Współczesne kina zna niemal każdy z nas.... a jak to było przed wojną? O historii przedwojennych kin grudziądzkich opowie Dawid Schoenwald już w piątek, 6 października o godz. 17.00 podczas wykładu "Przedwojenne kina i filmy Grudziądza. PEPEGE i nie tylko w kinematografii". Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny.
Pierwsze kina w Grudziądzu powstawały stosunkowo późno. Dopiero w 1907 roku możemy odnaleźć informację o sezonowym tzw. „Olbrzymim Biografie”. Kilka lat później istniało już mieście kilka kin, z których największą renomą cieszył się „Orzeł” przy ul. Wybickiego, „Weltbiograph” przy Alei 23 Stycznia oraz „Palast” przy ul. Wybickiego. W późniejszym czasie powstaje ponadto „Apollo” przy ul. Groblowej, „Gryf” przy Alei 23 stycznia i „Olimpia” przy ul. Chełmińskiej. Do tego dochodzi wiele mniejszych, zapomnianych kinematografów. O ich historii, burzliwych dziejach i ciekawostkach będzie można usłyszeć na wykładzie.
Druga część wykładu poświęcona będzie filmom kręconym w przedwojennym Grudziądzu. Pierwszy, dokumentalny film został nakręcony już w 1912 roku („Szkoła dla psów policyjnych w Grudziądzu”). Do wybuchu II wojny światowej odnaleziono kilkanaście filmów, na których widnieje miasto. Część z nich przetrwała do naszych czasów i zostanie wyświetlona na wykładzie. Z pewnością sensacją będzie wyświetlenie po raz pierwszy przedwojennego filmu „Pepege. Polski Przemysł Gumowy S.A. w Grudziądzu”.