08-04
W piątek - 12 czerwca o godz. 18.00 w salach Muzeum odbędzie się koncert pt. Poetycko i klasycznie w wykonaniu solistek Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka oraz Chóru Męskiego "Echo" Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
Artyści przygotowali bogaty program, w którym znalazły się zarówno poezja śpiewana jak i muzyka chóralna a także piosenka aktorska.
Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!
Prerafaelici
Data: 2009-11-26
Muzealnicy przybliżą i pokażą sztukę prerafaelitów.
W najbliższy piątek - 27 listopada - o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się wykład i pokaz multimedialny poświęcony prerafaelitom.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.
Promocja dla uczniów!!
Data: 2009-10-14
Zapraszamy do udziału w cyklu zajęć "Moja mała ojczyzna". Do końca roku w wyjątkowej ofercie dla wszystkich uczniów!
Grupa, która do końca roku kalendarzowego 2009 wykupi pakiet 5 zajęć, zapłaci po 8 zł od uczestnika za realizację całego programu.
Realizacja programu przewidziana jest do końca roku szkolnego 2009/2010!
Serdecznie zapraszamy do korzystania z oferty!
Promocja młodych
Data: 2009-08-04
Z kolejnym w bieżącym roku koncertem zaprezentuje się w salach Muzeum Państwowa Szkoła Muzyczna w Grudziądzu.
We wtorek, 9 czerwca 2009 r. o godz. 18.00 w koncercie Promocja młodych wystąpią uczniowie - laureaci różnorodnych konkursów, które odbyły się w bieżącym roku szkolnym.
Miłośnicy muzyki będą mieli okazję posłuchać laureatów międzynarodowych konkursów - saksofonistę Mateusza Dobosza oraz skrzypaczki - Sandrę Hejnowską i Agatę Witkowską.
W bogatym programie usłyszą Państwo także laureatów konkursów ogólnopolskich - skrzypaczki Agatę Misiak i Weronikę Bagniewską, Beate Prus, gitarzystę - Pawła Kawskiego oraz akordeonistów - Alicję Jankowską i Michała Mrozińskiego.
Ponadto wystąpią laureaci konkursów makroregionalnych - gitarzystki Aleksandra Meger i Anna Podciborska oraz pianistka Marika Szymczyk.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Prostytucja - rys historyczny
Data: 2009-08-04
Kolejny wykład z cyklu "Wtorki muzealne" przeznaczony jest tylko dla dorosłych odbiorców. Tematem wykładu będzie prostytucja - historia tego zjawiska, jego przemiany na przestrzeni wieków.
Prostytucja towarzyszy człowiekowi od pierwszych chwil, gdy zorganizował się on w społeczeństwo. Temat ten jest intrygujący i każdy człowiek zetknął się z nim w różnych sytuacjach. Podczas wykładu przybliżymy między innymi sposoby ubierania się osób parających się tym zawodem, klasyfikację społeczną, kary i podatki, które nakładano na osoby wykonujące tę pracę.
W trakcie wykładu szerzej omówiony zostanie także historyczny aspekt prostytucji w Grudziądzu.
Wykład poprowadzi Mariusz Żebrowski - kustosz Działu Historii Muzeum.
Na wykład zapraszamy 12 maja - w najbliższy wtorek - godzina 18.00, Gmach Główny Muzeum. Wstęp wolny!
Zapraszamy!
Przedświąteczne spotkania ze sztuką
Data: 2009-11-27
Autor: Ines Wąsowska, Marta Bolek-Maszewska
W niedzielę - 6 grudnia - zapraszamy serdecznie do Muzeum na Spotkania ze sztuką Ziemi Chełmińskiej i Świeckiej - kiermasz świąteczny.
Muzeum tego dnia czynne będzie w godzinach 10.00 - 15.00, a jako prezent "mikołajkowy" nie będziemy pobierać opłaty za wstęp i zwiedzanie wystaw.
Tradycja kiermaszu wywodzi się ze średniowiecza. Początkowo była to uroczystość wiejska organizowana zwykle w czasie parafialnego odpustu, poświęcenia kościoła lub święta patrona parafii. Dziś określenie to wiąże się z imprezami rozrywkowymi lub handlowymi, może to być m.in. sprzedaż określonego rodzaju artykułów np. kiermasz książek, kiermasz odzieży, kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, organizowanych zazwyczaj pod gołym niebem.
Spotkania ze sztuką ziemi Chełmińskiej i Świeckiej nawiązują swoją formułą do kiermaszu o charakterze świątecznym. Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Górnej Grupie zaprosiło w tym celu kilkunastu wystawców, twórców ludowych, a także członków kół wiejskich z powiatu świeckiego, grudziądzkiego oraz z terenów Grudziądza. Zaprezentują oni swoje wyroby rękodzielnicze (m.in. kartki świąteczne, obrazy malowane na szkle, rzeźby z drewna, ozdoby świąteczne, ozdobne świeczniki, stroiki, potrawy świąteczne). Spośród oferowanych przedmiotów, z pewnością będzie można nabyć coś odpowiedniego na prezent pod choinkę.
Ponadto nabyć będzie można także wydawnictwa Muzeum w promocyjnych cenach.
Serdecznie zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Informacje również w zakładce "Do pobrania"
Ryszard Boguwolski na zasłużonym odpoczynku
Data: 2009-08-04
Po 41 latach pracy w grudziądzkim Muzeum i 29-letnim okresie dyrektorowania tej instytucji, na zasłużony odpoczynek udał się mgr Ryszard Boguwolski. Z wykształcenia - archeolog - interesował się nie tylko tą dziedziną wiedzy, ale również historią średniowieczną.
Ma na swoim koncie liczne sukcesy badawcze, realizacje wielu ciekawych wystaw, publikacje naukowe i popularnonaukowe, dobre kontakty z muzeami narodowymi, okręgowymi i regionalnymi. Wypromował instytucję także poza granicami Polski: w partnerskim mieście Guetersloh, w Muzeum Prus Zachodnich w Muenster, w Instytucie Kultury w Ellingen (wszystkie miejscowości w Niemczech), w Fallun (Szwecja), w Kaliningradzie (Rosja), sprzyjał kontaktom z artystami z Ukrainy i innych krajów. Był otwarty na więzi z kulturami Australii, Indonezji, Chin i innych krajów, o czym zaświadczają wystawy gromadzące tłumy widzów. W czasie jego kadencji Muzeum zyskało do celów wystawienniczych Pałac Opatek, zespół 5 spichrzy. Ponadto instytucja zdobyła status muzeum rejestrowanego, zyskała patrona - ks. dr. Władysława Łęgę - ma również Radę Muzeum, która funkcjonuje już trzecią kadencję. Pan Ryszard Boguwolski przeszedł na emeryturę z dniem 1 stycznia 2009 roku, nie zrywając kontaktów z Muzeum w Grudziądzu. Jego stanowisko zajęła mgr Małgorzata Kurzyńska, również archeolog, pracująca w Muzeum prawie 25 lat.
Schyłek życia Fryderyka Chopina
Data: 2009-10-16
W piątek, 16 października, o godzinie 17.00 zapraszamy na wykład poświęcony wielkiemu polskiemu kompozytorowi. Wstęp wolny!
16 października, o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum odbędzie się wykład poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Jest to szczególna okazja, wykład bowiem odbędzie się w przeddzień 160 rocznicy śmierci wielkiego kompozytora. Stąd też tytuł niniejszej prelekcji - „Schyłek życia, zgon i pogrzeb Fryderyka Chopina”. Autorką wykładu i jednocześnie prowadzącą jest Pani Krystyna Borucińska.
Solidarność - ruch, założenia, ludzie
Data: 2009-08-04
Kolejny wykład z cyklu Wtorki muzealne odbędzie się 26 maja br. o godzinie 12.00 - dla młodzieży oraz o godz. 18.00 - dla dorosłych. Tematem wykładu będzie Solidarność - założenia ruchu oraz ludzie w nim działający.
Wykład przygotował i poprowadzi Henryk Szczepański.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Spotkania ze sztuką
Data: 2009-08-04
Szkoła Muzyczna we współpracy z Muzeum zaprasza na cykl bezpłatnych audycji słowno-muzycznych pt. "Spotkania ze sztuką". Są one adresowane do uczniów klas IV - VI szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej.
Zajęcia zaplanowano w formie krótkiego wstępu teoretycznego, po którym zostaną zaprezentowane utwory ilustrujące problematykę. Pierwsze zajęcia pt. "Forma w muzyce i sztuce" odbędą się w środę, 29 kwietnia br. w dwóch grupach - o godz. 10.00 oraz 11.30. Przewidywany czas trwania audycji - ok. 60 min. Jednorazowo uczestniczyć w niej może około 80 uczniów.
Chęć uczestnictwa w zajęciach prosimy deklarować do 10 kwietnia pod adresem Muzeum z dopiskiem: Spotkania ze sztuką, mgr Dominika Raduńska lub d.radunska@muzeum.grudziadz.pl
tel. 056/ 46 590 63, wew. 18.
Spotkanie z Cybisem
Data: 2009-09-30
Szanowni Państwo, w najbliższy piątek zapraszamy serdecznie do wysłuchania wykładu nt. życia i twórczości Jana Cybisa.
W najbliższy piątek – 2 października – o godz. 17.00 w salach Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5 odbędzie się wykład poświęcony twórczości Jana Cybisa – autora teorii koloryzmu. Wykład oraz prezentację multimedialną przygotuje i poprowadzi pracownik Muzeum, Dominika Raduńska.
Twórczość Jana Cybisa, jednego z największych malarzy polskich XX wieku, zostanie skonfrontowana z dziełami artystów polskich i europejskich z przełomu wieku XIX i XX.
