17 marca o godz. 18.00 zapraszamy na uroczystość otwarcia wystawy "Projekt PENTApolis". Wystawa prezentowana będzie na piętrze Gmachu Głównego Muzeum.
PENTApolis to projekt stworzony przez pięciu artystów-wykładowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest jednocześnie ich macierzystą uczelnią – bowiem każdy z autorów ukończył malarstwo na tamtejszym Wydziale Sztuk Pięknych. Jednakże jak pokazuje wystawa, którą możemy oglądać od 17 marca do 4 czerwca w grudziądzkim muzeum, ścieżki artystycznych wyborów każdego z nich przebiegły zgoła odmiennie, przecinając się jedynie w kilku miejscach. Prezentując swój indywidualny sposób odczuwania rzeczywistości, posługują się różnorodnym medium, najwłaściwszym dla swej ekspresji i wrażliwości. Łączy ich natomiast nieskrępowane poczucie swobody w wyrażaniu siebie oraz niewątpliwe wartości estetyczne, będące punktami stycznymi na drodze ich twórczych poszukiwań.
Niewyczerpanie źródło inspiracji dla Justyny Grzebieniowskiej stanowi taniec – ogólnoludzki, wielokulturowy, plemienny; towarzyszący człowiekowi od zawsze. Jej malarstwo to afirmacja życia wyrażona ruchem, zaklęta na płótnie za pomocą faktury, światła i koloru. Dynamika oraz temperament jej prac kontrastuje z twórczością Iwony Szpak-Pawłowskiej, która koncentruje się na geometrii płaszczyzny, jej relacji względem równoległych i prostopadłych linii, a także z zastaną przestrzenią. Rytmika i modularność zostaje jednak zachwiana przez element błędu, świadomie wprowadzany przez nią do swoich kompozycji. Geometrią operuje również Piotr Zaporowicz, którego metafizyczne prace, łączące w sobie wymiar materialny i duchowy, są świadectwem poszukiwania Absolutu. Z kolei Anna Wysocka zafascynowana materią i przestrzenią, odeszła od malarstwa na rzecz metaloplastyki. Dzięki użyciu technik spawania, przełamuje opór metalu, ukazuje jego artystyczny potencjał oraz stawia fundamentalne pytania o kondycję człowieka w świecie. Przemiana materii inspiruje również Annę Wójcicką, która tworzy w szkle. Za pomocą abstrakcyjnych, podstawowych form geometrycznych snuje swą narrację, dotyczącą ludzkiej duchowości i emocjonalności oraz organiczności życia.
Projekt PENTApolis to połączenie pięciu odmiennych, artystycznych światów, które wchodząc ze sobą w relacje, nie tracą nic ze swojego indywidualnego charakteru.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
11.04.2017, godz. 10.00 i 12.00
Wtorek muzealny – warsztaty w przestrzeni wystawy „Projekt PENTApolis” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy – tel. 56 46 590 63 w.18
02.06.2017, godz. 18.00
finisaż wystawy „Projekt PENTApolis” – spotkanie autorskie z artystami: Justyną Grzebieniowską, Iwoną Szpak-Pawłowską, Piotrem Zaporowiczem, Anną Wysocką i Anną Wójcicką oraz wykład prof. Krzysztofa Pituły, Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny