Akwarelowe zamki
Data: 2009-08-04
Minęły dwa lata odkąd Zbigniew Szczepanek gościł w naszym muzeum z niezwykle interesującą wystawą zatytułowaną Zamki Pomorza, Warmii i Mazur. Teraz będziemy mieli okazję podziwiać kolejną ekspozycję jego akwarel poświęconą zamkom Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. Oczom widzów ukażą się prawdziwe perełki architektury mieszczące się w Przemyślu, Sandomierzu, Czorsztynie, Krasiczynie, Ojcowie, Tyńcu, Lublinie, Łańcucie, Chęcinach, a wśrod nich także skarb narodowy, czyli Wawel w Krakowie.
Zbigniew Szczepanek tworzy swoje prace zazwyczaj w technice akwareli. Są one w zadziwiający sposób niemal wierną fotografią odzwierciedlanych obiektów, a przy tym emanuje z nich niezwykła uroda i artyzm. Nic w tym dziwnego, skoro mistrz Franciszek Starowieyski uważa Zbigniewa Szczepanka za jednego z najlepszych akwarelistów w Europie...
Autor prezentowanej w Grudziądzu kolekcji zamków należy do postaci nietuzinkowych. Z oficera nawigatora i wykładowcy w obu wyższych uczelniach morskich w Gdyni przedzierzgnął się w uznanego przez wielu wybitnych artystów akwarelistę. A przy tym jest bardzo pracowity. Wydał również trzy albumy z reprodukcjami własnych prac, poświęconych architekturze obronnej w Polsce. Stanowią one nie lada gratkę dla czytelników.
Otwarcie wystawy Zamki Wielkopolski, Malopolski i Mazowsza w akwarelach Zbigniewa Szczepanka odbędzie sie 9 listopada 2007 r., ogodz. 18.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Bronisław Malinowski - Mistrz Olimpijski
Data: 2009-08-04
Bronisław Malinowski - znakomity lekkoatleta, specjalista w biegach z przeszkodami oraz średnio i długodystansowych, zawodnik Grudziądzkiego Klubu Sportowego "Olimpia", trzykrotny olimpijczyk (1972, 1976, 1980), zdobywca złotego medalu w Moskwie (1980) i srebrnego w Montrealu (1976) w biegu na 3000 m z przeszkodami, dwukrotny mistrz Europy (Rzym 1972, Praga 1974). Te fakty potrafią wyrecytować nie tylko grudziądzanie, ale także wszyscy fani sportu i talentu Bronka.
Z legendą znakomitego olimpijczyka obcować można w jego mieście, w muzeum, gdzie Rodzina sportowca złożyła wszystkie jego trofea i pamiątki. Te najcenniejsze - medale olimpijskie - oglądać można obecnie w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie na wystawie poświęconej najwybitniejszym polskim sportowcom. W Grudziądzu natomiast zobaczyć można ponad 30 medali, 20 pucharów z rozmaitych zawodów oraz odznaczenia, legitymacje, dokumenty i medale pamiątkowe.
Pasmo sukcesów sportowych Bronisława Malinowskiego, których mogło być znacznie więcej, przerwała tragiczna śmierć w wypadku samochodowym na grudziądzkim moście 27 września 1981 r. Olimpijczyk z Grudziądza pozostaje jednak na zawsze z nami. Jest honorowym obywatelem miasta, jego imię noszą jedna z ulic, szkoła, a także most. Rokrocznie odbywają się międzynarodowe biegi uliczne pamięci Bronka, a przed laty popularny był memoriał lekkoatletyczny im. Bronisława Malinowskiego. W kraju istnieje też Klub Szkół nazwanych jego imieniem. Bo sławny olimpijczyk pozostanie na zawsze dla nas wszystkich wzorem pracowitości, uczciwości i godnym naśladowania Zwycięzcą.
Artyści Teatru Życia
Data: 2009-08-04
Malarstwo i rysunek Artystów Teatru Życia to kolejna wystawa w Muzeum, która odbędzie się w tym samym czasie i miejscu, co prezentacja malarstwa Franciszka Maśluszczaka. Ta sama jest również okazja, czyli obchody 10-lecia Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "optan".
Tym razem jednak swoje prace zaprezentuje kilkoro artystów:
- Ireneusz Betlewicz
- Mirela Dziedziech
- Józef Faber
- Hanna Kowalska
- Anna Lubomska
- Jerzy Maciążek
- Jerzy Omeczuk
- Barbara Sworowska
Uroda prac jest niezwykła. Tym bardziej, że ich powstawaniu towarzyszy często ogromny wysiłek fizyczny artystów. Dzieje się tak na przykład w przypadku prac Ireneusza Betlewicza, który w procesie twórczym posługuje się pędzlem lub ołówkiem, trzymanymi przy pomocy ust... Artysta ten jest już zresztą znany grudziądzkiej widowni, bowiem prezentuje tu swoją twórczość nie po raz pierwszy.
Otwarcie wystawy, pod honorowym patronatem pana Roberta Malinowskiego Prezydenta Grudziądza, odbyło się 8 września br., o godz. 17.00 .
Błogosławiona wśród nas
Data: 2009-08-04
Niecodzienna wystawa pamiątek po Błogosławionej Matce Marii Karłowskiej (1865 - 1935) dostępna jest w gmachu głównym Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Jest to bardzo bogata kolekcja autentycznych dokumentów, fotografii, przedmiotów codziennego użytku, przyborów z biurka, czy narzędzi pokutnych stosowanych przez Matkę Marię Karłowską, jak np.: włosienica, dyscyplina, łańcuszek kolczasty.
Jest także oryginalne pismo od Prezesa Rady Ministrów z 1928 r. zawiadamiające o przyznaniu Matce Karłowskiej Złotego Krzyża Zasługi za paracę na niwie społecznej oraz treść przemówienia Matki Karłowskiej z okazji wręczenia jej tego odznaczenia. Wystawa prezentuje ponadto habit zakonny Matki Karłowskiej, jej liczne modlitewniki, ornat haftowany przez Siostry Pasterki z Jabłonowa Pomorskiego oraz ornat beatyfikacyjny, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II celebrował Mszę Świętą Beatyfikacyjną w Zakopanem 6 czerwca 1997 r. Wystawa zawiera ponadto liczne dokumenty i fotografie rodowe Matki Karłowskiej oraz bogatą dokumentację z otwarcia Sanktuarium Bł. Matki M. Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim 15 czerwca 1997 r.
Wystawa pochodzi z Archiwum Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Jabłonowie Pomorskim. Jej współorganizatorem jest Grudziądzkie Centrum Caritas.
Tę wystawę należy i trzeba zobaczyć koniecznie! Doskonale bowiem ilustruje drogę ku powołaniu i beatyfikacji Błogosławionej Matki Marii Karłowskiej. Gorąco zachęcamy, zwłaszcza że czas ekspozycji kończy sie 31 października 2007 r.
Chrońmy zabytki
Data: 2009-08-04
W dniu 18 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Muzeum w Grudziądzu zaprasza z tej okazji w dniach 18 - 20 kwietnia na okazjonalną wizytę, w programie której znajdą się:
- TAJEMNICE KLASZTORU - zaproszenie w podróż po zakamarkach klasztoru benedyktynek i pałacu opatek,
- U PODNÓŻA SPICHRZY I BRAMY WODNEJ - odkrywanie śladów przeszłości i tajemnic unikatowych w skali Europy średniowiecznych budowli,
- W ZAMKACH POMORZA - pobyt w urokliwych - realnych lub zrekonstruowanych zamkach Pomorza - namalowanych pędzlem akwarelisty Zbigniewa Szczepanka.
- KOLOROWO NA LUDOWO - pokaz barwnej ekspozycji ze zbiorów etnograficznych Muzeum.
Ponadto zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw czasowych i stałych.
Do dyspozycji grup zorganizowanych będa muzealni przewodnicy.
Wstęp do Muzeum w dniach 18 - 20 kwietnia 2007 r. jest bezpłatny!
Uwaga! Istnieje możliwość bezpłatnego dojazdu ze szkoły do Muzeum środkami komunikacji miejskiej. Wystarczy telefonicznie zgłosić wycieczkę w referacie komunikacji Urzędu Miejskiego.
Serdecznie zapraszamy!
Chwila z huculszczyzną
Data: 2009-08-04
W środę, 25 kwietnia 2007 r., na zebraniu członków Koła Miłośników Dziejów Grudziądza w Klubie "Centrum" Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Moniuszki 13 z odczytem nt. kolekcji huculskiej w zbiorach etnograficznych Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wystąpi mgr Anna Mielczewska.
Początek zebrania o godz. 17.00.
Dyskurs z Rembrandtem
Data: 2009-08-04
Interesującą wystawę, będącą swoistym dialogiem współczesnych twórców z obrazem Rembrandta "Straż nocna" oglądać można w gmachu głównym Muzeum przy ul. Wodnej. Wszystko zaczęło się w roku 2006, kiedy obchodzone było 400-lecie urodzin jednego z największych artystów wszechczasów Rembrandta van Rijn (1606 - 1669).
Aby uczcić tę rocznicę artyści holenderscy i niemieccy skupieni w Stowarzyszeniu "Kulturblucke - Emsdelta e. V. "Emden/D", postanowili poprzez obrazy, obiekty ze szkła, grafikę, prace z papieru i instalacje podjąć dialog z najbardziej znanym dziełem Rembrandta. Obraz powstał w 1642 r. i miał być portretem zbiorowym zacnych mieszkańców Amsterdamu. Jednak jego oryginalność i nowatorskie ujęcie wywołały niezadowolenie zamawiających. Zamiast przedstawienia en face mamy ruch, moment wymarszu.
Kontynuacją projektu twórców holenderskich i niemieckich, prezentowanego juz w kilku muzeach, jest zaproszenie do współpracy również artystów polskich z Torunia, Gdańska, Elbląga i Grudziądza. Spośród grudziądzan swoje prace pokazują Cezary Kopik oraz Zbigniew Smoliński.
Wystawa czynna będzie do 10 czerwca br.
Grudziądz po plenerze
Data: 2009-08-04
Efekty 10-dniowego pleneru malarskiego 26-osobowej grupy studentów Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Wydziału Sztuk Pięknych toruńskiego UMK można będzie wkrótce podziwiać w Muzeum.
W piątek, 29 czerwca br. o godz. 18.00, w salach przy ul. Wodnej 3/5 nastąpi otwarcie wystawy poplenerowej, na której z pewnością zobaczymy urocze zakamarki starego miasta widziane oczami adeptów sztuki malarskiej. Ekspozycja zawierać będzie prace prezentujące rozmaite techniki twórcze i wielorakie sposoby ujęcia urzekającej staromiejskiej architektury, stąd też gorąco zachęcamy do odwiedzenia galerii studenckich prac.
Kopernik w Muzeum
Data: 2009-08-04
Mikołaj Kopernik i jego pasje - w twórczości ludowej i nieprofesjonalnej - to wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu oraz kolekcji prywatnych, którą można obejrzeć w pomieszczeniach Spichrza nr 13 grudziądzkiego muzeum.
Większość eksponowanych prac stanowią rzeźby i płaskorzeźby w drewnie, ale są także wizerunki naszego astronoma uwiecznione w kamieniu. Ponadto podziwiać można obrazy, w tym także malowane na szkle oraz jedyną prezentowaną tu tkaninę - tzw. dywan dwuosnowowy - przedstawiający Dom Kopernika. Z prywatnych kolekcji grudziądzkich artystów pochodzą natomiast prace, w których autorzy przedstawiają własne wizje pasji Kopernika w sposób odbiegający od ludowych kanonów tworzenia.
Grudziądzka wystawa wpisała się w cykl imprez związanych z 15 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nawiązując do jej hasła "Ale Kosmos!", obecnie zaś zapoczątkuje program XXXV Dni Kopernikowskich w Grudziądzu.
Wystawie towarzyszą lekcje muzealne związane z postacią Kopernika, jego teorią, a także rozwojem myśli racjonalistycznych i założeń renesansu wraz z prezentacją reprodukcji najbardziej znanych wizerunków astronoma (1 godz. lekcyjna). Dostępne są również warsztaty plastyczne, które oprócz wprowadzenia historyczno-artystycznego zawierają zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży (2 godz. lekcyjne). Zapisy prowadzi Dział Edukacji i Promocji, tel 0-56/ 46 590 63, wew. 18.
