9 marca 2018 r. w salach Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy "Akwarela - wystawa malarstwa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich".
W 2011 roku, wśród niezrzeszonych i współpracujących ze sobą na plenerach akwarelistów, powstała idea zalegalizowania organizacji towarzysko-edukacyjnej, mającej na celu promowanie i wspieranie malarstwa akwarelowego – głównie dorobku członków Stowarzyszenia, a także zacieśnianie koleżeńskiej współpracy z innymi związkami artystycznymi w Polsce i za granicą. Inicjatorami pomysłu byli architekci i zarazem nauczyciele akademiccy: z Wydziału Politechniki Krakowskiej – Krzysztof Ludwin i z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej – Ryszard Rogala. Stowarzyszenie Akwarelistów Polskich zostało zarejestrowane w 2011 roku w Warszawie, a już w roku następnym – 2012 – weszło w skład Europejskiej Konfederacji Akwarelistów. Od tego czasu działalność Stowarzyszenia zaowocowała dużą ilością plenerów i wystaw w kraju i za granicą, wielu spośród członków zostało laureatami konkursów i przeglądów artystycznych, zyskując uznanie na arenie międzynarodowej.
Akwarela to najstarsza z technik malarskich. Polega na malowaniu rozcieńczonymi w wodzie pigmentami na porowatym papierze, który szybko wchłania wodę. Technika wymaga dużej sprawności malarskiej, gdyż nie daje prawie żadnej możliwości dokonywania poprawek. Przyjęło się, że posługują się nią malarze pejzażyści, realiści i ekspresjoniści, choć tak naprawdę parają się nią amatorsko bądź profesjonalnie ludzie różnych zawodów – głównie architekci, prawnicy, lekarze, inżynierowie czy przedstawiciele zawodów humanistycznych. Dla artystów profesjonalnych malarstwo akwarelowe jest jedną z technik używaną do poszukiwań formalnych, daje możliwość szybkiego zapisu podczas pracy w plenerze, stanowiąc często rodzaj szkicu do prac olejnych, bywa wykorzystywana także przy wizualizacji projektów architektonicznych. Akwarela to technika niezwykle subtelna i ulotna, choć jednocześnie bardzo trudna i wymagająca, gdzie wiele zależy od przypadku.
Na wystawie w grudziądzkim Muzeum zobaczymy niespełna dwieście prac, głównie niewielkich formatów, wykonanych przez 87 członków Stowarzyszenia. Każdy z twórców prezentuje odmienny styl oraz indywidualne podejście do swojej twórczości, dlatego też ekspozycja będzie swego rodzajem pokazem wieloaspektowego charakteru akwareli, jej sztywnych ograniczeń i szerokich możliwości, pozwalających uchwycić ulotne piękno przy pomocy transparentnych, migotliwych barw.
Wystawa prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum do 3 maja 2018 r.
Akwarela - wystawa malarstwa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich
Archiwum