Wystawa „Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości” - to propozycja Muzeum wpisująca się w obchody Grudziądzkiego Roku Błękitnej Pamięci.
W dniu 23 stycznia 1920 roku, po blisko 148 latach niewoli, Grudziądz został przyłączony do Polski. W okresie zaboru pruskiego, miasto zamieszkiwane głównie przez ludność niemiecką (ok. 85 % w 1910 roku), stało się jednym z głównych ośrodków antypolskiego hakatyzmu. Nieliczni miejscowi Polacy, między innymi w osobach Alojzego Ruchniewicza, Damazego Klimka, Juliana Szychowskiego, Wiktora Kulerskiego, starali się przeciwstawiać germańskiej polityce, zrzeszając się w licznych towarzystwach (np. Sokół), spółkach (np. Bazar). Walczono również słowem, za pośrednictwem „Gazety Grudziądzkiej”.
Dopiero wraz z końcem I wojny światowej i przegraną państw centralnych, spełniły się nadzieje na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Grudziądzanie pochodzenia polskiego musieli jednak poczekać na upragnioną chwilę wyzwolenia jeszcze kilkanaście miesięcy.
Z pewnością data powrotu Grudziądza do Macierzy jest jedną z najważniejszych w dziejach miasta. Natomiast 100. rocznica owego wydarzenia jest niebywałą okazją, aby ukazać niezwykłość tego dnia poprzez okolicznościową wystawę.
Na ekspozycji, będzie można obejrzeć cenne i rzadkie eksponaty, które przybliżą historię owego mroźnego dnia, w postaci fotografii, archiwaliów, pamiątek historycznych, sztandarów z okresu II RP, mundurów, itd.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wystawa czynna do 20 września 2020 r.
Powrót Grudziądza do Macierzy. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Archiwum