Ponadto przedstawiona zostanie także biografia artysty.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Spotkanie z Czarnym Lądem
Data: 2009-10-29
Autor: Marta Bolek-Maszewska, Ines Wąsowska
23 października w grudziądzkim Muzeum otwarto wystawy, których tematem przewodnim jest Afryka.
„Wspomnienia z Afryki” to ekspozycja, na którą składają się obiekty z Muzeum Misyjno – Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.
Są to głównie zabytki kultury materialnej Czarnej Afryki, czyli pochodzące z krajów znajdujących się na południe od Sahary. Sahara stanowi bowiem naturalną granicę oddzielającą muzułmańską Północną Afrykę od Czarnej Afryki.
Na wystawie można będzie zobaczyć eksponaty zebrane z państw, w których przebywają polscy misjonarze, m.in. z Nigerii, Ghany, Togo, Kenii, Tanzanii, Konga, Malawi i Madagaskaru. Wśród eksponatów są barwne batiki, stroje, różnorodne maski, rzeźby wykonane z przeróżnych materiałów, przedmioty obrzędowe, jak i codziennego użytku.
Z kolei „Afrykańskie safari” to wystawa dla osób zainteresowanych fauną afrykańską.
Sponsorem tej wystawy jest Zakład Produkcji Obuwia „Lemigo” Pana Mirosława Garbacza.
Prezentowana kolekcja jest w większości własnością członków Nadwiślańskiego Klubu Safari.
Wśród eksponatów znajdują się między innymi takie okazy jak lwy i antylopy. Stałym elementem ekspozycji jest także prezentacja multimedialna przedstawiająca afrykańskie wyprawy.
Wystawy zwiedzać można do 31 stycznia 2010 r.
Ponadto przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w warsztatach edukacyjnych (szczegóły w zakładce Edukacja).
Serdecznie zapraszamy!
Szczepanek w Starogardzie Gdańskim
Data: 2009-08-18
Autor: Emilia Markot
Do końca września 2009 roku Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim prezentuje wystawę "Zamki Pomorza, Warmii i Mazur w akwarelach Zbigniewa Szczepanka" ze zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Od lipca do końca września Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim prezentować będzie wystawę poświęconą zamkom zakonu krzyżackiego na Pomorzu Nadwiślańskim, Warmii i Mazurach zatytułowaną: „Zamki Pomorza, Warmii i Mazur w akwarelach Zbigniewa Szczepanka“, użyczoną przez Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Na wystawę, pokazaną już w Muzeum Prus Zachodnich w Münster (Pałac Drostenhof w Wolbeck) i w Pałacu Zakonu Niemieckiego (Krzyżackiego) w Ellingen – siedzibie Centrum Kultury Prus Wschodnich – oraz w kilku innych muzeach, skłądają się akwarele autorstwa Zbigniew Szczepanka, jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich akwarelistów.
Więcej informacji: http://www.starogard.pl/pl/wdrozenia/aktualnosci/interesujaca-wystawa
Śladami ks. dr. Władysława Łęgi - Łęga jako historyk
Data: 2009-08-04
Kolejne spotkanie z cyklu "Wtorki muzealne". Rafał Szweda - asystent Działu Historii - zaprezentuje sylwetkę patrona Muzeum - ks. dr. Władysława Łęgi - historyka.
Tematyka wykładu obejmie badania ks. dr. Władysława Łęgi nad historią gospodarczą Pomorza w okresie średniowiecza - z czego utrzymywali się wówczas ludzie, czym handlowali, jak podróżowali. Ksiądz Łęga spisywał również lokalne legendy, z których jedna dotyczyła Grudziądza - jest ona niezwykle intrygująca, a wszystkich zainteresowanych jej poznaniem zapraszamy we wtorek 21 kwietnia br. na godz. 18.00 do Gmachu Głównego Muzeum.
Wstęp wolny.
Średniowieczna Noc Muzeów
Data: 2009-08-04
W tym roku - podobnie jak w latach ubiegłych - jedna z majowych nocy będzie w grudziądzkim Muzeum wydarzeniem wyjątkowym. 16 maja, w godzinach 18.00 - 24.00 zapraszamy do uczestniczenia w Średniowiecznej Nocy Muzeów. Bogaty program przewiduje między innymi: bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, ciekawe zajęcia plastyczne, pokazy walk rycerskich, interesujące prezentacje multimedialne, występy kabaretu a także wiele niespodzianek.
