ZADANIE: „Linowo, stan. 6 – birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej”, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 5 „Ochrona Zabytków Archeologicznych” (środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury)
W lutym 2015 r. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu otrzymało dofinansowanie (30 700,00 PLN) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Linowo, stan.6 – birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej”, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 5 „Ochrona Zabytków Archeologicznych” (środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury). W ramach projektu zostaną opracowane wszystkie materiały pozyskane na stanowisku 6, w trakcie wieloletnich badań (1991-1993, 2006-2010), tj. kultury ceramiki wstęgowej rytej (sprzed 5 000 p.n.e.), kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (VII- IV w. p.n.e.), materiały wczesnośredniowieczne z XII wieku. Najważniejszymi źródłami omawianej publikacji będzie zespół 150 grobów szkieletowych i ciałopalnych, bogato wyposażonych z unikatowymi formami pochówków (grób w łodzi, groby w pojemnikach z drewna), z II – III w. n.e. Analizie zostanie poddany również materiał antropologiczny i archeozoologiczny. Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2015 r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytucją zarządzającą priorytetem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
ZADANIE: OPRACOWANIE I PUBLIKACJA BADAŃ Z CMENTARZYSKA W WĘGROWIE, STAN. 11
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu pozyskało w 2013 roku środki finansowe na realizację zadania "Opracowanie i publikacja badań z cmentarzyska w Węgrowie, stan. 11" w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe" priorytet "Ochrona zabytków archeologicznych".
Przedmiotem publikacji będą badania prowadzone w latach 1998-2005 na późnorzymskim cmentarzysku w Węgrowie, Gmina Grudziądz.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt zadania wynosi 49.500,00 zł, z tego ze środków Ministra pochodzi kwota 36.500,00 zł.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytucją zarządzającą priorytetem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.