Malarstwo Franciszka Maśluszczaka
Data: 2009-08-04
Wystawa malarstwa Franciszka Maśluszczaka w Muzeum prezentuje w większości postaci ludzkie, przedstawiane zazwyczaj na tle krajobrazu lub architektury. Często są to także portrety, zarówno pojedyńcze jak i zbiorowe. Na twarzach swoich bohaterów Maśluszczak maluje ekstatyczną melancholię, rozpacz, pogodzenie i metafizyczny lęk. W obrazach artysty wyczuć można łatwo elementy metafizyczne.
Sprawiają one, że psychoanalityczna i odpychająca ekspresja zewnętrzna - grymas twarzy, układ ust, zastygłe uczesanie, oczy wpatrzone w nieokreśloną przestrzeń - współgra z magicznością i staje się magnesem do oglądania prac i szukania dobroci w postaciach. Wszystkie te cechy podbudowane są jednocześnie kolorytem. Franciszek Maśluszczak używa zdecydowanych żółcieni rozumianych jako moc i powodzenie, błękitów symbolizujących związek z przyrodą oraz miodów i brązów dających odczucie pełni zdrowia i dojrzałości.
Franciszek Maśluszczak studia odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Jest autorem ilustracji do książek dla dorosłych i dzieci oraz projektów okładek i plakatów. Obrazy maluje w technice akrylu. Swoje prace prezentował na ponad 100 wystawach indywidualnych oraz na licznych prezentacjach zbiorowych. Ponadto zajmuje się pracą pedagogiczną, będąc wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych.
Organizatorami wystawy są Centrum Rehabilitacji im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Wystawa towarzyszy obchodom jubileuszu 10-lecia Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych "optan".
Wernisaż odbył się 8 września br., o godz. 17.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5. Serdecznie zapraszamy.
Muzyka Piotra z Grudziądza
Data: 2009-08-04
W niedzielę, 11 listopada 2007 r. w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się doroczny koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przed publicznością wystąpi Zespół Ars Cantus z muzyką Piotra z Grudziądza. Petrus Wilhelmi de Grudencz był kompozytorem i poetą łacińskim, urodzonym w 1392 r. w Grudziądzu (zmarł w 1452 r.). Studiował na Akademii Krakowskiej.
Był kapelanem króla niemieckiego i późniejszego cesarza Fryderyka III. Działał na terenie Niemiec, Austrii, Czech, Śląska i Pomorza. Uznawany jest za głownego reprezentanta kultury muzycznej Europy Środkowej XV wieku. Odkrywcą kompozytora jest prof. Jaromir Cerny z Uniwersytetu Karola w Pradze. Swoje odkrycie ogłosił w 1975 roku.
Pierwsze wykonanie dzieł Piotra z Grudziądza odbyło się w jego rodzinnym mieście w 1978 r. Obecnie znanych jest 40 utworów tego kompozytora, ale wciąż odkrywane są nowe. Twórca muzyki z Grudziądza jest coraz bardziej znanym w całej Europie. Po jego utwory sięga wiele renomowanych wykonawców muzyki średniowiecznej, nie tylko z kraju.
We wrocławskim Zespole Ars Cantus wystąpią: Monika Wieczorkowska, Maciej Gocman i Piotr Karpeta - śpiew, Tomasz Dobrzański - mandora i flet prosty, Michał Micker - fidel oraz Ewa Prawucka - pozytyw. Słowo wstępne wygłosi i koncert poprowadzi dr Paweł Gancarczyk.
Koncert odbędzie sie o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Noc muzeów
Data: 2009-08-04
W sobotę, 19 maja br. zachęcamy do nocnego zwiedzania muzeum. Czynne ono będzie w godz. 19.00 - 24.00. Będą niecodzienne atrakcje. Wstęp bezpłatny.
Oto, co znajdzie się w programie "Nocy muzeów":
- spektakl światła i dźwięku pt. "Rozmowy z Gwiazdami" (ok. godz. 21.00) (Maciej Wierzchowski - muzyka, Piotr Jezierski - światła),
- obserwacja nieba przez teleskop z komentarzem astronoma Sebastiana Soberskiego z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. M. Kopernika w Grudziądzu,
- kiermasz wydawnictw Muzeum w Grudziądzu,
- zwiedzanie dostępnych wystaw stałych i czasowych.
Wstęp do Muzeum w trakcie "Nocy Muzeów" jest bezpłatny!
Serdecznie zapraszamy!
Pociąg w Muzeum
Data: 2009-08-04
"Dzieje kolei w Grudziądzu" - to wystawa. którą oglądać można w spichrzu nr 11. Prezentuje ona mnóstwo pamiątek z chlubnej przeszłości kolejnictwa w znaczącym niegdyś węźle PKP w naszym mieście. Zobaczyć można m.in. autentyczne dokumenty, fotografie, zdjęcia modeli parowozów, ale także mundury kolejarzy, akcesoria związane z ich codzienną pracą, modele lokomotyw parowych i spalinowych, itp.
Zgromadzone eksponaty pomagają odkryć historię kolei w Grudziądzu, której początki sięgają roku 1878. Wówczas to ukończona została budowa linii kolejowej z Grudziądza do Jabłonowa. Po wybudowaniu mostu kolejowo-drogowego w rok później, przystąpiono do uruchamiania połączenia z Laskowicami i terenami wschodnimi. W 1883 r. nastąpiło połączenie miasta z Chełmżą i Toruniem, a następnie także z Malborkiem. Rok 1885 to pierwszy, wówczas drewniany, dworzec kolejowy.
Grudziądzka kolej to fascynująca historia, zwłaszcza jeśli opowiada o ludziach w kolejarskich mundurach, na których zawsze można było liczyć. To dzięki nim, skupionym w Stowarzyszeniu Kolejarzy im. św. Józefa w Grudziądzu, możliwa jest ta ekspozycja, do której obejrzenia gorąco zachęcamy.
Portrety ręką mistrzów malowane
Data: 2009-08-04
Ponad 40 prac największych polskich malarzy podziwiać można w salach grudziądzkiego muzeum. Tym razem zgromadzono je na wystawie zatytułowanej Polski portret prywatny od XVIII do XX w. Widz będzie mógł prześledzić wielość ujęcia tego tematu od portretów szlacheckich poprzez romantyczne, realistyczne i studyjne.
