Wystawa pt. „Kąpiel w balii. Zwyczaje higieniczne dawnej wsi” poświęcona jest zagadnieniom dotyczącym dbałości o czystość i zdrowie w okresie od końca XIX wieku do l. 50. XX wieku.
Otwarcie wystawy: 20 października 2017 r., godz. 18.00
Po wernisażu zapraszamy na wykład Doroty Kalinowskiej z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Wykład przybliży nam temat ogólnie pojętej higieny dawnej wsi i związane z nią zagadnienia: od sprzętów służących do utrzymania czystości, poprzez klimat pomieszczeń mieszkalnych i elementy wyposażenia wnętrz, po przedmioty i środki niezbędne do prania, czyszczenia i mycia.
Wiedza o higienie była wówczas na bardzo niskim poziomie i wynikała z braku świadomości o niej, złych warunków materialnych, braku kanalizacji i dostępu do podstawowych środków czystości. W takich warunkach jednak gospodynie radziły sobie, jak mogły i korzystały z dostępnych naturalnych metod. Prały w ługu, używając popiołu z drzew liściastych, do mycia stosowały korzenie mydlnicy, a meble czyściły piaskiem i wiechciem słomy.
Ekspozycja przedstawia tradycyjne sprzęty związane z utrzymaniem higieny, np. kijankę do prania, balie drewniane klepkowe oraz cynkowe, wyżymaczki, różne typy żelazek (jednopłytowe, na węgiel, na duszę, do prasowania koronek). Są również stojaki pod miski emaliowane, maglownice, wyżymaczki, ręczne pralki, lokówki i prostownice do włosów i wiele interesujących, dziś już nie używanych przedmiotów. Wśród nich jest np. szczotka do czyszczenia kloszy do lamp naftowych, drewniane spinki do suszenia bielizny, miotła z gałązek żarnowca itp.
Wystawa przygotowana ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Wystawa prezentowana w Spichrzu nr 11/13 do 4 marca 2018 r.