W poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków, obchodzony od 1983 roku w dniu 18. kwietnia. Dzień ten wpisany został przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym.
Grudziądzkie Muzeum od lat z okazji tego święta przygotowuje prezentację nabytków, które w minionym roku trafiły do muzealnych zbiorów i wzbogaciły kolekcje poszczególnych działów.
W tym roku prezentujemy zabytki z zakresu historii, sztuki i etnografii oraz numizmatyki.
Szczególnej uwadze polecamy eksponat, który znalazł się w zbiorach Muzeum dzięki hojności mieszkańców Grudziądz – Figurka Małpki ze sztucznej lawy wulkanicznej, z lat 20. XX w., wyprodukowana przez Wulkanit – Grudziądz.
Ponadto na wystawie zobaczyć można także m.in. dar Rodziny Dobrzańskich – kolekcję odznaczeń Henryka Grendy – żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa (Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie), uczestnika bitwy o Monte Cassino (1944 r.).
Wśród prezentowanych eksponatów na uwagę zasługują również skrypty poświęcone teorii jazdy oraz zasadom i metodom wyszkolenia wojskowego, album z fotografiami z Wysp Kanaryjskich i Kamerunu z początku XX w. czy pamiętnik Janiny Klattówny.
Przy okazji tego święta nie można zapomnieć o muzealnych obiektach – spichrzach, górze zamkowej, gmachu głównym (dawniej siedziba klasztoru benedyktynek), które niewątpliwie są jednymi z najcenniejszych i najpiękniejszych reprezentantów dziedzictwa kulturowego na mapie naszego miasta i regionu. Zachęcamy do podziwiania panoramy grudziądzkich spichrzy wraz z głównym budynkiem Muzeum oraz do spaceru na górę zamkową.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to także moment, w którym szczególne podziękowania składamy konserwatorom i wszystkim tym, dla których wartością jest troska o dziedzictwo kulturowe.
Wystawa prezentowana jest w hallu Gmachu Głównego Muzeum przy ulicy Wodnej 3/5.