Wystawa plenerowa „Bitwa Warszawska – stulecie zwycięstwa. Grudziądz w dobie wojny polsko-bolszewickiej” przygotowana została w ramach projektu „Wygrać Polskę czyli „Cud nad Wisłą”. Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość”. Od 15. września 2020 r. wystawa jest dostępna na Dziedzińcu Muzeum.
Wystawa złożona jest z dwóch części, ustawionych na dziesięciu planszach. Pierwsza część złożona z 5 planszy dotyczy bezpośrednio Bitwy Warszawskiej. Plansze owe pochodzą z projektu „Niepodległa”: „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” (tytułowa), „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, „Bitwa Warszawska”, „Ochotnicy” oraz „Traktat ryski”.
Pięć kolejnych plansz zostało merytorycznie przygotowanych przez kustosza działu historii Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, mgr. Dawida Schoenwalda, projekt graficzny plansz został zaś przygotowany przez kustosza Muzeum w Grudziądzu mgr Emilię Markot – Borkowską.
Plansze dotyczą kontekstu grudziądzkiego wojny polsko – bolszewickiej. Pomimo braku działań wojennych w samym mieście, Grudziądz odgrywał dużą rolę strategiczną, jako siedziba dowództwa DOG „Pomorze”. Poza tym w różnych punktach miasta rozlokowano wielu rannych żołnierzy w licznych lazaretach (szpital, koszary, szkoły), których sprowadzano prawie z całej Polski. Plansze grudziądzkiej części wystawy przedstawiają w zarysie historię nieznanego szerzej kontekstu wojny polsko – bolszewickiej na froncie północnym.
Plansze grudziądzkiej części wystawy podpisane są w następujący sposób: „Grudziądz w obliczu najazdu bolszewickiego”, „Wiadomości wojskowe z frontu północnego”, „Chwała zmarłym bohaterom Polski”, „Grudziądz jako ośrodek lazaretu wojskowego” oraz „Przygotowania do obrony Grudziądza”. Na planszach znajdują się skany i zdjęcia oryginalnych dokumentów, fotografii oraz informacji prasowych z 1920 roku. Ponadto na planszy „Chwała zmarłym bohaterom Polski” umieszczono współczesne zdjęcia wykonane na wojennym cmentarzu garnizonowym, na którym pochowano zmarłych w lazaretach żołnierzy polskich. Skany i zdjęcia pochodzą z zbiorów Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie a także Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Bogatym źródłem tekstowym są także informacje zawarte w „Gazecie Grudziądzkiej” z 1920 roku (zdjęcia wykonane ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie). W wielu przypadkach źródła owe są po raz pierwszy udostępnione publiczności i były dotychczas nieznane.
Projekt "Wygrać Polskę czyli „Cud nad Wisłą”. Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość"
dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Projekt "Wygrać Polskę czyli „Cud nad Wisłą”. Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość"
otrzymał dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Projekt "Wygrać Polskę czyli „Cud nad Wisłą”. Grudziądz w 1920 roku w dobie wojny o granice i niepodległość"