Zapraszamy do udziału w zajęciach podczas ferii zimowych - od 28 stycznia do 6 lutego 2020 r.!
Zgłoszenia na zajęcia przyjmujemy od 7 stycznia 2020 r. w Dziale Edukacji i Promocji lub pod nr tel. 56 46 590 63 wew. 18
Na wszystkie zajęcia wstęp jest PŁATNY - 5,00 zł/os.
Zarówno grupy, jak i uczestników indywidualnych, obowiązują zapisy!
Grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób
WARSZTATY - opis zajęć:
I TYDZIEŃ - 28-30.01.2020
ARCHEOLOGICZNE OPOWIEŚCI. ARCHEOLOGIA Z LOTU PTAKA?
Godz. 9:00. Odbiorcy indywidualni: 28.01
Dzięki szeroko zakrojonym badaniom archeologicznym możemy poszerzać wiedzę na temat życia naszych przodków. Archeologiczne opowieści mają na celu przybliżenie tej wiedzy uczestnikom naszych warsztatów. Podczas zajęć dowiemy się czym jest archeologia lotnicza, jaką pełni funkcję i czy zawsze wyglądała tak jak w XXI wieku.
ARCHEOLOGICZNE SKARBY NA BURSZTYNOWYM SZLAKU – BURSZTYNOWY AMULET
godz. 11:30. Odbiorcy indywidualni: 29.01
Zajęcia odbędą się w ramach projektu „Grudziądz – Rządz (Rondsen), stan. 1 – archiwalne cmentarzysko kultury oksywskiej i wielbarskiej” będą dotyczyć tematu bursztynowego szlaku w okresie wpływów rzymskich oraz związanych z tym zbiorów naszego muzeum.
PREZENTACJA NA TEMAT POWROTU GRUDZIĄDZA DO MACIERZY
godz. 12:30. Odbiorcy indywidualni i grupy zorganizowane: 28-30.01
Prezentacja multimedialna oraz krótki wykład w ramach obchodów Roku Błękitnej Pamięci
SKĄD WZIĄŁ SIĘ PAPIER?
Godz. 12:00. Odbiorcy indywidualni: 30.01
Warsztaty, podczas których uczestnicy poznają historię powstawania papieru. Dodatkowo każdy samodzielnie wyczerpie arkusz papieru przy użyciu tradycyjnych metod.
ZŁOMIAKI, CZYLI STWORY Z ODZYSKU
godz. 9:30
Uczestnicy zwiedzają wystawę „Ogniem wypalone. Popiołem zapisane”. Następnie na przygotowanych wcześniej szablonach, przedstawiających fantastyczne zwierzęta i owady, wykonają własne dzieła w technice kolażu.
II TYDZIEŃ - 4-6.02.2020
ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI W GRUDZIĄDZU W 1920 roku
godz. 10:00. Odbiorcy indywidualni: 6.02
Zajęcia ukazujące odzyskanie niepodległości w Grudziądzu w 1920 roku. Uczestnicy poznają najważniejsze fakty z owego wydarzenia oraz walki o polskość w trakcie zaboru pruskiego. Uczestnicy rozwiążą krzyżówkę, kalambury ikonograficzne oraz zaprojektują własny sztandar lub godło.
PAPIEROWY WARSZTAT TKACKI – WARSZTATY KREATYWNE
godz. 12:00. Odbiorcy indywidualni: 6.02
Czy warsztat tkacki musi być duży i drewniany a tkanie skomplikowane? Na naszych spotkaniach przekonamy się, że zabawa w tkanie nie wymaga profesjonalnych narzędzi a jedynie odrobiny wyobraźni i pomysłu, by przekształcić papierowy talerzyk lub tekturę w krosno. Tak wyposażeni spróbujemy utkać - na przekór wszechobecnej szarości za oknem - kolorowe ozdoby z wełny.
SUPERBOHATEROWIE Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
godz. 9:00. Odbiorcy indywidualni: 5.02
Czy wiecie, że istniał kiedyś świat bez internetu, telewizji a nawet prądu?! W świecie tym ludzie potrzebowali prawdziwych superbohaterów. Jeśli chcecie poznać tajemne moce opiekunów wiejski pól i chat, koniecznie przyjdźcie na lekcję etnograficzną poświęconą świętym w polskiej tradycji ludowej. Poznacie wizerunki ludowych świętych i ich atrybuty a następnie stworzycie kartę supermocy!
ZŁOMIAKI, CZYLI STWORY Z ODZYSKU
godz. 9:30. Odbiorcy indywidualni: 4.02
Uczestnicy zwiedzają wystawę „Ogniem wypalone. Popiołem zapisane”. Następnie na przygotowanych wcześniej szablonach, przedstawiających fantastyczne zwierzęta i owady, wykonają własne dzieła w technice kolażu.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie warsztatów.