Zapraszamy do udziału w zajęciach podczas ferii zimowych - od 12 do 23 lutego 2018 r.!
Zgłoszenia na zajęcia przyjmujemy od 2 stycznia 2018 r. w Dziale Edukacji i Promocji lub pod nr tel. 56 46 590 63 wew. 18
Na wszystkie zajęcia wstęp jest bezpłatny.
Zarówno grupy, jak i uczestników indywidualnych, obowiązują zapisy!
Grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób
WARSZTATY - opis zajęć:
„Historyczne gry” (prowadzący: Mariusz Żebrowski)
II tydzień ferii – 19-23.02.2018
Godz. 9.30 i 11.30
Spichrz 17, sala edukacyjna
Warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają planszę do gry oraz przeprowadzą podstawowe wersje rozgrywek z jej użyciem.
„Mapa skarbów archeologicznych” – zajęcia towarzyszące wystawom archeologicznym (prowadzący: Magdalena Kalbarczyk)
II tydzień ferii (19 -23.02.2018)
Godz. 9.30
Spichrz 11/13 (sala wystawowa), Spichrz 17 (archeologiczna sala edukacyjna)
Uczestnicy zajęć zwiedzą wystawy „Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu”, „Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach” oraz „Biżuteria średniowieczna z Gruczna” , prezentujące bardzo ciekawe odkrycia archeologów na ziemi chełmińskiej. Po zapoznaniu się z zabytkami, każdy uczestnik wykona swoją mapę skarbów, na której umieści najciekawsze, jego zdaniem, znaleziska archeologiczne
„Mokre na mokrym, czyli deszczowy pejzaż”
(prowadzący: Mateusz Promiński, Marta Bolek-Maszewska)
I i II tydzień ferii (12-16.02 i 19-23.02.2018)
Godz. 9.00 i 11.00
Gmach Główny, I piętro (sale wystawowe)
Podczas warsztatów w przestrzeni wystawy „Miłosz Matwijewicz. Pejzaż subiektywny”, uczestnicy wykonają swój autorski krajobraz, inspirowany twórczością artysty i…widokiem z okna. Co ciekawe, obrazy powstawać będą na wilgotnym papierze, dlatego też końcowy efekt będzie po części dziełem przypadku. Kolory rozprowadzone na zmoczonym podłożu, rozpływają się i przenikają wzajemnie, tworząc ciekawe wzory o nieokreślonych konturach. Po wspólnym obejrzeniu wystawy, poznamy podstawowe techniki malarskie oraz narzędzia, którymi posługuje się malarz. Następnie sami przystąpimy do pracy, komponując niepowtarzalne, rozmyte pejzaże.
"Mydełkowe rzeźby" – zajęcia towarzyszące wystawie „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” (prowadzący: Magdalena Kalbarczyk, Marika Szczepanowska)
I tydzień (12-16.02.2018) godz. 9.30 i 12.00
II tydzień ferii (19-23.02.2018 r.) godz. 9.30
Spichrz 11/13, sala wystawowa
Uczestnicy zwiedzą wystawę, która przybliży temat ogólnie pojętej higieny dawnej wsi, dbania o czystość ciała i otoczenia. Poznamy ciekawostki i zagadnienia związane z historią dbania o higienę, zapoznamy się z wyposażeniem wnętrz wiejskich izb i sprzętami, służącymi do utrzymywania czystości w domu oraz dbania o higienę i zdrowie. Po zwiedzeniu wystawy każdy z uczestników będzie mógł wyrzeźbić z mydełka, które otrzyma, fantazyjną figurkę. Takie mydełkowe serduszko lub zwierzątko, własnoręcznie wykonane, będzie pachnącą pamiątką z zajęć muzealnych lub miłym prezentem.
„Skąd wziął się papier?” (prowadzący: Paweł Nastrożny)
I tydzień ferii (14-16.02.2018)
Godz. 9.30 i 11.30
Spichrz 17, sala edukacyjna
Warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy poznają historię powstawania papieru, począwszy od wynalezienia ręcznego sposobu jego wytwarzania w Starożytnych Chinach, a skończywszy na masowej produkcji tego uniwersalnego materiału w nowoczesnych papierniach. Dodatkowym elementem zajęć jest samodzielne wyczerpanie arkusza papieru przy użyciu tradycyjnych metod przez każdego z uczestników.
„Wędrówka po makiecie – zabawa historyczna” (prowadzący: Dawid Schoenwald)
I tydzień ferii (12-16.02.2018)
Godz. 9.30 i 11.30
Spichrz 9, sala wystawowa
Czym wyróżnia się ekspozycja historyczna spośród innych? Dlaczego gromadzi się pamiątki z przeszłości? Jak wyglądał średniowieczny Grudziądz, i które akty prawne są ważne w jego historii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dadzą warsztaty odbywające się na stałej wystawie historycznej.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie warsztatów.