Uroczyste otwarcie wystawy „Wielkanoc w pocztówce zaklęta…” odbyło się 12 marca 2016 r.
Na wystawie pt. „Wielkanoc w pocztówce zaklęta… z kolekcji Mariana Sołobodowskiego” zaprezentowano ponad 490 kartek o tematyce świątecznej. Cały zbiór liczy ok. 2000 pocztówek. Inspiracją do ich zbierania dla M. Sołobodowskiego były kolorowe wycinanki łowickie i kurpiowskie.
Pocztówki nawiązują do symboliki religijnej, jak i świeckiej, zachwycają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Pokazują piękną obyczajowość i tradycję.
Prezentowana w ramach wystawy kolekcja, podzielona na grupy, obejmuje zagadnienia związane z niezwykle bogatą i barwną symboliką ludową - Wielkanocne zwyczaje na wsi i w mieście, Zmartwychwstaniem Chrystusa - Jezus Chrystus w malarstwie oraz Wesołego Alleluja, symbolami Wielkiej Nocy takimi jak: jajko, baranek, kurczak i zając. Pocztówki zebrane w części Wielkanoc i symbol prezentują kartki europejskie ale również nawiązujące do wydarzeń historycznych. Na wystawie zaprezentowano także pocztówki znanych ilustratorów książek dla dzieci m.in. Marii Orłowskiej-Gabryś, Danuty Imielskiej–Gebethner, Jana Szancera, Józefa Wilkonia w części: Polscy graficy i ilustratorzy na Wielkanoc. W ostatniej grupie – Wielkanocna radość prezentujemy pocztówki dotyczące Lanego Poniedziałku oraz dzieci z wielkanocnymi pisankami, zajączkami.
Oprócz pocztówek na wystawie zachwycają barwne pisanki i palmy kurpiowskie oraz wycinanki łowickie: Święcone, Śmigus Dyngus, Serce łowickie z tańczącą parą. Wyjątkową ozdobę stanowi również piękna pisanka łowicka wykonana ze strusiego jajka.
Wystawa zachęca byśmy wśród świątecznych tradycji kultywowali piękny zwyczaj wysyłania pocztówek, tych drobnych pamiątek, które pomimo upływu lat kryją w sobie piękno i radość obdarowywania.
Wystawa będzie prezentowana do 24 kwietnia br.