Wystawa „Tajemnice klasztoru benedyktynek” jest wystawą monograficzną prezentującą historię tegoż zakonu w Grudziądzu od chwili założenia w 1631 r., do kasaty i wygnania ostatnich zakonnic w 1836 r. Na wystawie prezentujemy ponadto eksponaty z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie dzisiejszego Muzeum oraz przedstawiamy losy budynków poklasztornych aż do XX wieku.
Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie jest oryginalna „Kronika benedyktynek grudziądzkich”, którą rozpoczęto spisywać od 1730 r. Dzięki niej możemy poznać historię klasztoru od jego założenia, aż do 1766 r. Ponadto w części historycznej zaprezentowano w formie kopii wiele nieznanych dokumentów, dotyczących najważniejszych momentów z życia klasztoru. Wśród nich możemy m. in. zobaczyć akt erekcyjny klasztoru z 1631 r., tekst przysięgi pierwszej ksieni Doroty Knutówny, czy też pisma ugodowe w sporze z magistratem miasta z XVIII w. Po raz pierwszy będą mieli Państwo okazje obejrzeć plany architektoniczne budynków klasztornych z okresu przebudowy na Seminarium Nauczycielskie, pochodzące z I poł. XIX w.
Ważną częścią ekspozycji jest unikatowe wyposażenie liturgiczne z XVI – XVIII wieku i księgi liturgiczne z tego samego okresu, będące własnością Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie, Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Wśród wielu perełek wyposażenia możemy wymienić chociażby monstrancję promienistą z 1695 r., kielichy mszalne i ampułki na wino i wodę z XVII w., świeczniki kościelne oraz przepiękne lavabo w formie ryby z XVIII w. Benedyktynki słynęły w całej Europie z wyrobów szat liturgicznych. Ich kunszt wykonania mogą Państwo ujrzeć w postaci prezentowanego ornatu i kapy.
Nad wszystkim czuwają św. Benedykt oraz założycielka kongregacji chełmińskiej benedyktynek, Magdalena Mortęska, przedstawieni na obrazach z epoki istnienia klasztoru. Te wspaniałe dzieła sztuki uzupełniają na wystawie dwa obrazy będące własnością Muzeum w Grudziądzu, pod tytułem „Sąd ostateczny” z XVIII w. i „Zwiastowanie” z XVII w.
Przygotowano dodatkowo szereg plansz informacyjnych, pogłębiających wiedzę o istnieniu i funkcjonowaniu konwentu, jak również o dalszych losach budynków poklasztornych.
Zmiany urbanistyczne zespołu klasztornego od połowy XVII w., aż do XX w. można obejrzeć na telewizorze oraz na licznych obrazach, prezentowanych na wystawie. W tle zaś usłyszą Państwo przepiękną muzykę kościelną, skomponowaną przez zakonnicę Hildegardę z Bingen, żyjącą w XII w.
Grudziądzka wystawa będzie pierwszą tego typu w mieście i jedną z niewielu w Polsce, prezentującą kompleksowo historię oraz życie klasztorne benedyktynek grudziądzkich doby renesansu i Oświecenia.
Wystawa prezentowana w salach Gmachu Głównego Muzeum czynna będzie do 5 października 2014 r.
Wystawie towarzyszy katalog.