2 grudnia 2016 r. o godz. 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Artystyczny atlas zwierząt". Wystawa prezentowana będzie w Gmachu Głównym.
Wśród eksponatów zgromadzonych na wystawie znaleźć można przykłady malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego, z których najstarsze pochodzą z XVIII w., a najmłodsze z bieżącego stulecia. Ekspozycja ukazuje zmiany jakie nastąpiły w podejściu sztuki do fauny. Wskazuje na ewolucję od przedstawiania zwierząt jako nośników znaczeń odnoszących się do człowieka, do momentu, w którym zwierzę staje się głównym bohaterem, istotą żywą, a nie tylko symbolem.
W pierwszej części wystawy prezentujemy tradycyjne ujęcie psa, kota czy konia jako istoty połączonej z człowiekiem, często od niego zależnej. Znajdą się tu zatem takie prace jak „Rugi pruskie” Wojciecha Kossaka, czy figurki z miśnieńskiej porcelany.
Druga część ekspozycji wskaże na te dzieła sztuki, w których owady, ptaki i wszelkiego rodzaju ssaki są bądź równoważne z przedstawianym człowiekiem, bądź stają się one głównym aktorem, któremu podporządkowano pozostałe elementy kompozycji. Prezentujemy tu m.in. obrazy Kazimierza Mikulskiego, Zygmunta Kolarczyka, Romana Michałowskiego, Kazimierza Ostrowskiego czy Barbary Steyer, a także grafiki Andrzeja Krzywki, Marii Wąsowskiej czy Johannesa Bauera.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów:
Muzeum Okręgowego w Toruniu
Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu