„Gdyby święci powrócili i podzielili się swoimi wrażeniami, bylibyśmy mocno zaskoczeni... Z pewnością przyznaliby często, że nie poznają się w szkicowanych portretach” (Teresa z Lisieux, cytowana przez siostrę Genowefę, Conseils et souvenirs, 1952)
„Potęga wizerunku. Fenomen kultu Teresy z Lisieux” to wystawa, która wpisuje się w obchody 150. rocznicy urodzin i 100. rocznicę beatyfikacji normandzkiej karmelitanki, znanej powszechnie jako św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury wpisała te daty na listę rocznic, które były obchodzone przez UNESCO w 2022 i są kontynuowane w 2023 roku.
Wystawa przygotowana w grudziądzkim muzeum jest pierwszą w Polsce próbą przyjrzenia się zjawiskom związanym z kultem świętej – od początków formowania się oficjalnej ikonografii, przez próby idealizacji terezjańskiego imaginarium, aż po prace artystów odwołujących się do estetyki kampu. Na wystawie zaprezentowane zostaną artefakty związane z działalnością artystyczną Karmelu w Lisieux, którego działania prowadzić miały do ukonstytuowania się jedynego i kanonicznego wizerunku świętej, przyczyniając się do spopularyzowania na niespotykaną dotychczas skalę postaci „małej świętej z różami”.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – Spichrz, ul. Spichrzowa 11
wystawa czynna do 1 października 2023 r.