Obecne są zatem rózne style i epoki - od Sarmacji poprzez klasycyzm, realizm i secesję, po awangardę malarską lat 30-tych XX wieku. Wystawa prezentuje dzieła m.in. Józefa Peszki, Franciszka Ksawera Lampiego, Józefa Simmlera, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Eugeniusza Eibischa, Jana Cybisa czy Zbigniewa Pronaszki.
Obecne na wystawie portrety ukazują często osoby anonimowe. Z dzieł wyczytać można jednak status majątkowy portretowanych postaci lub też ich pozycję społeczną. Dzięki umieszczonym przedmiotom (chusteczka, kwiat, okulary, książka, itp.) dowiadujemy się nieco więcej o usposobieniu modeli. Ich portrety stanowią również bogate źródło wiedzy o rozwoju mody w minionych wiekach.
Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
PROBALTICA
Data: 2009-08-04
Już po raz czternasty w Toruniu, Grudziądzu i Warszawie odbywają się wystawy i koncerty w ramach Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA.
W Muzeum w Grudziądzu program tegorocznego festiwalu jest następujący:
- 2 maja, środa - Rosyjska Orkiestra Kameralna z Nowogrodu (Rosja),
- 3 maja, czwartek - Łotewska Orkiestra Kameralna z Liepaja (Łotwa),
- 5 maja, sobota - gotlands Blasarkvintett (Szwecja), Visby Jazz Trio (Szwecja),
- 8 maja, wtorek - Karta, zespół grający na kokle (Łotwa),
- 16 maja, środa - Tresafinado (Dania), Multicamerata (Polska).
Wszystkie koncerty odbywają się w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Jeden z koncertów zaplanowano w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Odbędzie się on 7 maja o godz. 19.00. Wystąpią Dann Lonnquist - organy (Finlandia) oraz Urszula Mizia - wiolonczela (Polska).
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.probaltica.art.pl
PRZETARG
Data: 2009-08-04
przetarg nieograniczony na montaż i podłączenie centralnego ogrzewania w spichrzu nr 17
Sprawa: 04/2007
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
tel. 0-56/ 46-590-63, fax 46-590-66
Ogłasza przetarg nieograniczony na montaż i podłączenie centralnego ogrzewania w spichrzu nr 17
Warunki opisane są przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wymagany termin realizacji zamówienia: 2.07.2007 r. - 17.08.2007 r.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i spełniający następujące warunki:
1. Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca powinien wykazać się udokumentowanym doświadczeniem w zakresie robót elektrycznych w obiektach będących w gestii Konserweatora Zabytów i wpisanych do Rejestru Zabytków.
2. Potencjał kadrowy:
Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonywania zamówienia.
3. Potencjał techniczny:
Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia
można odbierać osobiście w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
Dział Gospodarczy - pokój nr 5
(dni robocze w godz. od 9.00 - 14.00)
Cena formularza - 50,00 zł.
Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w MUZEUM w Grudziądzu,
ul. Wodna 3/5 w Sekretariacie.
Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium.
Termin związania ofertą wynosi 30 dni.
Termin składania ofert upływa w dniu 5 czerwca 2007 r. o godzinie 10.00.
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 5 czerwca 2007 r. o godzinie 10.30
w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5.
przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:
Cena - 100 %
Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
PRZETARG
Data: 2009-08-04
przetarg nieograniczony na remont instalacji elektrycznych i montaż oświetlenia w spichrzu nr 17.
Sprawa: 03/2007
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5, tel. 0-56/ 46-590-63, fax 46-590-66
ogłasza przetarg nieograniczony na remont instalacji elektrycznych i montaż oświetlenia w spichrzu nr 17.
Warunki opisane są przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wymagany termin realizacji zamówienia: 20.06.2007 r. - 31.08.2007 r..
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i nie spełniający następujących warunków:
1. Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca powinien wykazać się udokumentowanym doświadczeniem w zakresie robót elektrycznych w obiektach będących w gestii Konserwatora Zabytków i wpisanych do Rejestru Zabytków.
2. Potencjał kadrowy:
Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonywania zamówienia.
3. Potencjał techniczny:
Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia można odbierać osobiście w Muzeum w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
DZIAŁ GOSPODARCZY - pokój nr 5
(dni robocze w godz.. od 9.00 do 14.00).
Cena formularza - 50,00 zł.
Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w Muzeum w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5 w Sekretariacie.
Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium.
Termin składania ofert upływa w dniu 12 czerwca 2007 r. o godz. 10.00.
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 12 czerwca 2007 r. o godz. 10.30. w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5.
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:
Cena - 100 %
Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
PRZETARG
Data: 2009-08-04
przetarg nieograniczony na prace remontowo-konserwatorskie związane z wymianą licowania cegły na wierzchach przypór muru wraz z wymianą zawilgoconych tynków w gmachu głównym od strony Wisły
warunki opisane są przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wymagany termin realizacji zamówienia: 20.06.2007 r. - 31.08.2007 r.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
w przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i spełniający następujące warunki:
1. Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca powinien wykazać się udokumentowanym doświadczeniem w zakresie robót budowlanych w obiektach będących w gestii Konserwatora Zabytków i wpisanych do Rejestru Zabytków.
2. Potencjał kadrowy:
Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonywania zamówienia.
3. Potencjał techniczny:
Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia
możnaodbierać osobiście w Muzeum w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
Dział Gospodarczy - pokój nr 5
(dni robocze w godz. od 9.00 do 14.00)
Cena formularza - 50,00 zł.
Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w Muzeum w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5 w Sekretariacie.
Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium.
Termin związania z ofertą wynosi 30 dni.
Termin składania ofert upływa w dniu 31 maja 2007 r. o godz. 10.00.
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 31 maja 2007 r. o godz. 10.30. w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5.
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:
Cena - 100 %
Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
Przetarg nieograniczony
Data: 2009-08-04
przetarg nieograniczony na wymianę stolarki okiennej w gmachu głównym Muzeum
MUZEUM Grudziądz, 04.07.2007 r.
im. ks. dr Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5
tel. 0-56/46-590-63, fax. 46-590-66
Sprawa: 02/2007
ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę stolarki okiennej w gmachu głównym Muzeum
Warunki opisane są przez Zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
Wymagany termin realizacji zamówienia: 03.09.2007 – 15.10.2007 roku.
