Festiwal im. Piotra Janowskiego - zapraszamy na koncerty w salach Muzeum w Grudziądzu.
24.09.2022, godz. 17.00
„Piotr z Grudziądza na Jedwabnym szlaku i w Krainie Samurajów”
wyk. Maria Pomianowska – suka biłgorajska, fidel płocka, Mingjie Yu (Chiny) – zheng.
"Piotr z Grudziądza na Jedwabnym Szlaku i w Krainie Samurajów" - koncert prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu to spotkanie dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce.
W programie znajdą się wybrane utwory Piotra z Grudziądza zaaranżowane na polskie i chińskie instrumenty strunowe, zestawione z tradycyjnymi kompozycjami chińskiej muzyki dworskiej, pochodzącymi z czasów gdy tworzył wybitny polski kompozytor. To jakby prezentacja dwóch równoległych muzycznych światów, które nie spotkały się za życia Piotra z Grudziądza, ale kilkaset lat później. Ponadto w programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu dedykowane staropolskim fidelom kolanowym oraz starożytnym cytrom chińskim.
Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. dr. hab. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F. Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng. Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych.
W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała. Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych. Koncert poświęcony będzie także wspólnym polsko-japońskim relacjom i inspiracjom muzycznym. Koncert przeplatany będzie zadziwiającą historią o życiu Riociu Umedy, pierwszym japończyku w Polsce i jego poetyckiej twórczości (haiku).
25.09.2022, godz. 17.00
„Historie miłosne. Clara i Robert Schumann”
wyk. Michał Rajewski – baryton, Marek Bugajski – altówka, Joanna Maklakiewicz – fortepian
To piękny wieczór liryki miłosnej. Małżeństwo Schumannów zostawiło po sobie nie tylko wspaniałą twórczość poświęconą uczuciom i miłości, ale także romantyczną historię walki o swoje uczucie. Genialny kompozytor Robert Schumann i genialna pianistka Klara Wieck byli jedną z najbardziej utalentowanych par w historii muzyki. Ich determinacja i miłość doprowadziły do ślubu poprzedzonego kilkuletnią batalią sądową z ojcem Klary, który nie wyrażał zgody na to małżeństwo.
W programie cykl pieśni Roberta Schumanna Miłość poety, pieśni Clary Schumann, a także utwory skomponowane na altówkę i fortepian przez małżeństwo Schumannów, będące metaforą ich życiowego duetu. Wystąpią wybitni artyści Michał Rajewski (baryton), Marek Bugajski (altówka), Joanna Maklakiewicz (fortepian).
Koncerty odbędą się w Gmachu Głównym Muzeum, wstęp wolny.