Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zaprosiło uczniów klas 1-6 szkoły podstawowej do udziału w konkursie ekologicznym pt. „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”, w którym zadaniem uczestników była budowa karmnika z materiałów wtórnych.
Konkurs zorganizowany został w związku z prezentowaną w salach Muzeum wystawą fotografii Tomasza Skorupki pt. „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej”. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do zdobycia wiedzy na temat gatunków ptaków, ich znaczenia w społeczeństwach na przestrzeni wieków, sposobów funkcjonowania w różnych porach roku, a także popularyzacja zachowań proekologicznych, budowanie świadomości w tym zakresie oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne, zachęcenie do aktywnej pomocy zwierzętom w trudnych dla nich warunkach.
Ponadto pretekstem do zorganizowania tego typu konkursu jest zbliżająca się zima. Najtrudniejszy czas dla ptaków pozostających w Polsce. Konkurs miał nie tylko zachęcić do zbudowania karmnika, ale i systematycznej pomocy ptakom przez cały czas trwania zimy. Dlatego po konkursie wszystkie karmniki zostaną zwrócone uczestnikom, aby ci mogli je zamontować w odpowiednim (bezpiecznym) miejscu na terenie szkoły lub w pobliżu domu.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na zwiedzeniu wystawy, wybraniu jednego, najładniejszego – zdaniem dziecka, zdjęcia, a następnie uzasadnieniu w kilku słowach swojego wyboru.
Drugi etap to zbudowanie karmnika z materiałów wtórnych.
Karmniki budowano głównie z drewna i plastikowych butelek; są to zarówno proste, jak i skomplikowane i nowatorskie konstrukcje. Prace cechuje wysoki poziom estetyczny.
Ciekawe pomysły realizowane były przez naszych młodych uczestników przy dużym zaangażowaniu rodziców.
Komisja konkursowa – w składzie: Michał Kosowicz (Starostwo Powiatowe w Grudziądzu), Marika Szczepanowska (Dział edukacji i promocji Muzeum) oraz Ilona Sulik (Dział etnografii Muzeum) – oceniała prace głównie pod względem merytorycznym i praktycznym (czyli, czy karmniki będą nadawały się do użytku przez ptaki, czy nie będą dla nich stanowiły zagrożenia itp.). Dopiero w dalszej kolejności brano pod uwagę estetykę prac.
W dniu 28 listopada 2014 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu. Poniżej - lista nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursu:
Kategoria 1-3:
Miejsce 1 – Aleksandra Kastner, SP 20, kl. II
Miejsce 2 – nie przyznano
Miejsce 3 – Ignacy Czech, SP 20, kl. I oraz Daniel Blumkowski, SP 20, kl. I
Wyróżnienie – Kajetan Grabowski, SP 20, kl. I
Kategoria 4-6:
Miejsce 1 – Natalia Malinowska, SP 18, kl. VI
Miejsce 2 – nie przyznano
Miejsce 3 – Dominik Strzelczyk, SP 18, kl. IV oraz Martyna Sznitka, SP 18, kl. V
Upominki
Kategoria klas 1-3:
Agata Byczkowska, SP 20, kl. II
Kamil Cyrankowski, SP 20, kl. II
Zuzanna Dobrzyńska, SP 20, kl. I
Bartosz Jagła, SP 12, kl. III
Aleksandra Krause, SP 20, kl. I
Julia Matuszak, SP 20, kl. II
Bartosz Muzalewski, SP 20, kl. II
Lena Rezmer, SP 20, kl. II
Mateusz Riemer, SP 20, kl. I
Maja Rudzik, SP 20, kl. I
Dominika Wiśniewska, SP 20, kl. II
Kategoria klas 4-6:
Julia Bednarek, SP 18, kl. V
Noel Chojnacki, SP 18, kl. IV
Aleksandra Domachowska, SP 18, kl. V
Zuzanna Giemza, SP 18, kl. VI
Oliwia Jakusz, SP 18, kl. IV
Aneta Lewandowska, SP 18, kl. VI
Oliwia Pawłowska, SP 18, kl. V
Dominika Rezmer, SP 18, kl. VI
Sponsorem nagród w konkursie jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Specjalne nagrody książkowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.