18 września 2020 r. Muzeum im ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu otrzymało Wyróżnienie w kategorii „Wystawa” w konkursie MUSEJON – Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku.
Kapituła nagrody doceniła naszą wystawę stałą „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”, której kuratorką jest starsza kustosz Muzeum – Anna Wajler.
Celem konkursu przygotowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego było wyłonienie i wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz promocja działalności muzealnej i jej znaczenia dla budowy tożsamości lokalnej i regionalnej.
Do Konkursu zgłoszono projekty zrealizowane w latach 2018-2019 w trzech kategoriach:
1) Wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
2) Działalność naukowa i wydawnicza (wydawnictwa, w tym e-booki i audiobooki, posiadające nr ISBN oraz konferencje oraz zakończone projekty badawcze);
3) Edukacja i Regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym, których celem jest praca na rzecz społeczności, podnosząca jej kompetencje w zakresie historii, sztuki oraz szeroko rozumianej kultury, a także działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu kujawsko-pomorskiego).
Musejon - wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne:
w kategorii wystawa:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za realizację projektu „Modernizacja wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika” (prezentacja)
- wyróżnienia: Muzeum Etnograficzne im Marii Znamierkowskiej-Priifferowej w Toruniu (za projekt „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu) oraz Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu (za projekt „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”).
w kategorii działalność naukowa i wydawnicza:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wydawnictwo Anny Kroplewskiej-Gajewskiej „Galeria malarstwa i rzeźby polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Katalog” (prezentacja)
- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie (za wydawnictwo pod redakcją Jadwigi Lewandowskiej „Sadłowo. Birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej na ziemi dobrzyńskiej wraz z materiałami pozostałych kultur archeologicznych”) i Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu (za wydawnictwo „Polska krytyka sztuki na emigracji, 1940-2000, tomy 1-3 - Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu”).
w kategorii edukacja i regionalizm:
- nagroda Musejon: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy za realizację projektu „Przestrzeń edukacyjna Zabawy ze sztuką” (prezentacja)
- wyróżnienia: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (za projekt „XXX Korowód grup zapustnych ulicami Włocławka”) i Muzeum Okręgowe Toruniu (za „Piernikowe Laboratorium – Muzeum Okręgowe w Toruniu”).
Gratulujemy!