Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum w piątek, 19 listopada 2021 r. o godz. 18.00. Zapraszamy!
Na wystawę „Zwierzęta chcą żyć” składa się sześć obrazów, które silnie oddziałują na widza – nie tylko pokaźnym formatem, lecz przede wszystkim ważkim tematem, wyrażonym w ekspresjonistyczny sposób. Iwona Liegmann sportretowała polskich aktywistów prozwierzęcych od lat zaangażowanych w niełatwą walkę o zaprzestanie wykorzystywania zwierząt. Codzienna troska o poprawę bytu tych istot ma swoje konkretne twarze, które stają się świadectwem realnej pomocy i przyjaźni. To wystawa o ludziach zmieniających rzeczywistość zwierząt, która ma stać się otwartą przestrzenią dialogu, daleką od indoktrynacji, pokazującą alternatywę – opartą na wzajemnym szacunku wszystkich czujących istot. Grudziądzka ekspozycja jest pierwszą odsłoną projektu, który w kolejnych latach będzie poszerzany o kolejne prace. Ideą przyświecającą autorce jest zaprezentowanie cyklu obrazów w rozmaitych ośrodkach wystawienniczych w Polsce, co ma przyczynić się do zwiększenia świadomości dotyczącej zwierząt jako pełnoprawnych współmieszkańców naszej planety.
Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za 2021 rok.
Iwona Liegmann – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom z malarstwa otrzymała w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka w 1993 roku. W latach 1995-1996 odbyła studia podyplomowe w Gray’s School of Art w Aberdeen w Szkocji. W 2015 roku obroniła doktorat „Emocjonalność a banał” na UMK w Toruniu. Była także stypendystką British Council (1995-96), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005, 2009), Prezydenta Miasta Torunia (2005, 2008), organizacji Stellwerk Zollverein (2006) oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2021). Od 13 lat zajmuje się edukacją artystyczną jako nauczycielka grudziądzkiego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Czapskiego. Zaangażowana jest także w działania prozwierzęce. Jej twórczość stawia pytania na temat orientacji tożsamości społecznej oraz dychotomii natura – kultura, zwierzę – człowiek. Obecnie pracuje nad projektem malarskim – portretami aktywistów pro-zwierzęcych.