Wystawa „Księżniczki, wojowie, obcy...”
W ramach tej wystawy zostaną zaprezentowane unikatowe odkrycia z młodszego okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego (od I w.p.n.e. do V w.n.e.) związane z kulturą oksywską i wielbarską, przeworską, a więc naczynia – importy z gliny, szkła i brązu, elementy stroju, a także uzbrojenie.
Zobaczymy niezwykłe obiekty które najczęściej określamy jako „importy”, a więc unikatowe naczynia z brązu (misy, dzbany, kociołki), z gliny (pucharki, misy typu terra sigilata, skyfosy, kantarosy, lampki oliwne), wyroby ze szkła i ozdoby (kolie z paciorków, pucharek szklany), elementy stroju (zapinki) oraz elementy uzbrojenia (miecze, okucia pasa typu balteus).
Z cmentarzysk pochodzą groby, które wyróżniają się od pozostałych unikatowym, bogatym wyposażeniem. Luksusowy inwentarz wskazuje, iż pochowane osoby należały do panujących elit- wyższych warstw społecznych (być może księżniczek i wojowników). Niektórzy byli przybyszami z innych regionów Europy (obcy), inni pełnili w swoich społecznościach ważne funkcje religijne i społeczne (szamani, kapłani).
Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą z czołowych polskich cmentarzysk z Pomorza, a więc z Leśna, Czarnówka, Opalenia, Pruszcza Gdańskiego, Weklic, Grudziądza - Rządza, Linowa, Rogowa oraz z Kujaw - Lachmirowic.
Zabytki na wystawę użyczyły następujące instytucje: Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach, Muzeum w Lęborku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno- Historyczne w Elblągu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Instytut Archeologii UMK w Toruniu.
Część prezentowanych zabytków pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum w Grudziądzu. Wystawa zostanie udostepniona publiczności w trakcie Nocy Muzeów 2017 i będzie można ją oglądać do 1 października 2017 r.