"Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej" - wystawa fotografii Tomasza Skorupki
Wystawa będzie prezentowana w salach Muzeum (Spichrz nr 17) od 20 września do 26 października 2014 r.
Prawdziwym skarbem świata przyrody są ptaki, których śpiew i różnorodne ubarwienie nierzadko wprawiają w zachwyt. Niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udamawiano. Do dzisiaj powiada się, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy przynosi nieszczęście.
Ptaki już w pradziejach stanowiły dla wielu twórców źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu. W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich, w neolicie i we wczesnej epoce brązu, przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach. Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością.
W dzisiejszych czasach ptaki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. W Wielkiej Brytanii narodził się birdwatching, czyli amatorskie obserwowanie ptaków połączone najczęściej z ich fotografowaniem. Obserwatorów w Anglii liczyć już można w milionach, w Polsce jest ich dopiero kilka tysięcy, ale liczba ta sukcesywnie rośnie.
Tomasz Skorupka, z zamiłowania fotograf przyrody, z zawodu – archeolog. Obserwowaniem przyrody, a szczególnie życiem ptaków zajmuje się od dzieciństwa, swoich skrzydlatych przyjaciół fotografuje z wielką pasją i oddaniem od pięciu lat. Ostatnio również zafascynowany makrofotografią.
Jest laureatem konkursów organizowanych m.in. przez Związek Polskich Fotografów Przyrody, Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” i portal internetowy „foto-ptaki.pl”. W roku 2012 przyznano mu nagrodę Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Wielkopolskiego. W konkursie „Wizje Natury 2012” zorganizowanym w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej zdobył wyróżnienie za diaporamę pt. W krainie puszczyka uralskiego, rok później wyróżnienie za prezentację Rybi król.
Jest autorem kilku wystaw autorskich („Na skrzydłach przeszłości”, 2008 - za tę wystawę Muzeum Archeologiczne w Poznaniu otrzymało Izabellę 2008, drugą nagrodę w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce w kategorii Działalność Wystawiennicza; „Skrzydlaci akrobaci”, 2011; „Co w trawie piszczy”, 2012; „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”, 2013; „Te co skaczą i pełzają…”, 2013; „Smoki w stawie i na trawie”, 2014) prezentowanych m.in. w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Częstochowie czy Wrocławiu. Publikuje fotografie i/lub artykuły poświęcone fotografowaniu i ptakom w czasopismach o tematyce przyrodniczej (m.in. „Ptaki Polski”, „FotoNatura”, „Ptaki”, „Trybuna Leśnika”, „Nadleśnictwo Barlinek”, „Ptaki Wielkopolski. Rocznik Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA”).
Jego fotografie znalazły się m.in. w takich publikacjach książkowych jak Ilustrowana encyklopedia ptaków Polski (Warszawa 2010, wyd. II, 2011) czy też Obszary Natura 2000 i parki krajobrazowe w województwie wielkopolskim (Poznań-Toruń 2012). Wydał trzy autorskie kalendarze ścienne na rok 2012, 2013 i 2014 poświęcone kolejno: ptakom, owadom i pajęczakom oraz gadom i płazom Wielkopolski. W latach 2011-2014 współorganizator czterech kolejnych edycji Poznańskich Dni Fotografii. Autor prelekcji i pokazów multimedialnych poświęconych ptakom i technikom fotografii przyrodniczej. Czynnie uczestniczy w propagowaniu ochrony przyrody zarówno pośród dorosłych, jak i dzieci i młodzieży (m.in. wykłady, diaporamy, i prezentacje w szkołach). Współpracuje z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.