14 października zapraszamy na wykład z cyklu Piątek w Muzeum. Wacław Kulczykowski opowie o wodociągach w Grudziądzu w okresie średniowiecza.
Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Muzeum, początek - godz. 17.00, wstęp wolny.
Grudziądz, miasto założone nad Wisłą, od początków swojego istnienia paradoksalnie zmagało się z trudnościami w dostępie do czystej wody pitnej. Ze względu na wyżynne położenie miasta kopanie tradycyjnych studni czerpalnych było kosztowne i czasochłonne, a z czasem i niewystarczające. Problem niedostatku wody stał się argumentem do zastosowania w średniowiecznym Grudziądzu licznych, nowatorskich na skalę europejską rozwiązań technicznych, w tym prawdopodobnie pierwszego w państwie krzyżackim kunsztu wodnego.
Zaopatrywanie średniowiecznego Grudziądza w wodę to temat złożony, wciąż budzący wiele wątpliwości i kontrowersji, wynikających z niewielkiej liczby dostępnych informacji. Tymczasem weryfikacja terenowa zebranych materiałów źródłowych, kartograficznych i ikonograficznych może prowadzić do zaskakujących wniosków oraz hipotez. W trakcie wykładu postaram się zabrać moich słuchaczy w podróż wzdłuż Rowu Hermana, Kanału Trynki a nawet w głąb zabytkowej i tajemniczej wieżyczki wodociągowej.
Wacław Kulczykowski jest od 2012 r. doktorantem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2007-2012 studiował archeologię w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2012 r. uzyskał tytuł magistra archeologii, broniąc pracę Studnie zamkowe na terenie państwa krzyżackiego w Prusach. Jego zainteresowania badawcze oraz temat przygotowywanej pracy doktorskiej dotyczą średniowiecznych systemów zaopatrywania miast w wodę i związanych z nimi obiektów hydrotechnicznych: wodociągów, kanałów, stawów, jazów, studni i innych. Uczestnik ekspedycji archeologicznych: zamek krzyżacki w Bezławkach (2008, 2009, 2010, 2011), cmentarzysko średniowieczne w Bezławkach (2010, 2011), stanowisko miejskie pod Bazyliką Mariacką w Gdańsku (2009), stanowisko miejskie na ul. 3 Maja w Gdańsku (2011), cmentarzysko kultury oksywskiej w Wyczechowie (2008), cmentarzysko wielokulturowe w Brzynie (2011, 2012), wczesnośredniowieczne grodzisko pruskie w Lesie Miejskim w Olsztynie (2013) oraz Twierdza Wisłoujście w Gdańsku (2014). W 2014 i 2015 r. prowadził samodzielne badania archeologiczne oraz prace rewitalizacyjne na XVII-wiecznym cmentarzu ewangelickim w Nowym Monasterzysku. W 2015 r. został laureatem konkursu eNgage organizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS, współfinansowanego przez Unię Europejską - Europejski Fundusz Społeczny i zrealizował projekt popularyzacyjno-edukacyjny pt. „Archeologia Live & Online”.