3 marca o godz. 11.00 w salach Muzeum odbędzie się uroczysta promocja książki Małgorzaty Kurzyńskiej „Linowo, stan.6 – birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej”.
W programie promocji książki zaplanowano wykład prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego pt. „Trzy twarze archeologii”.
Gmach Główny Muzeum, wstęp wolny
W lutym 2015 r. Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu otrzymało dofinansowanie (30 700,00 PLN) z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Linowo, stan.6 – birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej”, w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 5 „Ochrona Zabytków Archeologicznych” (środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury).
W ramach projektu opracowano wszystkie materiały pozyskane na stanowisku 6, w trakcie wieloletnich badań (1991-1993, 2006-2010), tj. kultury ceramiki wstęgowej rytej (sprzed 5 000 p.n.e.), kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (VII- IV w. p.n.e.), materiały wczesnośredniowieczne z XII wieku.
Najważniejszymi źródłami omawianej publikacji jest zespół 150 grobów szkieletowych i ciałopalnych, bogato wyposażonych z unikatowymi formami pochówków (grób w łodzi, groby w pojemnikach z drewna), z II – III w. n.e. Analizie został poddany również materiał antropologiczny i archeozoologiczny.
Publikacja zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet 5 „Ochrona Zabytków Archeologicznych” (środki pochodzą z Funduszu Promocji Kultury).
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Instytucją zarządzającą priorytetem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.