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych
W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy nie wykluczeni na podstawie art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 1 i 2 ustawy prawo zamówień publicznych i spełniający następujące warunki:
1. Doświadczenie zawodowe:
Wykonawca powinien wykazać się doświadczeniem w robotach budowlanych odpowiadających przedmiotowi zamówienia.
2. Potencjał kadrowy:
Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonywania zamówienia.
3. Potencjał techniczny:
Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia można odbierać osobiście w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5
Dział Gospodarczy – pokój nr 5
(dni robocze w godz. od 9 00 do 14 00)
Cena formularza - 50,00 zł.
Zamkniętą kopertę zawierającą ofertę należy złożyć w MUZEUM w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5, w Sekretariacie
Postępowanie nie wymaga wniesienia wadium
Termin związania ofertą wynosi 60 dni
Termin składania ofert upływa w dniu 17 lipca 2007 r. o godz. 10 00
Otwarcie ofert nastąpi w dniu 17 lipca 2007 r. o godzinie 10 30 w siedzibie Zamawiającego w pokoju nr 5
Przy wyborze oferty Zamawiający będzie się kierował następującymi kryteriami:
Cena – 100 %
Zamawiający zastrzega sobie prawo unieważnienia przetargu bez podania przyczyn oraz do nie ponoszenia odpowiedzialności prawnej i finansowej za zakup przez Oferentów materiałów przetargowych i przygotowania przez nich ofert.
Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi
ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz
tel. (0-56) 465-90-63, fax (0-56) 465-90-66
NIP: 876 13 70 329
REGON: 007010906
SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
[podstawa opracowania - art. 36 ust. 1 ustawy Prawo Zamówień Publicznych z dnia 29 stycznia 2004 r. (Dz. U. 2004 r., Nr 19, poz. 177)]
NA WYMIANĘ STOLARKI OKIENNEJ W GMACHU GŁÓWNYM MUZEUM
Dotyczy sprawy nr: 02/2007
1. Muzeum w Grudziądzu im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz, tel. (0-56) 465-90-63, fax (0-56) 465-90-66, NIP: 8761370329, REGON: 007010906
2. Tryb udzielania zamówienia: przetarg nieograniczony
3. Opis przedmiotu zamówienia;
Wymiana stolarki okiennej w gmachu głównym Muzeum
Zakres zamówienia obejmuje:
- wykucie z muru ościeżnic;
- wstawienie nowych drewnianych okien;
- wykonanie obróbek ;
4. Opis części zamówienia (jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych);
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.
5. Informacje o przewidywanych zamówieniach uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7;
Zamawiający nie przewiduje udzielania zamówień, o których mowa w art. 67 ust 1 pkt 7
6. Opis sposobu przedstawienia ofert wariantowych oraz minimalne warunki, jakim musza odpowiadać oferty wariantowe (jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert wariantowych):
Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.
7. Termin wykonania zamówienia;
Zamówienie oferent zobowiązany będzie zrealizować pomiędzy 3 września, a 15 października 2007 r.
Jest to termin wymagany i jeżeli harmonogram złożonej oferty przekraczać będzie termin określony przez Zamawiającego oferta zostanie odrzucona.
8. Opis warunków udziału w postępowaniu oraz opis sposobu dokonywania oceny spełniania tych warunków;
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:
a) nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia na podstawie art. 24 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej nazywaną jako ustawa Pzp),
b) spełniają warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp
c) Wykonawca powinien mieć do dyspozycji odpowiednio wykwalifikowany personel bezpośrednio zatrudniony do wykonania zamówienia.
d) Wykonawca winien posiadać odpowiedni sprzęt pozwalający na realizację zamówienia.
9. Informacje o oświadczeniach i dokumentach, jakie mają dostarczyć wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu;
Zamawiający wymaga złożenia następujących dokumentów potwierdzających spełnienie warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia:
a) oświadczenie Oferenta przystępującego do udziału w postępowaniu o zamówienie w trybie art. 22 ust. 1 pkt 1÷4 ustawy Pzp wraz z oświadczeniem Oferenta, że nie podlega wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ustawy Pzp – załącznik nr 1,
b) oświadczenie o akceptacji Szczegółowych Warunków Zamówienia i wzoru umowy – załącznik nr 2,
c) aktualny, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, odpis z właściwego rejestru lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej potwierdzających, że profil działania Oferenta odpowiada przedmiotowi zamówienia,
d) aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego albo równoważnego zaświadczenia właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia osoby w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4÷8 ustawy Pzp, wystawionych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert;
e) aktualnych zaświadczeń właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzających odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawionych nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert,
f) sprawozdania finansowego, a jeżeli podlega ono badaniu przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami o rachunkowości również z opinią o badanym sprawozdaniu albo w przypadku wykonawców nie zobowiązanych do sporządzania sprawozdania finansowego, innych dokumentów określających obroty, zysk oraz zobowiązania i należności - za okres nie dłuższy niż ostatnie 2 lata obrotowe, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - za ten okres ,
g) informacji banku, w którym wykonawca posiada podstawowy rachunek bankowy, potwierdzającej wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową wykonawcy, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert,
h) polisy lub innego dokumentu ubezpieczenia potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej,
i) wykaz stanu zatrudnienia pracowników Oferenta z uwzględnieniem kierownictwa firmy i merytorycznego (kluczowego) personelu technicznego odpowiedzialnego za realizacje robót, udokumentowaniem ich doświadczenia i kwalifikacji zawodowych,
j) wykaz wykonanych w okresie ostatnich trzech lat robót budowlanych, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, odpowiadających swoim rodzajem i wartością robotom budowlanym stanowiącym przedmiot zamówienia, z podaniem ich wartości oraz daty i miejsca wykonania oraz załączeniem dokumentów potwierdzających, że roboty te zostały wykonane należycie,
k) dane dotyczące podwykonawców z zakresu powierzonych im części zamówienia oraz dokumenty potwierdzające posiadanie przez nich niezbędnych uprawnień do wykonania powierzonego zakresu prac,
l) wykaz podstawowego sprzętu przewidzianego do realizacji zamówienia z udokumentowaniem źródeł jego pozyskania,
m) formularz oferty podpisany przez upełnomocnionego przedstawiciela Oferenta,
n) kosztorys ofertowy z cenami jednostkowymi (R, M, S) oraz całkowitą wartością robót stanowiącą cenę zamówienia z doliczonym podatkiem VAT,
o) wykaz stawek i narzutów,
p) wykaz surowców i produktów przewidzianych do użycia przy realizacji zamówienia,
q) wstępny harmonogram robót z podaniem planowanych terminów wykonania poszczególnych etapów zamówienia.