Szczegółowy program znajduje się poniżej:
Dziedziniec Muzeum:
18.00 – powitanie gości, prezentacja uczestników, wystrzał z repliki broni czarnoprochowej
18.15 – pokaz walk rycerskich
18.45 – występ kabaretu Figo Fago
19.00 – pokaz tańca średniowiecznego
19.15 – gry i zabawy rycerskie dla dzieci i dorosłych, nauka tańca średniowiecznego
20.00 – rozstrzygnięcie I edycji konkursu „Historia jednego zabytku” i prezentacja prac dzieci z zabawy plastycznej „Moja tarcza”
20.30 – pokaz walk rycerskich
21.00 – występ kabaretu Figo Fago
21.20 – pokaz tańca średniowiecznego
21.45 – pokaz walk rycerskich
22.15 – występ kabaretu Figo Fago
22.30 – TANIEC Z OGNIEM
Spichrz nr 17
18.30 – 20.00 – zabawy dla dzieci:
- zabawa plastyczna „Moja tarcza”
- pokaz czerpania papieru
19.00 – otwarcie wystawy „Rysunek i malarstwo uczniów i absolwentów Liceum Plastycznego w Grudziądzu”
19.30 – „Średniowieczny Grudziądz” – prezentacja multimedialna z komentarzem
19.45 – „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach” – prezentacja multimedialna z komentarzem
Gmach Główny:
20.30 – pokaz filmu „Krzyżacy”
Serdecznie zapraszamy!
Święto Województwa
Data: 2009-08-04
W najbliższą niedzielę - 7 czerwca - w godzinach 12.00 - 16.00 zapraszamy do udziału w uroczystościach związanych ze Świętem Województwa Kujawsko-Pomorskiego - "Kujawsko-Pomorskie do nieba".
Na dziedzińcu Muzeum (lub w przypadku niepogody - w Spichrzu nr 17) wszyscy mieszkańcy Grudziądza będą mogli wziąć udział w malowaniu Panoramy Województwa. Na uczestników czekają upominki.
Ponadto atrakcją tych wydarzeń będzie wypuszczenie baloników z przyczepioną do nich flagą województwa oraz tort - upominek Marszałka Województwa dla mieszkańców Grudziądza.
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Tajemnice archeologa
Data: 2009-08-04
Kolejną propozycję zajęć edukacyjnych stanowią Tajemnice warsztatu archeologa. Ich uczestnikom zaprezentowane zostaną etapy pracy archeologa podczas prowadzenia wykopalisk i po ich zakończeniu oraz, co dzieje się ze znalezionym zabytkiem, zanim zobaczymy go na wystawie.
Zajęcia dla zainteresowanych archeologią odbędą się w sobotę, 28 marca 2009 r., o godz. 11.00 w cyklu "Sobota w Muzeum". Wstęp wolny.
Twierdza Grudziądz
Data: 2009-08-28
Autor: Mariusz Żebrowski
Konferencja dotycząca Twierdzy Grudziądzkiej, odbędzie się w dniach 11 - 12.09.2009 roku w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przy ul. Wodnej 3/5.
Konferencja dotycząca Twierdzy Grudziądzkiej, odbędzie się w dniach 11-12.09.2009 roku w Gmachu Głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu przy ul. Wodnej 3/5. Pierwszego dnia konferencji zostaną przedstawione problemy związane z tym najcenniejszym zabytkiem fortecznym regionu i jednocześnie zreferowane wyniki rozwiązań wdrażanych na innych obiektach pofortecznych. Dzięki temu powstanie niepowtarzalna szansa wypracowania pomysłów na zagospodarowanie i zabezpieczenie obiektów Twierdzy Grudziądzkiej. Należy zaznaczyć, że wykład otwierający konferencję - „Wspomnienie o Krzysztofie Biskupie” - wygłosi p. Lech Narębski z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Dr Krzysztof Biskup jako pierwszy zainteresował się problemami konserwatorskimi i historycznymi, Twierdzy Grudziądzkiej. Jego wkład w propagowanie wiedzy o tym XVIII-wiecznym zabytku jest nie do przecenienia. Ważnym głosem na konferencyjnej sali, będzie wykład prof. Macieja Drzewieckiego z Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Bydgoszczy, który zwróci uwagę w swoim wystąpieniu na „Oczekiwania turystów-krajoznawców wobec zabytków architektury militarnej".
Natomiast drugi dzień konferencji rozpoczęty zostanie na Błoniach Nadwiślańskich, szturmem miasta Grudziądza w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej - Infanterie Regiment No 52 von Hamberger. Grupa ta wcieli się w rolę regiment u pruskiego, który w roku 1807 bronił miasta Grudziądza przed wojskami napoleońskimi. Kolejnym punktem programu będzie przemarsz ulicami miasta na Cytadelę grudziądzką gdzie podczas dnia otwartego obiektu zostanie zaprezentuowana musztra historyczna.
Szczegółowy program konferencji znajduje się w zakładce "Do pobrania" u dołu strony.
Twórczość Krystyny Szalewskiej
Data: 2009-08-04
Mamy zaszczyt zaprosic Państwa na otwarcie pierwszej w bieżącym roku wystawy grafili, rysunku i malarstwa Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, artystki z Torunia, która w 2008 roku obchodziła 70-lecie urodzin i 45-lecie pracy artystycznej.
