DR SIEGFRIED ANGER
Przewodniczący Towarzystwa Starożytności,
pierwszy nieformalny dyrektor Muzeum w latach 1884-1911
Siegfried Anger urodził się 17 października 1837 roku w Tczewie jako syn superintendenta i inspektora szkolnego Wilhelma Angera. W 1859 r. ukończył gimnazjum w Gdańsku. Studiował teologię na uniwersytetach w Halle i Królewcu, które ukończył zdając dwustopniowe egzaminy z teologii. W grudniu 1863 r. rozpoczął pracę w Królewskim Gimnazjum w Elblągu. W maju 1865 r. zdał w Królewcu egzamin na starszego nauczyciela, uzyskał również tytuł doktora filozofii. W 1868 r. zdobył uprawnienia nauczyciela gimnastyki, zdając stosowne egzaminy w Zakładzie Gimnastycznym w Berlinie-Spandau. Nauczał też w elbląskim Seminarium Nauczycielskim. W listopadzie 1873 r. założył w Elblągu Towarzystwo Starożytności, któremu przewodniczył do końca pobytu w tym mieście. Przejął też nadzór nad przekształceniem miejscowego muzeum. Co roku prowadził badania wykopaliskowe w okolicach Elbląga, skąd pochodziły jego liczne znaleziska z okresu gotyckiego. Dnia 4 grudnia 1874 r. został członkiem zamiejscowym Królewskiego Towarzystwa Fizyczno-Ekonomicznego w Królewcu. Z dniem 1 października 1883 r. objął stanowisko dyrektora Królewskiego Gimnazjum w Grudziądzu, które sprawował aż do śmierci. Jako dyrektor szkoły szybko skupił wokół siebie grudziądzkich miłośników historii. Dnia 24 listopada 1883 r. rozpoczęło działalność Grudziądzkie Towarzystwo Starożytności, któremu przewodniczył ponad 25 lat. Do największych osiągnięć naukowych Siegfrieda Angera należał niewątpliwie plon wykopalisk prowadzonych na późnolateńskim i rzymskim cmentarzysku na Rządzu.
Siegfried Anger dążył do utworzenia w Grudziądzu „muzeum starożytności”, które otwarto dnia 16 czerwca 1884 r. jako Muzeum Miejskie w sali tzw. Pałacu Opatek przy ul. Klasztornej. Stale powiększające się zbiory muzeum wymagały stosownego pomieszczenia. Marzenie dr. Angera ziściło się dzięki zapisowi testamentowemu Gustava Roethe, który umożliwił pobudowanie w 1912 r. przy ul. Legionów 28 (wówczas Lipowej) okazałego gmachu, w którym, poza Muzeum, znalazła miejsce także Biblioteka Miejska.
Wysiłki dr. Angera doceniły ówczesne władze. Dnia 29 sierpnia 1894 r. został odznaczony Orderem Orła Czerwonego (Der Rote Adler Orden) IV klasy, a 11 sierpnia 1908 r. Orderem Koronnym (Kronen Orden) III klasy. W lutym 1904 r. otrzymał tytuł „tajnego radcy rządowego”. Zmarł 19 listopada 1911 r.
Anna Wajler
Literatura:
Graudenz. VII. Chronik – Geschichte – Bilder – Berichte – Graudenzer Dokumente [zebrał:] J. Ritter, w dokumentacji Działu Historii Muzeum w Grudziądzu; A. Wajler, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Grudziądzu (1951-2002), Grudziądz 2001, s. 9.