10. Informacje o sposobie porozumiewania się zamawiającego z wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń i dokumentów, z podaniem adresu poczty elektronicznej lub strony internetowej zamawiającego, jeżeli zamawiający dopuszcza porozumiewanie się drogą elektroniczną;
Oferent z Zamawiającym może porozumiewać się osobiście w siedzibie Zamawiającego lub telefonicznie pod numerem (0-56) 465-90-63 wew. 14 lub 39. Wszelkie oświadczenia oferent może składać w formie pisemnej w sekretariacie Zamawiającego (pokój nr 3) lub faxem pod numerem (0-56) 465-90-66 - zastosowanie mają postanowienia Art. 27 ust. 2 ustawy Pzp.
11. Wskazanie osób uprawnionych do porozumiewania się z wykonawcami;
Do bezpośredniego kontaktowania się z Oferentami Zamawiający wyznacza:
Przy fortepianie Adam Kośmieja
Data: 2009-08-04
W czwartek, 22 lutego br., Muzeum zaprasza na recital fortepianowy Adama Kośmieji. Muzyk jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Sulikowskiego.
Występował już dwukrotnie z orkiestrą jako solista w Filharmonii Pomorskiej im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy. Uczestniczył w wielu prestiżowych kursach pianistycznych, pracując pod okiem tak wybitnych pianistów jak: Dina Yoffe, Eugen Indjic, Solomon Mikowsky, Ramzi Yassa, Arie Vardi, Dimitri Bashkirow. Gościł także w Muzeum w Grudziądzu.
Podczas grudziądzkiego koncertu, który odbędzie się w przededniu wyjazdu na dalsze studia pianistyczne do Stanów Zjednoczonych, artysta wykona utwory J.S.Bacha, W.A.Mozarta, F. Chopina, S.Rachmaninowa, C.Debussy'ego.
Początek koncertu w salach przy ul. Wodnej 3/5 o godz. 18.00. Zapraszamy!
Reklama to czy sztuka?
Data: 2009-08-04
Odbiorcom sztuki popularnej i współczesnej przypadnie do gustu, być może, najnowsza prezentacja w Muzeum, ukazująca przykłady grafiki użytkowej i objaśniająca proces jej tworzenia. Ekspozycja zawiera m.in. projekty wydawnictw, plakatów, kalendarzy. Obecne są, wzajemnie się przenikające, produkcje komercyjne i krótkometrażowe filmy artystyczne. Całość uzupełniona została tablicami edukacyjnymi opisującymi poszczególne techniki plastyczne.
Dla grup zorganizowanych przygotowano warsztaty graficzne. Celem zajęć jest praktyczne sprawdzenie wiadomości o twórczości jako istotnej części aktywności każdego człowieka, ich utrwalenie oraz pogłębianie sprawności manualnych. Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu z eksponatami proponujemy, w zależności od grupy wiekowej odbiorców, wykonanie projektów swojego znaku - loga lub przeniesienie gotowego szablonu na przygotowaną wcześniej garderobę za pomocą gąbki, pędzla i farby akrylowej.
Wystawa zawiera prace Pauliny Holki i Rafała Wojtunika (rocznik 1980) - absolwentów bydgoskiego Liceum Plastycznego, którzy postanowili kontynuować studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Oboje zajmują się grafiką użytkową, choć pracują w różnych branżach - P. Holka współpracuje z drukarniami i agencjami reklamowymi, zaś R. Wojtunik związał się z branżą filmową, tworząc trójwymiarowe animacje filmowe, ale nieobca jest mu również scenografia teatralna.
Wystawa potrwa do 31 grudnia br. Towarzyszą jej warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Dominikę Raduńską. Wcześniejsze zapisy realizować można pod nr tel. 056/ 46 590 63.
Rocznicowy koncert
Data: 2009-08-04
W 87 rocznicę powrotu Grudziądza do Polski odbędzie się w Muzeum koncert kameralny w wykonaniu Magdaleny Skawińskiej (sopran), Joanny Błażej-Łukasik (fortepian) i Pawła Łukasika (altówka).
W salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 zabrzmią najbardziej znane frazy utworów klasycznych, musicalowych i jazzowych. Nie zabraknie również motywów z muzyki filmowej oraz gorących rytmów tang. Usłyszymy utwory skomponowane przez następujących kompozytorów: F.Chopin, F.Kreisler, C.Reinecke, M.Karłowicz, C.Saint-Saens, J.Brahms. A.Piazzolli , A.L.Weber, N.Rota, J.Williams, G.Gershwin, L.Bernstein i F. Loewe.
Koncert zaplanowano 23 stycznia br. (wtorek) o godz. 18.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Sarmacja Dariusza Kalety
Data: 2009-08-04
Ponad 20 obrazów olejnych oraz rysunków zawiera wystawa pt. Moja Sarmacja autorstwa Dariusza Kalety. Wśród prac pojawiają się autoportrety i wizerunki pięknych kobiet, ale też realia XVII wieku w czasach potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Artysta ukazuje typy szlachty zagrodowej, kozaków, husarza, czy wreszcie szlachetnego bohatera w stroju polskim - w czapie, zbroi lub żupanie przepasanym pasem kontuszowym, walczącym - o dziwo - ze średniowiecznym smokiem i maszkarą.
Połączenie przez artystę wizerunku XVII-wiecznego kostiumu ze stworami mitycznymi, skrzydlatymi jeźdźcami i odrealnionymi, majestatycznymi budowlami, świadczy o wyjątkowości tych prac. Geneza twórczości malarza sięga jednak głębiej. Pobrzmiewają w niej, poza spuścizną malarstwa realistycznego, również znamiona symbolizmu i polskiej melancholii.
Dariusz Kaleta jest absolwentem krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1987 r. obronił pracę dyplomową w pracowni prof. Tadeusza Grabowskiego (plakat) oraz drugą w pracowni litografii prof. Tadeusza Gawrona. W dorobku ma pięc wystaw indywidualnych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe.