W jej działalności artystycznej przewijało się dotychczas wiele różnorodnych tematów: fantastyczne cykle Dno morskie i Stwory morskie (efekt zauroczenia śródziemnomorskim krajobrazem), erotyzm, senne koszmary, szaleństwo, wszechobecny lęk. W wyniku podróży do Włoch w 1973 roku powstał cykl z lalkami i manekinami. Artystka zajmuje się także procesem przemijania, starzenia się. Stworzyła cykl wizerunków nagich kobiet o idealnie pięknych ciałach. I choć stara się nie przyjmować do wiadomości procesu starzenia kobiecego ciała, to jednocześnie przedstawia nieuchronność tego procesu w obrazach dalekich wysp i ruin. W twórczości K. Szalewskiej objawia się również realizm, choćby w postaci wizerunków Bydgoszczy i Torunia. Na początku lat osiemdziesiątych pojawiły się natomiast cykle Madonn i pejzaży o tematyce religijnej spowodowane jej głęboką wiarą i nasileniem związków z Kościołem.
Krystyna Szalewska-Gałdyńska jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Pracowała pod okiem m.in. Ryszarda Krzywki i Tymona Niesiołowskiego. Tworzyła w technikach akwaforty, cynkografii, malarstwa olejnego i akwarelowego, rysunku ołówkiem, tuszem, czy pastelami. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów. W 2004 roku otrzymała Order Papieski PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. W 2002 roku odebrała w Grudziądzu nagrodę im. ks. prof. dr. Janusza Pasierba.
Uczniowski koncert
Data: 2009-08-04
W piątek, 20 marca 2009 r., w salach grudziądzkiego Muzeum wystąpią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Grudziądzu.
Początek występu o godz. 19.00. Wstęp wolny.
W krainie baśni i mitów
Data: 2009-08-04
W ramach cyklu "Sobota w Muzeum" – 13 czerwca, o godz. 11.00 – zapraszamy najmłodszych na wycieczkę po ekspozycjach prezentujących najstarsze zabytki zgromadzone w naszej instytucji.
Zajęcia edukacyjne pt. W krainie baśni i mitów pozwolą przenieść się w prehistoryczne czasy. Podczas zajęć pokażemy jak żyli ludzie kilkanaście tysięcy lat temu, w co wierzyli i jak wyglądało ich życie codzienne.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Zajęcia te będą również odbywały się w okresie wakacji - chętnych prosimy o wcześniejszy kontakt z mgr Dominiką Raduńską (tel. 056 46 590 63 w.18)
W niedzielę krócej
Data: 2009-08-04
W najbliższą niedzielę, 17 maja br., Muzeum czynne będzie w nieco innym czasie niż zazwyczaj. Po sobotniej "Średniowiecznej Nocy Muzeów" zapraszamy zwiedzających w godz. 13.00 - 16.00.
Warto skorzystać z propozycji zwiedzenia interesujących wystaw. Serdecznie zapraszamy!
W Rocznicę z Mozartem i Legrandem
Data: 2009-08-04
Z okazji 89. rocznicy powrotu Grudziądza do Macierzy w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się koncert, w którym wystąpi Capella Bydgostiensis pod batutą José Maria Florencio. Zespołowi muzyków towarzyszyć będzie harfistka Małgorzata Komorowska, sopranistka Joanna Marszałek oraz tenor Paweł Krasulak.
Podczas koncertu usłyszymy m.in. Eine kleine Nachtmusik Wolfganga Amadeusza Mozarta i suitę filmową w aranżacji
Adriana Chanke Parasolki z Cherbourga Michela Legranda. Capella Bydgostiensis działa przy Filharmonii Pomorskiej. Zespół gościł w Grudziądzu już wielokrotnie. Zalicza się do czołowych orkiestr kameralnych, zaś jego repertuar obejmuje różne epoki i style muzyczne – od baroku do współczesności. W bieżącym sezonie z Capellą Bydgostiensis współpracuje Jose Maria Florencio, dyrygent Orquestra Sinfonica Municipal de Sao Paolo. Urodził się w Brazylii, gdzie rozwijał edukację muzyczną najpierw w rodzinnym mieście Fortaleza, a następnie na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte. Uczestniczył również w licznych kursach mistrzowskich m.in. w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu oraz w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, gdzie ukończył studia z wyróżnieniem na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie Henryka Czyża. Poprowadził wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, a także przedstawień operowych oraz baletowych w niemal wszystkich ośrodkach muzycznych w Polsce i wielu krajach Europy, obu Ameryk oraz Azji. Występy artysty spotkały się zarówno z ogromnym aplauzem publiczności, jak i wielkim uznaniem krytyki, która w wielu krajach nie wahała się go określić jednym z najlepszych dyrygentów swojego pokolenia.
Capelli Bydgostiensis towarzyszyć będzie harfistka Małgorzata Komorowska. Artystka studiowała w krakowskiej Akademii Muzycznej w pracowni prof. Bogumiły Lutak – Modrinć, a następnie doskonaliła grę na kursach mistrzowskich w Holandii oraz we Włoszech. Współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju (m.in. z Sinfonią Varsovią), a także za granicą (Continentals Orchestra & Choir, New European Orchestra).
W koncercie wystąpią także soliści - studenci Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Joanna Marszałek (sopran) i Paweł Krasulak (tenor) wykonają podczas koncertu popularne arie operetkowe.
Wszystkich melomanów zapraszamy serdecznie do Muzeum w piątek, 23 stycznia 2009 r., o godz. 18.00. Wstęp wolny
W skałach i lodach Kanady - relacja z wyprawy Lecha i Wojciecha Flaczyńskich
Data: 2009-11-10
Autor: Marta Bolek-Maszewska, Lech Flaczyński
Prezentacja z dwuipółmiesięcznej trudnej i obfitującej w dramatyczne momenty wyprawy na północ Kanady i Alaski - Lecha i Wojciecha Flaczyńskich, ojca i syna, chcących zmierzyć się z dziewiczymi Górami Św. Eliasza i rzekami dalekiej Północy.
Wyprawa obejmowała trzytygodniową wspinaczkę wschodnim żebrem na najwyższą górę Kanady Mt. Logan (5959 m.) i spływ rzekami Eagle i Porcupine, płynącymi przez całkowicie bezludne tereny leżące poza kołem podbiegunowym.
W Old Crow, jedynej osadzie nad liczącą 850 km długości rzeką Porcupine, wyprawa napotyka na barierę nie do przebycia – biurokrację amerykańską. Szczęśliwym trafem trzy dni przymusowego postoju zbiegają się z dorocznym świętem plemiennym Indian Gwich’in...
Czy uda się doprowadzić wyprawę do końca?
O tym opowiedzą grudziądzcy podróżnicy na spotkaniu w Muzeum w piątek 20 listopada o godz. 17:00.
Wstęp wolny!
Zapraszamy!
W świecie krasnoludków
Data: 2009-11-30
Od piątku - 4 grudnia - w salach Muzeum goszczą krasnoludki...
O godzinie 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum odbyło się otwarcie wystawy W świecie krasnoludków. Zachęcamy Państwa do przeniesienia się w niezwykły i barwny świat małych ludzików, skrzatów i baśni.
Jest to wystawa wyjątkowa dlatego, że oprócz eksponatów pochodzących z muzeów i prywatnych kolekcji zaprezentujemy na niej również dzieła uczniów szkół grudziądzkich.
Zapraszamy serdecznie dzieci oraz rodziców – każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie i dać się przenieść w magiczny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Wystawa prezentowana będzie do końca stycznia 2010 r., a w oparciu o nią powstały ciekawe zajęcia edukacyjne.
Zapisy na zajęcia prowadzi Dział edukacji i promocji – tel. 56 46 590 63 w.18.
Zapraszamy!
Wakacyjne propozycje
Data: 2009-08-04
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza w lipcu dzieci i młodzież na zajęcia dla osób indywidualnych w następujących terminach:
- 14.07, godz. 11.00 - Wakacyjna podróż z patronem Muzeum - ks. dr. Władysławem Łęgą. Na zajęciach w formie rebusów i zabaw dowiemy się czym zajmował się ten wybitny badacz. Zapoznamy się również z najciekawszymi zabytkami z dziedziny archeologii, etnografii i historii.
- 21.07, godz. 11.00 - Walter Leistikow. Malarz, grafik, projektant. Po obejrzeniu wystawy wybitnego artysty - jednego z członków Berlińskiej Secesji - uczestnicy zajęć będą mogli wykorzystać zdobyte informacje, próbując swych sił w plenerze.
- 28.07, godz. 11.00 - W krainie baśni i mitów. Dzięki dostępnym wystawom archeologicznym uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak żyli i w co wierzyli nasi przodkowie w zamierzchłych czasach. W drugiej części spotkania tworzone będą prace plastyczne inspirowane opowieściami o życiu na greckim Olimpie.
Wstęp wolny.
Zapisy pod nr tel. 056 46 590 63, wew. 18.
Warsztaty dla najmłodszych - w świecie Jana Cybisa
Data: 2009-10-13
W najbliższą sobotę - 17 października o godzinie 11.00 odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Zajęcia rozpoczną się w Gmachu Głównym Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5. Podczas zajęć najmłodsi będą mieli możliwość zobaczyć wystawę prac Jana Cybisa a następnie stworzą własne obrazy - malowane na folii.
Wstęp wolny!
Serdecznie zapraszamy!
Ważne informacje dla zwiedzających
Data: 2009-12-09
Autor: Marta Bolek-Maszewska
Świąteczno-noworoczne zmiany w Muzeum.
Muzeum będzie nieczynne dla zwiedzających w następujących dniach:
25 grudnia 2009 r. (piątek - pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia)
1 stycznia 2010 r. (piątek - Nowy Rok)
W Wigilię i Sylwestra nastąpią zmiany w godzinach otwarcia:
24 i 31 grudnia (czwartek - Wigilia i Sylwester) - Muzeum czynne od godz. 10.00 do godz. 13.00
Z kolei w sobotę i niedzielę 26-27 grudnia 2009 r. oraz 2-3 stycznia 2010 r. - Muzeum czynne będzie w godz. 11.00 - 16.00
Serdecznie zapraszamy!
