Z ogromną przyjemnością chcemy Państwa poinformować, iż Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu otrzymało dotację z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Badanie polskich strat wojennych”.
Zgodnie z wytycznymi, umieszczonymi na stronie www.gov.pl, „strategicznym celem programu jest wsparcie działalności instytucji w kwestii badań proweniencyjnych odnośnie do strat wojennych poniesionych w związku z II wojną światową w zakresie zbiorów pochodzących z kolekcji publicznych, prywatnych i związków wyznaniowych. Wspierane są kwerendy archiwalne, digitalizacja źródeł, wydawnictwa, konferencje, szkolenia, budowa stron internetowych i organizacja wystaw poświęconych stratom wojennym lub badaniom proweniencyjnym”.
Muzeum w Grudziądzu od 2020 roku prowadzi badania nad stratami wojennymi z lat 1939-1945. W ciągu kilku lat, dzięki obszernej kwerendzie w zbiorach archiwalnych, prasie lokalnej i ponownej analizie przedwojennych negatywów szklanych, poznaliśmy wiele nieznanych faktów, dotyczących grabieży i wywozu eksponatów przez okupanta niemieckiego w 1944 roku.
Dzięki dofinansowaniu projektu przez MKiDN rozszerzony zostanie zakres poszukiwań zaginionych zabytków – poprzez kwerendy w instytucjach polskich i zagranicznych. W roku 2023, zgodnie z harmonogramem zadań, wykonana zostanie digitalizacja odnalezionych dokumentów, wyselekcjonowane zostaną najważniejsze archiwalia w języku niemieckim oraz – w dalszej kolejności – przełożone z języka niemieckiego na język polski.
W roku 2024 planowane jest wydanie publikacji „Straty wojenne grudziądzkiego Muzeum”, przygotowanej przez pracowników merytorycznych Muzeum, przy wsparciu specjalistów z różnych dziedzin interdyscyplinarnych. Podsumowaniem projektu będzie również konferencja naukowa, na której zostaną przedstawione wyniki badań nad stratami wojennymi instytucji, a także wystawa czasowa z przedstawieniem archiwaliów i zdjęć zaginionych obiektów muzealnych.
Proces odkrywania dziejów zaginionych kolekcji jest bardzo żmudny i nie zawsze przynosi spodziewane efekty, aczkolwiek dzięki projektowi, po raz pierwszy w dziejach instytucji, będzie można zbiorczo przedstawić zasób przedwojennego zbioru muzealiów oraz spróbować odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, co stało się z wywiezionymi w 1944 roku eksponatami i czy jest szansa na ich odnalezienie oraz ewentualną rewindykację.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
Dofinansowane ze środków Gminy-Miasto Grudziądz