Zapraszamy na wystawę „Od Augusta II do Stanisława Poniatowskiego. Dzieje epoki na monetach, medalach i banknotach”. Otwarcie zaplanowano na piątek, 18 września. Wystawa będzie prezentowana do listopada br.
Epoka saska i stanisławowska stanowiła zdecydowanie najtrudniejszy okres dziejów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Zawiła historia zakończyła się w roku 1795, gdy w wyniku III traktatu rozbiorowego unicestwiono polską państwowość. Niezłomność narodu w walce o niepodległość oraz korzystna sytuacja polityczna w Europie doprowadziła do odrodzenia się kraju w roku 1918. Schyłek wieku XVII oraz kolejne, XVIII stulecie, w polskiej historii obfitował jednak w wiele interesujących zdarzeń. Na wystawie „Od Augusta II do Stanisława Poniatowskiego. Dzieje epoki na monetach, medalach i banknotach” zaprezentowano ten okres w sposób szczególny – za pomocą eksponatów numizmatycznych.
Główną częścią wystawy jest ekspozycja 40 rodzajów monet w ponad 130 egzemplarzach. Zostały wybite przez królów: Augusta II, Augusta III oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego, zarówno w mennicach na obszarze Rzeczpospolitej, jak i – zwłaszcza za czasów saskich – poza jej granicami. Dokumentują politykę monetarną państwa w poszczególnych okresach, począwszy od „nocy saskiej” i marazmu gospodarczego podczas panowania Wettinów, próby regulacji systemu monetarnego poprzez uniwersały oraz ordynacje, aż po korzystne, choć zbyt późno wprowadzone reformy ostatniego króla Rzeczpospolitej. Wśród wielu różnorodnych eksponatów na wystawie znalazły się takie perły jak: złoty dukat z 1785 roku czy talar targowicki z 1793 roku.
Historię epoki saskiej i stanisławowskiej widzianej poprzez pryzmat zabytków numizmatycznych, celnie uzupełnia prezentacja różnych nominałów pierwszych polskich pieniędzy papierowych. Stanowią je banknoty – bilety skarbowe i zdawkowe z czasów insurekcji kościuszkowskiej (rok 1794).
Obraz dziejów mennictwa został wzbogacony ekspozycją aż kilkudziesięciu różnych medali. Oprócz żetonów i medali z czasów Augusta II i Augusta III, na wystawie prezentowane są dzieła warsztatu tak wybitnych przedstawicieli sztuki medalierskiej, jak choćby Jana Filipa Holzhaeusser’a – nadwornego medaliera króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Niezwykle interesujące są także, stanowiące dziś unikaty kolekcjonerskie, medale związane z królem Stanisławem Leszczyńskim. Łącznie na ekspozycji ukazano obiekty wytworzone w pracowniach ponad 20 medalierów działających w końcu XVII i w wieku XVIII.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że niemal wszystkie prezentowane na wystawie egzemplarze są oryginalne i powstały w latach 1696-1795. Posiadają więc wysoką wartość historyczną, stanowiąc niezwykle cenne pamiątki przeszłości. Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.