„Ludwik Rydygier (1850-1920) – życie i działalność” to wystawa przygotowana z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego przez Książnicę Kopernikańską w Toruniu w setną rocznicę śmierci tego znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego. Poniżej także informacja dot. konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego - „Być jak Rydygier, czyli o łączeniu lekarskiej, wojskowej i wolnościowej pasji w życiu jednego człowieka”.
Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera – od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.
Ludwik Rydygier – urodzony w Dusocinie koło Grudziądza – był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, przeprowadził w 1880 r. zabieg wycięcia odźwiernika, a w następnym roku dokonał pionierskiej resekcji żołądka. W 1884 r. opracował i wprowadził nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego. Ponadto był autorem wielu innych nowatorskich technik operacyjnych, w tym m. in. oryginalnej metody usuwania gruczolaka gruczołu krokowego (1900 r.).
Wystawa czynna w okresie 3 października – 11 listopada 2020 r., Gmach Główny Muzeum.
Fot. „Portret dr Ludwika Rydygiera z asystentami” autorstwa Leona Wyczółkowskiego (1897 r.)
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy pod patronatem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej ogłasza konkurs literacki „Być jak Rydygier, czyli o łączeniu lekarskiej, wojskowej i wolnościowej pasji w życiu jednego człowieka” dla uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
Wyrazem uznania dla Ludwika Antoniego Rydygiera, wybitnego człowieka i jego wkładu w rozwój polskiej nauki i medycyny jest ustanowienie w województwie kujawsko-pomorskim Roku Ludwika Antoniego Rydygiera.
Zasady, warunki udziału oraz szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.