Wernisaż odbył się 7 września br., o godz. 18.00 w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5.
Smok zza Chińskiego Muru
Data: 2009-08-04
"Barwy Smoka za Chińskim Murem" - to kolejna w ostatnim czasie wystawa poswięcona kulturze Orientu.
Ekspozycja prezentuje około 300 obiektów i zdjęć ukazujących tradycyjne wyroby chińskiego rzemiosła - dzieła sztuki i przedmioty rzemiosła ludowego. Większość przedmiotów pochodzi z początku drugiej połowy minionego stulecia, ale jest też kilka obiektów starszych. Eksponaty są własnością Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce i dwóch osób prywatnych.
Widzowie podziwiać mogą przede wszystkim słynną chińską porcelanę, przedmioty z laki i emalii komórkowej, tradycyjne malarstwo tuszem na papierze i jedwabiu, tanki buddyjskie (obrazy sakralne), hafty z Souzhou - centrum jedwabnictwa w południowych Chinach, haftowane wyroby mniejszości narodowej Tuja oraz stroje. Na ekspozycji znajdują się także wyroby z masy perłowej (muszli), słomy i waty, latawce o fantazyjnych kształtach (smoki, ptaki, owady), lampiony, zabawki dla dzieci, chińskie wycinanki z papieru i wyroby plecionkarskie z bambusa i słomy ryżowej.
Wystawę uzupełniają zdjęcia pokazujące chińskie krajobrazy oraz obchody tradycyjnych świąt z tańcem lwów i smoków.
"Barwy smoka..." dostępne są w gmachu głównym przy ul. Wodnej 3/5.
Srebrem kapiąca wystawa
Data: 2009-08-04
Srebra i platery firm warszawskich od XVIII do początków XX wieku ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku to wystawa, której otwarcie zaplanowano 12 października 2007 r. Kolekcja sreber i platerów firm warszawskich, gromadzona przez ponad 30 lat, jest dzisiaj jedną z najcenniejszych w zbiorach płockiego muzeum.
Liczy ponad 450 obiektów reprezentujących niemal wszystkie pracownie i warsztaty złotników i jubilerów działających od końca XVIII w. do lat 30-tych XX w. na terenie Warszawy. Jest to zbiór prezentujący polskie rzemiosło artystyczne charakterystyczne dla stylów: klasycyzmu, empire'u, historyzmu, secesji i art deco. W Grudziądzu ta pokaźna kolekcja reprezentowana jest przez 145 obiektów: półmiski, lichtarze, cukiernice, patery, dzbanki do czekolady, objaśniacze do świec - czyli przedmioty codziennego użytku. Uzupełniają je obiekty z drugiej poł. XIX w.: solniczki, sztućce, imbryki, dzbany, naczynia do chłodzenia wina. Nowy styl przełomu XIX i XX w. - secesja - wprowadził ogromną liczbę wyrobów metalowych platerowanych (srebrzonych), które w dobie sztuki Art Nouveau zdominowały mieszczańskie stoły, kredensy, serwantki i wnętrza. Ekspozycja ukazuje zatem takze inne przedmioty, jak: kandelabry, żardiniery, etażery, koziołki pod sztućce, talerze dekoracyjne, tace na bilety wizytowe, lustra, naczynia toaletowe, itp.
Około roku 1900 muzeum płockie rozszerzyło swe zainteresowania także o sztukę okresu międzywojennego. Zaczęto tworzyć nową kolekcję art deco, której część pokazana jest na wystawie grudziądzkiej.
Urok bryły i przestrzeni
Data: 2009-08-04
Od 30 marca czynna jest w salach Muzeum przy ul. Wodnej wystawa "Przestrzeń i bryła" autorstwa Pauliny Kaczor- Paczkowskiej.
Autorka prezentuje kilkanaście rzeźb wykonanych z gliny, kamienia, drewna oraz z żywic syntetycznych i szkła. Ten ostatni surowiec jest szczególnie ważny w jej obecnych poszukiwaniach twórczych, skupiających się na zagadnieniach przestrzeni - tej realnej i tej iluzyjnej, przekształcającej formę. Rzeźbiarka stara się wnikać we wnętrze tafli wykorzystując jej swoistą przeżroczystość, odsłania ponownie już raz odsłonięte, ale niedostrzegane. Często posuwa się dalej, topiąc czy przeszywając szkło. Łączy z innymi materiałami i próbuje nawzajem je odwzorowywać, tworząc harmonijną całość.
Autorka jest grudziądzanką, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych, kierunek rzeźba, na UMK w Toruniu. W trakcie studiów wyjechała na rok do USA, kształcąc się w zakresie rzeźby kamiennej w Kennesaw State University w Atlancie. W 2005 r. podjęła pracę dydaktyczną w Zespole Szkół Budowlanych i Plastycznych w Grudziądzu. Rok później rozpoczęła studia doktoranckie z zakresu sztuk plastycznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. U początków swej kariery artystycznej ma na swoim koncie już kilka znaczących nagród i wyróżnień.
Wystawa czynna będzie do 13 maja 2007 r.
W co się bawić w ferie?
Data: 2009-08-04
Muzeum zachęca dzieci i młodzież do odwiedzenia muzealnych sal w trakcie "Białych Wakacji", przypadających w dniach 15 - 26 stycznia. Przygotowano kilka zajęć edukacyjnych i warsztatowych, a także udostępniono kilka interesujących wystaw czasowych.
Zajęcia edukacyjne
1. "Magiczne obrazki" - zajęcia muzealne i warsztaty fotograficzne (15 - 26 stycznia) - Spichrz nr 9, zapisy na godz. 9 i 11, maksymalna liczba uczestników - 15 osób, zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych,
2. "Mikołaj Kopernik i jego pasje w twórczości ludowej i nieprofesjonalnej" - wystawa ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu oraz kolekcji prywatnych, a także spotkanie z astronomem Sebastianem Soberskim (tylko w czwartek 18.01 o godz. 11 i 12) z cyklu "Opowieści astronomiczne" - Spichrz nr 13 (15 - 26 stycznia). Przyjmowanie grup na spotkanie z astronomem (w Gmachu Głównym przy ul. Wodnej 3/5) po wcześniejszych zapisach,
3. "Odkrywanie tajemnic kosmosu" - prezentacja filmów wideo o tematyce dotyczącej wszechświata - Gmach Główny ( 15 - 26 stycznia). Projekcje po wcześniejszym zgłoszeniu; problematyka filmów zróżnicowana ze względu na grupy wiekowe,
4. "W świecie pradawnych garncarzy i szklarzy" - warsztaty archeologiczne - Spichrz nr 11 (15 - 19 stycznia), zapisy na godz. 9 i 11, maksymalna liczba uczestników - 20 osób, zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych,
5. "Podróż do Chin" - opowieści o kulturze chińskiej na kanwie wystaw "Chińskie instrumenty muzyczne" i "Opera Pekińska" - Gmach Główny (15 - 26 stycznia), zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych. Zapisy na dowolne godziny.