Wielka przygoda na Alasce
Data: 2009-08-04
Z cyklu "Wtorki muzealne" , w Muzeum odbędzie się spotkanie ze znanym grudziądzkim podróżnikiem Lechem Flaczyńskim. Nasz gość opowie o swojej wyprawie na Alaskę, o trudach podróży i wielkiej przygodzie, jaka go tam spotkała.
Chętni mogą się spotkać z globtroterem we wtorek, 24 marca 2009 r., o godz. 18.00 w gmachu głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp wolny.
Wielkanocny Kiermasz
Data: 2009-08-04
W Niedzielę Palmową, 5 kwietnia 2009 r., w salach Muzeum przy ul. Spichrzowej 17 odbędzie się Kiermasz Wielkanocny przygotowany przez mieszkańców gminy Dragacz. W godz. 12.00 - 17.00 zobaczyć można będzie, jak wygląda tradycyjny wielkanocny stół, jak powstają pisanki, stroiki i palmy wielkanocne oraz rękodzieła artystów ludowych. Gospodynie zaprezentują ciasta i potrawy mięsne - niektóre z możliwością degustacji.
O godz. 13.00 na dziedzińcu Muzeum uczniowie Szkoły Podstawowej w Bratwinie przybliżą obrzędy wielkanocne.
Organizatorami kiermaszu są: Dyrektor Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Wójt Gminy Dragacz oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Górnej Grupie.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Jednocześnie zapraszamy do zwiedzania ekspozycji muzealnych w godz. 12.00 - 17.00. Wstęp płatny, zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Wycieczka do Malborka
Data: 2009-09-07
Autor: Marian Wesołowski
Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprasza do uczestnictwa w wycieczce do Muzeum Zamkowego w Malborku.
„Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz” – takie jest hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Znakomicie koresponduje ono z pragnieniem uczestników dorocznych wycieczek, organizowanych przez Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, by zwiedzić Muzeum Zamkowe w Malborku. Okazja taka właśnie się wkrótce nadarzy.
W sobotę, 19 września br. grudziądzkie Muzeum organizuje wyprawę do Malborka. Wyjazd sprzed Muzeum w Grudziądzu o godz. 8.00, a koszt wycieczki ustalony został na 30,00 zł od 1 osoby. Zapisy prowadzone są w Dziale Edukacji i Promocji do 16 września br. pod nr tel. 056 46 590 63, wew. 18.
Serdecznie zapraszamy!
Wyniki konkursu dla gimnazjalistów o ks. dr. Wł. Łędze
Data: 2009-10-14
Dnia 13.10.2009 r. w Muzeum odbył się konkurs historyczno-przyrodniczy dla gimnazjalistów „Ks. dr Władysław Łęga – badacz Pomorza i … przyrodnik”.
Konkurs był podsumowaniem obchodów związanych ze 120-tą rocznicą urodzin patrona Muzeum – ks dr. Władysława Łęgi. W konkursie wzięły udział trzyosobowe drużyny pięciu grudziądzkich gimnazjów. W jury konkursu zasiedli: Elżbieta Derlak – Dyrektor Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Andrzej Tarnawski – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Jamy, Irena Anuszek – nauczyciel polonista II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu oraz pracownicy Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi: Małgorzata Kurzyńska – Dyrektor Muzeum, archeolog, Ines Wąsowska – etnograf , Dawid Schoenwald - historyk
Wyniki konkursu:
I – miejsce Gimnazjum nr 12 im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu
II – miejsce – Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Grudziądzu
III – miejsce – Gimnazjum nr 7 im. gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego w Grudziądzu
Atrakcyjne nagrody dla szkół oraz nagrody indywidualne dla uczestników drużyn zostały dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Konkurs uświetnił występ uczniów II Liceum Ogólnokształcącego, którzy pod kierunkiem Pani Ireny Anuszek przygotowali spektakl słowno-muzyczny „Łęga na nowo”.
Zapraszamy w Drugie Święto
Data: 2009-08-04
W czasie Świąt Wielkanocnych Muzeum czynne będzie w następujące dni:
11.04 - Sobota - czynne w godz. 10.00 - 14.00,
12.04 - Niedziela Wielkanocna - nieczynne,
13.04 - Poniedziałek Wielkanocny - czynne w godz. 10.00 - 14.00,
14.04 - Wtorek - nieczynne.
Serdecznie zapraszamy!
Zaproszenie na "Białe Wakacje"
Data: 2009-08-04
Wkrótce zimowe ferie. Jak co roku, Muzeum proponuje najmłodszym - i trochę starszym - porcję zajęć edukacyjnych.
Oto szczegółowy program:
1. Muzealni Tropiciele - tydzień I i II - we wszystkich obiektach
- zajęcia tylko w poniedziałki i czwartki o godz. 9.00 i 11.00
2. Dziadek do orzechów - tydzień I i II - spichrz nr 11
- zajęcia od poniedziałku do piątku o godz. 9.00,
- w poniedziałki, środy i czwartki o godz. 11.00,
- o godz. 12.30 codziennie projekcja bajki animowanej pt. "Dziadek do orzechów",
- we wtorki i piątki zajęcia dla uczestników indywidualnych o godz. 11.00
3. Kolorowi ułani - tydzień I i II - Pałac Opatek
- zajęcia tylko w środy dla uczestników indywidualnych o godz. 11.00
4. W świecie pradawnych garncarzy i szklarzy - tydzień II - Spichrz nr 11
- zajęcia od poniedziałku do piątku o godz. 9.00,
- we wtorki, środy i piątki o godz. 11.00,
- w poniedziałki i czwartki zajecia dla uczestników indywidualnych o godz. 11.00
5. Poznajemy języki starożytnej Mezopotamii i Grecji - tydzień I - Spichrz nr 11
- zajęcia od poniedziałku do piątku o godz. 9.00,
- we wtorki, środy i piątki o godz. 11.00,
- w poniedziałki i czwartki zajęcia dla uczestników indywidualnych o godz. 11.00
6. Projekcje filmowe - tydzień I i II - Gmach Główny
- seanse bajek lub ciekawych filmów dokumentalnych, dostosowanych do wieku odbiorców. Sala z filmami video otwarta non-stop.
Uwaga! Zapisy na zajęcia prowadzone są w Dziale Edukacji i Promocji pod nr tel. 056/ 46 590 63, wew. 18. Dzieci do lat 7 mogą przebywać w Muzeum wyłącznie z opiekunami.
Wszystkie zajęcia i wstęp dla dzieci i młodzieży szkolnej w czasie "Białych Wakacji" są bezpłatne!
Ponadto zachęcamy do zwiedzania dostępnych wystaw:
Wystawy stałe:
1. Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego - Gmach Główny,
2. Historia Grudziądza - spichrz nr 9,
3. Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu - Spichrz nr 11,
4. Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach - Spichrz nr 11,
5. Biżuteria średniowieczna z Gruczna - Spichrz nr 11,
6. Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Kolebka kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej - Pałac Opatek,
7. Polski mundur kawaleryjski 1914 - 1945 - Spichrz nr 17
Wystawy czasowe:
1. Dziadek do orzechów - Spichrz nr 11,
2. Zygmunt Kotlarczyk. Collage, grafika, rysunek - Gmach Główny,
3. Krystyna Szalewska. Grafika, rysunek, malarstwo - Gmach Główny.
Serdecznie zapraszamy!
Zmiany godzin wstępu do Muzeum
Data: 2009-09-30
Szanowni Państwo, w okresie zimowym Muzeum zmienia godziny, w których będzie można zwiedzać wystawy.
W okresie 1 października - 30 kwietnia obowiązują następujące godziny wstępu do Muzeum:
Poniedziałek - Muzeum nieczynne
Wtorek (wstęp bezpłatny) - 10.00 - 15.00
Środa - 10.00 - 15.00
Czwartek - 10.00 - 15.00
Piątek - 12.00 - 18.00
Sobota - 11.00 - 16.00
Niedziela - 11.00 - 16.00
Serdecznie zapraszamy!
Zmiany w cenniku opłat
Data: 2009-08-04
Od 1 marca 2009 roku zmieniają się stawki opłat za wstęp do muzeum. Za zwiedzanie całego muzeum (5 obiektów, 15 ekspozycji stałych i czasowych) trzeba zapłacić 6,00 zł (bilet ulgowy - 3,00 zł). Członek zorganizowanej grupy szkolnej zapłaci 2,00 zł, zaś opiekunowie są zwolnieni od opłaty.
Jako nowość, wprowadza się tzw. bilet cząstkowy. Wizyta we wszystkich spichrzach (od nru 9 do 17) lub tylko w gmachu głównym i pałacu opatek kosztuje 3,00 zł (ulgowy - 1,50 zł). Członek zorganizowanej grupy szkolnej płaci 1,00 zł, zaś opiekunowie grupy sa zwolnieni od opłaty.
Można także wykupić bilet rodzinny, uprawniający do zwiedzenia wszystkich obiektów, dla 3 do 6 osób za 12,00 zł. Wtorek, jak niegdyś, ustanowiony został dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum dla wszystkich. Grupy szkolne, które zarezerwują sobie wcześniej wtorkową lekcję muzealną, zapłacą jedynie za przeprowadzenie lekcji - 40,00 zł (grupy do 25 osób).
Nie zmieniają się godziny otwarcia muzeum - od godz. 10.00 do 15.00, we wtorki od godz. 10.00 do 16.00, w niedziele od godz. 10.00 do 14.00, w poniedziałki i dni poświateczne - nieczynne. Natomiast w sezonie turystycznym - od 1 maja do 30 września muzeum bedzie czynne codziennie (poza poniedziałkami i dniami poświątecznymi) w godz. 10.00 do 17.00.
Zachęcamy wszystkich do liczniejszego zwiedzania muzealnych obiektów.