Wystawa Na glinianych nogach - to propozycja dla miłośników archeologii.
Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe wyroby kultury łużyckiej (okres od 1400 p.n.e. do 400 p.n.e.) z kolekcji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Na ekspozycji zobaczymy unikatowe przykłady sztuki garncarskiej: różnorodne figurki zoomorficzne, rzadziej antropomorficzne, naczynia w kształcie buta czy rogu, kadzielnice, tak zwane dwojaki, trojaki, naczynia piętrowe i inne. Cechą łączącą te artefakty są nóżki i nogi. Przeznaczenie tych przedmiotów było różne, część z nich wykorzystywana była w życiu codziennym, w gospodarstwie domowym. Niektórym z nich nadawano specjalne funkcje m.in. w obrzędach religijnych i magicznych, praktykach związanych z kultem solarnym, w obrzędach pogrzebowych.
Na wystawie zaprezentowano ponad 80 obiektów wyobrażających różnorodne formy zwierząt, ptaków, przedmiotów codziennego użytków, niektórym z nich nadano bardzo realistyczne formy, innym schematyczne.
Autorem scenariusza, kuratorem wystawy jest Tomasz Skorupka, kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który od wielu lat zajmuje się problematyką kultury łużyckiej na terenie Wielkopolski.
Wernisaż: 15 marca 2019 r., godz. 18.00, Spichrz nr 17
Wystawa prezentowana w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu od 16 marca do 15 września 2019 r.
Na glinianych nogach
Archiwum