W dniu 1 listopada 2018 r. (czwartek, Święto Wszystkich Świętych) - grudziądzkie Muzeum będzie nieczynne. Natomiast w weekend - 2-4 listopada zapraszamy wg stałych godzin otwarcia.
Na zwiedzających czekają atrakcyjne wystawy - miłośników historii czeka niezwykła podróż w czasie na wystawie "Grudziądz i nie tylko... Pocztówki, archiwalia i pamiątki z kolekcji Zbigniewa Zawadzkiego". Na wystawie będzie można obejrzeć ponad 1000 eksponatów z kolekcji Zbigniewa Zawadzkiego. Najliczniejszą grupę stanowią pocztówki Grudziądza i okolic. Nie zabraknie jednak i innych pamiątek z różnych dziedzin. Pośród wielu archiwaliów i książek na uwagę zasługuje testament ks. Gruszczyńskiego z Szembruka z 1763 roku, książki do nabożeństw drukarni Jalkowskiego oraz zestaw druków reklamowych grudziądzkich przedsiębiorstw. Warto także zwrócić uwagę na zbiór pieczęci lakowych i tuszowych z XVII – XIX wieku, a także pamiątki Bractwa Strzeleckiego w Grudziądzu. Na wystawie będzie można ponadto obejrzeć pamiątki związane ze sztuką, kawalerią i numizmatyką.
Pasjonatom sztuki polecamy wystawę malarstwa "Maria Wollenberg-Kluza. Podróż do antyku". Maria Wollenberg-Kluza jest kontynuatorką polskiego koloryzmu, który w wydaniu artystki zyskuje ekspresyjne, a zarazem symboliczne oblicze. To prekursorka współczesnego malarstwa refleksyjnego, dla którego punktem wyjścia stają się inne dziedziny ludzkiej aktywności – muzyka, poezja, taniec czy filozofia – twórczo zaadaptowane na język plastyczny. Artystka maluje najczęściej monotematyczne cykle prac po 20-30 płócien, m.in. „Ludzie w mieście”, „Katedry”, „Obrazy z Norwida” czy „Impresje hiszpańskie”. Zainteresowanie muzyką widoczne jest w cyklach poświęconych Fryderykowi Chopinowi, Ignacemu Paderewskiemu czy też innym polskim kompozytorom. Artystka nawiązuje także do tematyki sakralnej, choć szczególne miejsce w jej dorobku zajmuje recepcja tradycji antycznej, widoczna w wielu cyklach. Pozostaje ona w silnym związku z kulturą grecką i rzymską, do której odwołuje się nie tylko poprzez tematy swoich obrazów, lecz przede wszystkim poprzez głęboki humanizm sięgający Starożytności.
Szczególnie polecamy także wystawę "Salvador Dali. Materializacja surrealizmu. Z kolekcji Kesauri". Zaprezentowane grafiki oraz dzieła wykonane z ceramiki, brązu, srebra oraz złota, pochodzące z kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri, naświetlają najistotniejsze aspekty twórczości tego katalońskiego artysty, którego ekscentryczny wizerunek stał się ikoną popkultury. Twórczość Salvadora Dalego – oryginalna i efektowna, a jednocześnie silnie zintelektualizowana, miała ilustrować główne idee, które artysta wyznawał. Modyfikacja rzeczywistości służyła reprezentacji nieograniczonej wyobraźni, będącej źródłem wszelkiego poznania. Sprzyjał temu specyficzny język form i znaków, którego przybliżenie jest celem wystawy. Dali – twórca totalny, praktykując ekshibicjonistyczną strategię artystyczną, sięga głębiej, patrząc na świat przez pryzmat niewypowiedzianych doktryn, dostrzegając znacznie więcej niż rejestruje ludzkie oko. Ta układanka osobliwych elementów – konsolidacja imaginacji i realizmu, staje się niezwykle atrakcyjna dla odbiorcy, zmusza go bowiem do stawiania fundamentalnych pytań dotyczących ludzkiego życia.
Wystawa podzielona jest na kilka tematycznych części, przybliżających główne założenia surrealizmu, kierunku zakładającego bunt przeciw rzeczywistości i krytykę wszelkich konwencji, którego Dali jest najpopularniejszym przedstawicielem. Na wystawie zobaczymy prace graficzne – ilustracje książkowe, samodzielne cykle, grafiki wykonane na jedwabiu, zaprojektowane przez Dalego przedmioty codziennego użytku – m.in. karty do gry, talerze, a także przykłady rzemiosła artystycznego - medale czy rzeźby.
Wystawa "Salvadro Dali. Materializacja surrealizmu" objęta jest odrębnym cennikiem.
Listopadowy długi weekend
Archiwum