6. "Średniowieczny Grudziądz" - zajęcia edukacyjne prowadzone przy makiecie miasta - Spichrz nr 9 (15 - 19 stycznia). Zapisy na godz. 9 i 11, maksymalna liczba uczestników - 25 osób; zajęcia adresowane do wszystkich grup wiekowych,
7. "Tajemnice Cytadeli" - zajęcia muzealne przybliżające historię i znaczenie twierdzy dla miasta - Spichrz nr 9 (15 - 19 stycznia). Zapisy na godz. 9 i 11, maksymalna liczba uczestników 20 osób; zajęcia adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.
W przypadku większej ilości osób w grupach proponujemy ich podział. W tym celu godziny wszystkich zajęć się pokrywają.
Wszystkie zajęcia i wejście do Muzeum dla dzieci i młodzieży w trakcie ferii są bezpłatne!!!
Wystawy czasowe
1. Chińskie instrumenty muzyczne - Gmach Główny, piętro,
2. Opera Pekińska - Gmach Główny, pietro,
3. Ernst Kolbe. Malarz, pejzażysta i litograf - Gmach Główny, parter,
4. Zawsze wierni Ojczyźnie - Pałac Opatek,
5. Mikołaj Kopernik i jego pasje w twórczości ludowej i nieprofesjonalnej Spichrz nr 13.
Do dyspozycji zwiedzających będzie także 7 wystaw stałych we wszystkich obiektach Muzeum. Szczegóły dostępne w Muzeum, tel. 056 46 590 63 - Dział Edukacji i Promocji.
Widzenie świata Jerzego Świątkowskiego
Data: 2009-08-04
Jerzy Świątkowski. Portrety Polaków - to nowa wystawa, która czynna jest od początku marca w muzeum. Artysta prezentuje 40 obrazów olejnych i ponad 40 pasteli, które odzwierciedlają otaczającą rzeczywistość.
Moje malarstwo - pisze twórca w swoim Manifeście Artystycznym - wynika z obserwacji otoczenia. Zauważam to, co ważne, a co decydenci państwa lekceważą. Dostrzegam skutki transformacji społeczno-gospodarczej mojego kraju. Tematy pracy biorę z ulicy. Maluję żebraków, kloszardów i zakręconych poetów na budowie jako sól w oku tępych nuworyszów. Moje obrazy to papier lakmusowy na niesprawiedliwe lata, w których przyszło nam żyć.
Jerzy Świątkowski urodził się w Grudziądzu. Po ukończeniu studiów osiadł na stałe w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Związku Twórczego Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1998 r. należy do Akademie Internationale de Lutece w Paryżu. Był wielokrotnie nagradzany, a jego prace znajdują się w licznych polskich instytucjach kultury oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i niemal we wszystkich krajach świata.
Wystawa i koncert
Data: 2009-08-04
Zapraszamy serdecznie w niedzielę, 16 grudnia 2007 r. o godz. 17.30 na otwarcie wystawy "Fotograf przyjechał! Mieszkańcy dawnych Prus Wschodnich na fotografiach pochodzących ze zbiorów Urzędu Konserwatora Zabytków w Królewcu".
O godz. 18.00 odbędzie sie koncert w wykonaniu Chóru Mieszanego Tibi Mariae Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu z okazji 45 lat muzealnych koncertów kameralnych.
Z fabryk do galerii
Data: 2009-08-04
Od 18 maja 2007 r. (otwarcie o godz. 18.00) prezentowana jest w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 wystawa pt. Dieter Goetze. Bieg czasu. Artysta, urodzony w 1939 r. w Gdańsku, w wieku lat 20 przeprowadził się do Hanoweru. Podjął pracę jako monter w zakładach Siemensa, a od 1979 r. zaczął pobierać naukę malarstwa u Dagmary Brand i Torstena Paula.
W swych dojrzałych pracach przedstawia architekturę i wnętrza fabryk, zmienia park maszynowy w warsztat działalności kulturalnej. Jego prace nawiązują do tradycji lat 20. i 30. XX wieku oraz Nowej Rzeczowości, tworząc postindustrialny świat. Oglądamy zatem części maszyn z bliska i z daleka, dostrzegając ich ogrom, ale też i swoiste piękno. Mechaniczne potwory z odległej już epoki nabierają ludzkiego oblicza. Ich niegdysiejsza praca, a obecnie zatrzymanie w bezruchu stanowi analogię do życia każdego z nas. Jedynym pocieszeniem jest to, że nie tylko ludzie, ale cała materia skazana jest na ten sam los.
Prace Dietera Goetze wystawiane były dotąd w Niemczech i Danii.
Z kolędą w Muzeum
Data: 2009-08-04
W piątek, 5 stycznia br., o godz. 18, z koncertem kolęd i utworów muzyki operowej wystąpi Chór Męski "Echo" im. prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu pod dyrekcją Jerzego Cieślaka.
Chórzyści zaprezentują tradycyjne polskie kolędy i pastorałki, bożonarodzeniowe pieśni innych krajów, a także kilka utworów muzyki operowej, m.in. Chór niewolników z opery "Nabucco" i Chór zbójników z opery "Ernani" Giuseppe Verdiego oraz utwór pt. Jaskółeczka w opracowaniu A. Koposowa.
Chórzystom towarzyszyć będzie solistka Hanna Kwiatkowska oraz Arkadiusz Szopa - akompaniament na fortepianie.
Serdecznie zapraszamy do sal przy ul. Wodnej 3/5. Wstęp na koncert jest bezpłatny.