Na dziedzińcu Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu prezentowana jest wystawa poświęcona operacji "Ostra Brama", która została przeprowadzona przez Armię Krajową na Wileńszczyźnie w dn. 7-13 lipca 1944 r.
Ekspozycja składa się z 32. plansz, na których jest ponad 200 zdjęć i ilustracji. Warto dodać, że wśród niepublikowanych wcześniej fotografii znajdują się również zdjęcia wychowanków Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu; ponadto prezentowanych jest także wiele czasopism wydawanych w konspiracji na Wileńszczyźnie.
Wystawa dostępna jest bezpłatnie w dniach 6-26 lutego 2025 r.
*****
Oddziały Armii Krajowej nocą, z 6. na 7. lipca 1944 roku, rozpoczęły od wschodu szturm Wilna, które było bronione przez Niemców. 7 lipca do walki włączyły się oddziały AK wewnątrz miasta. Walki zakończyły się oswobodzeniem miasta, symbolicznym wydarzeniem jest powieszenie przez polskich żołnierzy biało-czerwonej flagi na zamkowej baszcie Giedymina, górującej na Wilnem, niczym wieża Klimek nad Grudziądzem. Główną rolę w wyparciu Niemców odegrały oddziały sowieckie, jednakże Polacy odegrali ważną rolę w bitwie. W kilka dni po zajęciu Wilna tysiące żołnierzy Armii Krajowej zostało uwięzionych przez Rosjan, wielu z nich zostało zamordowanych lub zesłanych na wschód, nawet na 12 lat. Wielu Wilnian po wojnie trafiło na Pomorze – do Grudziądza i do Torunia, co przyczyniło się m.in. do powstania UMK.
Za przygotowanie wystawy odpowiada Muzeum Historyczne w Lubinie, wystawę opracował pod względem merytorycznym Marcin Orłowski, pod względem graficznym Jacek Świerad, a w miastach województwa jest ona eksponowana dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu, Samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego.