Konferencja popularnonaukowa „GÓRA ZAMKOWA W GRUDZIĄDZU”
Konferencja odbyła się w Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu 26 czerwca 2012 r.
Główny nurt konferencji poświęcono wynikom badań archeologiczno-architektonicznych, które prowadzone były na Górze Zamkowej w latach 2008-2010, ale nie tylko...
Konferencję połączono z promocją premierowego wydania publikacji „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały” pod red. dr hab. Marcina Wiewióry.
Organizatorami konferencji są Urząd Miejski w Grudziądzu, Instytut Archeologii UMK w Toruniu i Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.
Program konferencji:
10.00 – OTWARCIE KONFERENCJI
- Prezydent Grudziądza
- Dyrektor Instytutu UMK w Toruniu
- Dyrektor Muzeum im. ks. dr. W. Łęgi w Grudziądzu
10.15 – dr hab. Marcin Wiewióra (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) "Zamek w Grudziądzu na nowo odkryty "
10.30 –dr Jacek Gackowski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Ślady zasiedlenia Góry Zamkowej w początkach epoki żelaza”
10.45 – dr Jarosław Kordowski, mgr Sebastian Tyszkowski (Instytut Geografii PAN w Toruniu) „Budowa geologiczna i przekształcenia rzeźby Góry Zamkowej w Grudziądzu i jej otoczeniu na podstawie badań terenowych i analizy materiałów archiwalnych”
11.00 – prof. dr hab. Wojciech Chudziak (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wczesnośredniowieczny gród w Grudziądzu – na pograniczu polsko-pruskim…”
11.15 – mgr Bogusz Wasik (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Zabudowa zamku w Grudziądzu na podstawie źródeł pisanych i ikonograficznych z XVI-XVIII w.”
11.30 - mgr Mariusz Żebrowski (Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu) „Góra Zamkowa – jej historia 1795-1990. Zmiany i przebudowy”
11.45 – mgr inż. Marek Sikora (Wiceprezydent Grudziądza) „Góra Zamkowa. Teraźniejszość i przyszłość”
12.20 – dr hab. Marcin Wiewióra promocja książki „Zamek w Grudziądzu w świetle badań archeologiczno-architektonicznych. Studia i materiały”
12.40 –dr Adam Chęć (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) - „Życie codzienne na zamku w Grudziądzu w czasach krzyżackich w świetle inwentarzy”
12.55 – dr hab. inż. Daniel Makowiecki, prof. UMK (Instytut Archeologii UMK w Toruniu), mgr Marzena Makowiecka „Historia w odpadach kostnych zapisana, czyli zwierzęta i menu mieszkańców Wzgórz Zamkowego w Grudziądzu”
13.10 – mgr Mirosława Zabilska (Instytut Archeologii UMK w Toruniu)– „Materiały archeoichtiologiczne z Góry Zamkowej w Grudziądzu”
13.25 - mgr Katarzyna Węglewska, dr Marek Kołyszko (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Szkice na cegłach z grudziądzkiego zamku”
13.40 - mgr Maciej Majewski (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Detal architektoniczny z zamku krzyżackiego w Grudziądzu”
13.55– dr Małgorzata Markiewicz (Instytut Archeologii UMK w Toruniu) „Wyroby szklane na zamku w Grudziądzu”