Wystawa „Cel, pal! Broń palna ze zbiorów grudziądzkiego Muzeum” przybliża wieloaspektowy charakter broni, rozumianej zarówno jako narzędzie walki, obiekt kolekcjonerski – posiadający niezaprzeczalne wartości artystyczne, jak i dowód ewolucji myśli technologicznej.
Zaprezentowany w ramach ekspozycji bogaty przekrój broni, począwszy od prymitywnej konstrukcji zamka lontowego, po jeden z najbardziej znanych na świecie modeli karabinów – AK 47 Kałasznikow, ilustruje rozwój cywilizacji, zmieniającej się mody i metod walki, ukazując broń palną jako wyjątkowy przykład rzemiosła artystycznego.
Broń palną gromadzono w grudziądzkim Muzeum od początku istnienia instytucji. Od ponad 135 lat kolekcja ta sukcesywnie się rozwija, mimo wojennych strat, znacząco uszczuplających „muzealny arsenał”. Dzięki współpracy Muzeum i garnizonu grudziądzkiego do końca I wojny światowej kolekcja stopniowo rozrastała się, jednakże w chwili przejmowania Grudziądza przez władze polskie w roku 1920, część zabytków militarnych zaginęła i ich los pozostaje nieznany.
W kolejnych latach dwudziestolecia międzywojennego uzupełniano straty, pozyskując zabytki na drodze zakupów i przekazów. W czasie II wojny światowej wiele muzealiów uległo rozproszeniu, zniszczeniu lub zaginięciu. Podobny los spotkał bogatą kolekcję broni palnej, która uległa dewastacji zwłaszcza w okresie walk o miasto w 1945 roku. Ubytki te wynikały z wykorzystania broni do prowadzenia walk, ale także ze zwykłych kradzieży.
Lata powojenne to czas żmudnego pozyskiwania przez instytucję zabytków i odbudowywania kolekcji, która dzięki wysiłkowi byłych i obecnych pracowników grudziądzkiego Muzeum, prezentuje dziś w formie wystawy czasowej historię broni palnej ostatnich 300 lat.
Wystawa „Cel, pal! Broń palna ze zbiorów grudziądzkiego Muzeum”
wernisaż: 11 listopada 2022 r., godz. 16.30
Gmach Główny Muzeum, ul. Wodna 3/5