Wystawa „Kobiety Tymona Niesiołowskiego” prezentowana będzie w salach Gmachu Głównego Muzeum od 17 października 2014 roku do 22 lutego 2015 roku.
Tymon Niesiołowski (1882-1965) był jednym z najważniejszych przedstawicieli toruńskiego środowiska artystycznego 2 i 3 ćwierci XX wieku. Wychowanek krakowskiej ASP, wybitny znawca sztuki a zarazem przedstawiciel wielu prestiżowych grup artystycznych, cieszył się ogromnym szacunkiem i estymą wśród kolegów po fachu. Związany początkowo z Krakowem i Zakopanem, przeniósł się do Torunia, by rozwijać tam nowe środowisko artystyczne.
Poczucie niezależności i otwartości na nowości w sztuce, bezsprzecznie miały wpływ na jego nieustannym rozwój. Pod wpływem Grupy Toruńskiej (której był członkiem aż do śmierci), zainteresował się grafiką, w której bardzo szybko osiągnął mistrzowski poziom, tworząc prace niezwykle oszczędne kompozycyjnie i formalnie, a zarazem pełne elegancji i liryzmu. Szczególnie upodobał sobie Niesiołowski kilka tematów, takich jak klowni i pierroci, Don Kichot oraz właśnie wizerunki kobiet, które eksploatował w różnych odmianach po wielokroć, tworząc za każdym razem nową jakość artystyczną.
Postać kobieca i jej różnorakie wariacje, jest tematem niezwykle często pojawiającym się w twórczości Tymona Niesiołowskiego. Pojawiają się zarówno klasyczne, w realistycznym ujęciu, portrety, jak również nastrojowe i intymne scenki toaletowe, aż po zmysłowe akty. Artysta operuje głównie medium malarskim, z czasem jednak coraz częściej posługuje się grafiką – wówczas stosuje często wydłużenie i wysmuklenie postaci.
Niesiołowski nie dał się skrępować żadną nadrzędną regułą, nie podporządkował się do końca wyznacznikom formistycznych zasad.
Wystawa ma pokazać różnorodność kobiecych przedstawień, jako dowód na rozwój i ewolucję malarskiej wypowiedzi artysty. Poczynając od konstruowania rzeczywistości na płótnie poprzez modelujący światłocień, coraz bardziej spłaszcza przestrzeń obrazową, pozbywając się imitacji wszelkiej głębi.
Jedna z sal zmieni się ponadto w pracownię malarza, z nagromadzeniem różnorakich farb, słoiczków, pędzli, płócien malarskich, szkiców i wielu innych elementów sprawiających, że pracownia artysty jest niezwykłym, magicznym miejscem.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.