Królowa Wisła - czyli spotkanie z prof. Andrzejem Chwalbą wokół publikacji "Wisła. Biografia rzeki"
Wisła jest kobietą? Wisła jest królową!?
Przez wieki była świadkiem historii Polski, często bywała i nadal bywa kluczową aktorką na scenie dziejów. Pomagała tym, którzy mieszkali nad jej brzegami, ale często zabierała to co dla było nich najważniejsze. Jest rzeką kapryśną…
Czy powinniśmy antropomorfizować największą rzekę w Polsce? A może służąc nam przez wieki jako źródło pożywienia, pracy i miejsce wypoczynku zwyczajnie na to zasługuje?
Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas spotkania w Muzeum Handlu Wiślanego oddziale Muzeum ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Naszym Gościem będzie profesor Andrzej Chwalba, autor pierwszej w Polsce biografii rzeki – „Wisła. Biografia rzeki”.
Zapraszamy 12 października o godzinie 17.00 do Muzeum Handlu Wiślanego, ul. Spichrzowa 33-35. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.
Prof. Andrzej Chwalba: historyk, znany popularyzator historii, profesor, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego. Specjalizuje się w głównie w historii Polski i powszechnej XIX i XX wieku, dziejach Krakowa oraz historii obu wojen światowych.
DNI KULTURY NIDERLANDZKIEJ - zapraszamy do udziału w nowym, ciekawym wydarzeniu we "Flisie". Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Muzeum Handlu Wiślanego - ulica Spichrzowa 33-35.
Sobota 21.10.2023
12:00 - Słodkie drugie śniadanie po holendersku – warsztaty wypieku tradycyjnych bułeczek Krentenbol.
„Życie to nie jest bułeczka z rodzynkami” mówi holenderskie przysłowie, a jednak! Podczas warsztatów z okazji Dni Kultury Niderlandzkiej udowodnimy jak w prosty sposób osłodzić sobie dzień. Krentenbol – to tradycyjny holenderski wypiek. Co ciekawe – zalecany, ze względu na swoje walory odżywcze przez dietetyków - teraz może zagościć na naszych stołach. Podczas Dni Kultury Niderlandzkiej pokażemy jak przygotować te bułeczki w rodzynkowe kropki i podzielimy się wrażeniami na temat ich smaku. Na warsztaty połączone z pokazem przygotowania ciasta oraz poczęstunkiem zapraszamy 21 października. Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), Wstęp bezpłatny.
13:30 – „Kryza, czepiec i koronka” – ¬ niderlandzkie ubiory mieszczańskie w XVII wieku wykład Patryka Krygiera.
Miasta i handel zbudowały potęgę Niderlandów. Apogeum pomyślności przyniósł wiek XVII zwany Złotym Wiekiem lub Wiekiem Rembrandta – to wówczas powstały największe dzieła niderlandzkiej sztuki. Podczas wykładu Patryka Krygiera przyjrzymy się ubiorowi zaklętemu w obrazach. To właśnie liczne portrety kobiece i męskie, zamawiane często u najlepszych mistrzów, stały się najbogatszym źródłem do badań nad ówczesną modą. Dowiemy się czym była i skąd wzięła się kryza i czepiec i jaki wpływ na niderlandzki ubiór miała moda hiszpańska, francuska czy włoska. Tot snel!, Do zobaczenia! Wstęp wolny.
Niedziela, 22.10.2023
10:30 „Pomaluj świat na biało-niebiesko” – warsztaty plastyczne z tworzenia holenderskich fliz.
