oferta przedświąteczna - Boże Narodzenie
Zapraszamy do udziału w zajęciach przedświątecznych - oferta dla dzieci, młodzieży i dorosłych!
Warsztaty bożonarodzeniowe dla przedszkoli i szkół:
wstęp płatny – 15,00 zł/os., obowiązują zapisy (tel. 56 46 590 63 w.18) – od 6 listopada 2023 r.
„Aniołek na choinkę”
Coraz bliżej Święta, a więc najwyższy czas na warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum! Co roku staramy się Was zaskoczyć nową propozycją i już teraz możemy zdradzić, że tym razem po kilku latach nieobecności, powrócą do nas aniołki. Małe i urocze będą doskonałą ozdobą do zawieszenia na świątecznym drzewku. Muzealne edukatorki zaproszą do stworzenia aniołków i warto dodać, że każda z prowadzących zaprosi Was do odmiennej twórczej przygody, której wspólnym mianownikiem będzie wyjątkowe dzieło – ozdoba, aniołek na choinkę. Do udziału w warsztatach zapraszamy przedszkola (dzieci od 5 roku życia) i szkoły (klasy 1-5). Zapisy od 6 listopada 2023 r.: 56 46 590 63 wew. 18; wstęp: 15,00 zł/os.
„Kolorowe pierniczki”
Przedświąteczne warsztaty w oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Muzeum Handlu Wiślanego – to nasz pachnący element przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Zapisy od 6 listopada 2023 r.: 56 46 590 63 wew. 62; wstęp: 15,00 zł/os.
JARMARK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 2023 - wydarzenia w Muzeum
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem – Muzeum Handlu Wiślanego – w dniach 6-9 grudnia 2023 r. czynne będzie w godz. 10.00 – 18.00.
W środę, 6 grudnia oraz w sobotę, 9 grudnia – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy.
Wydarzenia w Muzeum podczas Jarmarku – wstęp bezpłatny/ na wydarzenia obowiązują zapisy lub bezpłatne wejściówki.
ŚRODA, 6 GRUDNIA
W godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.
Godz. 10.00 (kl. 1-4) i 12.00 (od klasy 5): „Do patera smoruny!” Boże Narodzenie na ziemi chełmińskiej – wykład Łukasza Ciemińskiego
Ziemia chełmińska jest niewielkim, ale posiadającym własną tożsamość regionem etnograficznym. Przemierzymy ją wraz z Łukaszem Ciemińskim - etnografem grudziądzkiego Muzeum, by poszukać śladów dawnego świętowania Bożego Narodzenia. Gwiazdor, bunterteller, kolędy śpiewane w adwencie - to tylko wybrane tropy, które pokażą nam w jaki sposób nasi przodkowie celebrowali kolędowy czas! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5;
Zapisy dla grup zorganizowanych (godz. 10.00 i 12.00) – tel. 56 46 590 63 w. 18
godz. 16.30 – warsztaty z okazji Jarmarku – w oddziale Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Muzeum Handlu Wiślanego: „Z Mikołajem po kolędzie – wypiekanie tradycyjnych pierników figuralnych”. Podczas warsztatów wypieczecie i ozdobicie piernik z postacią Świętego Mikołaja. Warsztaty bezpłatne – obowiązują zapisy, tel. 56 46 590 63 w.62; ul. Spichrzowa 33-35.
Piernik figuralny, wykrajany z wydruku. Warsztaty nawiązujące do tradycyjnych form piernikowych, do tradycji Grudziądzkiego Jarmarku św. Mikołaja i najważniejszego kościoła w mieście – bazyliki pw. Św. Mikołaja. Warsztat połączony ze wstępem w formie opowieści na temat tradycji, oparty na pomocach – obrazie św. Mikołaja i rzeźbach oraz oprowadzaniu po wystawie MHW, z naciskiem na kiosk ze świętym Mikołajem i mapę Grudziądza, na której zaznaczona jest Bazylika.
