Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków
W piątek, 19 marca 2021 r. o godz. 17.00, w salach Muzeum przy ul. Wodnej 3/5 odbędzie się otwarcie wystawy "Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków".
Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 20 marca do 6 czerwca 2021 r.
Prosimy o śledzenie aktualnych informacji dotyczących obostrzeń wprowadzanych w związku z epidemią.
Serdecznie zapraszamy Państwa na wystawę czasową „Kartografia Grudziądza na przestrzeni wieków”, na której zaprezentujemy kartografiki i plany miasta pochodzące z okresu od XVII do XX wieku. Pomimo rosnącej popularności kartografii, wiele map w dalszym ciągu jest nieznanych, bardzo często przechowywanych w zbiorach archiwalnych w Polsce i zagranicą.
Dzięki wystawie będzie można zapoznać się z kilkudziesięcioma mapami i planami, pochodzącymi przede wszystkim z Muzeum w Grudziądzu. Po raz pierwszy w historii pokazany zostanie ułamek kolekcji grudziądzkiej, znajdującej się w instytucjach zagranicznych (Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie i Staatsbibliothek w Berlinie) oraz polskich (Archiwum Państwowe w Toruniu).
Wybuch pandemii spowodował, że niezwykłe mapy Grudziądza zaprezentowane zostaną w kopiach, co oczywiście nie umniejsza ich wartości merytorycznej. Nie można także zapomnieć o cudownych planach, sporządzonych przez kartografów szwedzkich z okresu potopu szwedzkiego (1655 – 1660), które także znajdą się na ekspozycji.
Poza mapami miejskimi znaczną część wystawy stanowią kartografiki związane z budową i zagospodarowaniem Twierdzy z końca XVIII i XIX wieku.
Zamieszczone na wystawie mapy obejmują chronologicznie okres ponad 350 lat, na przestrzeni których miasto zmieniło swój charakter z rolniczego na przemysłowy, czego efektem była niespotykana dotychczas rozbudowa Grudziądza w kierunku południowym i północnym.
Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów:
- Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
- Archiwum Państwowego w Toruniu
- Bazyliki pw. Św. Mikołaja w Grudziądzu
- Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie
- Staatsbibliothek w Berlinie
- Hauptstaatsarchiv w Dreźnie
- Riksarkivet w Sztokholmie (Täby)