Moda na chińską biało-niebieską porcelanę opanowała siedemnastowieczną Europę. Chińczycy jednak skutecznie strzegli swojej sekretnej metody wytwarzania tych luksusowych towarów. Kreatywni mieszkańcy Niderlandów znaleźli jednak sposób by zaspokoić potrzeby europejskich klientów. Miasto Delft stało się stolicą malowanego niebieskimi wzorami fajansu a całe Niderlandy zagłębiem produkującym płytki zdobiące ściany bogatych domów zwane flizami. Setki tysięcy sztuk wzorzystych płytek przybywało do portów w Gdańsku i Elblągu, stając się potem ozdobą okolicznych domów i pałaców. Dziś prawie wszystkie flizy z północnej Polski zniknęły bezpowrotnie. Zachowując pamięć o tamtych czasach, podczas Dni Kultury Niderlandzkiej odbędą się warsztaty z malowania fliz inspirowane dawnymi wzorami wykorzystywanymi w Niderlandach.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż.
Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), wstęp bezpłatny.
13:00 – Sztuka zza morza – przykłady manieryzmu niderlandzkiego w Polsce Północnej - wykład Pawła Urbanowskiego.
Pieniądze wspomagają handel, a handel wspomaga sztukę w jej rozprzestrzenianiu. Szlaki handlowe stawały się szlakami przemieszczania dzieł sztuki, artystów oraz idei, teorii i wzorców. Wiek XVI i XVII to czas ożywionych kontaktów handlowych Północnej Polski z Niderlandami oraz migracji całych grup społeczności znad Morza Północnego do Rzeczpospolitej. Efektem przenikania się trendów są realizacje rzeźbiarskie i architektoniczne, które powstały w wiekach XVI i XVII, a których przegląd zostanie zaprezentowany w ramach wykładu Pawła Urbanowskiego.
Wstęp wolny.
14:30 – Kolorowe tulipany – tulipanowe rękodzieła.
Tulipany przybyły do Niderlandów z Bliskiego Wschodu, z czasem stając się symbolem tego kraju. Ich cebulki były cenne jak złoto, doprowadzając kupców zarówno do bogactwa jak i bankructwa w czasie tzw. tulipanowej gorączki. Na warsztatach towarzyszących Dniom Kultury Niderlandzkiej poznamy historię tego pięknego kwiatu oraz wykonamy z przygotowanych materiałów własne tulipany, które mogą stać się potem ozdobą waszych domów.
Warsztaty przeznaczone dla uczestników powyżej 8 r. ż.
Na warsztaty obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w. 62, liczba miejsc ograniczona), wstęp bezpłatny.
We wtorek, 12 września 2023 r., w Muzeum Handlu Wiślanego miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dziedzictwo Wieków" oraz w konkursie na Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku MUSEJON.
Z radością informujemy, że Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu otrzymało nagrodę MUSEJON w kategorii wystawa - za realizację ekspozycji Muzeum Handlu Wiślanego.
Ponadto - Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza - odebrał medal Hereditas Saeculorum w konkursie "Dziedzictwo Wieków" - za prace konserwatorskie i restauratorskie zrealizowane w spichlerzach 33 i 35, będących siedzibą naszego oddziału.
Celem konkursu "Dziedzictwo Wieków" jest bowiem wyróżnienie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechujących się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości, promocja dobrych wzorów realizacji prac przy zabytku, uhonorowanie autorów szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków. Medal Hereditas Saeculorum będący nagrodą w Konkursie ma promować najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie wyróżniając zarządców zabytków i wykonawców prac, a także osoby i instytucje posiadające szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.
Z dumą informujemy, że oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu - Muzeum Handlu Wiślanego - został wyróżniony w konkursie ODKRYWCA 2022 - w kategorii "Najlepsza inwestycja".
Konkurs ODKRYWCA organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i służy wyróżnieniu tych, dzięki którym Kujawy i Pomorze stają się regionem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie.
Zapraszamy do obejrzenia filmu promocyjnego Muzeum Handlu Wiślanego.
Muzeum Handlu Wiślanego jest przestrzenią ekspozycyjną Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Jego siedzibą są dwa zabytkowe spichlerze nr 33 i 35, które wyremontowano w latach 2020-2021.
Ideą przewodnią ekspozycji, prezentowanej w Muzeum Handlu Wiślanego, jest ukazanie w możliwie szerokim aspekcie historycznym i kulturowym, przebiegającego przez Grudziądz szlaku wiślanego, jako traktu handlowego. Jest to jednocześnie opowieść o ludziach i mieście, które wyrosło nad brzegiem „królowej rzek”: począwszy od prezentacji ukazującej formowanie się koryta Wisły, poprzez ślady pierwszej działalności człowieka, aż po aspekty związane ze specyfiką wiślanej żeglugi. Na wystawie przedstawiono podstawowe typy jednostek pływających, rozmaite towary, które spławiano rzeką, a także profesje związane z handlem wiślanym. W oparciu o zabytki i stanowiska interaktywne poprowadzono narrację o specyfice pracy grup zawodowych, bez których udziału wymiana handlowa wzdłuż Wisły nigdy nie przyjęłaby tak znaczącego kształtu, a przepływ dóbr i środków finansowych byłby niemożliwy. Ekspozycja ukazuje także Wisłę jako fenomen kulturotwórczy – gwarną, rozśpiewaną, stwarzającą możliwość do poznawania nowych miejsc, o których pamięć przenoszono w regiony stałego zamieszkania.
Zwiedzając Muzeum Handlu Wiślanego można zapoznać się także z historią grudziądzkich spichlerzy, które zaczęto budować w latach 40. XIV w. Grudziądz zaprezentowano tu jako ośrodek, który pełnił kilka funkcji, zaś najistotniejszą z nich była funkcja handlowo-rzemieślnicza. Dysponując kilkunastoma usytuowanymi nad Wisłą magazynami miasto mogło pośredniczyć w skupowaniu zboża z północno-wschodnich terenów ziemi chełmińskiej. Wielokondygnacyjne grudziądzkie spichlerze zaopatrzone były w krany oraz rynny spustowe, które można dostrzec na specjalnie przygotowanej makiecie.
W obrocie zbożem jak i wieloma innymi towarami, nieodłącznym elementem wymiany handlowej jest od kilku wieków pieniądz. Na ekspozycji zaprezentowano krótki zarys jego dziejów i funkcję, jaką pełni w handlu. Swój wkład w rozwój praw rządzących obrotem pieniądza miał Mikołaj Kopernik, który w 1522 r. w Grudziądzu wygłosił jedną z wersji swojego traktatu o zasadach bicia monety. Ilustracją wartości pieniądza są przedstawiane przykłady siły nabywczej – cen różnych produktów, usług i wysokości pensji na ziemiach polskich począwszy od średniowiecza aż po dwudziestolecie międzywojenne.
Na najniższej kondygnacji ekspozycyjnej zaaranżowano przestrzeń przedstawiającą historię grudziądzkiego przemysłu, który był związany ze zbożem i jego uprawą. Przez pryzmat rozmaitych pamiątek z przeszłości można zapoznać się z historią fabryki maszyn rolniczych Augusta Ventzkiego, a także zakładami produkującymi alkohol, zwłaszcza browarem Kuntersztyn i przedsiębiorstwem Alojzego Ruchniewicza. Część ekspozycji poświęcona jest miejscowym młynom – Dolnemu i Górnemu oraz piekarnictwu.
O randze miasta, jako wiodącym ośrodku gospodarczym ziemi chełmińskiej, opowiada strefa poświęcona wystawom przemysłowym, które zorganizowano w Grudziądzu w 1872, 1885, 1896 i 1925r.
Muzeum można zwiedzać ścieżką podstawową oraz rozszerzoną o warsztaty polegające na wypieku pieczywa. Warsztaty odbywają się od środy do niedzieli. Szczegóły na temat warsztatów wraz z informacją o zapisach znajdują się na stronie: https://muzeum.grudziadz.pl/strona-4065-pachnace_pieczywem_warsztaty_w_muzeum.html
Zapraszamy do odwiedzania profilu Muzeum Handlu Wiślanego FLIS na Facebook'u.