Godz. 17.00: „Krótka historia niejednej szopki” – wykład Łukasza Ciemińskiego
Wypadająca w tym roku 800. rocznica pierwszych jasełek odprawionych przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio to świetna okazja, by wraz z Łukaszem Ciemińskim - historykiem sztuki, etnografem i nie bójmy się tego powiedzieć - prawdziwym szopkarzem, przyjrzeć się tej barwnej bożonarodzeniowej tradycji. Dowiemy się dlaczego wół i osioł prorokują, dlaczego Panna Maria padła na kolana, a czas zatrzymał się w bezruchu. Poznamy początki świątecznej stajenki oraz najciekawsze i najbardziej wartościowe tradycje szopkarskie całej Europy. Zapraszamy na tę podróż do utraconego raju naszego dzieciństwa! Bilet za jeden uśmiech! Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5. Wstęp wolny.
CZWARTEK, 7 GRUDNIA
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00
PIĄTEK, 8 GRUDNIA
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego, czynne w godz. 10.00 – 18.00.
godz. 17.00
Piątek w Muzeum – wykład Magdaleny Kalbarczyk i Ilony Sulik-Kurowskiej pt. „O herbacie, przy herbacie, słów kilka” nawiązujący do wystawy „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” (spotkanie rozpoczyna się na wystawie, ul. Spichrzowa 17).
Wystawa – ul. Spichrzowa 17; wykład – ul. Spichrzowa 33-35, Muzeum Handlu Wiślanego, oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu/ wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek – do odbioru od dnia 1 grudnia 2023 w Kasie Muzeum (ul. Wodna 3/5 oraz ul. Spichrzowa 33-35).
SOBOTA, 9 GRUDNIA
W godz. 10.00 – 18.00 – wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu wraz z oddziałem, Muzeum Handlu Wiślanego.
godz. 10.00
Bożonarodzeniowe spotkanie warsztatowe dla dzieci i dorosłych – „Ludziki na choinkę”;
Jak wyglądała choinka Waszego dzieciństwa? Pamiętacie srebrzystą lametę, kolorowe lampki w kształcie świeczek albo przepiękne bombki muchomorki, które rok temu zaliczyły swój wielki powrót i już w listopadzie były praktycznie nie do zdobycia? Na kolejnych warsztatach bożonarodzeniowych spróbujemy odtworzyć jedną z takich ozdób z przeszłości, czyli niegdyś bardzo popularne ludziki na choinkę. Urocze mikołajki, kolorowe skrzaty, pszczółki, a może kominiarze w kapeluszach? Które z nich mieliście w domach? Jeżeli z sentymentem wspominacie „dawne czasy”, lubicie zabawy kreatywne albo po prostu macie dość sztampowych ozdób choinkowych i chcecie coś zmienić, ale nie macie pomysłu to propozycja idealna dla Was. Na warsztaty zapraszamy dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Górnej granicy wieku nie ma. Uwaga! Na sobotnie spotkania warsztatowe zapraszamy nie tylko dorosłych z dziećmi. Może w nich wziąć udział każdy, kto lubi prace kreatywne; zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18, wstęp bezpłatny; ul. Spichrzowa 17.
godz. 10:30, 12:30, 14:30, 16:30
warsztaty „Z Mikołajem po kolędzie – Wypiekanie tradycyjnych pierników figuralnych”. Podczas warsztatów wypieczecie i ozdobicie piernik z postacią Świętego Mikołaja.
Warsztaty bezpłatne – obowiązują zapisy, tel. 56 46 590 63 w.62; ul. Spichrzowa 33-35.
Piernik figuralny, wykrajany z wydruku. Warsztaty nawiązujące do tradycyjnych form piernikowych, do tradycji Grudziądzkiego Jarmarku św. Mikołaja i najważniejszego kościoła w mieście – bazyliki pw. Św. Mikołaja. Warsztat połączony ze wstępem w formie opowieści na temat tradycji, oparty na pomocach – obrazie św. Mikołaja i rzeźbach oraz oprowadzaniu po wystawie MHW, z naciskiem na kiosk ze świętym Mikołajem i mapę Grudziądza, na której zaznaczona jest Bazylika.
- Przejdź do - strona Następna
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt